Fórum Root.cz

Hlavní témata => Distribuce => Téma založeno: LZ. 05. 01. 2011, 15:45:21

Název: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: LZ. 05. 01. 2011, 15:45:21
Neni nějaká kniha linunux pro blbce? (S asi 6 000 000 stranami) Měla by mě naučit jak dělat ty vaše pětistrankové magické formule, které udělalají to co chci, způsobem, který si ní ani nedokážu představit.
Já těm vašim manuálum vůbec nerozumím. krucifix(-{a[b+-c]c[ca]}>-5-p*a to je vážně manual na houby, nebo pro nadané linuxmagy ovladajíci plynně linuxštinu. Co má jeden dělat, když umí jen česky a to ještě špatně? ;D (asi máme smůlu, respektivě jen možnosti zapnout widle a nezapnout)

Třeba taková zakladní věc.. Někteří Linuxaci tvrdí, že je linux zadarmo, ale to je lež. Respektivě chyba překladu. Linux je svobodný, pokud se ti nelíbi verze(v linuxštině nejspíše distribuce), kterou máš, zkusiš jinou. Když ti dojdou distribuce, můžeš pohledat i jejich jinou verzi (starši, novější) a tu si upravit.
Suma sumarum, za linux se neplatí za licenci, ale potem, krví a nervy. To co uděláš ve widlich třemi kliky po deseti minutách pokusu-omylu se dá na linuxu zvládnout po celodennim studiu řádkem textu. Co se dá udělat v linuxu řádkem textu, to ve widlich neuděláš ani za týden, i když náhodou víš jak.

Hlavní problém linuxu vidim v baličkováni. Je fajn, že to co chcete udělat (například rozjet grafickou kartu) už někdo chytřejší udělal dávno před vámi. Ale NAJIT to!

Další problém je v linuxackem myšlení. (Au, kde jste vzali tak narychlo takovou horu kameni?  :) )  Neberte to špatně, ale skoro každý zapadá se svým způsobem myšlení do nějaké kategorie. Jen Chuck Norris je vyjimkou.
Příklad: Nainstaloval jsem si distribuci Xy, na svůj nový komp a nejela siťovka. Tak jsem něco početl (100+ stran) na internetu po krátkem hledáni pomocí googlu (120+ zobrazených stránek s odkazy) a napsal jsem si vlastní ovladače za pár hodin (týden, což běžnému uživateli trvá tak ManYear). Byl jsem tak hodný a hodil tento ovladač na své oblíbené forum o linuxu. The END.

Logická chyba: - Proč, když už je takovýto ovladač jednou napsan, neni prověřen někým chytrým, označen za prověřený patch a zaplacnut do nové verze distribuce Xy, případně všech? Že by práce navíc?

Linux je o svobodě, udělej si co chceš, když to umíš.
Jenže co my ostatní? Nenašla by se nějaká verze pro nás hloupé ovce? Proste distribuce pro tupce, kterou si nainstalují a ona jede. (A na ploše je odkaz na SROZUMITELNÝ návod jak začít s linuxem. Ne obvyklý RTFM.)
Ne každý je počitačově gramotný, trpělivý, dostatečně starý (např. osmiletí), chytrý a má chuť a čas něco řešit s OS.

Vim, že když jste začínali s linuxem vy, tak vám nikdo neporadil, nepomohl, všechno jste si museli nastudovat, přečíst, po nocích kompilovat jádro atd. Co takhle pomoct další generaci Linuxaku, aby jejich porod nebyl tak bolestivý?
Už se blíži doba, kdy bude tučňák rovnocenným soupeřem widlí. Ale nejspíše zůstane dělení OS podle IQ.
- Geniové, nerdi a správci serveru budou používat linux.
- BFU, děti, baby a důchodci budou používat widle.
- Američani a idioti budou kupovat nadále MAC.

Co si myslíte vy o Linuxu taky pro BFU?
-Nikdy
-ano, ale později, až ti chytří(vy) vytvoří pro linux pořádnou páteř
-jo, už je na to pravý čas
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavouk106 05. 01. 2011, 16:11:38
Slovník by bodnul, to je fakt :-)

Jinak všeobecně, Linux Ti opravdu "Enterem" dovolí dělat věci, který ve Windows nenaklikáš ani za týden a Windows zase umí pěti kliknutími udělat to, co v Linuxu pár hodin trvá.

Opravdu je nejhorší (ne)kompatibilita, nebo spíš, abych byl přesnej, rozběhání něčeho (kompatibilní to ve většině případů je, ale jak na to?). 100+ stránek jsem četl jen dvakrát, jinak jsem se vešel do stovky :-D Poprvé při první kompilaci jádra (jsem četl všechny ty helpy co jsou přímo v menuconfigu) a podruhé, když jsem chtěl rozběhat (a rozběhal) synchronizaci kontaktů z PDA s Windows Mobile 2003 (či tak nějak) s něčím v Linuxu (Evolution v mém případě).

Vždycky se prokoušeš k tomu, co chceš, ale občas to trvá dost dlouho. Ale to je taky asi to, co některý linuxáky (včetně mě) baví - zprovozňovat/ladit něco a pak bejt pyšnej, že to funguje ;-)

Distribuce pro "hloupé ovce"... Hm, já používám Gentoo, to bude pravej opak požadavku :-D Ona by se distribuce našla, ale ne vždy bue hned po nainstalování na všem fungovat, to je ten problém. Ale jak jednou pojede, nebude už nejspíš další problém.

Dělení OS podle IQ se mi nelíbí... Spousta lidí má IQ vysoký, ale beztak zarytě sedí na Windows (tak zarytě, že je jim úplně jedno, že mají nelegální). Důchodci by se naopak mohli naučit s Linuxem - nainstaluje jim ho linuxák, ukáže jak se to ovládá a víc nepotřebujou :-) BFU, děti a zarytci - s těma se nic neudělá.

Ono by stačilo, kdyby se vzal BFU s jeho požadavkama (dnes: Internet, Office, fotky, muzika, filmy, vypalování), posadil ke stolu se dvěma papírama, který by vypadaly asi takhle:

WINDOWS
+ Mají to lidi okolo, můžou poradit, kompatibilita (formáty apod.)
+ Všude se válí hafo programů, které si nainstaluje každý
+ Výrobci myslí na kompatibilitu a dávají "user-friendly" ovladače
- Cena (~2500Kč)
- Viry

LINUX
+ Ochrana proti virům (rootkit si BFU nestáhne)
+ Cena (zdarma)
+ Má alternativy k programům na Windows
- Nemusí jet out-of-the-box
- Kompatibilita není stoprocentní

a DODATEK
Na obou systémech budete moci dělat vái požadované věci bez omezení.

