česko-linuxo slovník

LZ.

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #15 kdy: 06. 01. 2011, 14:24:19 »
http://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt/
- 14 stranek jen obsah. To vypada, že jsem hledal právě tohle. Takže díky.

Kterou distribuci vybrat?
Knopix - libi se mi ta přenosnost, ale založky si tam asi do FF nepřidám.
openSuse - pry od němcu
ubuntu - pry vhodne pro začatečnika, ale ten nazev je děs.
debian - pry těžká instalace
redhat - pry pro servry

je tu někdo kdo zkusil všechny tyhle distribuce? Nebo aspoň o nich slyšel něco víc než jen název?

Chtěl bych něco s grafickym rozhranim, bezpečné proti virum, bez nutnosti aktualizovat.


Citace
Nevidim najmensi dovod, preco by si mal BFU na windowse instalovat aktualizacie. Usudil som ich ako v blbost a vo firme som ich zakazal. Sposobili len viac skody ako uzitku. Sto krat omielani priklad. Kolko ludi chodi autom a kolko ludi si trufne samo vymenit pneumatiku ak naozaj nemusia???
Citace
Znám BFU, kterej ani nestahuje aktualizace, nechává to na mě (když ho jednou za čas navštívim)

Já aktualizace vůbec nemusím. word 97, IE6, celkem nový FF, XP, ŽADNÝ antivir, automatický firewall, aktualizace zakazane. Tohle je moje optimalni konfigurace. Že na tom bude vždy nějaký virus je jiste, tak s tím musím i počítat. (mam defaultně zakázané internetové bankovnictví a žádné citlivé udaje v pc.) stejně i přes nejlepší firewall a antivir se člověk snadno dostane, když jsou vypnute, natož když objeví novou díru. :-)
Navíc poslední aktualizace flashe, ktera tak dlouho otravovala až sem ji pustil se ukazala jako velká chyba. Teď mě napada, že že by to chtělo vypnout vyskakovaci okna i ve widlich, nejen v IE.  ;D
Co se týče vyměny pneumatiky, nevidim v tom problem. 7 kroku a je vyměněno. (První krok by měl byt zkontrolovat všech 5 pneumatik a nářadi  :) )
 
Co se týče mých začátku s win, vždycky jsem strávil nějakou dobu napřed stánim před nimi, než jsem k nim sednul. Bohužel stat před černou obrazovkou, a koukat na nějaké nahodně poskladané pismena, ktere něco (snad) dělají po entru, nejde.  :(


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #16 kdy: 06. 01. 2011, 14:55:09 »
Bohužel stat před černou obrazovkou, a koukat na nějaké nahodně poskladané pismena, ktere něco (snad) dělají po entru, nejde.  :(

Jde, ale doporučuju si k tomu sednout :-) a má to výhodu, nebolí z toho tolik oči :-D

Distribuce:
Redhat bych nebral (jen jsem slyšel, že není ke stažení, musí se koupit na plackách - možná je to drb, možná ne, nevím)
Debian je těžkopádnej, pokud jsi normální uživatel
Ubuntu je user-friendly Debian :-)
OpenSUSE je děsně nafouklej (jako "zbytečnýma" věcma)
Knoppix jsem neměl

Pokud chceš volit mezi těmahle, tak SUSE by do začátku nemusely bejt marný, i správa programů (balíků) je tam celkem slušná. Ubuntu zase má výhodu, že je v ČR kolem něj vělká komunita (plný forum lidí, spoustu věcí už řešili a vyřešili, ...)

Grafický rozhraní není problém, je součástí víceméně každý distribuce.

