Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - mhepp

Stran: 1 [2] 3 4 ... 9
16
Studium a uplatnění / Re:Intriky při výpovědi
« kdy: 12. 03. 2024, 16:59:16 »
...kdyz nehodlas videt vic nez okresni mesto.

Tyto a podobné demagogie si všichni strčte někam.
Vzdyt on tak popsal sam sebe. Neni to negativni. Nekdo ma rad holky a jinej zase vdolky.

Mudvy pouze popsal jak a proč používá svůj domov. Je to v souladu s tím, co jsem napsal - občas přijde potřeba na nějaký čas zakotvit. To, že je doma 80-90% času - vždyť je to potřeba běžné rodiny! Na cestování Ti pak zbývá cca 1 až 2.5 měsíce ročně. Jak to chceš více/dlouhodobé cestování skloubit se školou povinnými dětmi? Vždyť to maximum pokryje akorát školní prázdniny. Opět jde o potřeby běžné rodiny.

to_je_jedno: z Tvých příspěvků jasně vyznívá, že nerozumíš potřebám běžné rodiny, že nerozumíš, co obnáší rodinný život, jaké závazky přináší výchova dětí a podobně. Je taky sakra rozdíl například mít doma jedno dítě 3 roky staré nebo mít doma 4 puberťáky a páté na prahu. Chápu, že máš jiné  potřeby, než ostatní. Ale když potřebám ostatních nerozumíš, tak jim, prosím, nevnucuj svůj jediný a správný pohled na věc.

17
Studium a uplatnění / Re:Intriky při výpovědi
« kdy: 12. 03. 2024, 12:15:28 »
...kdyz nehodlas videt vic nez okresni mesto.

Tyto a podobné demagogie si všichni strčte někam. Jak souvisí vlastnictví nemovitosti s cestováním? Nijak! Tak proč by Mudvy mohl vidět víc než okresní město?

Všichni se tu holedbáte platy programátora, ale potřebujete se stěhovat za prací jako každý námezdní dělník? Opravdu? Ano, vlastnictví nemovitosti toto určitým způsobem komplikuje, ale je to argument zcela mimo mísu v době, kdy většina kancelářských krys (napříč oborama) stále může dělat z domu. A argument, že to nevyhovuje každému, je stejně validní jako bydlení v nájmu. To taky nevyhovuje každému.

Navíc, k tomu stěhování, pokud máš rodinu, tak přijde okamžik, kdy je ta rodina nějakým způsobem prostě připoutaná k danému místu a musí „na chvíli“ zakotvit (ta chvíle může být i více než 10 let). Třeba jen přátelé dětí a podobně.


18
Studium a uplatnění / Re:Intriky při výpovědi
« kdy: 10. 03. 2024, 17:24:43 »
Mohol by mi niekto vysvetlit co je tazke na tom mat hypoteku ako programator?

Jednoduše - stačí mít děti a nemít ~2M na účtu.

Ehm... jeden z diskutujucich pise, ze ma 5 deti, mate pocit, ze pise z unimobunky? :)
Deti su vydavok to je jasne, ale rozhodne to nemoze branit normalne platenemu programatorovi dosiahnut na hypoteku.

Požadavek na vlastní bydlení je mor dnešní doby v této zemi. Prodal jsem byt a jsem fakt stastnej, ze muzu být v najmu.

Pre normalneho cloveka je vlastna nehnutelnost  najjednoduchsie sporenie na dochodok.

Tak... Co to znamená normálně placený programátor? A kolik jich v republice je? Co takhle přidat nějaký ten percentil (takové to X% lidí v produktivním věku má stejný nebo vyšší příjem)?

Co ti ostatní?

A mimochodem, těch dětí mám taky kopu a je mi jedno z čeho píše kolega s pěti dětmi. Vím, jaká je naše situace a situace sousty rodin v okolí. Ne každý má na to, aby dělal v IT přepláceného programátora. A že jsou ceny nemovitostí deformované, za tím si stojím. Jeden příklad za všechny:
  * https://www.vatoreal.cz/prodej-rodinneho-domu-v-obci-predklasteri-na-ulici-palackehobrnovenkov/detail/8992181

Pokud tu  „to je jedno“ srovnává hypo 6.5M a nájem 15k, tak tu mám taky čísla... 50 let v nájmu znamená 9M a nic v ruce. Hypo 6.5M znamená za 30let zaplatit podobné peníze a posledních 20 lety neutrácet. Bilance? Po padesáti letech máš nemovitost a náklady podobné. Přičemž 20 let neplatíš, protože sis předplatil.