No a jak by se asi BFU (do té doby nedotčený počítačem) rozhodnul? I kamarádi s Windows nakonec musí uznat, že Linux dnešnímu BFU stačí, ale přesto ho BFU nechtějí.

Nedávno jsem navrhoval jednomu BFU, že mu na PC dám Linux (odešel disk = nová instalace OS), ale nechtěl o tom ani slyšet. Na můj dodatek, že tam bude mít všechno jako ve Win (Firefox, Gimp, něco na vypalování, prohlížeč fotek, ...) jsem se dočkal reakce "Ne, chci tam Windows". Tak tam má nelegální Windows. Brzo mu budu skládat nový počítač - jak to dopadne s OS je asi jasné, ne? Akorát XP se vymění za 7.

Kdyby lidi měli Windows alespoň legálně...

EDIT: Ještě pár věcí.

Obecně pochopitelný návod na Linux není (stejně jako není na Windows)
BFU se nestará ani o Windows
Komunita funguje (patche se dávají do distribucí, lidi si pomáhají)

(je to stroze napsaný, protože muj minulej plnohodnotnej dodatek se mi smazal - nejspíš kvůli automatickýmu odhlášení)
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: felix0 05. 01. 2011, 16:31:08
ubuntu.cz

1.wiki.ubuntu.cz -naštuduješ si inštaláciu
2. stiahneš si LiveCD a nainštaluješ, pri každom probléme sa vrátiš na wiki.ubuntu.cz(príp. google)

Ja používam ubuntu už 3 roky a zatial žiadny problém :) Tá wiki na ubuntu.cz fakt obsahuje veľa návodov a pre nováčika to je skvelé.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Petr 05. 01. 2011, 16:36:27
LZ.
Hmmm, vůbec netuším, o čem tady píšeš.

Já už dlouho používám openSUSE (vedle Windows, které používám převážně), na všech počítačích mi vše jede, Yast nainstaluje cokoliv, programy si systém sežene v repozitářích. Co se týče příkazového řádku, ano už jsem ho použil ... ve Windows. :-)  Potřeboval jednoduchý program za synchronizované zálohování na externí disk. Rsync použitý ve Windows to zvládá celkem dobře :-)

Co se týče Linuxu, pokud jsi si napsal ovladač na síťovku a tvrdíš, že jsi hloupá ovce, pak já musím být hloupej kámen a Linux celkem bez problémů provozuji ??? A to ani nemluvím "linuxštinou" ... prostě jsem si nainstaloval Suse + KDE a práce mi připadá podobná práci ve Windows ???

Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavouk106 05. 01. 2011, 16:43:25
LZ.
Hmmm, vůbec netuším, o čem tady píšeš.

Viděl bych to jako slohový útvar - zamyšlení, úvaha - než jako žádost o konkrétní pomoc.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: LZ. 05. 01. 2011, 17:17:29
Viděl bych to jako slohový útvar - zamyšlení, úvaha - než jako žádost o konkrétní pomoc.

Ja taky :) - je to téma o distribucích, ne o dotazech, tak jsem se snad trefil.
Díky za rozumnou odpověď. Nenašel jsem jedinou věc, kde bych ti mohl oponovat.

felix0: "naštuduješ si inštaláciu" - Tohle zrovna neni dobrý začátek pro BFU. Co když ten návod pochopím špatně? nebo vůbec?
Já nepoužívam linux skoro vůbec, a zatím samý problém :-) Na tu wiki mrknu.

Citace
vůbec netuším, o čem tady píšeš.
Co na to říct? Díky za velmi přínosnou odpověď, zkusím k ní najít i nějakou otázku, snad mi google pomůže.  :D
Jsem fakt rád, že se ti podařilo najít SUSE. Třeba tady není: http://www.winux.cz/ (http://www.winux.cz/)
Yast - WTH?
Repozitaře - WTH?
To se siťovkou byl jen příklad.


Moje uvaha byla především o tom, že widle si BFU prostě odkliká a jede na nich. U linuxu.. jak mam začít? Nastuduj si..
A co linuxak to jiný odkaz a jiné nástroje. (A abych řekl pravdu tak dokonce i jiná distribuce, fakt nekecam. Zas tak často se neptám.)
Nakonec to dopadne tak, že instalace buď funguje nebo ne a deset lidí na světě ví proč.

Abych vám udělal radost, tak už půl roku uvažuju jestli přejít na windows 8, nebo na linux.. až XP umřou. Zatím jsou jen raněné a bojují o život jako lev. (I když je už M$ dvakrát pohřbil.) Jestli vydrží ještě dvacet let, budu tvrdit, že se bijou o život jako Chuck Noris ;D

Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavouk106 05. 01. 2011, 17:39:41
Ta Tvoje úvaha o BFU má něco do sebe, ale není úplně stoprocentní. BFU si to sice odkliká, ale v 95% případů neví co odklikal :-) A když mu dělám technickou podporu po telefonu, tak ani nedokáže popsat jak se tam "ta tabulka" objevila (následkem jakých akcí, co předtim dělal) a nedokáže ani pochopit co se po něm chce (Disk nelze použít, protože není naformátován. Přejete si ho naformátovat? Ano/Ne - například).

Znám BFU, kterej ani nestahuje aktualizace, nechává to na mě (když ho jednou za čas navštívim) - a to na něj mluví česky :-D

Jinak co se říká například tuším o Ubuntu - vlož instalační DVD, okolo enteru rozsypej zrní, dej k tomu slepici a ona to nainstaluje - to je víceméně pravda. User-friendly distribuce jsou celkem jednoduchý, jak na instalaci (grafická, česky, s nápovědou), tak na používání - mají v základu všechno pro obyčejný lidi (prohlížeče, grafický editory, přehrávače, ovladače, ...). Ve většině případů jede většina HW hned po instalaci (zvuk, síťovka, grafika, ...), ale někdy nastane větší trabl a tam je potřeba pak hodně hledat a číst (a řeknu Ti, v takovou chvíli se člověk naučí DOBŘE hledat :-) ).

Já jel na OpenSUSE (user-friendly), ale přešel jsem na Gentoo (hardcore), protože se mi chtělo do toho víc zabřednout. Dneska nelituju.

