Začátečnické dotazy k Linuxu

kolemjdouci

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 19. 08. 2015, 10:28:46 »
@TKL :
ja jsem nepsal, ze me k necemu nuti - psal jsem, ze se snazi byt chytrejsi nez ja - sem tam si prepise mnou upravene skripty, sem tam si nahraje znovu svoje defaultni.
snazilo se pripojovat me k sitim (wifi), ktere meli stejny nazev jako ulozene jiz drive.
vrchol ale nastal v okamziku, kdy jsem podsouval mac adresu - z duvodu umreni hw a neschopnosti mistniho poskytovatele, ktery mel uzivatele vazaneho na mac adresu a kdyz se pokousel pripojit s jinou mac adresou tak ho to automaticky ustrihlo na 24 hodin...
ano bylo to drive, nicmene me to odradilo.
z hlediska reklamy je to fajn, problem je v tom, ze se to snazi postavit na modelu "stejne jako windows jen zadarmo", adekvatne tomu pribyva uzivatelu, kteri celkem skodi komunite/linuxu ("mel jsem to, stoji to za prd, neslo mi tam to to to, neni to tak hezky atd - nikdy jsem nezazil nekoho, kdo by rekl hele neslo to, protoze jsem to neumel, nemam na to to zmenit atd.)
ano, par peknych napadu prinesli, ale to prinasi vetsinou kazdy - realizace je potom vetsinou problemova, nebo kontraproduktivni (ve srovnani s puvodnim napadem).
take nejsem zadny mladik, ale nemyslim si, ze by to melo vliv na funkci - s macem, win a jinymy os jsem si take zkusil dlouhodobe sve.
zatim ctu ty navody na arch, vypada to ...zajimave :)


bugaboo

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #16 kdy: 19. 08. 2015, 10:36:10 »
...
Ted vaham mezi distribucemi
...

Neváhejte mezi distribucemi, vyzkoušejte tu, která Vám přijde jako první pod ruce a hrejte si s ní. Jakmile zjistíte, že Vám v něčem nevyhovuje a má něco, co jde udělat jinde lépe, pak vyzkoušejte jinou distribuci. Každý Vám bude doporučovat něco jiného a přitom je to jako s oblečením, jídlem nebo ženami - každému sedí něco jiného nebo někdo jiný.

Já zaparkoval po 12 letech na Debianu, a to jsem byl u FreeBSD, Gentoo, Ubuntu, Mandrake a Red Hatu.

TKL

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #17 kdy: 19. 08. 2015, 13:35:01 »
@TKL :
ja jsem nepsal, ze me k necemu nuti - psal jsem, ze se snazi byt chytrejsi nez ja - sem tam si prepise mnou upravene skripty, sem tam si nahraje znovu svoje defaultni.

S tím jsem se třeba nikdy nesetkal, přitom většinou edituji konfigurace ručně. Naopak některé RedHat based distra jsou v tomto ohledu dost striktní a při první příležitosti přepisují cokoliv vlastní prefabrikovanou verzí.

snazilo se pripojovat me k sitim (wifi), ktere meli stejny nazev jako ulozene jiz drive.

tak to je myslím vcelku logické, ani se mi moc nechce věřit, že by to jiná distribuce dělala jinak :-) Win i Mac to taky tak dělají.

z hlediska reklamy je to fajn, problem je v tom, ze se to snazi postavit na modelu "stejne jako windows jen zadarmo", adekvatne tomu pribyva uzivatelu, kteri celkem skodi komunite/linuxu ("mel jsem to, stoji to za prd, neslo mi tam to to to, neni to tak hezky atd - nikdy jsem nezazil nekoho, kdo by rekl hele neslo to, protoze jsem to neumel, nemam na to to zmenit atd.)
ano, par peknych napadu prinesli, ale to prinasi vetsinou kazdy - realizace je potom vetsinou problemova, nebo kontraproduktivni (ve srovnani s puvodnim napadem).

No že by to Linuxu škodilo... to bych zrovna neřekl. Naopak, díky tomu je na webu pro Ubuntu obrovské množství návodů, jak řešit běžné i méně bežné problémy, což beru jako celkem velkou výhodu.

take nejsem zadny mladik, ale nemyslim si, ze by to melo vliv na funkci - s macem, win a jinymy os jsem si take zkusil dlouhodobe sve.
zatim ctu ty navody na arch, vypada to ...zajimave :)

Jak jsem říkal, vyzkoušejte toho co nejvíce, jednou se vám to bude hodit. Však uvidíte. Ale stejně zjistíte, že všechny distribuce založené na Debianu jsou si vlastně velmi podobné a jejich uživatelé se liší jen v tom, jak se jim líbí konkrétní omalovánky v podobě GUI :-)

nobody

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #18 kdy: 19. 08. 2015, 14:09:38 »
Citace
Nicméně přinesli i pár pěkných nápadů, po kterých pošilhávají i ostatní distribuce, namátkou mě napadají PPA repozitáře, ale bude toho mnohem více.

