Je titul potřebný pro praxi?

janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #90 kdy: 19. 03. 2015, 10:40:09 »
to je to co jsem psal. chteji jen ti dobri ale za malo penez, jen otrocit. A pani se vozej na Audi A8 apod.


Jindřich Burda

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #91 kdy: 19. 03. 2015, 10:48:19 »
Citace
Nu a kdyz jsme pri tych  mladych a starych, tam jde take polemizovat. A snad clovek, kterej dela ve firme 10+ do svych 40, tak asi pred duchodem nezmeni praci

Proč ne? Firmy se mění, krachují, propouštějí. Pak to chce najít práci novou. Nebo vás to přestane bavit/naplňovat. Tak můžete chtít jít jinam. No a pokud ne, může to být změna v kolektivu či změna vedení, která učiní vaši práci nesnesitelnou, tak odejdete. Cesta mezi 40 a důchodem je dlouhá a dnešní mladí lidé ji budou mít ještě delší, protože věk odchodu do důchodu se prodlužuje. Nehledě na projekce struktury obyvatelstva (stále více důchodců) a vliv na budoucí důchodový systém (důchod bude příliš malý nebo nebude vůbec). Pak se ta práce o to víc hodí.

Pan Jan

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #92 kdy: 19. 03. 2015, 10:48:35 »
Ale pořád záleží na tom, co chceš ty. Pokud plánuješ pracovat "garážovým" způsobem, tak samovzdělání stačí. Pokud chceš být Low Level programátor po zbytek života, tak to taky stačí (třeba klempíř nebo kominík taky VŠ nepotřebuje). A pokud budeš chtít výš, tak se dalšímu vzdělávání i v jiných oblastech stejně nevyhneš.

co je garazovej zpusob? co je low level programator? Kdyz chci vys, tak se mohu vzdelavat taky, a netreba nato titul. Mam titul z nejake ekonomky ale delam programatora. Kdyz budu chtet byt teamleader, co je urcite vyssi pozice, tak ten titul mi to ma jako zajistit? nezajisti mi to spis roky praxe?
Jako jsem v jedny firme, kde muj project manager ma VS ekonomickou, delal nejakyho novinara a ted dela project management. a co vim, tak ma 2 projekty a oba dva uz jsou po terminu a je mozny ze z jeden bude postih. Radsi  najmu cloveka, co ma zkusenosti a nemusi mit titul

Low level programátor je ten, který v průběhu pracovní doby pouze plní zadané úkoly a od programování se vlastně ani nehne (třeba u telefonní společnosti bych ho přirovnal ke kopáčovi výkopů pro kabely).

Za low level programátora se v branži označuje programátor, pohybující se nejblíže železu, tj. Assembler/stroják, C, přerušení, DMA, I/O, "hrana náběžná"... S úrovní jeho schopností a znalostí to nemá pranic společného a přirovnání ke kopáčovi výkopů je naprosto mimo. Může jen blikat nějakou LEDkou, stejně jako může vymýšlet sofistikované fixedpointové algoritmy, jež v pevně daném rozsahu cyklů počítají korelaci dvou zdigitalizovaných signálů.

To, co jsi napsal, je podobná volovina, jako napsat, že teorie grafů se zabývá tím, jestli použít graf sloupcový, koláčový, barevný apod.

janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #93 kdy: 19. 03. 2015, 10:56:08 »
nekdo nezna pojem low-level developer, musis ho ospravedlnit.

k duchodu. proto je dobry si sporit sam 2-3 pilir, nejake podilove fondy. stat jednoducho nemuze prestat vyplacet duchod. ten je povinnej.

meh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #94 kdy: 19. 03. 2015, 11:05:35 »
nevim jestli to ma smysl resit. v cervnu jdu do USA na vice jak 3 mesice, cili statnice bych nestihl, protoze jedu zacatkem cervna. DP jsem nezacal psat a za 2 mesice to nestihnu, ne pri full-time+. Jedine ukoncit studium neuspesne, znova sa prihlasit a nechat si uznat predmety.