19
Studium a uplatnění / Re:Intriky při výpovědi
« kdy: 10. 03. 2024, 01:28:39 »
Mohol by mi niekto vysvetlit co je tazke na tom mat hypoteku ako programator?

Jednoduše - stačí mít děti a nemít ~2M na účtu. (když vezmu, že nemovitost stojí kolem 8M* a dosáhnout na vyšší než 80% hypo je nemožné plus náklady jako provize RK, stěhování, drobné opravy/úpravy)

*) 8M je ještě levné bydlení a u levnějšího stejně musíš investovat do oprav, takže vyjde ještě dráž nebo stejně.

20
Studium a uplatnění / Re:Intriky při výpovědi
« kdy: 08. 03. 2024, 11:56:55 »
Citace
ty levicové jistoty jako dostupné bydlení

Nemyslím si, že dostupné bydlení by měla být levicová jistota. Je to snad základní potřeba mladých. Chtějí žít svůj život a nemají kde. A to je velmi špatně. Nemá to nic co do činění s levicí či pravicí - dělníky musíš ubytovat v socialismu i kapitalismu - zjednodušeně řečeno.

Problém s bydlením je pokřivený trh. Například takový územní plán v Brně je tak na p*ču, že to snad víc nejde. Proto se každý metr čtvereční, kde se dá něco stavět, cení zlatem. To ovlivňuje výslednou cenu nemovitosti v Brně na nedostupnou úroveň. Tak lidé hledají bydlení v okolí Brna -> zvedá se cena nemovitostí -> hůře dostupné bydlení -> hledá se dál od Brna... A tak dále. Bydlím v současnosti cca 25km od Brna, venkov jak prase a ceny jak ve středním/menším městě.

Výsledek je ten, že lidé žijící v nájmech se stěhují dále, protože jsou pro ně neúnosné -> musí dále jezdit za prací -> vyšší náklady -> prohlubování chudoby (zjednodušeně řečeno).

No a developeři tu skupují pozemky a staví typické satelity, které bys čekal v přímé blízkosti velkého města (i cenou). Pro koho? Pro lidi, kteří kromě svého zadku svému regionu nic nepřinesou.

Edit: před cca dvaceti lety jsme s manželkou dosáhli na hypotéku. Byla pro nás lehce za hranou toho, co jsme byli schopni splácet. Uskromnili jsme se, stálo nás to nemalé úsilí, ale zvládli jsme to. Banka byla jediná, která byla ochotná nám dát ten úvěr. Nyní, o dvě dekády později, bychom hypotéku už nedostali - regulace a tečka. To máme příjmy úplně jinde, než před lety a tak. Takže o lepším bydlení si můžu nechat jen zdát.

21
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 06. 03. 2024, 02:43:54 »
A co si takhle v ceně pojistky koupit cestovní notebook? Nějaký repas... Měsíc by mohl stačit... Potřebuješ svůj stroj za 40kkč všude na cestách?

22
Studium a uplatnění / Re:Co se dál učit jako programátor?
« kdy: 05. 03. 2024, 13:57:02 »
Jo, ai ještě moc lidí neumí, přitom umožňuje řešit úlohy doteď prakticky neřešitelné. Asi budu pro jednu elektrárnu dělat program, který bude odhadovat její účinnost v závislosti na počasí a dalších parametrech bloku. Mám k dispozici měření výkonu po minutě za několik let i způsobované odchylky výroby, překvapivě až desítky mdgawat, technologické parametry kde čeho, včetně teplot, vlhkosti a tlaku. Doufám, že když tím nakrmím ai, že z toho něco rozumného vyvodí. Několik starších pokusů o algoritmické řešení v minulosyi selhalo, člověk to intiutivně odhadoval lépe.