Proti virům je to odolný všechno nastejno (proti hlouposti uživatele ale ani jedno = můžeš si tam dostat rootkit - říkejme tomu vir - pokud nebudeš respektovat bezpečnostní politiku systému (root jakožto superuživatel, prostě admin + ostatní uživatelé, který nemají ta velký práva, třeba vůbec nesmí měnit systémový věci - díky tomu se právě viry nechytají)

Aktualizovat samozřejmě nemusíš. Dokonce to občas přinese potíže (nekompatibilita nový verze programu s něčim jinym v systému apod.), ale i tak to doporučuju. Třeba SUSE (konkrétně jejich Yast) si sám řeší závislosti, celkem i dobře. V praxi to znamená, že mu jen řekneš "Chci aktualizovat" a on zjistí co je novýho (celosystémově) a všechno udělá sám... (maximálně se zeptá na konflikty mezi balíkama - chceš novej mplayer, ten ale nefachá se starou knihovnou, jsou dvě možnosti: 1. nechat starej, 2. mít novej, ale nepůjde přehrávat jeden typ videa -> je to vymyšlenej příklad).

Pokud jsi co se Windows týče nadšenec a rád se hrabeš v systému (registr, různý ochcávky apod.), možná bys rád naskočil přímo do nějaký hardcore distribuce... Pak je tu třeba Gentoo (mám) nebo Arch Linux (neznám). Tam začneš ráno s prázdným diskem, CD se 100MB a síťovým připojením a večer končíš s funkčním systémem :-D

Tady jsem to trochu nadnesl, na dobrym PC se zkušenym linuxákem se dá Gentoo rozject za 4 hodinky i s KDE (jedno z víc načančaných grafických prostředí). Když neumíš/nevíš, tak to bude trvat víkend. Ale to Ti dá hodně, protože pak opravdu víš, kde co v systému je, proč zrovna tam, proč se to mění tuhle a ne támhle, k čemu jsou všechny ty složky, jak nastavíš jednotlivý služby, jak probíhá synchronizace času, jakej máš přesně HW v PC a jak ho monitorovat apod. Gentoo mě teprve naučily něco o Linuxu, SUSE jsem používal skoro jako BFU :-) Ale i tak jsem rád, že jsem přes ně prošel.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #17 kdy: 07. 01. 2011, 11:59:33 »
No nemyslím si, že je to tak zlé, co se týká desktopu, tak je to srovnatelné s Windowsama, základy zvládne kdejaký BFU ... ale pokud se naskytne problém, který se musí řešit z příkazové řádky, protože gui na to nemá nástroje, tak windowština je potom dost podobná linuxštině, jen s tím rozdílem, že bude s velkou pravděpodobností donainstalovat rozšiřující konzolové nástroje, které už z velké části v linuxu nainstalované budou. Všechno je jen o znalostní hranici daného uživatele, tady chyba v systému (jakémkoliv) nebude.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #18 kdy: 07. 01. 2011, 12:05:07 »
Jakou linuxovou distribuci? To je na dlouho, zalezi na tom, co od toho ocekavas. Podle mne (jsem Mandrivak) je asi nejlepsi zkusit Fedoru, jelikoz na jejich ceskych strankach je skoro dokonale howto, jak co resit. To jsem u jine distribuce nevidel a fakt se mi to hodne libi. Nerikam, ze jine distribuce nemaji navody, jen mi pripadaji dosti roztrousene a k vysledku se clovek dostava dele. Jakmile si potom nejakou distribuci osahas, nebude az takovy problem pouzivat jinou, tedy pokud nebude nejak specificky zamerena.

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #19 kdy: 07. 01. 2011, 13:47:14 »
A když mu dělám technickou podporu po telefonu, tak ani nedokáže popsat jak se tam "ta tabulka" objevila

:))) Tohle důvěrně znám - a dodnes je mi záhadou, kde ti lidi na slovo "tabulka" přišli :) Čím okno s textem připomíná tabulku (tj. čísla, uspořádaná do řádků a sloupců)?

Podle mě je to nejzáhadnější otázka lidstva, snad kromě otázky života, vesmíru a vůbec...

a nedokáže ani pochopit co se po něm chce (Disk nelze použít, protože není naformátován. Přejete si ho naformátovat? Ano/Ne - například).

IMHO je načase přestat se tvářit, že počítač zvládne SPRAVOVAT (nikoli "používat") kdokoli.