Vysvětlení termínů:
Yast - jakejsi správce balíků (programů, knihoven, ovladačů, ...), přes něj tam dostaneš většinu věcí, co kdy budeš potřebovat (mají ho jen SUSE, ostatní to mají řešený jinak)
Repozitář - online seznam balíků + balíky samotné (například repozitář NVidia se zabývá logicky softwarem kolem nich, podobně třeba jiný repozitáře - všechny se přidávají do Yastu a ten je pak schopnej z nich stahovat/aktualizovat věci, pokud bude uživatel chtít)

Jde jen o to, že se ve světě Linuxu nepohybuješ a tak se v tom eneorientuješ, to je logický. Kdybys do toho někdy šel, zorientuješ se rychle.

Líbí se mi Tvůj přístup, funguješ na Windows, ale na Linux nepohlížíš jako na nejhorší věc na světě, ale asi dokonce jako na přímou konkurenci Windows :-)

Obecně Linux není o "nastuduj si", ale spíš o "hledej" :-) Nepotřebuješ mít znalost dopředu, ale spíš schopnost řešit vzniklý problém.

Že přemýšlíš o přechodu na Linux je fajn. Kromě her a specializovanýho SW (např. CADy) Ti nabídne to samý co Windows (hrubě řečeno). Pokud Ti ale nebude distribuce vyhovovat, máš na výběr z hromady dalších (to u Windows nejde takhle říct). Přemlouvat Tě nebudu, rozhoduješ se sám, ale věřím, že kdybys potřeboval s něčím pomoct, vždycky najdeš lidi, který Ti pomůžou nebo dokonce lidi, který už mají Tvuj problém vyřešenej.

A jedna rada do případnýho začátku - ATi a Linux se nemají zrovna v lásce, někomu to běhá naprosto v pořádku, někomu ne (třeba mě :-) ).

V týhle diskuzi budu rád pokračovat...

Jo a pokud by někdy došlo k instalaci Linuxu na Tvuj počítač, bzlo by dobrý do toho nejít úplně sám. Přišel bys zpětně na to, že se něco dalo udělat jinak, líp, ale pak by bylo pozdě (musel bys reinstalovat). Například je dobrý mít víc oddílů disku, jeden pro / (root, nazveme to systémová část, řekněme tak alespoň 20GB pro balíčkový distribuce, 50GB pro Gentoo), jeden pro swap (není pagefile.sys, je solo oddíl, veliksot 2xRAM) a jeden pro /home (ten by byl největší, uživatelský adresáře)
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: nou 05. 01. 2011, 17:48:42
nieco nejde na linuxe - desat ludi vie preco
nieco nejde na windowse - nikto nevie preco  ;)

a to ze nevies ako na co v linuxe tak je to len preto ze to zatial nevies. spomen si ake to bolo ked si sa posadil prvykrat pred win. netusil si co kde je ako co funguje. to ze nieco nefunguje je pretoze este nie je taka podpora pre ovladace. ked niekto spravy nejaky HW tak sa snazi aby fungoval. a niekedy aj napriek tomu nejde. a to tu mame aj WHQL certifikaciu.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Jenda 05. 01. 2011, 17:51:41
Zkus Linux - dokumentační projekt, je to i česky, buď papírové nebo zdarma na Internetu. No a pak manuály, manuály, manuály…

Btw. se síťovkou jsi měl velikou smůlu, většina jich jednoduše funguje s ovladači, které jsou normálně v jádře.
Co se dá udělat v linuxu řádkem textu, to ve widlich neuděláš ani za týden, i když náhodou víš jak.
To je právě na Linuxu to nejlepší, na Windows jde něco málo nějak ubastlit v Cygwinu, ale není to ono. Na Linuxu často stačí pár řádků v bashi na něco, co by klikač vyklikával dvě hodiny.
Co si myslíte vy o Linuxu taky pro BFU?
-Nikdy
-ano, ale později, až ti chytří(vy) vytvoří pro linux pořádnou páteř
-jo, už je na to pravý čas
Už je na to pravý čas. Klikání v GNOME jako klikání ve Windows. A výhoda je, že se to méně často rozbije a ještě méně pravděpodobně zaviruje a je to bezúdržbové.

Samozřejmě předpokládám, že počítač spravuje někdo kvalifikovaný a BFU jenom používá - ale to je potřeba i u Windows. Jistě, občas si počítač spravuje BFU sám - jenže jak to dopadá, asi všichni tušíme. Stačí se podívat do inboxu, kolik spamu přichází ze zavirovaných počítačů BFU.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Jenda 05. 01. 2011, 17:59:32
LINUX
- Nemusí jet out-of-the-box
To často ani Windows.
"Ne, chci tam Windows". Tak tam má nelegální Windows.
Hmm, na to bych mu odpověděl „V tom s tebou nejedu.“. V dnešní době WGA a policie za každým rohem bych se bál (o sebe). Navíc nelegální Windows jsou náchylnější k virům (občas třeba nejedou updaty atd.), takže je velké riziko, že pořád bude volat, že se to rozbilo.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: alfi 05. 01. 2011, 18:06:07
Zkus Linux - dokumentační projekt, je to i česky, buď papírové nebo zdarma na Internetu. No a pak manuály, manuály, manuály…

LDP je i tady na rootu :) 8M stran sice nemá, ale 1k jo
http://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt/

další literatura je taky o úroveň výše..
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Jenda 05. 01. 2011, 18:07:40
Hergot, taky mi to sežralo příspěvek.
Znám BFU, kterej ani nestahuje aktualizace, nechává to na mě (když ho jednou za čas navštívim) - a to na něj mluví česky :-D
To mi přijde logické, proč by měl BFU stahovat nějaké aktualizace? Od toho má admina. Ten to buď nastaví automaticky (argument o rozbití neberu - kdyby to stahoval BFU, stejně všechno odkliká a efekt bude stejný) nebo se bude k počítači občas připojovat a aktualizovat.
Kromě her a specializovanýho SW (např. CADy) Ti nabídne to samý co Windows (hrubě řečeno).
Ne to samé, ale mnohem víc :-).
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Jenda 05. 01. 2011, 18:08:15
Hergot, taky mi to sežralo příspěvek.
Tak ne, nebyla to chyba CMS, ale moje blbost :-).
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavouk106 05. 01. 2011, 18:11:43
Vzpomněl jsem si na jeden menší extrém - kámoš (Linux admin) v práci vypaloval zálohy jedním příkazem, jedním odklepnutím Enteru (na serveru, samozřejmě přes řádek, grafické na serverech není třeba). Udělalo to dumpy databází, nějaký další věci kolem a nakonec vyjel šuplík mechaniky s hotovou plackou :-)

A k odpovědi noua: Má pravdu, stačí si vzpomenout na začátky s Windows :-) Nevěděl jsem o tom vůbec nic. Postupem času jsem to pochopil a začal se víc zajímat. Až mě nakonec nechali v rejži a donutily přejít na Linux :-)

Jenda: Já v tom taky nejel. Já bych si nelegální Windows nelajznul, sám jsem měl legální 98 SE a potom s NTB XP, od tý doby mě Windows nezajímají. Nemluvě o tom, že jsem zastánce názoru, že tvůrce si zaslouží svojí peněžní odměnu za svoje dílo (pokud ho tedy vůbec chi, že jo...) A že se mu to rozbilo? Já mu doporučil něco jinýho. Naučil jsem se s Linuxem říkat BFU věty jako "Neznám, neviděl jsem, neumím, musí poradit někdo jinej" apod. Je to skoro až sprostý, ale já na to už prostě nemám (trpělivost).