K tomu ze se trh presyti o tom by bylo mozny polemizovat. Moc lidi se nehrne na IT skoly, protoze jsou tezke. Na jedno misto uchazece se hlasi 2 lidi. na misto uchazece pravnika se hlasi 10 lidi. o necem to vypovida. Nu a kdyz jsme pri tych  mladych a starych, tam jde take polemizovat. A snad clovek, kterej dela ve firme 10+ do svych 40, tak asi pred duchodem nezmeni praci
Tech 10 právníků vypovídá jen o podhodnocene práci programátorů. Právník když má práci 8h denně booknutou tak za měsíc při základní regulované sazbě vydělá 260tis


janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #95 kdy: 19. 03. 2015, 11:10:43 »
Tech 10 právníků vypovídá jen o podhodnocene práci programátorů. Právník když má práci 8h denně booknutou tak za měsíc při základní regulované sazbě vydělá 260tis

jeste jeden :D tady nejde o podhodnoceni, ale o to, ze lidi nemaji zajem to studovat, protoze je to tezsi nez nejake pravo. Na pravo jde kazdej 2-3 clovek a potom maji problem se zamestnat. nebo delaj koncipienta za 400e/mesic. To je teda prace. A spolubydla, kterej studoval pravo, ale dela neco se zmluvama, ma asi 900e/brutto a zavidi mi, kdyz ja mam cca. 2.5x tolik. Nuz ja za to nemohu

mon

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #96 kdy: 19. 03. 2015, 11:11:37 »
p.s. Vsimol som si aj problemy generacie Y, su menej lojalni, su ochotni menej pracovat, pytaju vacsie platy a maju tendenciu sa precenovat

ano. generace X sehnala bydleni za cenu 800.000 az 1.300.000

generace Y sezene stejne bydleni za cenu 2.400.000 az 5.400.000

to je prekvapeni, ze chteji vic, co?

bavim sa v rovnakom case. pred 10 rokmi boli ine ceny a ine platy za 10 rokov to bude zasa ine. to sa mozem vyhovarat, ze som nestihol privatizaciu v 1993.

takto to vyzera:
prijde uchadzac X, 35 rokov a 12 rokov praxe v 3 firmach, sadne robi do 2 mesiacov na 100%, vypytal si 2200e, pyta sa na com by robil.
prijde uchadzac Y, 24 rokov, robil dokopy 6 mesiacov v 2 firmach, skola este nedokoncena a majster zemegule, pyta si 2000e + homeoffice a ani sa nepyta co robime.
to je priemerne spravanie, nie jeden vybraty pripad, prelina so to pri cca 27. to je moj priemer z asi 20 pohovorov od polky 2014.

a navyse ked ide cloveku len o peniaze tak pre firmu to neni moc vyhodne, lebo mu niekto ponukne o 100e viac a ide prec.

njn

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #97 kdy: 19. 03. 2015, 11:13:17 »
Tech 10 právníků vypovídá jen o podhodnocene práci programátorů. Právník když má práci 8h denně booknutou tak za měsíc při základní regulované sazbě vydělá 260tis
rikal jsem to uz v minulosti, ale jit studovat technicky obor a nezalozit vlastni firmu s ambici vytlacit google nebo facebook se rovna ekonomicke sebevrazde. pravnici sice nemaji primo odbory, ale maji oborovou komoru, ktera reguluje, aby jich byl nedostatek a jeste maji zakonem garantovane sazby a dorovnani statem pri zastupovani socialnich pripadu. troska regulace a za stejnou casovou dobu 4x prijem (pred naklady a danemi)

jedine debil by sel studovat technicky obor pokud nema ambice a startovaci kapital na vlastni firmu.

janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #98 kdy: 19. 03. 2015, 11:18:27 »
Citace
jedine debil by sel studovat technicky obor pokud nema ambice a startovaci kapital na vlastni firmu.

tak tohle je dobrej joke. Ono to plati takhle - jenom debil jde studovat pravo/psychologiu pokud nema v rodine znameho co v tom oboru pracuje. nebo nekde znamosti, kde se po skole zamestna. o technice to neplati. Gates si zalozil vlastni firmu a to ani VS nema.

