Je titul potřebný pro praxi?

svoboda

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #60 kdy: 18. 03. 2015, 21:48:40 »
Ano, říká se jim manažeři :D

Ale na tohle ti stačí vědět přesně kolik kdo bere. Žádný +-, ale jasná čísla. Je velmi špatné tahle data schovávat.


Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #61 kdy: 18. 03. 2015, 21:49:52 »
ja jen doplnim - nekdy ty mene talentovani programatori zarabaji vice, nez ti vice. Nj trh je svina :)

Zdá se mi to, nebo se pořád stylizuješ do pozice "netalentovaného"?

 ;) Mimochodem ... přemýšlím, jestli je lepší být blbý s větším platem nebo naopak...
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #62 kdy: 18. 03. 2015, 22:04:59 »
ne nestylizuji se. a neni to pravda, ze jenom manazeri. programator na zivnost muze mit treba 5000e, co je plat, co nema ani nekdy manazer :)

mon

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #63 kdy: 18. 03. 2015, 22:15:03 »
ako som spominal dobry programator musi mat ine vlastnosti ako si predstavujete asi.  dolezite je ako clovek pomaha timu a nie ako vie vyborne kodit.  menej sikovni ale timovi zarobia viac ako majstri s ktorymi sa neda vydrzat. niekto vie dobre predvidat ako smeruje projekt v buducnosti, iny zasa vie dobre vie navrhnut ux, dalsi zasa ma originalne napady aj ked ich nevie zrealizovat. nie je vsetko o pisani kodu.

akonahle budete robit kvoli peniazom tak ten pracovny zivot stoji za ... robte co vas bavi, treba sa tesit z prace, naco byt nespokojny a bohaty ako stastny a o kusok menej bohaty. stale mame viac ako nadstandardtny prijem v cssr.

uz je to riadny offtopic

cisto programator ktory si zasluzi 5000 musi robit v niecom neskutocne specializovanom, lebo z toho zaplatis 2 skusenych seniorov.



v


janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #66 kdy: 18. 03. 2015, 22:44:33 »
jo to je podstatny tvl. nekteri se zamyslete ;) Poskytuji sluzby a jde jim to, tak proc ne?


L


nobody0000

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #69 kdy: 19. 03. 2015, 07:36:32 »
Otázka by mohla znít, ma dnes smysl byt programátor ? Jedno zda s či bez VS. S tímhle oborem je to jak s úspěšnou firmou. Na začátku malý flexibilní tým sikovnych lidi co tvoří. No firma/obor se stala úspěšnou a začala přitahovat exkrementy. Takže se nám tu vyrobili pm,test leadi,doc makeri a jiní další frikulini a z programování se stalo mistrovství sveta v psaní ve Wordu/ ppt. Na 1 radek kódu je 100 řádku ve Wordu aniž by to byt jen o PID vylepšilo kvalitu řešení, zato ma dalších 10 troubu práci.smutné leč realita.

Oxymoron

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #70 kdy: 19. 03. 2015, 07:51:08 »
K tomu titulu na občanku - já bych si ho tam na tvým místě dal. Nic to nestojí a ouřadové se na tebe často budou koukat jinak.

Pro mě není důležité jak se na mě dívá nějaký ouřada, ale jak se sám na sebe dívám já. A nechci vidět sama sebe jak lezu ouřadům kamsi.

(teď mluvím jenom teoreticky, tj. o situaci kdybych měl víc než jenom základní školu)

Tím jsem chtěl říct, že titul na občance dokáže některý věci hodně urychlit. Samozřejmě, pokud máš jenom základní školu, tak si na občanku ani žádnej titul dát nemůžeš. A to, že si nedáš titul na občanku, může u ostatních vyvolávat třeba pocit, že se za něj stydíš, což taky není dobrá vizitka.

Yarda

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #71 kdy: 19. 03. 2015, 08:20:02 »
Když už nic jiného, jde o společenskou prestiž. Například pokud jsi svobodný a časem se budeš ucházet třeba o nějakou doktorku, tak když budeš mít pár písmenek před jménem, bude to pro tebe lepší než kdyby na tebe v rodině tvé vyvolené koukali skrz prsty jako na zkrachovalého studenta. Každý není jako velký Bill. Takže jestli je to v tvé moci, dostuduj.

Hmm, teda fakt nevim, jestli bych se chtel uchazet o doktorku, ktera by se zajimala jestli mam dost zkratek pred a za jmenem. To bych ji mozna spis misto zadosti o ruku doporucil navstevu u chocholouska.
Zřejmě jsou tvou oblíbenou četbou příběhy jak hloupý Honza k princezně přišel. Ale předtím musel zabít draka. Kolik jsi v posledních dvou letech viděl draků? A uzvedneš meč?
 ;D

Jindřich Burda

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #72 kdy: 19. 03. 2015, 08:41:18 »
Tak tohle jsem také řešil, také jsem chtěl se studiem seknout s Bc titulem v kapse a Ing nedodělat. Všechno potřebné jsem se učil sám, VŠ mi sice pomohla v jistém rozhledu (právo, ekonomie, atd.), ale ne v tom, co chci dělat. Také jsem sledoval diskusní fóra a pročítal příspěvky, hledal ty, kteří říkají, že na tom nezáleží, abych si zdůvodnil případný odchod nebo zminimalizoval citový dopad neúspěchu. Nakonec jsem rád, že jsem vydržel a dodělal. A ty bys měl taky. Už jenom kvůli tomu, kolik času jsi do toho už nainvestoval a kvůli tomu, jak málo ti ke konci zbývá. To by byla velká škoda nedodělat.