Já si taky neumím spravit auto, přestože ho umím docela dobře řídit. Vím to a proto se do toho nehrnu.

Jediný rozdíl oproti počítači je v tom, že počítač mi slušně oznámí, že "disk není neformátován", zatímco auto by se se mnou tak slušně nebavilo a v případě, že bych něco nepatřičného někam strčil (nenaformátovaný disk), by jen třeba v tichosti shořelo :)


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #20 kdy: 07. 01. 2011, 14:59:01 »
TIGER: Já to uvedl jen jako (nevhodný) příklad, nenapadla mě v tu dobu triviálnější blbost, se kterou za mnou Windowsák dokáže přijít :-D A že jich je, když se člověk zamyslí (blbostí i Windowsáků).

S tím přirovnáním k autům je to taky pravda, musí(m) se na to podívat z tohohle směru. Prostě tomu nerozumí, tak se ptají někoho, o kom si myslí, že to chápe. Má to logiku. I tak ale třeba vím, že auto má motor, k čemu je spojka, proč se musí řadit a kam nalít vodu do ostřikovačů... Klasickej Windowsák většinou ví, jak nastartovat a zapnout světla, některý umí i natankovat, ale víc je nezajímá (přenesený smysl -> umí používat "svoje" aplikace, o systému neví ani prd).

Jen takovej offtopic - dneska mi Win XP v práci říkaly, že mám nepouživané ikony. Já to vím, vím o nich, ale nechci s nima nic dělat a NIKDY nebudu chtí s nima nic dělat - jak to ale sakra vysvětlit tý vyskakovací bublině, aby už držela klapačku :-D V tomhle jsem BFU - naklikat to nejspíš nelze a do registrů pracovního se nedostanu (a ani bych nelezl, ani nevím co bych hledal, ale Google by to věděl ;-) ).

Ještě k tý telefonický podpoře - zjistil jsem, že jsem tak dobrej, že dokážu na dálku nastavit i router, wifi a jednotlivý PC k nim připojený... po telefonu :-D

Jenda

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #21 kdy: 07. 01. 2011, 15:47:53 »
Naučil jsem se s Linuxem říkat BFU věty jako "Neznám, neviděl jsem, neumím, musí poradit někdo jinej" apod. Je to skoro až sprostý, ale já na to už prostě nemám (trpělivost).
Já jim taky říkám, že s tím neumím, že Windows jsem měl naposledy před 4 roky XP SP2 (a oni nevěří, přece takový „expert přes počítače“ musí mít nejméně betu Windows 8).
(volbu "Každou neděli v XY hodin" neberu jako automatiku; automat je, když si program zjistí, že PC běží a že je připojený k netu, tak si sám stáhne a nainstaluje aktualizaci, bohužel, takových není mnoho; nemluvě o tom, že i při plné automatice vyžadují často interakci uživatele...)
To je pak blbost toho OS, na mém OS to jde :-).

Jenda

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #22 kdy: 07. 01. 2011, 15:50:52 »
Bez urazky, ale toto veldielo ma malo tendenciu skor odradit od Linuxu...
Zvláštní, mě to právě ukázalo, jak je to uvnitř krásné a jak se v tom můžu rýpat a ono to dělá přesně to, co tomu řeknu :-).

