Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Mintaka

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Vývoj / Re:Čím nahradit Glade?
« kdy: 03. 06. 2022, 12:48:01 »
Na pár menších věcí jsem použil Pygubu, inspirovaný Gladem, a jsem s tím celkem spokojený.
Začíná se to podobat RADu z Delphi.

https://www.root.cz/clanky/interaktivni-tvorba-grafickeho-uzivatelskeho-rozhrani-nastrojem-pygubu/


2
Studium a uplatnění / Re:Práce IT Admina
« kdy: 30. 03. 2022, 17:08:22 »
Adminuji bez mála 30 let.
Od časů PC XT a Novell NetWare.
Nevzpomínám si, že bych se byl kdy nudil.

Nejedu to pravda full time, mám k tomu spoustu dalších aktivit.
Co se adminování týče, vhodně zvolit HW/SW (když vás k tomu pustí), rozběhat, sladit i s ohledem na zabezpečení, automatizovat, monitorovat, vidět a řešit anomálie a když už je čas, tak testovat potenciálně užitečné technologie.

Pokud by se při adminování snad někdo nudil, je spousta možností, jak získaný čas vhodně využít.
Např. radit na fórech, testovat a reportovat chyby v devel verzích, zapojit se víc do některého Open Source projektu, nebo se přidat k dobrovolnickým skupinám, např. CeskoDigital.cz, HlidacStatu.cz, ...

 

4
Software / Re:Rsync celého disku
« kdy: 19. 02. 2022, 07:24:13 »
Pokud jsou ty disky ve stejném stroji a ne, nějakým způsobem oddělené, tak je to opravdu úkol pro RAID.
Zajímalo by mě, z čeho v tom openmediavault vycházeli.

RAID vás samozřejmě primárně chrání před chcípnutím jednoho z disků. Zato vás nechrání před spoustou jiných případů ztráty dat.

Pokud ne RAID, tak pak uvažovat o jiných způsobech zálohování, které sice budou náročnější na zprovoznění, ale nabídnou možnosti, které vám RAID nedá. Mohou to být metody založené na plné a rozdílových zálohách, nebo na využítí možností speciálnějších souborových systémů a snapshotů, nebo distribuované ukládání používané v HAL systémech (https://cloud.netapp.com/blog/cvo-blg-high-availability-cluster-concepts-and-architecture).

Optimální řešení záleží na mnoha faktorech, objem a charakter zálohovaných dat (hromada malých souborů / velké soubory, stabilní data + drobné přírůstky, masivní přepisování velkých objemů {editace videí}, ... ), zda je záloha na NASu až sekundární kopie dat v PC, nebo primární, možnosti mít ty disky geograficky odděleny, vzácnost těch dat a o jak velký časový úsek je možné přijít, způsob připojení těch dat mezi NASem a PC (FTP / SAMBA / NFS / ...), ...

5
Přeji hodně zdaru.

V 19 jsem brigádničil v obchodě s potravinami za 17,50 Kč na hodinu a ve volném čase programoval v Turbo Pascalu s FoxPro pro kamarády a známé prográmky, převážně za dobré slovo, nebo nějakou drobnost.
Asi jsem se měl líp učit nebo tak něco :) ale na základce mě to učivo těžce nebralo a raději jsem si pod lavicí pohrával s instrukcemi pro Z80.

Tak koukám, jak se to za těch "pár" let tady na světě posunulo.

6
Hardware / Re:Výběr klávesnice pro pracovní účely
« kdy: 04. 08. 2021, 19:08:16 »
Už jsem zkoušel lecos, třeba http://keyboardforblondes.com/
ale stále zůstávám u klasických klávesnic s nezmršeným rozložením a velikostí kláves.
Převážně jsou to 20 let staré membránovky, HP, Logietch, Chicony...,  byť i 30 let starou mikrospínačovku s DIN konektorem bych někde našel.
 

7
Vývoj / Re:První webové frameworky a knihovny
« kdy: 04. 07. 2021, 09:29:20 »
Za první "něco jako framework" jsem bral Zope, vyvíjený od 1995.
Sice je brán jako aplikační server, ale řada funkčností co v něm a v rozšiřujících modulech byla, tak je dnes běžnou součástí frameworků.
Ale nebyl v tom sám, i do dalších webserverů se tehdá lepilo lecos, pozůstatky jsou tam dodnes.

Pro zajímavost, v roce 1995 (rok po prvním Netscape Navigátoru) byl vydán i grafický webbrowser Grail
https://en.wikipedia.org/wiki/Grail_(web_browser)

Škoda že se neujal, měli jsme šanci vyhnout se některým slepým uličkám a svět by dnes vypadal jinak, snad lépe.


8
Hardware / Re:PC na vývoj
« kdy: 27. 06. 2021, 14:45:03 »
a ja zas vim, ze tohle bych nechtel.

Což chápu, není to set pro každého. Spíš jsem tady do té diskuze o našlapaných strojích chtěl vnést i jiný pohled.

BTW: Soutěž "o největší plečku" bývá v diskuzích na tohle téma tradicí.

9
Hardware / Re:PC na vývoj
« kdy: 27. 06. 2021, 04:09:12 »
Tak vám nevím.

Vyvíjím aplikace na 15 let starém notebooku, Pentium Dual-core už se 4GB RAM, na který jsem před pár lety přesedlal z 21 let starého big-tower stroje s deskou KTI7Pro.

