Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - mhepp

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Pokud je víc jak cca 10 lidí, tak se vyplatí postavit Sambu a LDAP pro řízení přístupu k úložišti.

Desktopy samotné... to je otázka. Můžeš mít přichystané centrální řešení pro slepičky z účetního, například bez admina/roota. K tomu Ti může pomoci ta Samba a LDAP. Ale toto má cenu řešit u více jak 100 lidí plus mínus. Znamená to náklady navíc, řešení aktualizací a centrální instalaci SW. Pokud tu někdo tvrdil, že komerční řešení vyjde levněji než OS, tak lže. Protože u obou řešení strávíš hafo času naplněním daty a údržba funkčního řešení taky stojí nemálo času a úsilí. Třeba ve firmě s cca 10000 desktopy nasazení trvalo několik let, než se obnovily veškeré desktopy za unifikované řešení, které stejně mělo problémy. To znamenalo třeba výběrová řízení s garancí dodávky stejného HW po celou dobu jeho životnosti. Pak stačí tichá revize základní desky a už se to chová jinak, takže někdo musí všechno pořád testovat...

A ani to nasazování aktualizací u Windows nebyla procházka růžovou zahradou. Každý balík aktualizací vyzkoušet, rozebrat a odstranit problémové části a znova vyzkoušet na všech typech použitého HW...

Takže pro malé skupiny bych desktopy řešil v režii dle schopností každého - pipinkám ze mzdového zakázat admina a jednou za čas je obejít s aktualizacema, shopní ať mají co zvládnou, podpora z Tvé strany „udělám to nejlepší, ale...“ a všechny pravidelně poučit že nemají instalovat bordel. Pipinky si Tě budou hýčkat, zvláště když s nimi pokecáš jestli je vše OK, ostatní budou umět příjít pro radu, takže budeš mít přehled...

2
Desktop / Re:QWERTY klávesnice
« kdy: 28. 01. 2023, 15:51:49 »
Podívej se do mapy Tvého rozložení a budeš mít jasno: /usr/share/X11/xkb/symbols/<jméno tvého rozložení> Zkopírováním a editací si může vytvořit vlastní modifikaci.

3
Desktop / Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« kdy: 05. 01. 2023, 11:11:14 »
Za sebe chci doporučit KDE. Je to vyzrálé prostředí, které si drží svoji cestu a od přechodu QT3 -> QT4 (KDE3 -> KDE4) je vývoj spíše evoluce než revoluce. Což mi vyhovuje. Poskytuje ucelený balík aplikací, které nejsou polovičaté a z mého pohledu velmi dobře dělají to, co mají.

Pokud potřebuješ dělat screenshoty, tak v KDE je Spectacle. Umí udělat screenshot obrazovky, okna i výřezu. Úpravy umí, umí i nahrávat desktop. Zároveň můžeš jednoduše exportovat obrázek do jiného nástroje či zkopírovat do té schránky. Nikdy jsem nepotřeboval nic složitého, tak teď na to koukám jak tele na nový vrata.

V minulosti jsem dlouho používal i ten oslavovaný/zatracovaný MAC. Naštěstí už nemusím. Kolem roku 2011 to byl výborný systém, na který jsem si dobře zvykl a byl jsem velice spokojený uživatel. Ale každá aktualizace mi přinášela spíše problémy - tu přestalo fungovat tamto, tam přestali podporovat ono, tamto najednou bylo jako drbat se za levým uchem pravou rukou... I po HW stránce to bylo jen horší a horší... Nakonec jsem byl rád, že po deseti letech ten Mac Book Pro můžu dát pryč (potřeboval jsem ho k práci, byl to už v řadě třetí).

4
Distribuce / Re:Debian ovladač bcm u ThinkPadu
« kdy: 14. 12. 2022, 18:53:38 »
A co třeba nainstalovat balíček firmware-brcm80211?

5
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 29. 11. 2022, 12:36:49 »
Za sebe vidím jedinou výhodu v dojíždění - jezdil jsem vlakem, cestování cca hodinu. Dalo se číst a tak, což bylo výhodné, ale nejlepší byla psychohygiena - během cesty domů jsem si vyvětral hlavu...To mi trochu chybí.

