Homeoffice - v čem je problém?

zakladatel tematu

Homeoffice - v čem je problém?
« kdy: 08. 01. 2017, 03:32:37 »
Můj zaměstnavatel, resp. manažer pobočky, se docela cuká s homeoffice. Prý tak 1x do týdne. Přitom děláme bankovní is a veškerá spolupráce se dá vézt přes voip a chat. Notebooky máme, voip máme, s velkou ćástí týmu se nevidíme protoźe jsou z různých měst. A přesto s HO jsou obstrukce.

Myslím, že pokud se jedná o práci, kde není nutná přítomnost ve firmě z povahy práce, tak homeoffice 3x do týdne by měl být běžný standard a ne nějaký luxus. A taky si myslím, že to bude, kromě výplaty, hlavní měřítko toho, jak budu rozpoznávat seriozní firmu.

Jaký je váš názor?


Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2017, 03:38:03 »

zakladatel tematu

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2017, 03:44:59 »
Myslel jsem si, že na to někdo poukáže, ale ještě to zavedené není, takže bavme se o to co je teď a co bylo v blízké minulosti.

Ty třeba řikáš "teď bych nedal", tzn. že za tebou někdo musí chodit a ptát se tě: "Mužu si vzít homeoffice?" A ty mu buďto řekneš "Ano Pepíčku, byls hodne programátor, vem si ho." a nebo "Ne Franto, teď se mi to moc nehodí." Tzn. že ho nedáváš pravidelně, organizovaně a bez diskuzí. A to jako proč?

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2017, 03:47:00 »
Já momentálně pracuju na home office a vím, že u nás v práci home office končí, pokud tento zákon vyjde v platnost.
Sám ale rozjíždím firmu a klidně bych home office dal, ale jen na osvč.
Ono ten home office jako zaměstnanec není pro zaměstnavatele zadek... Něco se ti stane v pracovní době doma a zaměstnavatel to kompenzuje. A určitě jsou tam i další věci.

zakladatel tematu

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2017, 03:54:57 »
Proč jen na osvč?


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2017, 06:59:41 »
Protože u OSVČ je to jednoduchý? V závislosti na tom, jakou máš s OSVČ smlouvu mu můžeš říct "udělej tohle, musí to být do 14ti dnů a dostaneš za to tolik. Když to uděláš dřív jak za 10, přihodím něco navrch, když to uděláš za 20, bude penále, když později, nedostaneš nic, ještě zaplatíš smluvní pokutu a samozřejmě končíš". V tom případě je ti úplně jedno, jestli to dělá v prostorách firmy, doma, nebo třeba cestou na severní pól. Spořádáný OSVČ to udělá v termínu a pokud to není švarcař, ještě má čas řešit další věci za další peníze. Pokud nemá co řešit, má to hotový dřív, dostane pár kaček navrch a je spokojenej.
U zaměstnanců je to složitější. Tam očekáváš, že pracovní dobu tráví řešením zadaného úkolu a pokud se něco nepokazí (což musí zaměstnanec vysvětlit), tak se dá plus mínus po dohodě s ním očekávat, za jak dlouho to bude.
HO pro zaměstnance je jistým projevem důvěry. Lidé jsou různí a někteří budou doma pracovat stejně jako v kanclu, někteří dokonce líp, ale někteří to prostě budou flákat. A jak to chceš posoudit? U vývojáře podle počtu commitů? U admina podle počtu přihlášení na různé servery?
U nás třeba HO není nějaká paušální záležitost (konkrétně admin, respektive systémový inženýr). Já ani nevím, co si v tomhle směru můžu dovolit, nikdo mi nikdy žádný HO nesliboval, i když bez problémů 99,9 procent práce udělám z domu. HO se u nás používá třeba v aktuálních situacích - "sněhová kalamita, nevím, jak se dostanu do práce", "cítím se celkem dobře, není to na neschopenku, ale trochu kašlu, nechci nakazit ostatní" atd. Jinak já osobně preferuju spíš práci v kanclu, živý kontakt, dobrý kafe zdarma :)

jpu

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #6 kdy: 08. 01. 2017, 08:59:15 »
To co sa vam chystaju zaviest ti volovia sediaci v parlamente? U IT je homeoffice bezny. Ja napr. v kancelarii sediet nepotrebujem, pretoze nie som od nikoho zavisly a vacsinu prace si robim sam. Ked potrebujem HO, tak ho dostanem, ale nemam to ako pravidlo, ze kazdy tyzden niekolkokrat. Pritom som OSVC. Keby som sa chcel zasierat, tak kludne to ide aj v kancelarii :)

fredy999

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2017, 09:32:25 »
pri bankovom systéme sa nedivím, keď sme robili projekt pre banku práca z domu nebola povolená vôbec, kvôli nejakej bezpečnosti. Môžeme o tom polemizovať, ale proste klient si to tak žiada a tým je to vybavené...

qwertz

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2017, 10:42:52 »
U nás funguje "shared places" a kdo má zájem, může fungovat v tomto režimu. V tom případě nemá svůj stůl, ale objednává si pracovní místo na dny, kdy chce jít do práce ze skupiny stolů, které jsou "shared places". V praxi to funguje přesně naopak než klasický homeoofice. Zaměstnanec pracuje doma, a když potřebuje být v práci, musí se objednat :-D Podle typu projektů si pak sám volí kolikrát týdně či měsíčně se v práci objeví.

