Doporučený druh Linuxu

Lael

Doporučený druh Linuxu
« kdy: 03. 07. 2015, 09:20:04 »
Dobrý den,
Již delší dobu se pohlíží po linuxu a zajímalo by mne jaký druh je nejlepší. Dnes používám windows ale chtěl bych z mého PC dostat vyšší výkon.

Budu rád za každou radu.

Hezký pátek přeji.
« Poslední změna: 03. 07. 2015, 10:18:04 od Petr Krčmář »


Wololo

Re:Doporučený druh linuxu
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2015, 09:47:25 »
Hmmm,

1.) predpokladam, ze jsi linux nikdy nemel podle toho co pises, zacni asi s Linux Mint popr. Ubuntu nebo Bodhi, ElementaryOS ..
2.) co jako myslis dostat jeste vyssi vykon? Ze chces o 15fps vic v nejaky hre? To ti moc linux nepomuze
3.) jestli se chces s Linuxem naucit, sice je to trochu zdlouhave a prinese ti to nejake bezesne noci, ale zkus v tom pripade Gentoo Linux, tam si muzes nakompilovat vsechno jak chces a stavis sytem od piky

V Linuxu muzes mit ruzna graficka prostredi, osobne nezkusenym uzivatelum davam XFCE a sam preferuji Awesome WM, Gnome a KDE mi prijdou jako zrouti pameti, ale jsou to hezky klikatka, jestli chces vic o samotnych distrubucich zkus http://distrowatch.com a vyber si dle libosti.

Daniel Kozak

Re:Doporučený druh linuxu
« Odpověď #2 kdy: 03. 07. 2015, 09:49:26 »
Tak nemyslim si ze clovek dostane z pc vetsi vykon. Je sice pravda ze mam zkusenost ze linux netrpi tolik zpomalovanim jako windows. Takze se muze zdat ze to jede rychleji. Jinak predpokladam ze jsi zacatecnik v tom pripade je idealni zvolit distribuci se kterou ti muze pripadne nekdo pomoci. Takze pokud mas nekoho okolo sebe kdo pouziva linux, tak je casto nejvhodnejsi zvolit distribuci se kterou ti on bude umet pomoci. Pokud neznas nikoho kdo by ti pomohl, tak bych asi zvolil ubuntu ci nektery z jeho derivatu.

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 03. 07. 2015, 15:24:56 »
Otazka znie,  co chcet s tym Linuxom robit?

Jednou z hlavnych vyhod Linuxu je, ze sa dokaze prisposobovat roznym pozidavkam.

Linux je v mudrych cladnicka, ktore objednavaju chybajuce potraviny a platia kreditnou kartou jej majitelam,  v telefonoch od 20Eur (Androiid je tiez Linux) ale aj superpocitacoch za 200 mil. EUR/kus. Len su inak prisposobene...

Ta prisposobitelnost je najvacous vyhodou  Linuxu a open source, ale je aj jeho najvacsou nevyhodou. Lebo si musite  vybrat, co chcete robit, na to vybrat distribuciu Linuxu a za ten vyber niest zodpovednost...

Preto na odpoved musime vediet, ake cinnosti budete robit s tym Vasim Linuxovym PC? A ake mate predchdzajuce znalosti s niecim unixoidnym,...

AlYoSHA

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 03. 07. 2015, 15:41:54 »
Vzhladom na formulaciu otazky predpokladam ze pytajuci sa nema skusenosti s nicim unixovym.  Najlepsi zaciatok by bolo asi nejake Ubuntu.  Potom ked sa trochu otrka snad uz bude vediet co si ma vybrat, pripadne zostane u Okien.


Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 03. 07. 2015, 21:34:19 »
Pro první seznámení bych doporučil (x)ubuntu nebo jeho odvozeninu (mint).

Jak se člověk jen trochu obeznámí s příkazovou řádkou, doporučuji arch linux, který mě pro soukromé použití přijde ze současných distribucí zřejmě nejlepší. Má rolling release (= průběžně aktualizovaný systém, bez "milníků"), zároveň nové verze nejsou vydávány úplně bezhlavě. Oproti zmiňovanému gentoo člověk ušetří někdy skutečně velmi zdlouhavou kompilaci. Arch má též solidní wiki.