V podstatě každá tepelná elektrárna má bloky... Pod pojmem tepelná myslím zdroj tepla ohřívá vodu na super horkou páru a tato pára roztáčí turbínu. Takže v praxi u nás jádro, uhlí, plyn. Za blok se pak považuje samostatný kotel/reaktor (zdroj tepla obecně).

a to je jaky typ elektrarny? tech parametru je asi tolik, ze normalni analyza a nafitovani modelu na parametry asi nebude poradne fungovat.

Statisticky uhelná. Jaderná asi na počasí moc závislá nebude, a že by ostatní měly bloky jsem neslyšel.

23
V předchozí firmě se všechny tyto sračky dělaly do šuplíku. Vedení komunikovalo pouze jednosměrně, nikoho fakticky můj názor nezajímal. Proto všechny tyto evaluace byly otrava.

S tímto nastavením jsem nastoupil do nové práce. Korporát jak prase. Ale v kalendáři máme vyhrazený pravidelný čas na pokec se šéfem (1:1), občas řešíme osobní věci, občas pracovní, občas není co řešit. Ale když se o něčem pobavíme, tak to má praktické důsledky. Mám pocit, že druhý tým dělá kraviny? Můžu to říct a vím, že to probere dál. Jsem z práce unavený? Můžu to svobodně říct a šéf ví... Hodnocení a plány děláme pak čtvrtletně. Z mé strany to zabere 20 minut a vím, že co tam napíšu, na to bude brán zřetel. Nechci mít žádný cíl? OK...

Mimochodem, i takový cíl jako dát se zdravotně do pořádku nebo delší odpočinková dovolená jsou VALIDNÍ cíle.

24
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 29. 01. 2024, 12:25:32 »
Kdyby byla otázka na VŠ vzdělání, tak bych vcelku souhlasil s předřečníky, že formální vzdělání není všechno. Ale tady se jedná o maturitu!

Moje zkušenost je taková, že škola se dá dodělat později. ALE... je to bolest - mozek stárne, hůře se učí a v kombinaci s tím, že musím zároveň plnit pracovní a rodinné povinnosti se z doplňování vzdělání později stává peklo.

(já jsem si dodělával VŠ později, bylo to náročné a hlavně drahé, rodinu to hodně ovlivnilo a nejlepší na tom je, že jsem si VŠ dodělával na popud zaměstnavatele - jenže změnilo se vedení a po státnicích mi byl diplom k ničemu, protože „To je přece jiný obor!?!“. Tak jsem dal výpověď a diplom ocenili až v dalším zaměstnání: „Sice je to mimo obor, ale prokázal jste flexibilitu a obor nás stejně nezajímá.“ Toto jsou ale kecy člověka, který to dokázal a týká se to VŠ. U maturity bych si tento přístup nelajznul.)

Takže, holt možná mineš pár epických chlastaček s kamarády, ale to je nic proti tomu, že uděláš maturitu.

25
Bazar / Re:Prodám Turris 1
« kdy: 23. 01. 2024, 10:41:08 »
Citace
A je to vesměs nepoužitelné pro dobírku.

Ale je to použitelné... Při vytváření zásilky zadáváš číslo účtu, tak tam prostě zadáš číslo úctu odesílatele. Jen je to hodně o důvěře, že si ty prachy nepošleš sám...

26
Nahodil jsem na ten stroj LibreElec a musím říct, že veliká spokojenost. Proti RPi3 nebe a dudy - svižné, přehraje to všechno plynule a na to, že to je 10 let stará krabice, úžasný stroj... Díky.

27
Taky bych za 400 jeden bral... Zásilkovna jako ostatní?

28
...zacinam mat pocit, ze vlhkost ukazuje viac...

No, jak to říct... On to není jen pocit...

Mám domácí meteostanici a měřím i vlhkost vzduchu. Protože je stanice domácí konstrukce, tak si můžu dovolit ty čidla veličin měnit... Vlhkost měřím už cca 10 let a vyzkoušel jsem spoustu různých čidel v takové té běžné spotřebitelské rovině a... 4 stejná čidla vedle sebe a 4 různé výsledky +-10%. Nejhorší čidlo dokonce ukazovalo vlhkost až 110% (dost drahé čidlo).