Že Linux nabídne mnohem víc není třeba psát, měl jsem na mysli hlavně BFU věci.

Jo, měl by to tomu BFU dělat admin, ale já nejsem ten, od koho má PC, já jsem jen považovanej za toho experta... To mi docela vadí. BFU by měli sami aktualizovat, alespoň by se něčemu naučili (číst a myslet). Nemluvě o programech, který neumí sami aktualizovat (volbu "Každou neděli v XY hodin" neberu jako automatiku; automat je, když si program zjistí, že PC běží a že je připojený k netu, tak si sám stáhne a nainstaluje aktualizaci, bohužel, takových není mnoho; nemluvě o tom, že i při plné automatice vyžadují často interakci uživatele...)
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: iwtu 05. 01. 2011, 20:38:47
Dělení OS podle IQ se mi nelíbí... Spousta lidí má IQ vysoký, ale beztak zarytě sedí na Windows (tak zarytě, že je jim úplně jedno, že mají nelegální). Důchodci by se naopak mohli naučit s Linuxem - nainstaluje jim ho linuxák, ukáže jak se to ovládá a víc nepotřebujou :-) BFU, děti a zarytci - s těma se nic neudělá.

Ono by stačilo, kdyby se vzal BFU s jeho požadavkama (dnes: Internet, Office, fotky, muzika, filmy, vypalování).

Nechce sa tou cestou, podla mna velmi rozumne, uberat Google Chrome OS?

Osobna skusenost. Moj otec chce PC iba presne na vymenovane veci... Tak som mu na notebook naistaloval arch linux, ukazal to, co potrebuje a v zivote nebol spokojnejsi. Na Windowse ho stale otravala nejaka tabulka, co nemaj ponatia, co od neho chce. Vysledok: Otec ma to chce, a je dokonale spokojny. Ani netusim, ci vie, ze ma linux a uz toboz Arch Linux (mozno ten nazov uvidel pri boote) ale asi vie, ze nema windows. Ale vsetko mu funguje, tak ani na nevidim dovod, preco by ho mal zaujimat nazov systemu...

Zkus Linux - dokumentační projekt, je to i česky, buď papírové nebo zdarma na Internetu. No a pak manuály, manuály, manuály…

Bez urazky, ale toto veldielo ma malo tendenciu skor odradit od Linuxu...

Co do hier, tak ma clovek na vyber iba Windows alebo herne koznoly, ak si chce kvalitne zahrat...

Hm, aby som sa vyjadril k povodnemu prispevku. Myslim, ze linux je linux a windows je windows. Mali by si ist svojou cestou a nie opicic sa. Nepaci, ze Windows si uz aj instalaciu snazi robit maximalne user-friendly. Predsa, instalacia OS povazujem za odbornu vec, ktoru si tazko bude robit BFU. Kvoli tejto snahe Windows 7 po naistalovani zabera na disku 7 GB a este v nom nic nie je. Ani sa mi nepaci cesta Ubuntu, ktore ma tendenciu sa opicit po Windowse a tahat ludi. Nevidi sa mi to spravna cesta ako tahat ludi k Linuxu a silno by som zvazil, ci je linux pre ludi, ktory chcu Ubuntu. Myslim si, ze k Linuxu treba dospiet alebo sa taky narodit. Osobne som nemal iny linux ako Arch, ale cesta, ze distro typu Arch, Gentoo, Slackware, Debian atd... + wiki a forum ala Arch Linux, tak to mi pride ta spravna cesta pre Linux. Aspon tak nejako Linux vnimam ja.

Nevidim najmensi dovod, preco by si mal BFU na windowse instalovat aktualizacie. Usudil som ich ako v blbost a vo firme som ich zakazal. Sposobili len viac skody ako uzitku. Sto krat omielani priklad. Kolko ludi chodi autom a kolko ludi si trufne samo vymenit pneumatiku ak naozaj nemusia???

Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: LZ. 06. 01. 2011, 14:24:19
http://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt/ (http://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt/)
- 14 stranek jen obsah. To vypada, že jsem hledal právě tohle. Takže díky.

Kterou distribuci vybrat?
Knopix - libi se mi ta přenosnost, ale založky si tam asi do FF nepřidám.
openSuse - pry od němcu
ubuntu - pry vhodne pro začatečnika, ale ten nazev je děs.
debian - pry těžká instalace
redhat - pry pro servry

je tu někdo kdo zkusil všechny tyhle distribuce? Nebo aspoň o nich slyšel něco víc než jen název?

Chtěl bych něco s grafickym rozhranim, bezpečné proti virum, bez nutnosti aktualizovat.


Citace
Nevidim najmensi dovod, preco by si mal BFU na windowse instalovat aktualizacie. Usudil som ich ako v blbost a vo firme som ich zakazal. Sposobili len viac skody ako uzitku. Sto krat omielani priklad. Kolko ludi chodi autom a kolko ludi si trufne samo vymenit pneumatiku ak naozaj nemusia???
Citace
Znám BFU, kterej ani nestahuje aktualizace, nechává to na mě (když ho jednou za čas navštívim)

Já aktualizace vůbec nemusím. word 97, IE6, celkem nový FF, XP, ŽADNÝ antivir, automatický firewall, aktualizace zakazane. Tohle je moje optimalni konfigurace. Že na tom bude vždy nějaký virus je jiste, tak s tím musím i počítat. (mam defaultně zakázané internetové bankovnictví a žádné citlivé udaje v pc.) stejně i přes nejlepší firewall a antivir se člověk snadno dostane, když jsou vypnute, natož když objeví novou díru. :-)
Navíc poslední aktualizace flashe, ktera tak dlouho otravovala až sem ji pustil se ukazala jako velká chyba. Teď mě napada, že že by to chtělo vypnout vyskakovaci okna i ve widlich, nejen v IE.  ;D
Co se týče vyměny pneumatiky, nevidim v tom problem. 7 kroku a je vyměněno. (První krok by měl byt zkontrolovat všech 5 pneumatik a nářadi  :) )
 