PPA repozitáře? To je to, co mě na Ubuntu a Ubuntu-based distribucích nejvíc vadí. Mít přidaných několik PPA repo. Věci, co nejsou v repozitářích, abych hledal na netu, jestli neexistuje nějaké PPA repo, v kterém je hledaný balíček pro správnou verzi Ubuntu. A když ne, tak se to pokusit zkompilovat nebo nějak jinak nainstalovat třeba přiloženým sh skriptem a další věcí je to pak udržovat aktuální. Zatímco na Archu, co nenajdu v repozitářích, tak většinou najdu v AURu, z kterého to pomocí yaourtu jednoduše nainstaluju (zkompiluje to za mě) a pomocí yaourt -Syua udržuju aktuální.

trochu pokrytecke ;) dat vyhledat "balicek ppa", zkopirovat radek ppa:nekdo/balicek z nalezene stranky v launchapdu a pridat ho pres add-ppa-repository je zivarna oproti instalaci Archu ktera potrebuje 1000x vetsi user skill ;) (cimz nepopiram vyznam Arch, jen ze PPA je naprosto easy), sam zminujes na AUR yaort (dobre zminit ze to neni vychozi pacman kterej neumi AUR), stejne tak si muzes do *buntu pridat y-ppa-manager, kterej ti umozni vyhledavat (v) PPA, a pridavat je kliknutim mysi ;)

hlavne je fakt ten, ze diky PPA je i presto ze jde o fixed release (s jeho vyhodami) moznost pridat aplikace novejsi/nejnovejsi diky jejich PPA, tedy core/zaklad zustava fixed/stable, ale aplikace jsou v podtate rolling...


nobody

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #19 kdy: 19. 08. 2015, 14:17:44 »
[...]

po precteni tvej narku:
- se snazi byt chytrejsi nez ja
- sem tam si prepise mnou upravene skripty, sem tam si nahraje znovu svoje defaultni.
- vrchol ale nastal v okamziku, kdy jsem podsouval mac adresu


a naslednem tomto:
adekvatne tomu pribyva uzivatelu, kteri celkem skodi komunite/linuxu
- "mel jsem to, stoji to za prd, neslo mi tam to to to"
nikdy jsem nezazil nekoho, kdo by rekl
- "hele neslo to, protoze jsem to neumel, nemam na to to zmenit atd"


si dovolim otazku, radis se do te skupiny co nadava, nebo do te co uzna ze mu to neslo? ;)

jinak ti prozradim, *buntu se POKAZDE pta kdyz pri aktualizaci balicku narazi na konfiguraci(prichazejici s tim balickem) kterou si zmenil, jestli chces:
- zachovat puvodni tvoji zmenennou
- pouzit novou z balicku
- zobrazit diff mezi obema aby jsi se mohl rozhodnout
;)


Puf

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #20 kdy: 19. 08. 2015, 15:02:28 »
Linux nebrat!

kolemjdouci

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #21 kdy: 19. 08. 2015, 15:13:09 »
@nobody radim se k te, ktere to neslo, ale chce to zmenit
coz neznamena, ze to pujde :)

nobody

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #22 kdy: 19. 08. 2015, 16:12:56 »
@nobody radim se k te, ktere to neslo, ale chce to zmenit
coz neznamena, ze to pujde :)

napr. to klonovani MAC - muzes primo v nastaveni pouzivaneho NetworkManageru, pokud jsi to tam neudelal/nebo to neslo, predpokladam ze v jinem distru jsi sahl k definovani hwaddress v souboru /etc/network/interfaces, to jsi mohl ale totozne udelat v *buntu a NetworkManager by eth0 automaticky prestal spravovat ;)

ohledne auto prepisovanejch tebou upravenejch konfiguraku, pokud jsi prepisoval konfiguraky jinde nez v /etc je to mozne, ale pak si nemenil systemove konfiguraky, ale balickove a delal to tedy spatne, dle Filesystem Hierarchy Standard je systemova konfigurace proste v /etc... ;)