Pokud se člověk rád vyžívá v ladění, je zde již zmiňované gentoo, případně linux from scratch.

RootBloodyRoot

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 04. 07. 2015, 18:22:42 »
Tyvoe, jestli je doporučení Gentoo a LFS úplnýmu začátečníkovi běžná praxe, tak už mě nepřekvapuje, že má Linux na desktopech okolo 1% :D

Jako člověk bez žádné zkušenosti s Linuxem bych bral Ubuntu, Linux Mint, elementary OS, možná openSUSE. Já osobně jsem teď pár týdnů nahradil Arch právě elementary OS a nebyl jsem zklamanej, asi bych se momentálně přimluvil právě za tohle distro.

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 04. 07. 2015, 18:48:21 »
Souhlas s příspěvkem výše.

Solidním základem (zdaleka nejen) pro začátečníka je Ubuntu. Resp. doporučil bych jeho odnož Xubuntu http://xubuntu.org


[LFS jsem si mohl nechat od cesty a Gentoo sem taky příliš nepatří, je pro velmi pokročilé uživatele, vyžaduje notnou dávku času a úsilí na zprovoznění. Mantrou Gentoo je optimalizace pro daný hardware, proto se tu asi objevilo vzhledem k poznámce "dostání vyššího výkonu". To sice teoreticky je možné, ale vpodstatě pokud člověk nepočítá rozsáhlé simulace nebo neenkóduje video jak na běžícím páse, tak jsou rozdíly výkonu prakticky neměřitelné oproti "neoptimalizované" distribuci. LFS je pak ještě větší extrém (z hlediska jen trochu běžného uživatele).]



Wololo

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 04. 07. 2015, 19:17:36 »
Tyvoe, jestli je doporučení Gentoo a LFS úplnýmu začátečníkovi běžná praxe, tak už mě nepřekvapuje, že má Linux na desktopech okolo 1% :D

Jako člověk bez žádné zkušenosti s Linuxem bych bral Ubuntu, Linux Mint, elementary OS, možná openSUSE. Já osobně jsem teď pár týdnů nahradil Arch právě elementary OS a nebyl jsem zklamanej, asi bych se momentálně přimluvil právě za tohle distro.

Jeho dotaz byl vagne specifikovany a jako prvni jsem mu napsal ze ma zkusit nejaky ubuntu based system a o bezesnych nocich a staveni systemu od piky jsem mu taky napsal k tomu Gentoo. Chapu, detem by se nemely davat zbrane na hrani :D Nicmene byl varovan! :D A kdyz bych ho chtel pohrbit tak bych mu rekl Fedora :P

Nicmene kdyz by chtel zkusit neco mezi tak urcite Antix je to Debian bez systemd a s ruznymy predinstalovanymi gui, hlavne na starsi kompy se mi to osvedcilo skvele.

Linquerin

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 04. 07. 2015, 19:31:33 »
hocico len nie ciste ubuntu s unity... to je snad mor, a nechapem preco vsetci papgajuju, ze kdesi ktosi povedal, ze je to vhodny system na prechod... nieje nic pre bfu novacika horsie (z tych user-friendly distribucii ) nez ubuntu s unity... 4x ma odradilo od prechodu na linux, pretoze kazdy papagajoval, ze ubuntu, ubuntu ale ked som to zapol tak som hodinu musel preklikavat kym som pochopil zakladne principy ovladania... a to nehovorim, ze vtedy sa nedala upravovat bocna lista bez dodatocnej instalacie akehosi klikatka... sak BFU nevie v tom ani spustit program... a tiez ho mylia tlacitka vlavo... imho jedine mint, a mozno lubuntu ci kubuntu... ale mint je aboslutna klikacia tutovka... spustis a jede... ak toto cloveka nechyti, nema zmysel mu pchat linux... pri celestininej hrive prestane odporucat ubuntu pretoze ostaneme s hrami na widlach kym neskape posledny ponik...