Jinak ke tvé otázce. Pokud budeš mít vlastní firmu, nemusíš mít titul, což je super, ale zase budeš-li reprezentovat svou firmu před zákazníky, tak se ten titul hodí a Bc se ti tam moc vyjímat nebude. Pokud budeš zaměstnanec, pak u některých firem a státních institucí se bez Ing na některé pozice nemusíš dostat, popřípadě tě bude čekat nižší plat (což tvá rodina a děti ocení...). Firmy mají rády mladou krev. Jak budeš stárnout, bude těžší a těžší najít dobrou práci, jednak kvůli věku a jednak kvůli tomu, že trh s IT pracovníky se časem začne nasycovat a firmy si budou moci více vybírat. Pak tě bude hodně mrzet, že ten titul nemáš. Ale už bude pozdě si ho dodělat.

Jinými slovy, zůstaň a dodělej to. Já vím, že hledáš výmluvu s tím seknout, já ji hledal taky, ale ve tvé situaci je poměr nákladů k výnosům jasně na straně výnosů, a to mnohonásobně. Fakt to dodělej.

Oxymoron

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #73 kdy: 19. 03. 2015, 08:45:33 »
Ale pořád záleží na tom, co chceš ty. Pokud plánuješ pracovat "garážovým" způsobem, tak samovzdělání stačí. Pokud chceš být Low Level programátor po zbytek života, tak to taky stačí (třeba klempíř nebo kominík taky VŠ nepotřebuje). A pokud budeš chtít výš, tak se dalšímu vzdělávání i v jiných oblastech stejně nevyhneš.

co je garazovej zpusob? co je low level programator? Kdyz chci vys, tak se mohu vzdelavat taky, a netreba nato titul. Mam titul z nejake ekonomky ale delam programatora. Kdyz budu chtet byt teamleader, co je urcite vyssi pozice, tak ten titul mi to ma jako zajistit? nezajisti mi to spis roky praxe?
Jako jsem v jedny firme, kde muj project manager ma VS ekonomickou, delal nejakyho novinara a ted dela project management. a co vim, tak ma 2 projekty a oba dva uz jsou po terminu a je mozny ze z jeden bude postih. Radsi  najmu cloveka, co ma zkusenosti a nemusi mit titul

Garažovej způsob je společnost programátorů, která pracuje obvykle z domova. Low level programátor je ten, který v průběhu pracovní doby pouze plní zadané úkoly a od programování se vlastně ani nehne (třeba u telefonní společnosti bych ho přirovnal ke kopáčovi výkopů pro kabely).
Roky praxe jsou dost ošemetná záležitost. Pokud budeš jenom programovat a programovat a programovat, tak sice budeš mít roky praxe v programování - ale pokud si nezískáš dostatečný přehled i v jiných oblastech, tak jsou ti roky praxe k ničemu. K čemu je vedoucí týmu, který má třeba 20 let praxe v programování, ale svůj tým vést neumí.

Bohužel, neumím posoudit, v jaké situaci se k těm projektům dostal a jestli vůbec byly v daném časovém horizontu zvládnutelné. A docela často se dělá i to, že už firma předem počítá s tím, že se to v daném čase nestihne, ale že i se zaplacením penále za zpoždění se to i tak vyplatí.

Tím, že je lepší najmout člověka, který má zkušenosti, se ohání dost lidí, ale když se kohokoliv zeptám, jak poznají ideálně v průběhu týdne, jaké přesně zkušenosti nově přijatý pracovník má, nikdo pořádně neví. A moji kolegové už zažili i to, že sice dostali  kolegu s léty praxe a zkušenostmi, ale ten byl tak introvertní, že ničil atmosféru v kolektivu, takže ho vedení raději propustilo.

Ale jak to vypadá, tak ty už jsi si našel své důvody, proč je titul zbytečnost, takže další diskuse postrádá smysl.

janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #74 kdy: 19. 03. 2015, 08:55:23 »
nevim jestli to ma smysl resit. v cervnu jdu do USA na vice jak 3 mesice, cili statnice bych nestihl, protoze jedu zacatkem cervna. DP jsem nezacal psat a za 2 mesice to nestihnu, ne pri full-time+. Jedine ukoncit studium neuspesne, znova sa prihlasit a nechat si uznat predmety.

K tomu ze se trh presyti o tom by bylo mozny polemizovat. Moc lidi se nehrne na IT skoly, protoze jsou tezke. Na jedno misto uchazece se hlasi 2 lidi. na misto uchazece pravnika se hlasi 10 lidi. o necem to vypovida. Nu a kdyz jsme pri tych  mladych a starych, tam jde take polemizovat. A snad clovek, kterej dela ve firme 10+ do svych 40, tak asi pred duchodem nezmeni praci