Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - mhepp

Stran: [1] 2 3 ... 13
1
Vývoj / Re:AI Inference - Qwen 30b Coder - drobné chybky
« kdy: 27. 10. 2025, 11:27:12 »
Na téma provoz modelů byla i přednáška na letošním LinuxDays.

2
Desktop / Re:Jak používáte více displejů?
« kdy: 27. 10. 2025, 11:13:42 »
To proto, že dlouhé řádky se špatně čtou.
Túto teóriu poznám. Lenže potom narazím v tej jednotretinovej špagete na tabuľky, ktoré sa do tej špagety nezmestia a majú horizontálny scroll. To sa číta fakt skvelo. Podľa mňa by bolo lepšie, keby sa rozloženie stránky nesnažilo simulovať formát A4, noviny alebo čokoľvek iné a nechalo na čitateľovi, aké široké okno prehliadača si nastaví. Túto možnosť, na rozdiel od papierových novín, totiž prehliadač má.
P.S.: Taký Red Hat (a pár podobných lepších) má v dokumentačných stránkach aspoň JavaScript, ktorý tabuľku expanduje na plnú veľkosť. Ale rozhodne to nie je bežná vec.

Není to problém jen tabulek. Ale třeba i obrázků. Vizte přílohy - ten stejný obrázek v galerii a přímo (velikost zmenšená na polovinu kvůli velikosti). V galerii zabírá cca 1/9 plochy, tedy cca 11% obrazové plochy. Zbylých cca 89% jen šedé pozadí. Krása.

edit: změřil jsem to přesně, je to 16% jen díky poměru stran 3:2 u daného obrázku.

3
Desktop / Re:Jak používáte více displejů?
« kdy: 26. 10. 2025, 14:33:05 »
Například, pokud roztáhnu okno prohlížeče na celou obrazovku, tak většina webů má užitečný obsah pouze pruh cca 1/3 uprostřed (třeba root).

To proto, že dlouhé řádky se špatně čtou. Ze stejného důvodu máš např. v novinách (nebo i některých širokých knihách) text sázený do více sloupců.

To já samozřejmě vím. Ale třeba root má 2 „informační“ sloupce zobrazeny zároveň - zprávičky a hlavní obsah. Kdyby se obojí mírně rozšířilo, čitelnost by se nezmenšila. Druhá alternativa by bylo implementovat v prohlížeči dvousloupcový režim. Pak by místo 2/3 nevyužitého prostoru byla jen 1/3 při stejné šíři textu. A jako bonus více textu na stránce.

A ano, weby, které se zobrazují na plnou šíři jsou na tom podobně špatně - dlouhé řádky znamenají potíže při čtení. Achjo...

4
Desktop / Re:Jak používáte více displejů?
« kdy: 26. 10. 2025, 09:29:18 »
Dříve jsem měl tři displeje - hlavní před sebou, vpravo „pomocný“ na výšku - výborné na čtení dokumentace - a vlevo jsem měl obrazovku notebooku. Byly to monitory FHD, 24".

Uspořádání aplikací tu už bylo, používal jsem to samé. Notebook komunikace a podružné věci, přesouvané na hlavní obrazovku v případe potřeby, pomocná na výšku na dokumentaci, případně terminály.

Nyní mám jeden monitor, je to nějaký 32", 4k. Použití je stejné - obrazovky cca 2/3 hlavní obsah, vpravo dokumentace a tak. Trochu více hýbu okny podle potřeby.

Větší monitor jsem pořizoval kvůli fotkám - má lepší display.

Každopádně, je to naprd. Například, pokud roztáhnu okno prohlížeče na celou obrazovku, tak většina webů má užitečný obsah pouze pruh cca 1/3 uprostřed (třeba root). V tom byl monitor na výšku super.

5
Bazar / Re:Koupím hardware vhodný na domácí server
« kdy: 22. 10. 2025, 11:35:42 »
Mám tu jednu desku - pouze desku - s procesorem Intel N150, 6 SATA portů, 4x2.5Gbit. Ale dá maximálně 16GB RAM. Mimochodem, ano, je to shodou okolností stejná deska. A ano, vím, není to přesně co chceš.

