Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - mhepp

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 9
31
Na tuto otázku Ti může dát spolehlivou odpověď pouze autor dané aplikace (respektive zdrojové kódy).


32
Distribuce / Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« kdy: 10. 10. 2023, 14:16:42 »
A hledat na netu jsi zkusil?

https://askubuntu.com/questions/1085550/cant-install-ubuntu-18-10-on-xps-15-efi-boot-mmx64-efi-not-found

Přejmenuj /efi/boot/grub64.efi na mmx64.efi.

33
Vývoj / Re:Programování pro děti (10 let)
« kdy: 21. 09. 2023, 16:08:04 »
S hodnocením LEGO SW části zcela souhlasím. Má to senzory, má to motorky, tak proč tomu nedali pořádný SW. Naštěstí to synovo očekávaní splnilo a i cena byla dobrá, protože jsme to kupovali jako bazarové zboží.

Co mne ještě zaujalo z českých luhů a hájů je Picopad, jen by mohli přidat podporu pro ms Makecode (respektive přidat podporu pro Picopad do Makecode) - pak by to nemělo chybu.

34
Hardware / Re:Solarny panel k laptopu alebo k RPI "desktopu"
« kdy: 19. 09. 2023, 13:22:31 »

Tím to strašlivě nadhodnotí...


Ano, nadhodnotí, ale podobně jsou často nadhodnoceny i ty solární panely - udávaný výkon často dávají jen za poledního slunce v rovníkové oblasti bez jediného mráčku. Pak si ho rozbalíš na podzim ve střední Evropě a ... máš zlomek energie.

Případně připojí externí disk k tomu RPi a zakolísání napětí při roztáčení umí divy.

Nebo příkon soustavy bude podobný jako výkon panelu a baterie se bude soustavně vybíjet - výkon panelu musí pokrýt maximální příkon soustavy a zároveň být schopen dobíjet baterii, která se bude v noci pouze vybíjet.

Ale v principu s tebou souhlasím...

35
Hardware / Re:Solarny panel k laptopu alebo k RPI "desktopu"
« kdy: 18. 09. 2023, 13:20:07 »
ad 1) Přečti si specifikaci doporučeného napájecího adaptéru k použitému RPi.

ad 2) Přečti si specifikaci nabíjecího adaptéru k použitému notebooku.

ad 3) Přečti si specifikaci vybraného 23" FHD monitoru. A nezapomeň, že monitory obvykle vyžadují střídavých 230V, zatímco ze solárního panelu leze stejnosměrné nízké napětí, takže potřebuješ měnič, který má nižší účinnost, nebo monitor, který má napájení pomocí externího adaptéru. Pak si přečti specifikaci onoho adaptéru.

A kolik žere daný 10-15" LCD display, to opět zjistíš ze specifikace toho displaye.

u solárního panelu nehledej maximální výkon, protože to znamená přímý osvit sluncem a jakmile přijde mrak, tak výkon jde rapidně dolů. Stejně tak ráno/večer, kdy sluneční paprsky tlumí silnější vrstva atmosféry. Toto kolísání výkonu se kompenzuje baterií. Takže zařízení je napájeno z baterie a ta se dobíjí sol. panely.

36
Osobně pro tyto účely používám modul pro powerbanky a baterku mám lipolku. Pozor, některé moduly přesruší napájení na malý okamžik při připojení napájení přes USB. Výhoda je stabilních 5V na výstupu.

Pokud by napětí mohlo kolísat při vybíjení baterky, tak bych použil obyčejný nabíjecí modul pro lipol/liion baterku. Nejlépe s ochranou proti pod/pře-bití. Toto používám u domácí meteostanice (taky s esp32) se starými články 18650 z ntb baterek a senzor mi na jedno nabití vydrží přes půl roku.

37
Hardware / Re:Doporučte hobby mikropáječku
« kdy: 30. 07. 2023, 14:28:07 »
Ne předehřev i menší reflow používám s úspěchem obyčejnou žehličku - starou, bez napařování. Funguje to celkem dobře. Přemýšlím nad výrobou nějaké regulace teploty, ale na ty mé destičky to není asi potřeba...

38
Windows a jiné systémy / Re:Vyčistění napadených Windows
« kdy: 21. 06. 2023, 12:46:19 »
Reálná zkušenost: Kamarád zapnul PC, Win naběhly, cca hodinu jsme pracovali (uživatelské věci, žádné změny v systému), pak PC vypnul. Další start už nenaběhly, doporučilo to nějaký režim opravy. Po 3.5h intenzivní práce se 256GB SSD hotovo a doporučen restart. PC skončil s hláškou o nenalezeném operačním systému. Kontrola z liveCD ukázala zbytky windows na disku, veškerá uživatelská data smazána.  Celou dobu jsem byl přítomen. Nikde nic o mazáni dat, v podstatě jen hláška "Obnovuji systém ze zálohy, chvilku strpení."

Vše zcela bez uživatelské interakce.

Takže ano, podle mne M$ vyrobil nástroj na kontrolu a opravu integrity systému, který je nefunkční a na hovno.

Nebud skromny, uz to hledam v zaznamech. Presne 7.765.192 PC

Podle tebe Microsoft vyrobil nastroj na kontrolu a opravu integrity systemu tak, aby tobe a dalsim linuxakum uskodil a systemy znefunkcnoval? Pouzivas na pokryvku hlavy dostatecne silny alobal, nebo delas chybu nekde jinde?