Co se týče mých začátku s win, vždycky jsem strávil nějakou dobu napřed stánim před nimi, než jsem k nim sednul. Bohužel stat před černou obrazovkou, a koukat na nějaké nahodně poskladané pismena, ktere něco (snad) dělají po entru, nejde.  :(
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavouk106 06. 01. 2011, 14:55:09
Bohužel stat před černou obrazovkou, a koukat na nějaké nahodně poskladané pismena, ktere něco (snad) dělají po entru, nejde.  :(

Jde, ale doporučuju si k tomu sednout :-) a má to výhodu, nebolí z toho tolik oči :-D

Distribuce:
Redhat bych nebral (jen jsem slyšel, že není ke stažení, musí se koupit na plackách - možná je to drb, možná ne, nevím)
Debian je těžkopádnej, pokud jsi normální uživatel
Ubuntu je user-friendly Debian :-)
OpenSUSE je děsně nafouklej (jako "zbytečnýma" věcma)
Knoppix jsem neměl

Pokud chceš volit mezi těmahle, tak SUSE by do začátku nemusely bejt marný, i správa programů (balíků) je tam celkem slušná. Ubuntu zase má výhodu, že je v ČR kolem něj vělká komunita (plný forum lidí, spoustu věcí už řešili a vyřešili, ...)

Grafický rozhraní není problém, je součástí víceméně každý distribuce.

Proti virům je to odolný všechno nastejno (proti hlouposti uživatele ale ani jedno = můžeš si tam dostat rootkit - říkejme tomu vir - pokud nebudeš respektovat bezpečnostní politiku systému (root jakožto superuživatel, prostě admin + ostatní uživatelé, který nemají ta velký práva, třeba vůbec nesmí měnit systémový věci - díky tomu se právě viry nechytají)

Aktualizovat samozřejmě nemusíš. Dokonce to občas přinese potíže (nekompatibilita nový verze programu s něčim jinym v systému apod.), ale i tak to doporučuju. Třeba SUSE (konkrétně jejich Yast) si sám řeší závislosti, celkem i dobře. V praxi to znamená, že mu jen řekneš "Chci aktualizovat" a on zjistí co je novýho (celosystémově) a všechno udělá sám... (maximálně se zeptá na konflikty mezi balíkama - chceš novej mplayer, ten ale nefachá se starou knihovnou, jsou dvě možnosti: 1. nechat starej, 2. mít novej, ale nepůjde přehrávat jeden typ videa -> je to vymyšlenej příklad).

Pokud jsi co se Windows týče nadšenec a rád se hrabeš v systému (registr, různý ochcávky apod.), možná bys rád naskočil přímo do nějaký hardcore distribuce... Pak je tu třeba Gentoo (mám) nebo Arch Linux (neznám). Tam začneš ráno s prázdným diskem, CD se 100MB a síťovým připojením a večer končíš s funkčním systémem :-D

Tady jsem to trochu nadnesl, na dobrym PC se zkušenym linuxákem se dá Gentoo rozject za 4 hodinky i s KDE (jedno z víc načančaných grafických prostředí). Když neumíš/nevíš, tak to bude trvat víkend. Ale to Ti dá hodně, protože pak opravdu víš, kde co v systému je, proč zrovna tam, proč se to mění tuhle a ne támhle, k čemu jsou všechny ty složky, jak nastavíš jednotlivý služby, jak probíhá synchronizace času, jakej máš přesně HW v PC a jak ho monitorovat apod. Gentoo mě teprve naučily něco o Linuxu, SUSE jsem používal skoro jako BFU :-) Ale i tak jsem rád, že jsem přes ně prošel.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavel 'TIGER' Růžička 07. 01. 2011, 11:59:33
No nemyslím si, že je to tak zlé, co se týká desktopu, tak je to srovnatelné s Windowsama, základy zvládne kdejaký BFU ... ale pokud se naskytne problém, který se musí řešit z příkazové řádky, protože gui na to nemá nástroje, tak windowština je potom dost podobná linuxštině, jen s tím rozdílem, že bude s velkou pravděpodobností donainstalovat rozšiřující konzolové nástroje, které už z velké části v linuxu nainstalované budou. Všechno je jen o znalostní hranici daného uživatele, tady chyba v systému (jakémkoliv) nebude.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavel 'TIGER' Růžička 07. 01. 2011, 12:05:07
Jakou linuxovou distribuci? To je na dlouho, zalezi na tom, co od toho ocekavas. Podle mne (jsem Mandrivak) je asi nejlepsi zkusit Fedoru, jelikoz na jejich ceskych strankach je skoro dokonale howto, jak co resit. To jsem u jine distribuce nevidel a fakt se mi to hodne libi. Nerikam, ze jine distribuce nemaji navody, jen mi pripadaji dosti roztrousene a k vysledku se clovek dostava dele. Jakmile si potom nejakou distribuci osahas, nebude az takovy problem pouzivat jinou, tedy pokud nebude nejak specificky zamerena.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Mirek Prýmek 07. 01. 2011, 13:47:14
A když mu dělám technickou podporu po telefonu, tak ani nedokáže popsat jak se tam "ta tabulka" objevila

:))) Tohle důvěrně znám - a dodnes je mi záhadou, kde ti lidi na slovo "tabulka" přišli :) Čím okno s textem připomíná tabulku (tj. čísla, uspořádaná do řádků a sloupců)?

Podle mě je to nejzáhadnější otázka lidstva, snad kromě otázky života, vesmíru a vůbec...

a nedokáže ani pochopit co se po něm chce (Disk nelze použít, protože není naformátován. Přejete si ho naformátovat? Ano/Ne - například).

IMHO je načase přestat se tvářit, že počítač zvládne SPRAVOVAT (nikoli "používat") kdokoli.

Já si taky neumím spravit auto, přestože ho umím docela dobře řídit. Vím to a proto se do toho nehrnu.

Jediný rozdíl oproti počítači je v tom, že počítač mi slušně oznámí, že "disk není neformátován", zatímco auto by se se mnou tak slušně nebavilo a v případě, že bych něco nepatřičného někam strčil (nenaformátovaný disk), by jen třeba v tichosti shořelo :)
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavouk106 07. 01. 2011, 14:59:01
TIGER: Já to uvedl jen jako (nevhodný) příklad, nenapadla mě v tu dobu triviálnější blbost, se kterou za mnou Windowsák dokáže přijít :-D A že jich je, když se člověk zamyslí (blbostí i Windowsáků).

