Začátečnické dotazy k Linuxu

nobody

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #30 kdy: 21. 08. 2015, 23:43:13 »
[...] Ubuntu [...] uplne najotrasnejsie je, ze v nom su takmer nepouzitelne Unity [...]

No to je otresne, nedelej ze jsi neslysel o Xubuntu(s Xfce), Kubuntu(s KDE), Lubuntu(s LXDE), Ubuntu GNOME(s GNOME), Ubuntu MATE(s MATE) ;)

Zrovna *buntu pouziva(resp. pouzivalo do aktualniho LTS 14.04) svuj init Upstart, kde mi Xubuntu 14.04 nastartuje za 6vterin, tedy i bez sYsTeMd, tedy s citelnejma logama ;)


nobody

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #31 kdy: 21. 08. 2015, 23:47:24 »
Pre zadavatela by mohol byt zaujimavy Arch, neviem na manjaro som mal docela problem s tou ich automatickou konfiguraciou HW
[..]

kdyz pise ze chce neco co si sam nastavi, misto aby to system nastavoval za nej a ze se chce neco naucit a neboji se terminalu... tak je blbost pouzit Manjaro, coz je zautomatizovanej Arch, ale jednoznacne pouzit primo ten Arch, kdyz uz samotnou instalaci se neco rovnou nauci a ziska prehled, nez jen dalsi, dalsi, dalsi ;)

TKL

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #32 kdy: 22. 08. 2015, 09:29:42 »
Ubuntu - ide svojim vlastnym smerom - smerom, ktorym sa snazi vsetko automatizovat + pridavat rozne wizardy a  uplne najotrasnejsie je, ze v nom su takmer nepouzitelne Unity

No vidíte a mi Unity přirostlo k srdci a rukám. Když jsem ho viděl poprvé, taky mě to mírně vyděsilo, chvilku jsem si zvykal, pak se vrátil zpět ke Gnome abych zjistil, že Unity je prostě super, jen to chce chvilku si zvykat.

Vlastně by mě zajímalo, co konkrétně všem těm odpůrcům Unity vadí a jak dlouho s Unity OPRAVDU pracovali, protože občas mívám pocit, že je to něco podobného, jako když majitelé telefonu s Androidem plivou na iOS a přitom měli iPhone v ruce jednou a to ještě jen na dvě minuty.

polo

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #33 kdy: 22. 08. 2015, 10:45:50 »
Mne UNITY hlavne na 16:9 paneloch dnesnej doby docela vyhovuje ale tak UNITY 5 ako malo 12.04  s tim, ze clovek s toho systemu vyhodi zbytocnosti ale v 14.04 je to uz moc nenazrane a prepchane hlupostami a nemam rad veci navyse, ktore len zaberaju priestor a spomaluju PC.

Nehovoriac, ze samotne UBUNTU je v nic moc stave aktualnost SW, kopa SW v repozitary kopcena zo starsej verzie a su tam aj kusky, ktore uz davno ani nefunguju, updati semtam nieco rozhodia, na bugfixi kaslu ak to nieje naozaj vazne a pod.

RootBloodyRoot

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #34 kdy: 23. 08. 2015, 07:23:53 »
Vlastně by mě zajímalo, co konkrétně všem těm odpůrcům Unity vadí
Když ona je to strašně rigidní věc, já mám rád, když si můžu prostředí ohnout k obrazu svýmu a je mi přitom jedno, jestli je to KDE, Xfce nebo Gnome (ano, i v základu naprosto debilizovanej Gnome's Hell se dá pěkně poladit). Plus je vzhledem k tomu, co umí, poměrně náročný na HW, ale to je pro mě na desktopu vedlejší.

Ne, že by se Unity nedalo používat, ale prostě nemám dojem, že by oproti ostatním DE nabízelo cokoliv navíc.


TKL

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #35 kdy: 23. 08. 2015, 17:09:54 »
Vlastně by mě zajímalo, co konkrétně všem těm odpůrcům Unity vadí
Když ona je to strašně rigidní věc, já mám rád, když si můžu prostředí ohnout k obrazu svýmu a je mi přitom jedno, jestli je to KDE, Xfce nebo Gnome (ano, i v základu naprosto debilizovanej Gnome's Hell se dá pěkně poladit). Plus je vzhledem k tomu, co umí, poměrně náročný na HW, ale to je pro mě na desktopu vedlejší.

Ne, že by se Unity nedalo používat, ale prostě nemám dojem, že by oproti ostatním DE nabízelo cokoliv navíc.

Aha. Viděl jste někdy Unity Tweak Tool? Plus samozřejmě Gnome shell.

RootBloodyRoot

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #36 kdy: 23. 08. 2015, 18:04:16 »
Ano, viděl. Změnilo se něco od té doby? Už mi to dovolí některý základní drobnosti, třeba přesouvat panely?

Lama

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #37 kdy: 23. 08. 2015, 18:17:48 »
Možná by nebylo marný sehnat si nějakou knihu, v češtině jich pár vyšlo, třeba o Mandrivě, nebo Ubuntu od I. Bíbra. Mandriva už asi neexistuje, ale pokračovatel je Mageia a to co se píše v těch Mandriva knížká platí v podstatě furt i na Mageiu.

http://www.beletrie.eu/knihy/linux-kompletni-prirucka.html
http://knihy.abz.cz/prodej/prikazovy-radek-v-linuxu-1 - tuhle neznám, náhodou jsem na ní teď narazil
http://knihy.abz.cz/prodej/mandriva-linux-2010-cz-instalacni-a-uzivatelska-prirucka

mag

Re:Začátečnické dotazy k Linuxu
« Odpověď #38 kdy: 23. 08. 2015, 19:56:50 »
Navrhuju vyzkoušet linux mageia. Utrácet za knížky o linuxu je nesmysl, praktické zkoušení nenahraní, kromě toho nereflektují aktuální vývoj = jsou zastaralé.