Kupodivu to využívá maximálně třetina lidí z oddělení, většině vyhovuje chodit do práce a homeoffice si brát vyjímečně. Většinou nemají doma klid na práci (děti, manželka apod)

BTW někde homeoffice omezují, protože dle jejich zkušeností při potřebě teamové práce vede k horšímu výsledku (např. skládání kódu více lidí dohromady).

Pokud je v práci solidní prostředí (žádný rušný openspace) nedělal bych z 1x týdně homeoffice žádnou vědu. Většina zěstnanců si o něčem takovém může nechat jen zdát.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2017, 11:03:12 »
U nás funguje "shared places" a kdo má zájem, může fungovat v tomto režimu. V tom případě nemá svůj stůl, ale objednává si pracovní místo na dny, kdy chce jít do práce ze skupiny stolů, které jsou "shared places".

Sakra, to musi byt drsne. To si clovek ani nemuze na stole nadelat personalizovany bordel.

qwertz

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2017, 11:15:53 »
Proč? Je to dobrovolné. Drsný by byl požadavek na neomezený homeoofice s tím, že vám zaměstnavatel musí držet "váš stůl" protože možná přijdete jednou týdně do práce. Buď chci pravidelný homeoofice nebo nechci.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2017, 11:16:31 »
Můj zaměstnavatel, resp. manažer pobočky, se docela cuká s homeoffice.

Samozřejmě má smysl to zkusit, ale jinak se to takto nedělá. K pokusu získat práci na home office se člověk rozhodne sám a podle toho si vybírá zaměstnavatele. Může to být běh na dlouhou trať a může to člověka zavést do úplně jiné oblasti než v jaké se doposud pohyboval.

Myslím, že pokud se jedná o práci, kde není nutná přítomnost ve firmě z povahy práce, tak homeoffice 3x do týdne by měl být běžný standard a ne nějaký luxus.

Já si myslím, že je to na rozhodnutí toho kterého zaměstnavatele, co je jeho standardem.

A taky si myslím, že to bude, kromě výplaty, hlavní měřítko toho, jak budu rozpoznávat seriozní firmu.

Já bych si úplně netroufal o firmě, kde se pracuje v kanceláři, tvrdit, že je neseriózní, maximálně se prostě pro takovou firmu nerozhodnu.

Ondro

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2017, 11:20:24 »

.. ale někteří to prostě budou flákat. A jak to chceš posoudit? U vývojáře podle počtu commitů? U admina podle počtu přihlášení na různé servery?

Budem to posudzovat tak isto ako keby bol v praci. Flakac sa moze a bude sa flakat aj v praci. Niekomu to je jedno, niekomu sa zhorsi vykon a inemu to zase pomoze.
Home office beriem ako jeden z prostriedkov na dosahovanie lepsieho vykonu a lepsej spokojnosti zamestnancov. Je to dalsi stupen nad flexibilnou pracovnou dobou.
Kazdy clovek je iny a ak mi to umoznuju podmienky, tak preco nenastavit podmienky tak aby zamestnaci boli co najspokojnejsi. Niekomu vyhovuje presne dana prac. doba, niekto ma rad urcitu flexibilitu a niekomu vyhovuje vyssia volnost vo forme home office.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2017, 11:29:05 »
Většina zěstnanců si o něčem takovém může nechat jen zdát.

Většina zaměstnanců si může nechat zdát o ledasčem, stejně jako si já můžu o ledasčem nechat zdát. Já osobně vnímám jako rozumné se rozhodovat podle sebe a ne podle většiny. Pokud bych měl třeba v tuhle chvíli fungovat jako většina, tak to znamená dostat každý měsíc na účet nějakých osmnáct tisíc, což momentálně pokrývá tak to, co dám za bydlení, energie a palivo do auta. Žena dostane ještě pár měsíců rodičovský příspěvek sedmičku, tak ten bysme mohli prožrat a občas možná koupit nějaký kus oblečení v sekáči.

qwertz

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #14 kdy: 08. 01. 2017, 11:36:05 »
Většina zaměstnanců si může nechat zdát o ledasčem, stejně jako si já můžu o ledasčem nechat zdát. Já osobně vnímám jako rozumné se rozhodovat podle sebe a ne podle většiny.

Můžete se rozhodovat podle čeho chcete stejně jako zamětnavatel. Je to dobrovolný dvoustranný vztah. Pokud ale zakladatel tématu hodnotí serioznost zaměstnavatele podle toho, kolk dnů týdně mu dá automaticky homeoofice, vypadá poněkud hloupě a nezrale. Mezi hodnocením "zaměstnavatel nevyhovuje mým potřebám" a hodnocením "neseriozní zaměstnavatel" je propastný rozdíl.