Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - r37

Stran: [1] 2
1
Jestli jsem vše dobře pochopil, tak v Linuxu je problém používat novější MS Office (, ale i starší MS Office 2003),

Jde to, i když se to moc nedělá; a podle všeho to funguje. Není to nicméně zadarmo. Potřebuješ licenci na MS Office pro MS Windows + vrstvu která zajišťuje běh programu na Linuxu, optimálně CrossOver Suite (placený sw) nebo Wine (svobodný neplacený sw).
ale co se týče internetových prohlížečů, tak v Linuxu (Zorin) bude fungovat obdobně jak jsem zvyklí z Windows?, když neexistuje aktualizovatelný internetový prohlížeč na bázi Chrome - "Chromia" pro Windows 7 který mě plně dostačuje, jak výše uvádím - ?? ..

Ano, prohlížeče fungují stejně; na Linuxu jich dokonce běhá myslím víc.

2
Desktop / Re:Při spuštění prohlížeče zamrzne Linux Mint
« kdy: 05. 08. 2024, 00:21:03 »
„nereaguje vůbec na nic“ – ani myš, ani na klávesnici (speciálně na přepnutí klávesovou zkratkou do konzole)?

V každém případě, zkus spustit prohlížeč ručně z terminálu – ideálně, pokud je možný nějaký parametr --verbose (ale firefox ho nezná a vivaldi na tomhle PC nemám, tak nevím) – a sleduj, co Ti to píše. Z toho by se mělo dát leccos vyčíst.
Když by to nepomohlo, napiš si skript, který spustí prohlížeč třeba za 10 sekund (třeba primitivní sleep 10 && vivaldi-stable) a během těch deseti sekund si přejdi do okna, kde Ti poběží nějaký správce procesů; pak se koukej, co všechno tam vlastně běží / co se spouští a způsobuje, že je stroj zahlcený. Osobně bych k tomu použil top v rootovské konzoli – mimo X, to by mělo fungovat s minimálním omezením.

3
Bazar / Re:Darujem polofunkčné PC
« kdy: 03. 08. 2024, 16:48:46 »
 Správa zaslaná :)

4
Studium a uplatnění / Re:Skoleni linux
« kdy: 06. 07. 2022, 23:15:55 »
Jinak k Linuxu je potřeba umět VIM, na který pořádají kurzy CZ.NIC de fakto skoro zadarmo.
Eh? Samozřejmě, že tohle není hlavní téma dotazu, ale asi by nebylo od věci nemást lidi, kteří do problému nevidí... Pohybuji se v Linuxu (a jiných *nixech) ~20 let, s vi/vim neumím a nikdy mi to nechybělo (samozřejmě, s nějakým konzolovým textovým editorem umět potřebujete, ale máte svobodu volby).

Jinak pokud jde o knihy, asi cokoliv od O'Reillyho je dobré... Nevím ale, jestli na tom základě někdo školí.

5
Pokud by tam byl Linux (ev. jakýkoliv jiný svobodný OS), vím o studentech, jeden je z Červeného Vrchu, kteří tohle dělají; sazbu přesně nevím, ale myslím, že ~700 CZK/h (normálně, s fakturou). Na PC s MacOS (nebo MS Windows) ale nesáhnou (ne, že by to nezvládli, ale nechtějí to podporovat). Tak snad když byste kupovali nový hardware...