Kdyz ti system nestartuje, mas v logu, nebo na obrazovce napsane proc to dela. Logy Windows jsou fuj? Reinstalace je nastroj pro tebe, nezapomen na format c: a jeste nejaky nizkourovnovy z BIOSu a  SSD 10x prepsat nahodnymi daty.

DISM z WinPE ti na NVMe/SATA SSD bezi hodiny?

DISM NENI ANTIVIR! Tady je tvuj problem, nechpes co to je a k cemu to je!


39
Hardware / Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« kdy: 05. 06. 2023, 23:39:22 »
Zkusil bych vytahnout RAM a zkusil zapnout...

40
Pokud je víc jak cca 10 lidí, tak se vyplatí postavit Sambu a LDAP pro řízení přístupu k úložišti.

Desktopy samotné... to je otázka. Můžeš mít přichystané centrální řešení pro slepičky z účetního, například bez admina/roota. K tomu Ti může pomoci ta Samba a LDAP. Ale toto má cenu řešit u více jak 100 lidí plus mínus. Znamená to náklady navíc, řešení aktualizací a centrální instalaci SW. Pokud tu někdo tvrdil, že komerční řešení vyjde levněji než OS, tak lže. Protože u obou řešení strávíš hafo času naplněním daty a údržba funkčního řešení taky stojí nemálo času a úsilí. Třeba ve firmě s cca 10000 desktopy nasazení trvalo několik let, než se obnovily veškeré desktopy za unifikované řešení, které stejně mělo problémy. To znamenalo třeba výběrová řízení s garancí dodávky stejného HW po celou dobu jeho životnosti. Pak stačí tichá revize základní desky a už se to chová jinak, takže někdo musí všechno pořád testovat...

A ani to nasazování aktualizací u Windows nebyla procházka růžovou zahradou. Každý balík aktualizací vyzkoušet, rozebrat a odstranit problémové části a znova vyzkoušet na všech typech použitého HW...

Takže pro malé skupiny bych desktopy řešil v režii dle schopností každého - pipinkám ze mzdového zakázat admina a jednou za čas je obejít s aktualizacema, shopní ať mají co zvládnou, podpora z Tvé strany „udělám to nejlepší, ale...“ a všechny pravidelně poučit že nemají instalovat bordel. Pipinky si Tě budou hýčkat, zvláště když s nimi pokecáš jestli je vše OK, ostatní budou umět příjít pro radu, takže budeš mít přehled...

41
Desktop / Re:QWERTY klávesnice
« kdy: 28. 01. 2023, 15:51:49 »
Podívej se do mapy Tvého rozložení a budeš mít jasno: /usr/share/X11/xkb/symbols/<jméno tvého rozložení> Zkopírováním a editací si může vytvořit vlastní modifikaci.

42
Desktop / Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« kdy: 05. 01. 2023, 11:11:14 »
Za sebe chci doporučit KDE. Je to vyzrálé prostředí, které si drží svoji cestu a od přechodu QT3 -> QT4 (KDE3 -> KDE4) je vývoj spíše evoluce než revoluce. Což mi vyhovuje. Poskytuje ucelený balík aplikací, které nejsou polovičaté a z mého pohledu velmi dobře dělají to, co mají.

Pokud potřebuješ dělat screenshoty, tak v KDE je Spectacle. Umí udělat screenshot obrazovky, okna i výřezu. Úpravy umí, umí i nahrávat desktop. Zároveň můžeš jednoduše exportovat obrázek do jiného nástroje či zkopírovat do té schránky. Nikdy jsem nepotřeboval nic složitého, tak teď na to koukám jak tele na nový vrata.

V minulosti jsem dlouho používal i ten oslavovaný/zatracovaný MAC. Naštěstí už nemusím. Kolem roku 2011 to byl výborný systém, na který jsem si dobře zvykl a byl jsem velice spokojený uživatel. Ale každá aktualizace mi přinášela spíše problémy - tu přestalo fungovat tamto, tam přestali podporovat ono, tamto najednou bylo jako drbat se za levým uchem pravou rukou... I po HW stránce to bylo jen horší a horší... Nakonec jsem byl rád, že po deseti letech ten Mac Book Pro můžu dát pryč (potřeboval jsem ho k práci, byl to už v řadě třetí).

43
Distribuce / Re:Debian ovladač bcm u ThinkPadu
« kdy: 14. 12. 2022, 18:53:38 »
A co třeba nainstalovat balíček firmware-brcm80211?

44
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 29. 11. 2022, 12:36:49 »
Za sebe vidím jedinou výhodu v dojíždění - jezdil jsem vlakem, cestování cca hodinu. Dalo se číst a tak, což bylo výhodné, ale nejlepší byla psychohygiena - během cesty domů jsem si vyvětral hlavu...To mi trochu chybí.

45
Hardware / Re:Výběr klávesnice pro pracovní účely
« kdy: 24. 11. 2022, 15:10:22 »
Ta klávesnice Genesis Thor s Brown spínači je na tom s hlasitostí docela doře - je relativné tichá, děti mi nevzbudí. Kroužky jsem si nainstaloval, ale pocitově nepoznám rozdíl, zdá se mi to stejné...

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 9