Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - mhepp

Stran: [1] 2 3 ... 7
1
V předchozí firmě se všechny tyto sračky dělaly do šuplíku. Vedení komunikovalo pouze jednosměrně, nikoho fakticky můj názor nezajímal. Proto všechny tyto evaluace byly otrava.

S tímto nastavením jsem nastoupil do nové práce. Korporát jak prase. Ale v kalendáři máme vyhrazený pravidelný čas na pokec se šéfem (1:1), občas řešíme osobní věci, občas pracovní, občas není co řešit. Ale když se o něčem pobavíme, tak to má praktické důsledky. Mám pocit, že druhý tým dělá kraviny? Můžu to říct a vím, že to probere dál. Jsem z práce unavený? Můžu to svobodně říct a šéf ví... Hodnocení a plány děláme pak čtvrtletně. Z mé strany to zabere 20 minut a vím, že co tam napíšu, na to bude brán zřetel. Nechci mít žádný cíl? OK...

Mimochodem, i takový cíl jako dát se zdravotně do pořádku nebo delší odpočinková dovolená jsou VALIDNÍ cíle.

2
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 29. 01. 2024, 12:25:32 »
Kdyby byla otázka na VŠ vzdělání, tak bych vcelku souhlasil s předřečníky, že formální vzdělání není všechno. Ale tady se jedná o maturitu!

Moje zkušenost je taková, že škola se dá dodělat později. ALE... je to bolest - mozek stárne, hůře se učí a v kombinaci s tím, že musím zároveň plnit pracovní a rodinné povinnosti se z doplňování vzdělání později stává peklo.

(já jsem si dodělával VŠ později, bylo to náročné a hlavně drahé, rodinu to hodně ovlivnilo a nejlepší na tom je, že jsem si VŠ dodělával na popud zaměstnavatele - jenže změnilo se vedení a po státnicích mi byl diplom k ničemu, protože „To je přece jiný obor!?!“. Tak jsem dal výpověď a diplom ocenili až v dalším zaměstnání: „Sice je to mimo obor, ale prokázal jste flexibilitu a obor nás stejně nezajímá.“ Toto jsou ale kecy člověka, který to dokázal a týká se to VŠ. U maturity bych si tento přístup nelajznul.)

Takže, holt možná mineš pár epických chlastaček s kamarády, ale to je nic proti tomu, že uděláš maturitu.

3
Bazar / Re:Prodám Turris 1
« kdy: 23. 01. 2024, 10:41:08 »
Citace
A je to vesměs nepoužitelné pro dobírku.

Ale je to použitelné... Při vytváření zásilky zadáváš číslo účtu, tak tam prostě zadáš číslo úctu odesílatele. Jen je to hodně o důvěře, že si ty prachy nepošleš sám...

4
Nahodil jsem na ten stroj LibreElec a musím říct, že veliká spokojenost. Proti RPi3 nebe a dudy - svižné, přehraje to všechno plynule a na to, že to je 10 let stará krabice, úžasný stroj... Díky.

5
Taky bych za 400 jeden bral... Zásilkovna jako ostatní?

6
...zacinam mat pocit, ze vlhkost ukazuje viac...

No, jak to říct... On to není jen pocit...

Mám domácí meteostanici a měřím i vlhkost vzduchu. Protože je stanice domácí konstrukce, tak si můžu dovolit ty čidla veličin měnit... Vlhkost měřím už cca 10 let a vyzkoušel jsem spoustu různých čidel v takové té běžné spotřebitelské rovině a... 4 stejná čidla vedle sebe a 4 různé výsledky +-10%. Nejhorší čidlo dokonce ukazovalo vlhkost až 110% (dost drahé čidlo).

Všechny možné meteo-veličiny změříš celkem přesně. Ale vlhkost ty čidla snad věští z kávové sedliny a pokud chceš čidlo, které měří vlhkost, tak si sakra připlať (jen čidlo v ceně celé, slušně vybavené, lepší meteostanice).

Nejpřesnější cenově dostupný vlhkoměr je snad pořád ten vlasový...

7
Vývoj / Re:Micropython do produkčního zařízení
« kdy: 18. 10. 2023, 13:27:28 »
Před pár lety jsem si dělal domácí meteostanici. Pro čidla jsem použil micropython, čidlo fungovalo velmi rychle a super. Jen výdrž na baterie byla mizerná. Když mne to neustálé nabíjení přestalo bavit, tak jsem kód přepsal do C. Architekturu jsem víceméně zachoval, kód dělá 1:1 to samé. A najednou mám 6x větší výdrž na baterii.