S tím přirovnáním k autům je to taky pravda, musí(m) se na to podívat z tohohle směru. Prostě tomu nerozumí, tak se ptají někoho, o kom si myslí, že to chápe. Má to logiku. I tak ale třeba vím, že auto má motor, k čemu je spojka, proč se musí řadit a kam nalít vodu do ostřikovačů... Klasickej Windowsák většinou ví, jak nastartovat a zapnout světla, některý umí i natankovat, ale víc je nezajímá (přenesený smysl -> umí používat "svoje" aplikace, o systému neví ani prd).

Jen takovej offtopic - dneska mi Win XP v práci říkaly, že mám nepouživané ikony. Já to vím, vím o nich, ale nechci s nima nic dělat a NIKDY nebudu chtí s nima nic dělat - jak to ale sakra vysvětlit tý vyskakovací bublině, aby už držela klapačku :-D V tomhle jsem BFU - naklikat to nejspíš nelze a do registrů pracovního se nedostanu (a ani bych nelezl, ani nevím co bych hledal, ale Google by to věděl ;-) ).

Ještě k tý telefonický podpoře - zjistil jsem, že jsem tak dobrej, že dokážu na dálku nastavit i router, wifi a jednotlivý PC k nim připojený... po telefonu :-D
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Jenda 07. 01. 2011, 15:47:53
Naučil jsem se s Linuxem říkat BFU věty jako "Neznám, neviděl jsem, neumím, musí poradit někdo jinej" apod. Je to skoro až sprostý, ale já na to už prostě nemám (trpělivost).
Já jim taky říkám, že s tím neumím, že Windows jsem měl naposledy před 4 roky XP SP2 (a oni nevěří, přece takový „expert přes počítače“ musí mít nejméně betu Windows 8).
(volbu "Každou neděli v XY hodin" neberu jako automatiku; automat je, když si program zjistí, že PC běží a že je připojený k netu, tak si sám stáhne a nainstaluje aktualizaci, bohužel, takových není mnoho; nemluvě o tom, že i při plné automatice vyžadují často interakci uživatele...)
To je pak blbost toho OS, na mém OS to jde :-).
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Jenda 07. 01. 2011, 15:50:52
Bez urazky, ale toto veldielo ma malo tendenciu skor odradit od Linuxu...
Zvláštní, mě to právě ukázalo, jak je to uvnitř krásné a jak se v tom můžu rýpat a ono to dělá přesně to, co tomu řeknu :-).
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Jenda 07. 01. 2011, 15:58:33
Kterou distribuci vybrat?
Knopix - libi se mi ta přenosnost, ale založky si tam asi do FF nepřidám.
openSuse - pry od němcu
ubuntu - pry vhodne pro začatečnika, ale ten nazev je děs.
debian - pry těžká instalace
redhat - pry pro servry
Knoppix je live, openSUSE a Ubuntu jsou spíš pro začátečníky (typu klik - klik - klik - hotovo), při instalaci Debianu a Archu se toho hodně naučíš (ale nesmíš se nechat odradit, počítej s tím, že zrovna u toho Archu ti to bude trvat pár dní - ale ten pocit, že tomu rozumíš!). RH jsem nezkoušel, jen deriváty (tehdy ještě Mandrake), a RPM mi nesedlo (ale to je věc názoru, jiné se zase budou do krve bít, že je to ten nejlepší balíčkovač na světě - asi jako spory Firefox vs. Opera).
Že na tom bude vždy nějaký virus je jiste, tak s tím musím i počítat. (mam defaultně zakázané internetové bankovnictví a žádné citlivé udaje v pc.)
Panečku, to je přístup. Takže i díky tvému počítači dostávám do schránky spam.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavel 'TIGER' Růžička 07. 01. 2011, 16:08:26
K těm XP, té bublině to vysvětlíš v nastavení plochy ... stačí kliknout pravým tlačítkem na plochu (mimo ikony) dát vlastnosti, záložka plocha, a tam je tlačítko rozšířené možnosti (nebo tak nějak, jedu po paměti) když na nej klikneš, tak tam je, ať spouští každých 60 dnů průvodce vyčištěním plochy ... stačí odškrtnout a už to neotravuje ....

.... u toho auta je hezké, že víš, k čemu slouží převodovka, spojka atp. Ale když se Ti tyto části porouchají, tak je stejně neumíš opravit .... U počítače také víš, co je Word, Excel, Internetový prohlížeč, aj. programy.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavel 'TIGER' Růžička 07. 01. 2011, 16:25:32
Automatické aktualizace se dají nastavit od dob 2000 tak, aby se stahovaly hned a instalovali buď po potvrzení, nebo až při vypnutí počítače. Linux ohledně aktualizací má více možností, než windows.

Mno pleteš jablka a hrušky ...

Je nutné rozdělovat distribuce podle médií (live, to znamená bez nutnosti instalace, jen stáhneš médium, vypálíš na cd, nebo umístíš na flashdisk (pomocí spec. programu) a při startu počítače se Ti toto médium automaticky spustí (pokud tak máš počítač v biosu nastaven) již k běžné práci se systémem, uděláš jen pár nastavení jako klávesnici, jazyk atp. Po spuštění takového média většinou lze nainstalovat pomocí nějaké ikony i na pevný disk, avšak je omezená programovým vybavením.

Dále jsou instalační média, to jest, že stáhneš komplet DVD a instaluješ z něj, bez jakékoliv možnosti ukázky.

Dále jsou speciální média, kdy lze instalovat přímo z internetu nejnovější balíčky, to znamená, že po instalaci budeš mít aktuální systém.

Některé distribuce mají několik takových instalačných médií, je jen na Tobě, co si vybereš.

Pokud ovládáš angličtinu, tak přehled distribucí najdeš na distrowatch.com Tam si vybere snad úplně každý, kdo chce zkusit linux.

Avšak, než něco o linuxu plácneš, tak si to raději ověř, jestli to je pravda, či ne .... vyhneš se tak dost velkým nepříjemnostem s komunitou.

Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Mmad 07. 01. 2011, 19:06:17
Zatím jsem ohledně výběrů dister nemohl s nikým souhlasit.
První otázka by totiž měla znít "Na co PC potřebuju a co v něm mám?" (typický průser třeba TV karty, ATi či jiné exotické kousky HW).
Druhá otázka je "Jak si budu spravovat soft, aktualizace a závislosti?" (typ balíků). Ačkoliv to dneska spíš řeší mezivrstvy mezi grafickými nadstavbami typu Synaptics a Yast a samotným baličkovacím systémem.
- RPM - yum, yast - Jsou baleny jako optimalizované, ale je jich kvůli tomu moc a je tak snadné dojít k Depency Hell (vadným závislostem) a rozoranému systému.
- DEB - dpkg, apt, synaptic - Pro začátečníka asi nejvhodnější, většinu balíků lze v případě nutnosti vzájemně prohazovat.
- tar.gz - Pacman - Arch jsem v ruce neměl.
- ebuild - Portage (emerge) - Gentoo je, jak už tu někdo psal, spíše pro hračičky.
A až jako třetí je otázka, "kterou distribuci vybrat?"
- Debian - Dlouho se nastavuje, nemá v základním nastavení balíků zrovna aktuální věci (sází na otestovanost), instalace v semigrafice (alá m602, pokud jí ještě znáte), ale když už jede, tak jede.
- Ubuntu - Derivát Debianu, aktuální věci má častěji, instalace klikáním, správa taky. Vada je, že pokud nejede zrovna LTS, tak chce každého půl roku aktualizovat verzi (a pak se to zpravidla rozsype).
- Mint - Derivát Ubuntu, míru blbuvzdornosti ovládání dotáhl pomalu do konce. Ale čeština se musí instalovat extra a to o aktualizacích platí taky.
- RedHat - Je jen v Enterprise pro firmy, platí se (hlavně za podporu), neměl jsem v ruce.
- CentOS - Free verze RedHatu, neměl jsem v ruce.
- Fedora - Porodní box RedHatu, neměl jsem v ruce.
- Mandriva - Derivát RedHatu, po spuštění LiveCD (One) jede vše, co může, out-of-the-box, instalace taktéž poměrně blbuvzdorná.
Další distra jsem viděl v podstatě jen z rychlíku.
Poslední otázka se týká prostředí - "Chci konfigurovat všechno, nebo chci, aby to jelo i na něčem ne zrovna novém?"
- KDE - Původní idea přiblížit se Widlím se zadařila, leccos se ale dá nastavit, pokud tedy máte volné odpoledne. Poněkud nenažrané (ale na JehoVisty naštěstí stále nemá).
- GNOME - Míří spíš k MacOS X, což je někdy dobře, jinde ale pro změnu na škodu. Taktéž rozsáhle nastavitelné. Taktéž tězkotonážní.
- XFCE - Lehčí prostředí, nastavit se dá jen něco (asi jako Win),
- LXDE - S klikacím nastavováním to není žádná sláva, ale jede i na šunkách
Pak jsou už jen FluxBox a podobné šílenosti, které by začátečník radši neměl ani vidět.
Pak už záleží jen na preferencích a míře souhlasu s vývojem distra. Osobně třeba považuju Crystal z KDE3.5 za jedno z nejlepších témat systému pro seznámení dítek s linuxem (jsou to tak trochu omalovánky). Oxygen mi příjde jako moc profi a mne ta kupa šedé a stříbrné vadí (asi "děkujeme, nechceme" z dob W3.1-2K). Dál mi vadí snaha kopírovat vzhled a postupy z MacOS X (Gnome v Ubuntu). On ten původní návrh Xeroxu a jeho provedení ve W95 mělo něco do sebe (na normální práci na běžném PC není nic lepšího).
Ano, přiznávám, nemám RPM moc v lásce, neboť poté, co se mi jako začátečníkovi podařilo sestřelit jeden balík z Mandrivy a pak po nenalezení patřičného balíku na síti a pokusu o náhradu odpovídajícím z RedHatu, kdy to rozsypalo celý systém, jsem musel nakonec celý disk zformátovat (a pak šel k Ubuntu). Podobná situace s jinými balíky v Ubuntu naopak dopadla k plné funkčnosti požadované aplikace a mé plné spokojenosti.
Začátečníkovi bych doporučil buďto Mint (do slova a do písmene "zelní saláti"), Ubuntu (dneska spíš ti, co chtějí se předvádět) nebo Mandrivu (ticho v kanceláři). Jiná distra začátečníkovi do ruk NE.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavel 'TIGER' Růžička 07. 01. 2011, 23:56:48
No rozepsal si to hezky, máš pravdu, že Linux je mlsnej na železo, ale je to dobře, nebo ne? Mne jen zaráží ten Tvůj závěr ... píšeš, že pro začátečníka jsou vhodné jen některé distribuce .... já to beru, ale je jich víc a to že jsi je neměl v ruce neznamená, že nejsou dobré. Někteří lidé třeba říkají, že lepší než Mandriva je PCLinuxOS, OpenSuSe je také dobře použitelné také tu je DreamLinux ... a spousty jiných.

Nevím, jak se Ti podařilo sestřelit ten balík v Mandrivě, ale sestřelit jde každá distribuce, ať má blbuvzornější balíčkovač a řešení závislostí, pořád je to jen o vědomostech. Znám i talenty, co svůj linux reinstalují častěji, než kdyby měly wokna. CHápu to u lidí, co se sytém učí, ale kdo už to používá pár let a pořád si myslí, že nejlepší způsob je reinstall, tak nad ním jen kroutím hlavou.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Mmad 08. 01. 2011, 02:30:36
Píšu dle svých zkušeností a znalostí.
Mlsnej Linux - tak trochu daň za monolit a zároveň neschopnost vývojářů HW udělat ovladače i pro něco jiného než Win.
Suse - Za tuhle se omlouvám, mám ji stále danou jako placenou, ač je i free verze (RedHat tam mám právě kvůli tomu, že z něj spousta dister vychází).
PCLinuxOS - neznám.
Sestřelení - Odešly dva balíky, které ale na sobě byly vzájemně závislé (!!!). A balíčkovač mi pak dokolečka nadával, že chce nejdříve ten druhý (i když jsem je poslal zároveň). Navíc to byly nějaké, které měl v závislostech i grafický správce balíčků. Ono ve virtuálním počítači fakt nebylo diskového místa na zbytí, takže i aktualizace chodily postupně. Později u Ubuntu při instalaci čehosi došel k podobnému závěru, ale (na rozdíl od Mandrivy) si nechal při instalaci najednou říct (jeden balík byl navíc z Debianu, Ubuntu ho totiž nemělo).
Nakonec ještě zabezpečení proti uživateli - přihlášení k účtu správce. To mají Debiany ošetřeno lépe, neb tam se nikdo pod roota nepřihlásí. Jedinná cesta je terminál a "sudo bash" a to začátečníka dost často odradí (když mu někdo předtím řekne, že si tím systém klidně zruší).