6
Bazar / Poptávám 2U rackový case
« kdy: 09. 10. 2025, 14:50:36 »
Zdravím,

neválí se někomu menší rackový 2U case, kterého by se chtěl za rozumno  zbavit? Nechci nic hlubokého, ideálně mi stačí 30 až 40cm.

Brno a okolí si mohu odvézt osobně, dál bych nepohrdl poštou.

Díky, mhepp

7
Bazar / Re:Prodám disky, NVR, kamery, MikroTik
« kdy: 01. 10. 2025, 09:02:38 »
Zdravím, psal jsem SZ, že bych měl zájem o ještě jeden 6TB disk... Dorazila?

8
Bazar / Re:Prodám disky, NVR, kamery, MikroTik
« kdy: 25. 09. 2025, 18:32:54 »
Díky, disk dorazil.

9
Bazar / Re:Prodám disky, NVR, kamery, MikroTik
« kdy: 23. 09. 2025, 23:23:11 »
Zdravím, měl bych zájem o jeden 6TB disk...

10
Hardware / Re:Nestartuje ThinkPad E14 Gen2 Ryzen
« kdy: 04. 09. 2025, 15:14:44 »
Podle vas tedy, pokud v notasu s Ryzenem umre procesor, tak za to muze Intel ?? aha.. jste velikej myslitel.

Myslím, že Tobě samotnému je zcela jasné, že toto není ta správná interpretace sdělené informace. Tuto invektivu sis mohl odpustit. A pokud ti to není jasné, tak malá nápověda... nemůže být chyba v návrhu třeba té základové desky? Že by to třeba mohla být chyba ještě někoho jiného než AMD/Intel/Nvidia (abecední pořádek)?

11
Software / Re:Stažené soubory s nesedícím md5
« kdy: 07. 08. 2025, 12:05:58 »
Jirsáku, a teď se s námi poděl, jak tvoje úvahy pomohly vyřešit tazateli problém. Myslím si, že je mu úplně jedno, jestli je MD5 v tomto případě vhodné nebo ne, protože s problémem to nemá nic společného.

Děláš tomuto diskuznímu fóru dost slušnou službu. Bohužel jen medvědí.

12
Vývoj / Re:Vyplatí se koupit Tailwind?
« kdy: 08. 07. 2025, 12:04:06 »
registrovany123: Omlouvám se, ale o Tailwind nevím nic. Jen mám potřebu se tentokrát zastat Jirsáka, jeho odpovědi náhodou vypadají smysluplně a k věci.

Ale abych byl fér, souhlasím s Tebou, že Jirsák má schopnost zasrat jakoukoliv diskuzi svými dojmy, které jsou mimo mísu, a rozbít jakékoliv pokusy dobrat se smysluplné odpovědi. A vadí mi to. Také jsem ho (marně) opakovaně žádal, aby nepřispíval do mých dotazů.

13
Software / Re:1-Wire komunikace s použitím DS2482
« kdy: 03. 06. 2025, 10:32:11 »
Pěkně jste se nachytali na kostlivce ve skříni... Vytáhl ho nějaký spammer, po pročištění diskuze už zůstal venku. Myslím, že tazatel má už fakt vyřešeno.

Mimochodem DHT11 je pěknej šunt. Problémová komunikace a vlhkost spíš věští než měří (mlha jak vod Rákosníčka a naměřené hodnoty 85 - 110%, ano, 110% vlhkost).

14
Server / Re:Nevýhody InnoDB oproti MyISAM v MariaDB
« kdy: 16. 04. 2025, 13:52:58 »
Tady může být jiné úzké hrdlo - ZFS je přece COW filesystém. Zkusil bych COW vypnout pro databázi, je-li to možné.

Nepíšeš ještě jak veliká ta DB je a jak rychle se zapisuje. Měl jsem různě veliké DB s InnoDB a replikací - jedině, kdy to déle trvalo bylo dohnání master na začátku, pak nebyl problém.

15
Server / Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« kdy: 24. 03. 2025, 13:30:12 »
Jenže tady motáte více věcí dohromady.

Nechat vše na jednom člověku je cesta do pekel a vyhoření, zabřednutí do stereotypů a opakování chyb. To, co vlastně chcete je hierarchické vedení. Chcete jednoho člověka zodpovědného za určitý subsystém, který rozhoduje o tom, co a jak se bude dělat a má na to lidi, kteří to zrealizují.

Stran: [1] 2 3 ... 13