Fakturování přímo do USA

anonacct

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #15 kdy: 01. 06. 2022, 09:18:17 »
To je pravda, pokud bude fakturovat za celou dobu pouze mimo EU, tak opravdu nemusí být ani identifikovaná osoba. Otázka je, jestli takovému člověku neudělá finančák kontrolu, jen tak pro radost...

Já třeba chápu, že se někdo bojí být plátce DPH, ale v našem oboru je to max. pár faktur za měsíc a není to nějaká extrémní zátěž. Výhoda je v tom, že stejně jakýkoliv klient v ČR taky bude plátce a člověk může kontraktovat EU.

No, a účetní a různí poradci, které člověk občas potřebuje zaplatit, ti jsou taky plátci...


Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #16 kdy: 01. 06. 2022, 10:38:43 »
Jo, samozřejmě, takhle s tebou naprosto souhlasím.

Já jsem měl bohužel smůlu na několik účetních, na kterých bylo vidět, že buď moc nerozumí tomu jak funguje poskytování/přijímání služeb v/mimo EU, a nebo mi v několika konkrétních případech, na který jsem se jich specificky ptal, dokonce špatně poradili. Když jsem později zjistil, že mi poradili špatně, tak jsem se jich na to zeptal znovu a konfrontoval je s tím, co jsem nově zjistil. Načež sami přiznali, že mám pravdu, a že mi původně špatně poradili. Takže jsem došel k názoru, že takhle blbě si ty daně můžu dělat taky sám a nemusím se zdržovat komunikací s žádným účetním.

A abych si ulehčil život, tak jsem zjistil, že nejjednodušší je mít klienty mimo EU. Člověk se pak nemusí drbat s žádným DPH, má míň povinností, žádný kontrolní nebo souhrnný hlášení a podobně. Takže ve finále i případná kontrola z finančáku nemusí být žádný velký drama, protože je míň věcí, ve kterých se může udělat chyba.

I když musím přiznat, že když jsem před pár lety studoval jak to s DPH funguje v rámci EU, tak byly momenty, kdy jsem si chtěl prostřelit mozek. To opravdu člověk studovat nechce a trávit tím moře času.
« Poslední změna: 01. 06. 2022, 10:43:34 od dotdotdot »

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #17 kdy: 01. 06. 2022, 16:51:45 »
Já mám osobní zkušenost s tím že jsem fakturoval po Česku a do USA s tím že ta část obratu v Česku byla pod limitem, ale s tím do USA to překročilo limit pro "přihlášení k DPH".

Z daňového přiznání to vidět nebylo tak mi volala paní z finančáku, spíš starostlivě jestli jsem nezapomněl než že by vyhrožovala… vysvětlil jsem jí to a požádala mi jenom abych jí to zdůvodnění poslal písemně s rozpisem odkud mám kolik toho obratu. Asi za dva měsíce jsem dostal email zpět že to zkontrolovali a je to ok a abych ten rozpis vždycky dal jako přílohu k DPFO aby nedocházelo k nedorozumění… fungoval jsem takhle bez problémů několik let.

Pak jsem se stal plátce i skrze české kontrakty… pokud má člověk pár faktur měsíčně není to tak hrozné a s nějakou online službou která má exporty pro hlášení je to max půlhodina měsíčně to zúřadovat.

Michal ZOBEC

  • *
  • 33
  • IT Consultant & Architect & Developer
    • Zobrazit profil
    • Michal ZOBEC LinkTree
    • E-mail
Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #18 kdy: 04. 06. 2022, 18:13:06 »
Jo, samozřejmě, takhle s tebou naprosto souhlasím.

Já jsem měl bohužel smůlu na několik účetních, na kterých bylo vidět, že buď moc nerozumí tomu jak funguje poskytování/přijímání služeb v/mimo EU, a nebo mi v několika konkrétních případech, na který jsem se jich specificky ptal, dokonce špatně poradili. Když jsem později zjistil, že mi poradili špatně, tak jsem se jich na to zeptal znovu a konfrontoval je s tím, co jsem nově zjistil. Načež sami přiznali, že mám pravdu, a že mi původně špatně poradili. Takže jsem došel k názoru, že takhle blbě si ty daně můžu dělat taky sám a nemusím se zdržovat komunikací s žádným účetním.

samozřejmě, problém je v tom, že účetní nemá z principu žádnou odpovědnost, zodpovědný za daňové přiznání a vše okolo toho jsi ty osobně. zodpovědný za účetnictví je až daňový poradce, který na to je i pojištěn.

osobně jsem měl potíže jen s první účetní, ale to bylo proto, že ona běžně dělala jen mzdy, ale ty potíže se týkaly jen DPH a právě nákupu služeb v zahraničí, kdy ještě platilo, že při nákupu služby se automaticky stávám plátcem dph a musel jsem se přihlásit na finančáku a požádat o DIČ. jinak musím říct, že byla v podstatě v pohodě.

jak jsem již psal, jistotu můžeš mít formálně jen u daňového poradce, ten je sice dražší, ale odpovědnost pak je již na něm a nikoli na tobě ...
Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.
More: https://zob.ec/mylinktree

r37

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #19 kdy: 05. 06. 2022, 00:14:53 »
jak jsem již psal, jistotu můžeš mít formálně jen u daňového poradce, ten je sice dražší, ale odpovědnost pak je již na něm a nikoli na tobě ...
Přesně tak. Najmout slušného daňového poradce je to první, co by měl člověk udělat, pokud začne opravdu vydělávat, zejména pak ze zdrojů v zahraničí. Vždycky se to vyplatí. Jak ušetřenými penězi (daňová optimalizace se nedala dělat amatérsky ani před 20 lety, natož dneska), tak – to je pro mě možná ještě důležitější – naprosto klidným spánkem. Dělám to tak už 20+ let a neměnil bych za žádnou cenu. Chci se věnovat tomu, co mě baví a čemu rozumím, a ne studovat účetní a daňové předpisy – i kdyby to nebyla „rocket science“. Jo, a to pojištění se už jednou uplatnilo – poradce nezachytil nějakou nepřímou novelizaci jakéhosi předpisu, která začala platit týden před tím, než podával přiznání... Ta ztráta byla sice jen tisícovka-dvě, už si nepamatuju, ale i tak.
Jo, a hodně bych varoval před tím, používat Wise nebo Revolut, pokud jde o víc než pár set dolarů. Viděl jsem osobně případ (a internet je jich plnej), kdy jejich AI, která vyhodnocuje bezpečnost transakcí, došla k závěru, že je to podezřelý (naprosto bezdůvodně) a k penězům se nikdo x týdnů nedostal – protože na ruční compliance mají zoufale málo lidí. Nikdo, až pokud vím, o peníze nepřišel, ale čekat na podstatnou platbu 3-4 měsíce není sranda. Buď kamenná banka a la FIO (jo, není špatná), anebo když on-line banka (nebo „kvazibanka“ – EMI; Revolut je dnes banka, Wise EMI), tak menší, která není tak zahlcená a lze tam komunikovat s živými lidmi...