Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Mintaka

Stran: [1]
1
Řeším problém s virtualizovanými WinXP hostovanými v Ubuntu.

XPčka jsou ve VMware Playeru a aktuálně řeším problém s tím, že když se uvnitř okna spustí program, který změní rozlišení, tak se velikost okna virtuálu změní a po skončení programu se nevrátí rozlišení, ani velikost okna zpět.

Možná by pomohlo, kdyby okno s virtuálem mělo pevnou šířku výšku a neměnilo se podle rozlišení, které si přepne program uvnitř něj.

Je nějaký způsob, jak ve správci oken (aktuálně Xfce) zafixovat velikost okna?
Nebo jiný způsob jak to řešit?

----- Pozadí toho co řeším. --------------

Správcuji kompy pro školy se staršími kompíky, na kterých běhají rozumně jen WinXP (Pod tím si představte něco jako 1,8 GHz CPU 1x Core, 1GB RAM, integrovaná grafika která má skoro podporu OpenGL 2.) Nepředstavujte si nějaké výchozí krabicové nastavení XPček, jsou to hodně vytuněná XPčka.
Je to odladěné, fungující, v rámci možností zabezpečené, ale problém je s prohlížeči, které už XP hodily přes palubu a KMeleon to asi nezachrání.
Na serveru je Linux se Sambou.

V těch XPčkách běhá cca 250 výukových programů, 350 vybraných her, cca 100 ks dalších programů typu GIMP, Inkcape, LibreOffice, editorů, a dalšího SW vybavení.

Nedávno se ke mě dostaly "novější" kompíky se 4GB RAM a já hledám cestu jak to "obrovské množství" RAM a výkonu využít k vybudování systému, na kterém to všechno poběží stabilně třeba dalších 10 a více let.

Plácnout tam Win10 nejde, protože v nich neběhá významná část výukových programů a něco jako spouštění v režimu kompatibility má pozitivní efekt tak u < 10% z těch co nefungují.

Zkoušel jsem i Win98 virtualizované přes virtualbox, ve kterých běhalo cca 80% výukových programů a stačilo by jim nepoměrně méně HW zdrojů, ale tam jsem narazil na to, že Win98 nejsou u Virtualboxu moc dobře podporované. Především oblast podpory 3D grafiky je bídná.

Takže prošlapávám cestu mít tam Linux a provozovat ty odladěná XPčka, ve kterých všechny ty programy fungují, virtualizované.
Pomocí nástroje "VMware vCenter Converter" se mi to po menším zápase podařilo zvirtualizovat a rozběhat v nich i 20let staré, SW náročné programy, takže je to asi schůdná cesta.
Aktuálně mi dělá problém ta změna rolzlišení okna po vypnutí starých programů, které třeba jedou v 640x480.

Zkoušel jsem ty výukové programy rozběhnou ve Wine / PlayOnLinux, ale úspěšnost je víc než bídná.
Paradoxně ty nejstarší, dělané pro dos běhají v DOSBoxu převážně pohodově.

Opravdu se nechci na ty staré programy vykašlat a hodit je přes palubu. Učitelé je znají a ví, co z nich kde použít a za některé dodnes není adekvátní náhrada.
Za případné postřehy a tipy budu rád.

2
Odkladiště / Seznam.cz jak přijít o data
« kdy: 05. 11. 2014, 12:01:36 »
Dobrý den

Mám zde skvělý tip, jak se dá snadno přijít o všechny data z emailového účtu na seznam.cz

Před 2 dny mi volal známý, že se mu nedaří mi doručit mi email. Prý účet neexistuje. Tak jsem se na to šel podívat a k účtu se přihlásil. Byl prázdný. Všechny maily pryč, všechna nastavení pryč.