Jenda

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #23 kdy: 07. 01. 2011, 15:58:33 »
Kterou distribuci vybrat?
Knopix - libi se mi ta přenosnost, ale založky si tam asi do FF nepřidám.
openSuse - pry od němcu
ubuntu - pry vhodne pro začatečnika, ale ten nazev je děs.
debian - pry těžká instalace
redhat - pry pro servry
Knoppix je live, openSUSE a Ubuntu jsou spíš pro začátečníky (typu klik - klik - klik - hotovo), při instalaci Debianu a Archu se toho hodně naučíš (ale nesmíš se nechat odradit, počítej s tím, že zrovna u toho Archu ti to bude trvat pár dní - ale ten pocit, že tomu rozumíš!). RH jsem nezkoušel, jen deriváty (tehdy ještě Mandrake), a RPM mi nesedlo (ale to je věc názoru, jiné se zase budou do krve bít, že je to ten nejlepší balíčkovač na světě - asi jako spory Firefox vs. Opera).
Že na tom bude vždy nějaký virus je jiste, tak s tím musím i počítat. (mam defaultně zakázané internetové bankovnictví a žádné citlivé udaje v pc.)
Panečku, to je přístup. Takže i díky tvému počítači dostávám do schránky spam.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #24 kdy: 07. 01. 2011, 16:08:26 »
K těm XP, té bublině to vysvětlíš v nastavení plochy ... stačí kliknout pravým tlačítkem na plochu (mimo ikony) dát vlastnosti, záložka plocha, a tam je tlačítko rozšířené možnosti (nebo tak nějak, jedu po paměti) když na nej klikneš, tak tam je, ať spouští každých 60 dnů průvodce vyčištěním plochy ... stačí odškrtnout a už to neotravuje ....

.... u toho auta je hezké, že víš, k čemu slouží převodovka, spojka atp. Ale když se Ti tyto části porouchají, tak je stejně neumíš opravit .... U počítače také víš, co je Word, Excel, Internetový prohlížeč, aj. programy.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #25 kdy: 07. 01. 2011, 16:25:32 »
Automatické aktualizace se dají nastavit od dob 2000 tak, aby se stahovaly hned a instalovali buď po potvrzení, nebo až při vypnutí počítače. Linux ohledně aktualizací má více možností, než windows.

Mno pleteš jablka a hrušky ...

Je nutné rozdělovat distribuce podle médií (live, to znamená bez nutnosti instalace, jen stáhneš médium, vypálíš na cd, nebo umístíš na flashdisk (pomocí spec. programu) a při startu počítače se Ti toto médium automaticky spustí (pokud tak máš počítač v biosu nastaven) již k běžné práci se systémem, uděláš jen pár nastavení jako klávesnici, jazyk atp. Po spuštění takového média většinou lze nainstalovat pomocí nějaké ikony i na pevný disk, avšak je omezená programovým vybavením.

Dále jsou instalační média, to jest, že stáhneš komplet DVD a instaluješ z něj, bez jakékoliv možnosti ukázky.

Dále jsou speciální média, kdy lze instalovat přímo z internetu nejnovější balíčky, to znamená, že po instalaci budeš mít aktuální systém.

Některé distribuce mají několik takových instalačných médií, je jen na Tobě, co si vybereš.

Pokud ovládáš angličtinu, tak přehled distribucí najdeš na distrowatch.com Tam si vybere snad úplně každý, kdo chce zkusit linux.

Avšak, než něco o linuxu plácneš, tak si to raději ověř, jestli to je pravda, či ne .... vyhneš se tak dost velkým nepříjemnostem s komunitou.