mon:
mne davali v jedne firme 1300e, ale na zivnostnak jsem v jine dostal na zacatek 11e/h. Ted mam 13e/h. To je cez 2000e mesicne. to jeo 700e vice. Jako v te firme bych mozno karirne rostl, protoze zivnostnici moc nerostou, kdyz delaj zakazky, ale platove bych byl v te firme na urovni co jsem teda, mozna za 5 let.

njn

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #99 kdy: 19. 03. 2015, 11:21:46 »
Citace
jedine debil by sel studovat technicky obor pokud nema ambice a startovaci kapital na vlastni firmu.

tak tohle je dobrej joke. Ono to plati takhle - jenom debil jde studovat pravo/psychologiu pokud nema v rodine znameho co v tom oboru pracuje. nebo nekde znamosti, kde se po skole zamestna. o technice to neplati. Gates si zalozil vlastni firmu a to ani VS nema.

mon:
mne davali v jedne firme 1300e, ale na zivnostnak jsem v jine dostal na zacatek 11e/h. Ted mam 13e/h. To je cez 2000e mesicne. to jeo 700e vice. Jako v te firme bych mozno karirne rostl, protoze zivnostnici moc nerostou, kdyz delaj zakazky, ale platove bych byl v te firme na urovni co jsem teda, mozna za 5 let.

gates je taky abnormalita. tam byl startovaci kapital v rodine a geografii. ukazte mi kolik lidi si u nas mohlo koupit ve stejnou dobu pocitac, dum a garaz v te dobe, kdy staly hodne pres pul milionu a domy se prodavaly do 20tis a vily do 50tis. geograficky jsme byli predurceni do role luzy a CNB a ECB tomu jen dal a dal prispiva.

njn

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #100 kdy: 19. 03. 2015, 11:27:22 »
a navyse ked ide cloveku len o peniaze tak pre firmu to neni moc vyhodne, lebo mu niekto ponukne o 100e viac a ide prec.
a pak prijde firma za pravnikem a nabidne mu stejnou odmenu jako programatorovi a pravnik jim na to rekne: tak se tady 4 dny neukazu a vzdycky v patek se tu na jeden den zastavim.

takhle by totiz mel pracovat programator. 1 den z 5ti pri soucasnych platech.

Yarda

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #101 kdy: 19. 03. 2015, 11:34:51 »
...mne davali v jedne firme 1300e, ale na zivnostnak jsem v jine dostal na zacatek 11e/h. Ted mam 13e/h. To je cez 2000e mesicne. to jeo 700e vice. Jako v te firme bych mozno karirne rostl, protoze zivnostnici moc nerostou, kdyz delaj zakazky, ale platove bych byl v te firme na urovni co jsem teda, mozna za 5 let.

Inzerát v rubrice Seznámení:
Jsem úspěšný pohledný černovlasý muž, výška 185, věk 25. Vlastním zámeček na Rivieře a jachtu v Karibiku.
ZN: nic nehledám, jen se chlubím.

Vrtá mi hlavou, proč tazatel, úspěšný génius, se s námi, malými B. L. Bci vůbec zahazuje. Proč si neotevře vlastní vysokou školu a neudělí si titul sám.

živitel

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #102 kdy: 19. 03. 2015, 11:41:33 »
matka do mne jenom huci, ze nech si to dodelam

Myslím, že má maminka pravdu. Bez ohledu na toto téma, titul a školu - člověk by měl v životě dokončit, co začal, a nějakým čestným způsobem to uzavřít, jinak z toho zůstane po celý život taková nepříjemná pachuť selhání na jazyku...

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #103 kdy: 19. 03. 2015, 13:10:45 »
K tomu titulu na občanku - já bych si ho tam na tvým místě dal. Nic to nestojí a ouřadové se na tebe často budou koukat jinak.

Pro mě není důležité jak se na mě dívá nějaký ouřada, ale jak se sám na sebe dívám já. A nechci vidět sama sebe jak lezu ouřadům kamsi.

(teď mluvím jenom teoreticky, tj. o situaci kdybych měl víc než jenom základní školu)

Samozřejmě, pokud máš jenom základní školu, tak si na občanku ani žádnej titul dát nemůžeš.

