Distro na starý šrotonotebook

Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #15 kdy: 15. 01. 2024, 06:27:43 »
Tomu bych neříkal šrot, ale noťas na sklonku produktivního věku, stále plný sil.

Za Covidu jsme tu uschopňovali noťasy Pentii M, Centrýny a Core Duo s 2 / 1GB RAM i na 512MB došlo. Pokud je možnost přidat aspoň malé SSDčko, jako hlavní disk pro OS a /home, tím lépe a do rámečku místo dvd, třeba ten starý rotačák.
Vyloženě chcíplodiní byly spíš netbooky a Atomem, ale ty byly chcíploidní už když byly nové.

Na ty noťasy normálně Lubuntu, Xubuntu, Min (ale experimentovat se dá s lečím, třeba s BunsenLabs).
(Samozřejmě poladit FF, jsou desítky možných nastavení, jak ho zrychlit.)
Na ty netbooky třeba Puppy.

Jen pro připomenutí, není to tak dávno, kdy se celý OS včetně driverů vešel do 50MB, pro něj a pro tisíce programů stačilo 32MB RAM a CPU jelo na 133MHz. (Nostalgickým pohledem k poblíž ležícímu Commodore 64 a Casio databace s 11KB paměti, mi ty našláplé kompy z devadesátek přijdou, jako by by to bylo předloni.)


Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #16 kdy: 15. 01. 2024, 08:54:39 »
Ty jo! Tohle považovat za šrot :D Já tu jedu na desktopu s i5 třetí generace, jako server mám i5 čtvrtý generace, dcera PC moc nepoužívá (mladá), každopádně má Phenom II X4 :D Všechny tyhle stroje stačí na to, co se po nich chce, na mím dektopu si zahraju i Cyberpunk 2077 (jo, 30fps, ale pro mě ok - mám GTX 1650). V rodině máme další i5 třetí generace, dokonce i druhý generace. I tam stačí na to, co se po nich chce, což dneska je hlavně čumění na video a na Facebook (nebo alternativy). Nevidím důvod, proč by tenhle notebook neměl fungovat rozumně.

Na svých počítačích mám Gentoo a prostředí MATE, určitě to napomáhá svižnějšímu běhu. Na i5 druhé generace (8GB RAM) jsou Windows 10, běží asi obstojně, já to nepoužívám a nevěnuju se tomu, uživatel si nestěžuje. Na dalším i5 třetí generace (také 8GB RAM) je Ubuntu 22.04, který švihá úplně v pohodě. Všechny počítače jedou ze SATA SSD disků.

Osobně doporučuju Ubuntu, jen to nainstaluješ a funguješ. Kdyby uživatel moc moc chtěl, lze tam nacpat Chrome repozitář a nainstalovat Chrome. Já používám už několik let jen Firefox a funguje úplně v pohodě, takže bych to možná zkusil s Firefoxem (je v základu). Ubuntu má výhodu i v tom, že má vcelku velký forum, kde už se někdy v průběhu dějin nejspíš řešilo všechno, takže pokud by byl problém, pravděpodobně lze najít řešení právě tam. Na Ubuntu lze stále nainstalovat starý prostředí (ubuntu-unity-desktop), který může pro někoho být lepší/použitelnější, možná je i méně náročný na hardware (nevyzkoušeno).

Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #17 kdy: 15. 01. 2024, 09:07:02 »
ze stary srot :) ja tu mam i5 8Gb ram sice stale sedmicky, ale zatial stranky zvlada.
Na jeden netbook, kde je nejake pasivne chladene amd a 4Gb ram som dal ssd a lubuntu. Pouzivam ho len na take rychle pozretie internetu, zapnuty ma spotrebu par w. Chodi to prekvapivo rychlo, vo windows sa cakalo aj za pohybom kurzoru. Graficky to vyzera klasicky - nejake start menu, dolny panel aj s rychlym spustenim, takze pre windowsaka, ktory si tam spusti firefox, alebo chromium a libreoffice, pripadne vlc je to idealna volba.

Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #18 kdy: 15. 01. 2024, 20:33:11 »
Dej tam Raspberry Pi Desktop, ten mi před pár měsíci jel na jednojádrovém Celeronu, než zdechla deska.
Je to tak jednoduché že to zvládnou i děcka a navíc se mi to neplete s Malinou. 8)

Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #19 kdy: 16. 01. 2024, 08:38:26 »
Radovan: Nevies nahodou, ake su min. poziadavky na ten Raspberry Pi Desktop? nikde som sa to nedocital, mam jeden stary netbook s integrovanym cpu, tak by mozno bolo fajn to tam rozbehat. aktualne mi tam bezi lubuntu.
A podporuje to standardny hw, ako napr. dotykova obrazovka?


Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #20 kdy: 16. 01. 2024, 10:44:08 »
Kde je Ježour když ho člověk potřebuje? Ale Intel i7-6500U není žádná mrdka, na tom by mělo snad furt všechno fungovat. Já dával Void Linux na Atom N270 s 1 GB RAM, dokud člověk nezapl prohlížeč tak to celkem fungovalo, dokonce i videa to přehrávalo. :D

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #21 kdy: 16. 01. 2024, 11:26:44 »
Kde je Ježour když ho člověk potřebuje? Ale Intel i7-6500U není žádná mrdka, na tom by mělo snad furt všechno fungovat. Já dával Void Linux na Atom N270 s 1 GB RAM, dokud člověk nezapl prohlížeč tak to celkem fungovalo, dokonce i videa to přehrávalo. :D
s N270 i kdyz s 2GB RAM, sem daval Xubuntu 22.04 a i prohlizec sel, akorat Firefox byl nekolikrat pomalejsi nez Chromium, takze pokud te to zajima a mel si Firefox, zkus Chromium (samozrejme s uBlockOrigin a PrivacyBadger) ;-)

EDIT: tak sem 2x se sekl, bylo to 18.04 a melo to take jen 1GB RAM :-)
« Poslední změna: 16. 01. 2024, 11:28:59 od k3dAR »

Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #22 kdy: 16. 01. 2024, 11:34:29 »
známá mě poprosila o pomoc se stařičkým šrotózním notebookem, s deset let starou popelnicí někdy z roku 2013-2014. [...]

Parametry:
Intel i7-6500U (2 jádra / 4 HT)
[...]

Hlavní problém je ta stařičká dvoujádrová i7, to je prostě brzda.

Ehm? Takováhle CPU běžně používám pro vývoj. A na ekvivalentních pravých čtyřjádrech nám tu na nich jede celá kancelář s architekty. Ti jen mají pochopitelně defikovaná GPU. To má do brzdy zatraceně daleko, tohle je normální počítač bohatě dostačující na jakoukoliv běžnou práci a to včetně paměti. Jestli ho dotyčná potřebuje na hraní, chápu, že by jí asi nemusel stačit ale šrot to tedy minimálně konfigurací fakt není.

Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #23 kdy: 16. 01. 2024, 13:26:19 »
Kde je Ježour když ho člověk potřebuje? Ale Intel i7-6500U není žádná mrdka, na tom by mělo snad furt všechno fungovat. Já dával Void Linux na Atom N270 s 1 GB RAM, dokud člověk nezapl prohlížeč tak to celkem fungovalo, dokonce i videa to přehrávalo. :D
s N270 i kdyz s 2GB RAM, sem daval Xubuntu 22.04 a i prohlizec sel, akorat Firefox byl nekolikrat pomalejsi nez Chromium, takze pokud te to zajima a mel si Firefox, zkus Chromium (samozrejme s uBlockOrigin a PrivacyBadger) ;-)

EDIT: tak sem 2x se sekl, bylo to 18.04 a melo to take jen 1GB RAM :-)

jj, asi to bylo 18.04, ten atom je tuším jen 32-bit, takovej image už xubuntu 22.04 nemá. A díky za tip s tím chromiem, až se mi ten krám zase někdy dostane do ruky, tak vyzkouším. :)

Re:Distro na starý šrotonotebook
« Odpověď #24 kdy: 16. 01. 2024, 18:05:49 »
Osobně bych šel do Garuda XFCE :

- Arch base
- Aur v základu
- BTRFS / snapshoty
- Out of box - vše jede OK

https://garudalinux.org/downloads

Nebo Manjaro XFCE ... Dodobné jen trochu víc práce na začátku, pár donastavovaček, žádná hrůza...

Oba mám na produkci a ratím žádný problém, vše funguje jak má, včetně dodatečné instalace ovladačů!