Mmad

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #26 kdy: 07. 01. 2011, 19:06:17 »
Zatím jsem ohledně výběrů dister nemohl s nikým souhlasit.
První otázka by totiž měla znít "Na co PC potřebuju a co v něm mám?" (typický průser třeba TV karty, ATi či jiné exotické kousky HW).
Druhá otázka je "Jak si budu spravovat soft, aktualizace a závislosti?" (typ balíků). Ačkoliv to dneska spíš řeší mezivrstvy mezi grafickými nadstavbami typu Synaptics a Yast a samotným baličkovacím systémem.
- RPM - yum, yast - Jsou baleny jako optimalizované, ale je jich kvůli tomu moc a je tak snadné dojít k Depency Hell (vadným závislostem) a rozoranému systému.
- DEB - dpkg, apt, synaptic - Pro začátečníka asi nejvhodnější, většinu balíků lze v případě nutnosti vzájemně prohazovat.
- tar.gz - Pacman - Arch jsem v ruce neměl.
- ebuild - Portage (emerge) - Gentoo je, jak už tu někdo psal, spíše pro hračičky.
A až jako třetí je otázka, "kterou distribuci vybrat?"
- Debian - Dlouho se nastavuje, nemá v základním nastavení balíků zrovna aktuální věci (sází na otestovanost), instalace v semigrafice (alá m602, pokud jí ještě znáte), ale když už jede, tak jede.
- Ubuntu - Derivát Debianu, aktuální věci má častěji, instalace klikáním, správa taky. Vada je, že pokud nejede zrovna LTS, tak chce každého půl roku aktualizovat verzi (a pak se to zpravidla rozsype).
- Mint - Derivát Ubuntu, míru blbuvzdornosti ovládání dotáhl pomalu do konce. Ale čeština se musí instalovat extra a to o aktualizacích platí taky.
- RedHat - Je jen v Enterprise pro firmy, platí se (hlavně za podporu), neměl jsem v ruce.
- CentOS - Free verze RedHatu, neměl jsem v ruce.
- Fedora - Porodní box RedHatu, neměl jsem v ruce.
- Mandriva - Derivát RedHatu, po spuštění LiveCD (One) jede vše, co může, out-of-the-box, instalace taktéž poměrně blbuvzdorná.
Další distra jsem viděl v podstatě jen z rychlíku.
Poslední otázka se týká prostředí - "Chci konfigurovat všechno, nebo chci, aby to jelo i na něčem ne zrovna novém?"
- KDE - Původní idea přiblížit se Widlím se zadařila, leccos se ale dá nastavit, pokud tedy máte volné odpoledne. Poněkud nenažrané (ale na JehoVisty naštěstí stále nemá).
- GNOME - Míří spíš k MacOS X, což je někdy dobře, jinde ale pro změnu na škodu. Taktéž rozsáhle nastavitelné. Taktéž tězkotonážní.
- XFCE - Lehčí prostředí, nastavit se dá jen něco (asi jako Win),
- LXDE - S klikacím nastavováním to není žádná sláva, ale jede i na šunkách
Pak jsou už jen FluxBox a podobné šílenosti, které by začátečník radši neměl ani vidět.
Pak už záleží jen na preferencích a míře souhlasu s vývojem distra. Osobně třeba považuju Crystal z KDE3.5 za jedno z nejlepších témat systému pro seznámení dítek s linuxem (jsou to tak trochu omalovánky). Oxygen mi příjde jako moc profi a mne ta kupa šedé a stříbrné vadí (asi "děkujeme, nechceme" z dob W3.1-2K). Dál mi vadí snaha kopírovat vzhled a postupy z MacOS X (Gnome v Ubuntu). On ten původní návrh Xeroxu a jeho provedení ve W95 mělo něco do sebe (na normální práci na běžném PC není nic lepšího).
Ano, přiznávám, nemám RPM moc v lásce, neboť poté, co se mi jako začátečníkovi podařilo sestřelit jeden balík z Mandrivy a pak po nenalezení patřičného balíku na síti a pokusu o náhradu odpovídajícím z RedHatu, kdy to rozsypalo celý systém, jsem musel nakonec celý disk zformátovat (a pak šel k Ubuntu). Podobná situace s jinými balíky v Ubuntu naopak dopadla k plné funkčnosti požadované aplikace a mé plné spokojenosti.
Začátečníkovi bych doporučil buďto Mint (do slova a do písmene "zelní saláti"), Ubuntu (dneska spíš ti, co chtějí se předvádět) nebo Mandrivu (ticho v kanceláři). Jiná distra začátečníkovi do ruk NE.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #27 kdy: 07. 01. 2011, 23:56:48 »
No rozepsal si to hezky, máš pravdu, že Linux je mlsnej na železo, ale je to dobře, nebo ne? Mne jen zaráží ten Tvůj závěr ... píšeš, že pro začátečníka jsou vhodné jen některé distribuce .... já to beru, ale je jich víc a to že jsi je neměl v ruce neznamená, že nejsou dobré. Někteří lidé třeba říkají, že lepší než Mandriva je PCLinuxOS, OpenSuSe je také dobře použitelné také tu je DreamLinux ... a spousty jiných.