Všechny možné meteo-veličiny změříš celkem přesně. Ale vlhkost ty čidla snad věští z kávové sedliny a pokud chceš čidlo, které měří vlhkost, tak si sakra připlať (jen čidlo v ceně celé, slušně vybavené, lepší meteostanice).

Nejpřesnější cenově dostupný vlhkoměr je snad pořád ten vlasový...

29
Vývoj / Re:Micropython do produkčního zařízení
« kdy: 18. 10. 2023, 13:27:28 »
Před pár lety jsem si dělal domácí meteostanici. Pro čidla jsem použil micropython, čidlo fungovalo velmi rychle a super. Jen výdrž na baterie byla mizerná. Když mne to neustálé nabíjení přestalo bavit, tak jsem kód přepsal do C. Architekturu jsem víceméně zachoval, kód dělá 1:1 to samé. A najednou mám 6x větší výdrž na baterii.

6 krát viac pri načítaní čidiel, to sa mi  nepozdáva. Je pre to nejaké vysvetlenie? Robili ste všetko optimálne?

Vysvětlení mám dvě - používám ESPNow a v době micropy verze kódu byla implementace ESPNow pro micropy velmi nestabilní a pravděpodobně neoptimalizovaná, takže wifi bylo delší dobu aktivní při odesílání (a spotřeba je v tom případě enormní). Ale hlavní důvod bude v tom, že micropy kód běžel velmi dlouho - čidlo je v deepsleep a buzené časovačem - u micropy se musí vzbudit, nabootovat micropy, ten musí spustit kód atakdále... U nativního kódu v C se mi průměrnou dobu vzbuzení povedlo zkrátit asi 5x, což odpovídá výdrži baterie.

Jinak, kód v principu funguje takhle:

Kód: [Vybrat]
- změř veličiny,
- porovnej veličiny s předchozím měřením a pokud je rozdíl příliš veliký
     nebo
- - už určitou dobu nebyly odeslána žádná data
     nebo
- - není dostupné předchozí měření, tak:
- - - inicializuj wifi,
- - - odešli nová data,
- - - vypni wifi,
- - - ulož nová data
- uspi zařízení.

Ale je fakt, že u micropy verze nebyla řešená efektivita kódu...

30
Vývoj / Re:Micropython do produkčního zařízení
« kdy: 18. 10. 2023, 10:40:29 »
Já jsem kutil, vidím dvě roviny tohoto problému a vykřikovat něco o dinosaurech mi přijde přehnané (¶řišel s tím, autor sám... vím o tom).

První rovina je proc python ano - v některých nasazeních umožňuje velice rychle vytvořit aplikaci/firmware pro daný HW. Umožňuje lépe se soustředit na funkcionalitu samotnou, nemusím řešit deklarace proměnných a tisíce dalších drobností... Třeba aplikace s GUI je micropythonu vytvořená strašně rychle a přímočaře.

Proti tomu C/C++ mi dává lepší kontrolu nad tím, co se děje. Takže pokud chci aplikaci, která nemá přímé UI, tak je výrazně lepší použít C/C++.

Před pár lety jsem si dělal domácí meteostanici. Pro čidla jsem použil micropython, čidlo fungovalo velmi rychle a super. Jen výdrž na baterie byla mizerná. Když mne to neustálé nabíjení přestalo bavit, tak jsem kód přepsal do C. Architekturu jsem víceméně zachoval, kód dělá 1:1 to samé. A najednou mám 6x větší výdrž na baterii.

Do C jsem přepsal pouze kód čidel, ostatní komponenty jsem nechal v micropythonu - kolektor dat z čidel a zobrazovací jednotku. Delší start mi zde nevadí, u kolektoru si cením toho, že je jednoduché ovlivnit chování interního webserveru (nemusím myslet na alokování každého byte paměti pro práci se stringy a podobně, nemusím hlídat návratové hodnoty všeho, prostě nakonec chytím všechny výjimky, které jsou neošetřené a takdále...), u zobrazovací jednotky bych asi hodně nadával při vytváření UI...

Takže, C i micropython můžou žít vedle sebe, oba mají své místo.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 9