Jinak nenutim ti Debian/*buntu/Mint, psal sem pretim jasne ze idelane pro tebe Arch, jen uvadim pohled druhe strany na *buntu, te co nenadava ale chape ;)

kuba77

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #23 kdy: 19. 08. 2015, 16:55:24 »

trochu pokrytecke ;) dat vyhledat "balicek ppa", zkopirovat radek ppa:nekdo/balicek z nalezene stranky v launchapdu a pridat ho pres add-ppa-repository je zivarna oproti instalaci Archu ktera potrebuje 1000x vetsi user skill ;) (cimz nepopiram vyznam Arch, jen ze PPA je naprosto easy), sam zminujes na AUR yaort (dobre zminit ze to neni vychozi pacman kterej neumi AUR), stejne tak si muzes do *buntu pridat y-ppa-manager, kterej ti umozni vyhledavat (v) PPA, a pridavat je kliknutim mysi ;)

hlavne je fakt ten, ze diky PPA je i presto ze jde o fixed release (s jeho vyhodami) moznost pridat aplikace novejsi/nejnovejsi diky jejich PPA, tedy core/zaklad zustava fixed/stable, ale aplikace jsou v podtate rolling...

Instalace Archu jde "obejít" použitím Antergos nebo Bridge Linux, případně Manjara (které ale má vlastní repozitáře). Netvrdím, že PPA je složité, ale AUR mi přijde lepší, navíc je v něm více věcí než v PPA. Některé SW ani v PPA nejsou, např. Netbeans. Prostě mi přijde jednoduší napsat do terminálu "yaourt nazev_programu" a vybrat si z nabídky, než řešit PPA. Může se použít i GUI program - třeba PacmanXG. Možná je to o zvyku.

Já ale potřebuju některé SW, které bych musel na Ubuntu stahovat a ručně instalovat nebo převádět *.rpm na *.deb (Cisco Packetracer, Oracle SQL dev. atd.), ale na Archu mi stačilo použít jednoduše yaourt (AUR). Teď už je to komplikovanější protože už je nutné pro stahování se na webech Cisca a Oraclu přihlásit, takže je nutno stáhnout archivy s daným SW ručně a pak je předhodit yaourtu.

kolemjdouci

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #24 kdy: 19. 08. 2015, 20:19:55 »
@nobody slo o macchanger
a v te dobe to rozhodne ubuntu neumelo:)

nerikam, ze se nemohlo nekam posunout, jen rikam, ze me to tehdy znechutilo natolik, ze nejsem uplne ochoten dat mu znova sanci - tythle priklady jsou spicky ledovce - celkove mi to vadi (idealista) :)

(v te dobe ubuntu network manager nemelo a muselo se resit via wpa supplicant)

naopak - za nazory "z druhe strany" jsem vdecen - da mi to vic nez jen "vem si arch, jdi do toho, je nejlepsi.
samozrejme, pokud bych volil ubuntu, tak lts, protoze dlouhodoba podpora... nicmene principialne jsem porad nejak "zaujaty" - na zaklade osobni experience :)

fedora

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #25 kdy: 21. 08. 2015, 16:53:34 »
jedine fedora :)
zadny LTS, budou tam stare veci ...

polo

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #26 kdy: 21. 08. 2015, 18:48:28 »
Pre zadavatela by mohol byt zaujimavy Arch, neviem na manjaro som mal docela problem s tou ich automatickou konfiguraciou HW napr. ja
by som chcel pouzitvat prpeinanie
ADM/Intel grafika s open ovldacmi a ta veca neustale instaluje bumblebee nvidia sama,  az na urovni konfigu ked mu to zakazes sa to da
presvedcit a nasledne pokracovat podla
navodu pre Arch ale aj tak som mal z dakeho zahadneho dovodu asi tak polovicny vykon na AMD grafike ako mam v
openSUSE (Intel bol na tom podobne)
Skusal som MANJARO 2x raz pred mesiacom raz pred rokom uplne rovnaky vysledok, pritom v samotnom Archu to
funguje bez problemov s normalnym vykonom.

Pre uzivatela by mohol byt zaujimavy Debian tiez to chce trosku laborovat a studovat rovnako Arch aj ked ten je narocnejsi.