6
Hardware / Re:Výběr klávesnice pro pracovní účely
« kdy: 24. 11. 2022, 15:10:22 »
Ta klávesnice Genesis Thor s Brown spínači je na tom s hlasitostí docela doře - je relativné tichá, děti mi nevzbudí. Kroužky jsem si nainstaloval, ale pocitově nepoznám rozdíl, zdá se mi to stejné...

7
Software / Re:Zlobí kurzor u víceřádkového příkazu
« kdy: 24. 11. 2022, 13:42:46 »
Zmáčkni CTRL-L a napiš příkaz reset. Pokud to pomůže máš nějaké zbytky po napr. ncurses aplikaci.

Pokud to nepomůže, tak si zkontroluj nastavení proměnných PS[123], jestli máš správně ukončené sekvence řídících znaků - zvláště pokud používáš barvičky.


8
Hardware / Re:Výběr klávesnice pro pracovní účely
« kdy: 23. 11. 2022, 12:40:49 »
Brown spínače dávají lepší haptickou odezvu na stisk - je cítit okamžik, kdy spínač sepne. Pro běžné psaní jsou lepší, než RED, které tuto odezvu nemají.

Jinak, tuto klávesnici mám a musím říci, že jsem velice spokojený.

9
Studium a uplatnění / Re:Programovat může každý?
« kdy: 18. 11. 2022, 16:24:55 »
VŠ podle mne dokazuje schopnost něco dokončit, dotáhnout až k promoci. Na rozdíl od člověka, který se zastaví před druhou či třetí překážkou: "tohle mě nebaví, to nebudu dělat". Při studiu VŠ je takových překážek mnoho. Dobrá VŠ je jako broušení diamantu, některé při broušení prasknou, jiné se ukážou být nepoužitelnými. To rozhodně neznamená, že člověk bez VŠ by byl k ničemu!

Podle mne každý nemůže programovat, tak jako každý nemůže umývat schody. Všechno vyžaduje nějaký přístup a zručnost. Spousta lidí by ty schody dokázala umýt jen pod dozorem, jinak schody jen namočí a to ještě špinavou vodou.

Možná se naučí programovací jazyk, ale nedokáží vytvářet algoritmy. Tak jako když se naučíte třeba mandarínsky, ještě to neznamená, že dokážete napsat knihu nebo aspoň článek.

Vytrvat a do umoru dokoncit vec ktora nema a nedava zmysel len aby bola dokoncena to nieje definicia hrdinstva a brusenia diamantu ale neuvedomovania si veci ze v zivote treba robit dolezite veci. A nie nedolezite.

To není pravda. Smysluplnost mnoha věcí ukáže právě jejich dokončení a před tím toto nelze posoudit.

To, že po mé závěrečné práci po obhajobě neštěkne ani pes, neznamená, že nemá smysl.

Definice toho, co je v životě důležité se v čase mění.

Celý tento názor mi připadá jako vzlykání clověka, který tu vysokou nedokončil a teď sám sobě obahuje, že to je v pořádku. Takový člověk je přesně ten, který v půlce řekne, že mu to nedává smysl a uteče od rozdělaného projektu.

To píšu jako člověk, který si vysokou studoval deset let po té, co většina vrstevníků školu dokončila. A ku podivu, při ucházení se o pozici, kde vejšku nechtěli, mi právě kvůli tomu dali přednost a jsem spokojený.

10
Server / Re:Alternativa ke Contabo VPS
« kdy: 18. 11. 2022, 13:50:25 »
Kvůli diverzitě mám i něco u Vultr.com - jsou to amíci, ale datacentra mají i v EU. Nepočítej ale se stejným výkonem jako Contabo. Je to slabší.
Tak to uz musi system bootovat tak hodinu...
Mal som u contabo VPS a ten disk performance bol strasny, aj login na ssh trval okolo 10s (prave nainstalovana fedora), chvilu som to pouzival na nextcloud, siet bola v pohode, uzkym hrdlom bol prave disk.

Presiel som od nich k VPSfree a som zatial spokojny

Nevím, kde co jak máš, ale odezva na login je téměř okamžitá, do sekundy určitě, reboot do cca minuty. Oba, jak Vultr, tak Contabo.