e3k

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 04. 07. 2015, 19:33:53 »
ja som v roku 2007 prechadzal windows xp na gentoo a pouzivam ho doteraz. trvalo mi to sice par mesiacov ale naucil som sa toho vela.

pokial sa uzivatel nechce ucit tak ktorakolvek hotova verzia typu ubuntu, suse, mint, fedora, debian+desktop a dalsie.
podstatne je pre takehoto uzivatela vybrat si oknove prostredie ktore mu vyhovuje. u mna to bolo dlhu dobu kde (v3), potom lxde kratko gnome a mate a momentalne uz dlho xfce.

kazdopadne ale sa mi po rokoch potvrdzuje pravidlo ze system ktory si uzivatel posklada sam funguje lepsie ako system "hotovy"

#

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 04. 07. 2015, 21:54:23 »
nejlepsi druh linuxu umi dobre varit, ty horsi jen zehli a nejhoris neumi ani zavazat tkanicky od bot, snad uz v tom mas jasno.

nobody

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 04. 07. 2015, 22:26:05 »
Xubuntu 14.04 LTS -  Ubuntu s prostredim Xfce
Lubuntu 14.04 LTS  - Ubuntu s prostredim LXDE
LinuxMint 17.2 Mate - s prostredim Mate (zalozene na Ubuntu 14.04 LTS)

Za sebe doporucuju Xubuntu, resp Xfce prostredi... Lubuntu je nejmene narocne na HW a pritom jeste vhodne pro zacatencika, pro toho muze byt vhodne i ten LinuxMint s Mate(coz je pokracovatel prostredi GNOME2)...
hlavne, vse je mozne vyzkouset jako LiveCD nebo LiveUSB, kdy z CD nebo USB nastartujes kompletni system ktery je mozne si prohlednout, vyzkouset bez toho aby jsi ho musel nejdriv nainstalovat, tedy nemeni nic na tvem HDD...

Distribuci je hodne, vice je i desktopovych prostedi, ve vysledku ale ve vsem muzes pouzivat stejne programy jako Opera, Firefox, Chrome, LibreOffice, Gimp, Inkscape, VLC, MPlayer, Audacity, Clementine...

kuba77

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 04. 07. 2015, 23:54:45 »
No doporučovat začátečníkovi Gentoo :D. Doporučit by se dal Sabayon, který je založen na Gentoo, ale nemusí se nic kompilovat a je uživ. přívětivý podobně jako Ubuntu, Fedora apod. Narozdíl od nich je rolling release. Jen škoda, že 32 bitová verze byla zrušena.

V případě Archu, je lepší začít spíš na Manjaro nebo Antergos.

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 05. 07. 2015, 00:25:03 »
Ale Gentoo mu prece nikdo nedoporucuje, pouze konstatuji, ze se jedna o Linux, na kterem se clovek nauci, stejne jako Slackware. Zaroven tu nejednou padlo, ze instalovat metodou zrni okolo klavesy Enter a jen pouzivat odlazene distro s klikanim, *blbuntu.

Osobne bych pro prechod z Windows rekl OpenSUSE, protoze KDE se bude podobat ze zacatku nejvice a Kubuntu bych radeji nezminoval. Neni nic horsiho, nez BFU a Muon. Srac, ktery a) umi kulove a nenajde v zakladu ani Wireshark b) porad to padalo c) naprosto neprehledne a nevis, co to vlastne nedela ... mozna to uz vylepsili, mozna, v prvnich mesicich po vydani LTS 14.04 to bylo DES. OpenSUSE maji asi nejlepe vylazene KDE ze vsech distribuci, pekne, prehledne, dobre zdokumentovane a neni s tim problem. Nema bohuzel takovou zakladnu, jako *blbuntu nebo odvozenin z GNU/Debian napr.: Mint a chce to upravit postup.

Fedora ... je takova strelnice a laborator Red Hatu :)