6
Studium a uplatnění / Re:Fakturování přímo do USA
« kdy: 05. 06. 2022, 00:14:53 »
jak jsem již psal, jistotu můžeš mít formálně jen u daňového poradce, ten je sice dražší, ale odpovědnost pak je již na něm a nikoli na tobě ...
Přesně tak. Najmout slušného daňového poradce je to první, co by měl člověk udělat, pokud začne opravdu vydělávat, zejména pak ze zdrojů v zahraničí. Vždycky se to vyplatí. Jak ušetřenými penězi (daňová optimalizace se nedala dělat amatérsky ani před 20 lety, natož dneska), tak – to je pro mě možná ještě důležitější – naprosto klidným spánkem. Dělám to tak už 20+ let a neměnil bych za žádnou cenu. Chci se věnovat tomu, co mě baví a čemu rozumím, a ne studovat účetní a daňové předpisy – i kdyby to nebyla „rocket science“. Jo, a to pojištění se už jednou uplatnilo – poradce nezachytil nějakou nepřímou novelizaci jakéhosi předpisu, která začala platit týden před tím, než podával přiznání... Ta ztráta byla sice jen tisícovka-dvě, už si nepamatuju, ale i tak.
Jo, a hodně bych varoval před tím, používat Wise nebo Revolut, pokud jde o víc než pár set dolarů. Viděl jsem osobně případ (a internet je jich plnej), kdy jejich AI, která vyhodnocuje bezpečnost transakcí, došla k závěru, že je to podezřelý (naprosto bezdůvodně) a k penězům se nikdo x týdnů nedostal – protože na ruční compliance mají zoufale málo lidí. Nikdo, až pokud vím, o peníze nepřišel, ale čekat na podstatnou platbu 3-4 měsíce není sranda. Buď kamenná banka a la FIO (jo, není špatná), anebo když on-line banka (nebo „kvazibanka“ – EMI; Revolut je dnes banka, Wise EMI), tak menší, která není tak zahlcená a lze tam komunikovat s živými lidmi...

7
Hm.

Co se dozvíš, když zavoláš lsblk? (Ideálně něco jako lsblk --output NAME,MAJ:MIN,FSTYPE,MOUNTPOINT,LABEL,RO,RM,SIZE,OWNER,GROUP,PHY-SEC,LOG-SEC,TYPE')

A v každém případě bych na ten disk pustil badblocks. Jednak by z toho mohla vypadnout reálná informace o tom, jak na tom ten disk je a v každém případě by to (s parametry -svw  -t random) mělo spolehlivě smazat disk – respektive, pokud to nezvládnou badblocks, tak myslím už jen fakt low level formatting nebo silné magnetické pole...

Ovšem, jak o tom tak dumám, tak pokud to bylo rezistentní vůči dd if=/dev/urandom of=/dev/sdb1, tak bych badblocks moc velké šance nedával. Ono to, řekl bych, funguje plus minus podobně.

Přikláněl bych se pak k teorii nabořeného disku, jehož řadič se tváří, že zapíše cokoli se mu předhodí, ovšem fakticky nezapíše nic... :(

8
Nemám v úmyslu vyprovokovat flame, nicméně:
Na žádném stroji nemáme distribuci, která vnucuje systemd jako defaultní init, takže
- nás obdobné problémy míjejí
- a je zjevné, že služby se bez journald obecně zcela dobře obejdou.
Nešlo by tedy tenhle problém vyřešit zásadně tím, že se prostě journald zcela vyřadí (nevím tedy, jestli to se systemd jde – ovšem toho se lze taky zbavit, že...)

9
Software / Re:Rozbalení zipu v Linuxu
« kdy: 27. 03. 2022, 19:12:28 »
1) Používat v názvech souborů česká písmena s diakritikou je prasárna. POSIX standard zní velmi jasně. => Primárně by stálo za to komunikovat s původcem/tvůrcem souborů, ať to opravdu nedělá (mnohdy to je jen z neznalosti, a ne z lenosti, natož ze zlého úmyslu).
2) Nepíšeš, v jaké znakové sadě ty názvy jsou, ani jaká verze MS Windows to zvládá; nicméně v úvahu asi připadá CP-1250 nebo UTF-8. Peazip by si měl umět poradit s obojím i na Linuxu. (Vycházím z předpokladu, že ten zip není šifrovaný. Pokud by byl, bylo by to horší.)

10
Hardware / Re:Taky vam zlobi Enter a Backspace na ThinkPadu?
« kdy: 09. 10. 2021, 22:22:33 »
Hm. Lenovo T440, Devuan Beowulf, kernel 5.10 (z rep. backports) – žádné problémy. S kernelem 4.19 (rep. main) byly problémy s klávesou MUTE/F4, houževnatě svítila (a účinkovala :(), dokud se to softwarově zase nezaplo; zmizelo po upgrade.