Ne každý potřebuje pro svůj stroj hvězdný diskový výkon, někdo chce raději více RAM a CPU.

Každopádně, dívám se, že konkurence k Contabo už je a je docela zajímavá - i když je trochu dražší... Asi to promyslím...

11
Server / Re:Alternativa ke Contabo VPS
« kdy: 17. 11. 2022, 16:55:27 »
Nevím... Mám u Contabo nějaké nejlevnější VPSky a jsem spokojený.

Dvakrát jsem kontaktoval support kvůli výpadkům a řešení přišlo do hodiny v obou případech... Jinak, uptime mám na těch VPSkách vždy od mnou vyvolaného rebootu, takže bez výpadku za mne.

Tedy... NEčekám extra výkon, ani nemám potřebu měřit disky a podobně...

Kvůli diverzitě mám i něco u Vultr.com - jsou to amíci, ale datacentra mají i v EU. Nepočítej ale se stejným výkonem jako Contabo. Je to slabší.

12
Na vyplňování PDF formulářů používám PDF prohlížeč, co je součástí Chromium - používám Vivaldi. Tam mi to funguje i s diakritikou.

13
Hardware / Re:Měření teploty v bytě
« kdy: 15. 11. 2022, 11:23:35 »
Smím-li se zeptat, k čemu je měření teploty v místnosti s rozlišením čidla na setiny stupně, když jeho přesnost je přinejlepším ₊-0.5 stupně a rozdíl nejvyšší a nejnižší teploty v místnosti je klidně 10 K ?

Protože 4.12280701754386 bastlíře z pěti (47 z 57 dotazovaných) řeklo, že je to tak lepší. (Osobní zkušenost je taková, že i desetina stupně je skoro přehnaná přesnost.)

14
Hardware / Re:Měření teploty v bytě
« kdy: 11. 11. 2022, 16:03:45 »
Vlhkostní čidla jsou ve spotřebitelském segmentu na úrovni věštění z koule. Nejlepší věštby mám od SHT3X čidel.

Co se týče esp8266, tak ano, s deep sleep se dá dostat hodně nízko se spotřebou, ale je to takové nanicovaté. Lepší práce je s esp32 a spotřeba je ještě o nějaký ten řád nižší. Pak je potřeba se podívat na pořádné napájení, protože klidový proud většiny LDO je tak strašný, že baterky vysaje rychleji, než řeknete deep-sleep.

To esp32 je celkově lépe optimalizované na spotřebu. A pokud ESP, tak by stálo za to popřemýšlet o použití ESPNow jako transportní vrstvy - používá to 2.4GHz pásmo a nepotřebuješ další HW pro provoz.

Ale to vyžaduje již bastlení a nikdo to jako hotový produkt nenabídne. Trvalo mi to rok vývoje jak HW, tak SW části,ale funguje to ke spokojenosti.

15
Hardware / Re:Měření teploty v bytě
« kdy: 11. 11. 2022, 12:57:25 »
Šlo tu esp8266 a bme280 - nedoporučuji ani jedno - ESP8266 je nenažrané jak prase a s baterkou nedosáhneš na rozumnou výdrž aby Tě to nesralo. ESP32 je sice dražší, ale mnohem úspornější.

BME280 je velmi drahá záležitost a taktéž vemi smrtelná a vlhkost spíše odhaduje - naměřil jsem až 110%, 5 měření, 5 výsledků až 15% od sebe... Za 10 let, co provozuji domácí meteo, mi jich odeslo nespočet. Takže na vlhkost doporučuji SHT3X, tlak BMP280 (jen teplota a tlak, podstatně levnější a ve vnitřním prostoru vyrdží déle) a SHT i BMP měří i teplotu s rozumnou přesností. Jinak na teplotu ds18b20.

Přesnost 0.1 u teploty je v přímém rozporu s cenou. I to nejpřesnější čidlo v „domácí“ kvalitě dává 0.5 stupně C podle datasheetu.

Pokud máš vlastní požadavky, neobejdeš se bez bastlení. Jinak musíš koupit hotové řešení a přizpůsobit se jeho problémům.

Stran: [1] 2 3 ... 6