Asi si to můžu dovolit, když vyvíjím v Pythonu menší offline aplikace, nebo větší cloudové aplikace.

Ne, že bych na ty super-duper stroje co to popisuje neměl, ale mám ty staré stroje a odladěné OS rád.

PS: Při používání takových historiků, máte jako bonus runtime profiler, vaši uživatelé s vámi nemusí, s vyplazeným jazykem, držet krok a v cenách za zdroje cloudu jste v příjemně nízkých hladinách.

10

Ten rozdíl vesměs nedělá chytrost, ale ostatní povahové vlastnosti.

IMHO: A v tom se možná neshodneme, že ten rozdíl dělají, kromě některých zmiňovaných vnitřních, také vnější faktory. Třeba takové štěstí, muška jedna zlatá, tak si s tím občas umí také pěkně pohrát.

A pak, jak tady bylo zmíněno, peníze nejsou zdaleka všechno, obzvlášť pokud je člověk zajištěný.

(Abychom se v téhle diskuzi ale netočili v kruhu. Náš pohled na věc jsme asi už asi představili dostatečně.)

11

Průměrná mzda je pro průměrné lidi, co se nesnaží být moc užiteční...

To bych se vůbec neodvážil takhle soudit. Co člověk, to příběh.
Znám spousty lidí, kteří, na tom s platem kolem toho průměru nebo i pod nám a dělají spoustu užitečného.

V komunitě kolem Linuxu a Pythonu je také spousta lidí, kteří dělají hodně pro druhé a to převážně zdarma nebo to i spolufinancují z vlastního.

Přeci jen, prachy jsou jedna věc, ale když už jsou základní potřeby rodiny bohatě pokryty je prostor dělat věci, které člověku dávají hlubší smysl.

Na druhou stranu, pokud někdo chce zasvětit svůj život sbírání požitků, a neubližuje tím druhým, je to jeho volba.

12
RE:

E? Asi jste přečetl něco úplně jiného, než jsem napsal.

Proč do "přátelského" poklábosení nad tématem adminování a ocenění této práce tahat politicky zabarvené invektívy. To asi nemáme zapotřebí, ne?

Vzdělávání a výmluvy? Další nepochopení mého sdělení. Učení a školením se věnuji přes 25 let. Nejmladší žák měl čerstvě 3 roky, nejstarší přes 80. Tak ze své zkušenosti zmiňuji, že ne všichni k tomu vzdělávání mají stejné podmínky a předpoklady. Zároveň zmiňuji, že je to pro náš obor zásadní, a že v tom nejsme sami.

Nepláču. Postfix jsem zmiňoval jako příklad, kdy jsem neměl tak šťastnou ruku na technologii (byť samozřejmě mnohým jiným tenhle robustní MTA dělá dobrou službu).

Jsem zajištěný, docela spokojený a doufám, že jsem svou prací užitečný spoustě dalším lidem i bez výdělků násobně převyšujících průměrnou mzdu v ČR.

Ať se nám daří.

13
Re. ... důvod proč většina ajťáků hraje druhou ligu je to, protože jim třeba těch 60-70k a 2kk v paneláku v Praze stačí a nechtěj se posouvat.

Nevím jestli "většina", osobně mám za to, že nejen v adminování, ale i v řadě jiných oborů je třeba se stále vzdělávat a posouvat.
Je jasné, že jiný prostor na vzdělávání do toho můžete dávat, když jste zdraví, mladí, bez závazků, plní nadšení a energie.

Když už jde o vzdělávání, je dobré mít i "šťastnou ruku" pří výběru technologií. S Linuxem jsem si začal hrát někdy "97, s Python kolem roku 2000, s Djangem 2008, s MongoDB 2012.
A když člověk šťastnou ruku nemá,... kolik hodin jsem propálil na ladění Postfixů a kde je jim konec,... to raději ani nechci vzpomínat :)

A co se peněz týče, školy a malé firmičky většinou nemají na to, aby vám platili 2K na hodinu, ale také si zaslouží kvalitní IT služby.

14
Ehm...

0.3 + 0.3 + 0.3 je přeci:
0.899999999999999911182158029987476766109466552734375

a proto:
0.3 + 0.3 + 0.3 + 1.1102230246251565e-16
je 0.9

To ví už i některé naše PyLadies po 2 lekci (pokud to potřebují).

 ;)

15
Nedovedu si představit ze bych zaměstnal na pozici senior admin kohokoliv kdo nezná svoji cenu.

A to já znám docela dost lidí, kteří si nedovedou říci o "svou cenu". Některým to ani moc nevadí. Nebo by se dalo říc, že "to je jejich cena". Přitom znalostně a zkušenostně strčí mnohé lépe placené do kapsy.

Zkušenost ze života. Krátce po VŠ spolužák začal pracovat pro většího zahraničního poskytovatele IT služeb. Pronajímali ho firmám za 2500$ na den a mě volával na výpomoc s konfigurací Cisco zařízení. Tou dobou jsem měl cca 1200Kč/den, což byly pěkné peníze. Na brigádách to bylo třeba jen 300Kč/den.

Zkrátka to, že si někdo neumí najít takové místo, kde mu mohou a chtějí královsky zaplatit, vůbec nemusí vypovídat o jeho IT odbornosti.
Vůbec tím však nerozporuji váš přístup, že chcete zaměstnávat jen ty, kteří podle vás svou cenu znají.

Stran: [1] 2 3 ... 6