11
Studium a uplatnění / Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« kdy: 11. 07. 2021, 23:48:57 »
Jsem z gymplu, takže zatím o elektrotechnice nevím skoro nic, ale dost mě zajímá a jediné, co mě doposud ve škole bavilo je matika a fyzika (+ angličtina), takže výběr zaměření nebylo nic těžkého.
Ehm. Zatím to tu nezaznělo (jen v jednom případě nepřímo), ale
- elektrotechnika je typický technický obor;
- matika a fyzika nejsou technické předměty (matematika je formálně-operacionální věda, fyzika přírodní věda).
Čili tu větu „výběr zaměření nebylo nic těžkého“ bych považoval za víc než odvážnou. (Angličtinu neřeším, to je v současné době jazyk potřebný pro drtivou většinu oborů, s výjimkou některých společenských věd.)
Takže pozor na to, abys nedopadl jako ten kolega, co píše o tom, jak téměř vyhořel na faktu, že zkoušky z matiky na FEL neprobíhaly stylem čisté matematiky „definice-věta-důkaz“, ale jako aplikace vzorečků.
Osobně, když by mi někdo řekl to, cos napsal, že tě jediné ve škole bavilo, automaticky bych – jako první reakci – pravil: no tak přece jdi studovat tu fyziku (čistého matematika fyzika nikdy nijak nebaví, spíš naopak); pokud v Česku, tak na matfyz nebo na jaderku (ty školy se liší, ale to už je jemnost), jinak se podívej po rozumných univerzitách venku (UK je v tomhle směru ideál, ale nejsem si jistý, jak se to má po Brexitu).
Pokud tohle už pro tebe není možnost, tak asi spíš ta Plzeň, je menší a spíš se to tam dá „ohýbat“, pokud ti to nesedne tak, jak je to servírováno.
(Poznámka – pokud je to pro někoho důležité – mám nějaké „papíry na hlavu“ ze všech tří oborů, o kterých tu píšu a za čtyř škol, které se zmiňují, tři znám osobně /matfyz, jaderka, FEL Praha/.)

12
Díky. O Librem 5 vím, ale těch 5.7" už je pod spodní hranicí toho, aby se mi s tím dobře pracovalo. Ale ten Cosmo Communicator vypadá dobře, škoda jen, že zatím to jede jen na Androidu. Jestli se jim podaří zprovoznit tam Debian, nebude asi moc co řešit... (Kde chodí Debian, Devuan bude chodit taky ;) /jasně, lehká nadsázka/ )

13
Nikdy jsem nepoužíval phablet nebo tablet (motivy jsou na jinou debatu), ale t.č. z pracovních důvodů budu muset. Je ale zcela na mně, jaký.
Má někdo zkušenosti /tip na zařízení se svobodným OS (linux, Lineage OS ap.)? Nemělo by to být ani moc malé ani moc velké, +- mezi 6 a 9 palci a musí to umět GSM data (WiFi nestačí). Základní nutnost je, aby tam bezproblémově fungoval www prohlížeč (kvůli tomu to potřebuju), všechno další je příjemná nadstavba. S nějakým hackingem sw nemám problém (hrabu se v linuxu dost dlouho), na hacking hw bych si netroufal. O cenu moc nejde, je to pro byznys projekt.

Díky!

14
(Nepíšete, jestli Vám jde o klávesnici v X-kách nebo v konzoli, ale tipuju, že v X-kách; pokud v konzoli, tak to patří do init skriptu shellu, samozřejmě.)
Sakra, psal jsem moc rychle – tou konzolí jsem myslel virtuální terminál pod X, ne klasickou textovou konzoli; tam setxkbmap pochopitelně nefunguje. Šlo mi o to, že v terminálu se občas klávesnice chová jinak než v jiných X-aplikacích a pokud by nefungovala jen tam, nemá smysl sahat do obecných nastavení X-ek.

15
Desktop / Re:Tip na primitivní windows manager
« kdy: 22. 07. 2019, 01:35:45 »
Citace: Ondřej Novák

twm, akorát ho považuju za vykopávku z dob, kdy jsem unix poprvé viděl někdy kolem roku 2000 na solarisech.
:))) No a co?
Funguje? Funguje! :))
Sám ho používám – v některých situacích.
Mimochodem, initial release Twm je z roku 1987 ;))

Jinak se připojuji k tipům na fluxbox a/nebo IceWm, když už mermomocí chcete něco modernějšího ;)

Stran: [1] 2