Nevím, jak se Ti podařilo sestřelit ten balík v Mandrivě, ale sestřelit jde každá distribuce, ať má blbuvzornější balíčkovač a řešení závislostí, pořád je to jen o vědomostech. Znám i talenty, co svůj linux reinstalují častěji, než kdyby měly wokna. CHápu to u lidí, co se sytém učí, ale kdo už to používá pár let a pořád si myslí, že nejlepší způsob je reinstall, tak nad ním jen kroutím hlavou.

Mmad

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #28 kdy: 08. 01. 2011, 02:30:36 »
Píšu dle svých zkušeností a znalostí.
Mlsnej Linux - tak trochu daň za monolit a zároveň neschopnost vývojářů HW udělat ovladače i pro něco jiného než Win.
Suse - Za tuhle se omlouvám, mám ji stále danou jako placenou, ač je i free verze (RedHat tam mám právě kvůli tomu, že z něj spousta dister vychází).
PCLinuxOS - neznám.
Sestřelení - Odešly dva balíky, které ale na sobě byly vzájemně závislé (!!!). A balíčkovač mi pak dokolečka nadával, že chce nejdříve ten druhý (i když jsem je poslal zároveň). Navíc to byly nějaké, které měl v závislostech i grafický správce balíčků. Ono ve virtuálním počítači fakt nebylo diskového místa na zbytí, takže i aktualizace chodily postupně. Později u Ubuntu při instalaci čehosi došel k podobnému závěru, ale (na rozdíl od Mandrivy) si nechal při instalaci najednou říct (jeden balík byl navíc z Debianu, Ubuntu ho totiž nemělo).
Nakonec ještě zabezpečení proti uživateli - přihlášení k účtu správce. To mají Debiany ošetřeno lépe, neb tam se nikdo pod roota nepřihlásí. Jedinná cesta je terminál a "sudo bash" a to začátečníka dost často odradí (když mu někdo předtím řekne, že si tím systém klidně zruší).

OT: Kdo sem sypal kontrolní otázky? Některá přísloví neznám a nehodlám znát. Právě jste mi přispívání znechutili.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #29 kdy: 08. 01. 2011, 10:02:02 »
Hmmm, je celkem zajímavé, jaká prkotina donutí uživatele ke změně distribuce. Já osobně bych stáhl druhý balík z internetu a nainstaloval ho manuálně bez kontroly závislostí a až potom ten hlavní a muselo to prostě jet. Pravda v takovém případě už jenutné sáhnout po příkazové řádce a příkazu urpmi z přepínačem --force.

Chápu to správně tak, že v ubuntu se můžou libovolně instalovat balíčky bez rootovského hesla? Kdysi dávno jsem ubuntu používal, a tohle tam možné nebylo. Pokud tomu tak je, tak je to nebezpečnější, než Mandriva.

Nechci tvrdit, že Mandriva je lepší, prostě každému vyhovuje něco jiného. Já jsem ubuntu opustil  a přestal nasazovat z jiných důvodů. Nelíbilo se mi vykrádání a nepřispívání do debianu a jistý čas se česká komunita chovala dost nadřazeně, a nedej bože, když někdo ve svém dotazu zmínil jinou distribuci.

To kolem Mandrivy, Fedory, OpenSuse, ale i Debianu byla úplně jiná morálka. Každý se snažil pomoct i když to byla nějaká exotická distribuce.

Navíc rád si upravuji distribuci k obrazu svému a u ubuntu by mi to trvalo mnohem déle, než u ostatních, protože mi přijde, že jejich koncept počítá s tím, že jak to navrhnou, tak to bude uživatel používat. Neříkám, že by to nešlo upravit a neříkám, že je to špatná cesta .... ale trvalo by to déle a mne to tak prostě nevyhovuje. Když už, tak to raději original Debian.