To je pravdivé tvrzení. Avšak také velmi primitivní tvrzení. Proč ho sem píšeš?

Tím jsem chtěl říct, že titul na občance dokáže některý věci hodně urychlit.

Pochopil jsem, co jsi chtěl říct. Ty jsi ale patrně nepochopil, co jsem chtěl říct já:

Je řada věcí, co dokážou některé věci urychlit (podlézání, uplácení ...), ale přesto je nebudu dělat, protože mi jsou proti srsti. Patří tam i vystavování na odiv jistého (i když marginálního) úspěchu.

A to, že si nedáš titul na občanku, může u ostatních vyvolávat třeba pocit, že se za něj stydíš, což taky není dobrá vizitka.

U nemyslícího člověka to může vyvolávat pocit, že se za titul stydím. (opravdu si nedokážu představit myšlenkový pochod, který by k takovému pocitu vedl)
U myslícího člověka to může vyvolávat pocit, že tomu titulu přikládám zvláštní váhu. Nebo dokonce, že mu přikládám tu největší váhu ze všech věcí spojených s mou osobností (nic jiného totiž v občance u jména nemám).

Pokud pro mě bude důležité co si o mně lidi myslí, určitě mě budou zajímat spíše ti myslící.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Pan Jan

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #104 kdy: 19. 03. 2015, 14:40:25 »
K tomu ze se trh presyti o tom by bylo mozny polemizovat. Moc lidi se nehrne na IT skoly, protoze jsou tezke. Na jedno misto uchazece se hlasi 2 lidi. na misto uchazece pravnika se hlasi 10 lidi. o necem to vypovida.

Jak se to vezme. Na IT školách jsou nenaplněné kapacity a berou v podstatě každého. Na práva vezmou jen cca každého osmého. IT škol už dnes je jak hub po dešti (a stále se tu řeší, jestli jsou vůbec potřeba), práva se plnohodnotně (aby se tím člověk pak mohl živit) dělají cca na čtyřech fakultách v celé republice a o nutnosti jejich absolvování tam asi nikdo nepochybuje. Posuzovat obtížnost studia jde obtížně, protože jde o diametrálně odlišné obory. Na základě počtu vyhozených to nejde právě kvůli výše uvedenému – na práva se slabší kusy obvykle vůbec nedostanou, takže je není nutné pak houfně vyhazovat jako na technikách, studenti práv mají větší motivaci máknout, protože se tam s nimi nikdo nemaže z důvodu nedostatkovosti. Nezaměstnanost u kompletních absolventů (tj. Mgr. nebo JUDr.) je nulová. Praxe je v podstatě typizovaná (právní student – koncipient/soudní úředník/asistent – "hotový" právník, tj. advokát, notář, soudce atd.), oproti technikům začínají sice na podstatně nižších platech, ale po těch zhruba pěti letech od prvního opravdového kontaktu s praxí (nastávajícího obvykle po 6. semestru) se dostávají na průměrně vyšší odměny než technici a je pro ně snazší dále růst.

Přesycení trhu IMHO hrozí více u IT než u práv, z vývoje se postupně stává větší a větší rutina, pomocí nových nástrojů se zjednodušuje, vyšší kvalifikace nebude taková výhoda, protože potřebnou práci zastane i méně kvalifikovaný, kterých bude přibývat. Počet právníků je ale poměrně stabilní (u nás asi 20 tisíc) a k žádné "rutinizaci" v tomto oboru nedochází, spíš naopak – s tím, jak se svět globalizuje, Evropa integruje atd. Zatímco u IT je poptávka po špičkově kvalifikovaných expertech poměrně nízká (žádný state-of-the-art vývoj se tu nekoná), v právu se vždy a všude najde dostatek zájemců o dobré, lepší, nejlepší advokáty. Navíc IT se můžete živit i jako vyučení truhláři, vyberete-li si vhodný segment trhu a jste-li dost šikovní, což je v právu naprosto nemyslitelné.

A dohromady to jsou v kostce důvody, proč se uchazeči hlásí na práva nebo na medicínu spíš než na techniky: jistota vysoké životní úrovně do konce života.