Takže jsem si šel pokecat na technickou podporu: http://napoveda.seznam.cz/cz/services/

Dozvěděl jsem se, že účet byl smazán, protože jsem se k němu 6 měsíců nepřihlásil.
Nepřihlásil jsem se k němu mnohem delší dobu než 6 měsíců, zprávy mám přesměrované na jiný účet. Jenže, "všechny" zprávy měly být přesměrovány na účet kde poštu odebírám, ale zprávy o smazání schránky přesměrovány nebyly.
Slovy technické podpory. Tyto zprávy jsou speciální a neprochází filtry. Donedávna tomu ale bylo jinak, běžně mi tato upozornění chodila. Informace, že teď tyto zprávy neprocházi filtry se ke mě nijak nedostala..

Tak jsem si ale říkal, ok stalo se. Víme kde je chyba, tak to napravíme.

Já: Tak mi tedy obnovte maily a nastavení účtu.
A pak přišel ten šok!  :o 
Technická podpora: Nelze obnovit, při zrušení schránky se VŠECHNA data mažou.
Tomu se mi nechtělo věřit.
Já: Chcete mi říci, že ta data nemáte ani v nějaké starší záloze?!? (smazání schránky bylo před 2 dny)
Technická podpora: NE VŠE JE SMAZÁNO.

Ještě to na mě zkoušeli, jako že je to má chyba, že když jsem si účet zakládal, že jsem souhlasil s pravidly, že se budu minimálně 1x za 6 měsíců přihlašovat. Což není pravda, páč, když jsem si ten účet před cca 20 lety zakládal :) tak nic takového vyžadováno nebylo.

To už jsou detaily. Podstatné mi přijde, že údajně seznam nemá žádnou zálohu smazané schránky. Opravdu se mi nechce věřit že by ta data v žádné záloze neměli. Tomu nemohu uvěřit. Vidíte do toho někdo je to opravdu tak? Nebo to byla jen lež chlapíka z technické podpory, pro kterého je to pak jednodušší takové věci "vyřešit".

BTW: to důležité mám díky přeposílání zazálohované jinde. Už jsem si zažil, kdy jim třeba kleklo diskové pole a obnovovali maily ze zálohy a nedokázali obnovit složky, filtry a roztřídění zpráv.

A ještě jedno doporučení, tyhle varovné zprávy jsou prý také přeposílány na "kontaktní adresu".
Tu si můžete nastavit na https://ucet.seznam.cz/

Nu ať se daří.

3
Vývoj / Od nápadu k uvedení do praxe
« kdy: 16. 06. 2013, 19:55:34 »
Dobrý den

Možná se s podobnou situací setkala většina z vás.
Potichu a bez velkých fanfár se v mé mysli usídlil NÁPAD.
Nejdříve to byla jen taková zajímavá myšlenka a po čase, kdy jsem jí věnoval pozornost se odkryla v mnohem větší kráse.

Tenhle ten NÁPAD se týká nového způsobu ovládání smartphonů a podobných elektronických pomocníků do ruky.
Něco co by mohlo přinést výrazné usnadnění ovládání a třeba i způsobit malou revoluci v tomhle segmentu.

Jenže, co teď?
Kdyby byla má rodina dostatečně finančně zajištěna, bez obav bych se o tento nápad podělil s nějakým Open Source projektem a pokud by zaujal také vývojáře a uživatele, s radostí bych sledoval, jak se šíří světem.
Řešit patent nebo snad průmyslový vzor, na to opravdu nemám finance ani zkušenosti. Nehledě k tomu, že s tou džunglí, která v této oblasti panuje je docela možné, že už s podobným nápadem někdo přišel a leží někde v šuplíku.
Hledat nějakou kontaktní osobu z vývojového centra Google / Samsungu / Nokie?  Mají vůbec prostor a chuť poslouchat někoho z ulice? Nerodí se podobných nápadů každý den tolik, že už jim vůbec nevěnují pozornost?
Co když se jim přeci ten můj NÁPAD zalíbí, ale vykašlou se na mě a udělají si to po svém.

Máte někdo radu, jak v takovém případě postupovat dál?
Díky

Stran: [1]