Sam mam najradsej openSUSE jednuche a stabilne k ubuntu sa to neda prirovnavat vsetko je aktualne co do bugfixou ubuntu ani zdaleka.
Taktiez maju repa skoro na vsetko ja mam napr. roling repo s X11(server,mesa,drivery...),LibreOffice,Wine... A upgrady na novsiu verziu funguju aj ked ich nepouzivam.
Trosku narocnejsi je openSUSE Tumbleweed, ktory ma roling model a clovek sa na nom tiez hodne nauci.

Ludom vacsinou davam Debian alebo CentOS, niekto tu pisal, ze CentOS je uplne nevhodny na desktop zaujimalo by ma preco je velmi dobre odladeny a stabilny
nepamatam si jeden bug a existuju repozitare ako: epel,elrepo,nux-desktop, ktore zvacsa uplne stacia este pripadne rpmforge ci rpmfusion ale tie zase az tak nepouzivam.
Napr.  bumblebee ak chcete mat primusrun a nie len optirun pre RHEL6 a 7 sa nachadza v rovnakom repe ako je v oficialnej wiki pre Fedoru.

Takze na CentOS nieje problem mat aktualne drivery(proprietarne) a aplikacie,  v prvych 3 rokoch su aktualizovane aj open ovladace v ramci updatu na 7.2 dostane aj GNOME
3.14  co proti 3.8 nepovazujem za zlepsienie.
a

peter

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #27 kdy: 21. 08. 2015, 19:57:34 »
To jsou desne reci, mohl bych se hadat, ale nema to cenu. Vyber si nejakou VELKOU distribuci urcenou pro ZACATECNIKY na DESKTOP. Protoze to je, co chces. Takze Mint, Ubuntu, openSUSE, Mageia. Jine distribuce muzes zkouset kdykoliv pozdeji...

Jasne, pokud to chces ciste z experimentalnich duvodu, tzn. ze nekde vedla budes mit hlavni stroj s W7 nebo OSX, tak je to asi jedno. Mezi distribucema jsou celkem male rozdily, ktere ti v tehle fazi stejne nikdo nevysvetli. Ono kdyz nejakej Pepik prohlasi, ze Arch je uplne stabilni a nikdy se mu tak nic nerozbilo, tak je dobry zkoumat, co pro nej znamena rozbite, co je nikdy a co je nic...

mkub

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #28 kdy: 21. 08. 2015, 20:58:20 »
Ubuntu - ide svojim vlastnym smerom - smerom, ktorym sa snazi vsetko automatizovat + pridavat rozne wizardy a  uplne najotrasnejsie je, ze v nom su takmer nepouzitelne Unity
SuSE - neviem, ako je na tom teraz (uz viac ako 5 rokov som v nom nerobil)
Slackware - vhodny na starsie PC s 64MB a viac RAM, ale nie je vhodny pre zaciatocnika
RedHAT - aj ked sa da pouzit ako desktop, asi najlepsie sa vynima na serveroch
Debian - z neho vychadza Ubuntu a ine DEB distribucie, je stabilny, dokladne otestovany, kym sa vypusti (o vacsine existujucich a to aj vratane hlavnych sa neda ani povedat), sam ho pouzivam v najnovsej verzie + experimentujem aj s vetvou testing, ktora obsahuje novsie balicky, nez je v stable

co sa tyka SystemD, tak oproti klasickemu INIT prinasa vyhodu, ze paralelne spusta sluzby, ktore na sebe nezavisia, umoznuje spustat sluzby na poziadanie, cize sa urychli nabeh systemu a v pripade viacjadroveho CPU, resp. viacprocesorovej masiny s podporou SMP este viaz sa zrychli nabeh pretoze sluzby nemusia na seba cakat, ako to bolo pri klasickom init, kde sa spustali sluzby v urcitom poradi
nevyhoda moze byt odlisny sposob prace SystemD oproti INIT, pricom SystemD uklada binarne logy a zurnaluje logy a

ja sam niekedy mam problem sa v logoch SystemD sa zorientovat

Pavouk106

  • *****
  • 2 394
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #29 kdy: 21. 08. 2015, 22:38:51 »
Za mě:  Jdi do Archu.

Nikdy jsem s ním nedělal, jedu už asi 5 let na Gentoo (hodně mi dalo) a předtím 2 roky SUSE (nic jsem tou dobou neuměl a nechápal, takže mi vlastně dalo základ).

Co jsem slyšel/vím o Archu - dá Ti toho hodně a přitom je o něco přívětivější (a výpočetně míň naročnější :D ), než Gentoo. Jestli s ním začneš a přežiješ začátky (nevím, jestli jsou zlý nebo ne), asi u něj dlouho zůstaneš.