OT: Kdo sem sypal kontrolní otázky? Některá přísloví neznám a nehodlám znát. Právě jste mi přispívání znechutili.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavel 'TIGER' Růžička 08. 01. 2011, 10:02:02
Hmmm, je celkem zajímavé, jaká prkotina donutí uživatele ke změně distribuce. Já osobně bych stáhl druhý balík z internetu a nainstaloval ho manuálně bez kontroly závislostí a až potom ten hlavní a muselo to prostě jet. Pravda v takovém případě už jenutné sáhnout po příkazové řádce a příkazu urpmi z přepínačem --force.

Chápu to správně tak, že v ubuntu se můžou libovolně instalovat balíčky bez rootovského hesla? Kdysi dávno jsem ubuntu používal, a tohle tam možné nebylo. Pokud tomu tak je, tak je to nebezpečnější, než Mandriva.

Nechci tvrdit, že Mandriva je lepší, prostě každému vyhovuje něco jiného. Já jsem ubuntu opustil  a přestal nasazovat z jiných důvodů. Nelíbilo se mi vykrádání a nepřispívání do debianu a jistý čas se česká komunita chovala dost nadřazeně, a nedej bože, když někdo ve svém dotazu zmínil jinou distribuci.

To kolem Mandrivy, Fedory, OpenSuse, ale i Debianu byla úplně jiná morálka. Každý se snažil pomoct i když to byla nějaká exotická distribuce.

Navíc rád si upravuji distribuci k obrazu svému a u ubuntu by mi to trvalo mnohem déle, než u ostatních, protože mi přijde, že jejich koncept počítá s tím, že jak to navrhnou, tak to bude uživatel používat. Neříkám, že by to nešlo upravit a neříkám, že je to špatná cesta .... ale trvalo by to déle a mne to tak prostě nevyhovuje. Když už, tak to raději original Debian.

Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Mirek Prýmek 08. 01. 2011, 11:37:51
S tím přirovnáním k autům je to taky pravda, musí(m) se na to podívat z tohohle směru. Prostě tomu nerozumí, tak se ptají někoho, o kom si myslí, že to chápe. Má to logiku. I tak ale třeba vím, že auto má motor, k čemu je spojka, proč se musí řadit a kam nalít vodu do ostřikovačů... Klasickej Windowsák většinou ví, jak nastartovat a zapnout světla, některý umí i natankovat, ale víc je nezajímá (přenesený smysl -> umí používat "svoje" aplikace, o systému neví ani prd).

No tak o systému nic vědět nechtějí, to je v pořádku, je to jejich volba a je to korektní. Já taky o autech nic vědět nechci :) (nerajcujou mě ruce špinavý od oleje :)

Takže mám zhruba tyhle možnosti:
1. koupit si auto, který se nikdy nerozbije, nebo až se rozbije, budu schopnej si koupit nový (stejně levný)
2. mít po ruce někoho, komu zaplatím, aby mi to auto spravil, když se pokazí

Vyžaduje to ode mě samozřejmě to, že budu znát aspoň základní pravidla používání (kam dolívat kapaliny) a budu si vědom toho, že 1)můžu s autem dělat jenom úzkou množinu věcí způsobem, který je správný 2)nebudu se v něm hrabat (žádný tunění)

To samé v oblasti počítačů:
1. koupit si zařízení typu Apple iPad (maily, web, nějaký hry) - tj. zařízení, které se nijak nenastavuje, netuní a taky neopravuje - musím se smířit s omezenými možnostmi
2. musím mít nějakého správce

Ve firmách je ad 2 naprostou samozřejmostí - uživatel nemá adminská práva a nesmí s počítačem dělat nic jiného, než ho používat přesně daným způsobem. 

Do domácností tohle ještě nedošlo, ale s čímdál rychlejším Internetem si to umím představit (uživatel má doma víceméně jen tenkýho klienta, veškerý požadavky na změny konfigurace vznáší na správcovskou firmu, která stroj spravuje vzdáleně). Samozřejmě to bude něco (málo?) stát - musím se ale holt rozhodnout, jestli chci investovat do učení se (a pak sám dělat správce svého počítače), nebo chci neustále otravovat kamarády, kteří už se naučili, nebo nechci ani jedno a raději někomu nějakej ten peníz zaplatím, když se auto - pardon, počítač - rozbije.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavel 'TIGER' Růžička 08. 01. 2011, 12:13:37
Dobrý správce, ať už automobilu, tak počítače Ti i velmi rád vysvětlí jak nejlépe s autem, či systémem zacházet. Zbytek je už na Tobě ;-)

Řídit už budeš ale sám ...
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Mmad 08. 01. 2011, 18:39:36
Ach jo.  Psal jsem, že že chyba byla v tom, že ať jsem vzak kterýkoliv z těch dvou, tak to nejdřív chtělo ten druhý! Nakonec se sesypal ještě Perl a odpískal jsem to.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: LZ. 10. 01. 2011, 10:43:10
Panečku, to je přístup. Takže i díky tvému počítači dostávám do schránky spam.
jj, a jsem na tom hrdý. Díky mě si lidi čtou něčí poezii a učí se lépe zacházet se svým emailovymy klientem.
Jen je škoda, že to není moje poezie, ale dělat autora hlašek pro windows se mi nechce. :)

dpkg - to je dobre, po měsícich co tenhle příkaz používám, konečně vím k čemu je.

BTW: Co máte mezi očima?: Díru? Kulku? Mozek? Půl světa? (pro ty co jedno ztratili ve válce) věřím, že doktoři by věděli o pár dalších věcech.

Neviděl někdo nějake dobré screenshoty pro openSuse a ubuntu? (tj. odkaz) Abychom tohle vlákno nějak vhodně zakončili.
Název: Re: česko-linuxo slovník
Přispěvatel: Pavouk106 10. 01. 2011, 13:13:18
Mezi očima nos, v hlavě mozek. :-) Jak ovšem funguje, o tom tady nemá cnu diskutovat (u mě třeba docela podivně :-D ). Screeny moc nemají cenu, každej si grafiku přízpůsobí sobě. Ubuntu vypadající jako SUSE a SUSE vypadající jako Ubuntu - to nemusí být problém...

Pokud se rozhodneš zkusit co Linux je a jak se na něm dá fungovat, pak nám sem napiš co zkusíš, abysme věděli ;-) A vítej do komunity ;-)