6 krát viac pri načítaní čidiel, to sa mi  nepozdáva. Je pre to nejaké vysvetlenie? Robili ste všetko optimálne?

Vysvětlení mám dvě - používám ESPNow a v době micropy verze kódu byla implementace ESPNow pro micropy velmi nestabilní a pravděpodobně neoptimalizovaná, takže wifi bylo delší dobu aktivní při odesílání (a spotřeba je v tom případě enormní). Ale hlavní důvod bude v tom, že micropy kód běžel velmi dlouho - čidlo je v deepsleep a buzené časovačem - u micropy se musí vzbudit, nabootovat micropy, ten musí spustit kód atakdále... U nativního kódu v C se mi průměrnou dobu vzbuzení povedlo zkrátit asi 5x, což odpovídá výdrži baterie.

Jinak, kód v principu funguje takhle:

Kód: [Vybrat]
- změř veličiny,
- porovnej veličiny s předchozím měřením a pokud je rozdíl příliš veliký
     nebo
- - už určitou dobu nebyly odeslána žádná data
     nebo
- - není dostupné předchozí měření, tak:
- - - inicializuj wifi,
- - - odešli nová data,
- - - vypni wifi,
- - - ulož nová data
- uspi zařízení.

Ale je fakt, že u micropy verze nebyla řešená efektivita kódu...

8
Vývoj / Re:Micropython do produkčního zařízení
« kdy: 18. 10. 2023, 10:40:29 »
Já jsem kutil, vidím dvě roviny tohoto problému a vykřikovat něco o dinosaurech mi přijde přehnané (¶řišel s tím, autor sám... vím o tom).

První rovina je proc python ano - v některých nasazeních umožňuje velice rychle vytvořit aplikaci/firmware pro daný HW. Umožňuje lépe se soustředit na funkcionalitu samotnou, nemusím řešit deklarace proměnných a tisíce dalších drobností... Třeba aplikace s GUI je micropythonu vytvořená strašně rychle a přímočaře.

Proti tomu C/C++ mi dává lepší kontrolu nad tím, co se děje. Takže pokud chci aplikaci, která nemá přímé UI, tak je výrazně lepší použít C/C++.

Před pár lety jsem si dělal domácí meteostanici. Pro čidla jsem použil micropython, čidlo fungovalo velmi rychle a super. Jen výdrž na baterie byla mizerná. Když mne to neustálé nabíjení přestalo bavit, tak jsem kód přepsal do C. Architekturu jsem víceméně zachoval, kód dělá 1:1 to samé. A najednou mám 6x větší výdrž na baterii.

Do C jsem přepsal pouze kód čidel, ostatní komponenty jsem nechal v micropythonu - kolektor dat z čidel a zobrazovací jednotku. Delší start mi zde nevadí, u kolektoru si cením toho, že je jednoduché ovlivnit chování interního webserveru (nemusím myslet na alokování každého byte paměti pro práci se stringy a podobně, nemusím hlídat návratové hodnoty všeho, prostě nakonec chytím všechny výjimky, které jsou neošetřené a takdále...), u zobrazovací jednotky bych asi hodně nadával při vytváření UI...

Takže, C i micropython můžou žít vedle sebe, oba mají své místo.

9
Na tuto otázku Ti může dát spolehlivou odpověď pouze autor dané aplikace (respektive zdrojové kódy).


10
Distribuce / Re:Instalace Debian 12 na nový NB
« kdy: 10. 10. 2023, 14:16:42 »
A hledat na netu jsi zkusil?

https://askubuntu.com/questions/1085550/cant-install-ubuntu-18-10-on-xps-15-efi-boot-mmx64-efi-not-found

Přejmenuj /efi/boot/grub64.efi na mmx64.efi.

11
Vývoj / Re:Programování pro děti (10 let)
« kdy: 21. 09. 2023, 16:08:04 »
S hodnocením LEGO SW části zcela souhlasím. Má to senzory, má to motorky, tak proč tomu nedali pořádný SW. Naštěstí to synovo očekávaní splnilo a i cena byla dobrá, protože jsme to kupovali jako bazarové zboží.

Co mne ještě zaujalo z českých luhů a hájů je Picopad, jen by mohli přidat podporu pro ms Makecode (respektive přidat podporu pro Picopad do Makecode) - pak by to nemělo chybu.

12
Hardware / Re:Solarny panel k laptopu alebo k RPI "desktopu"
« kdy: 19. 09. 2023, 13:22:31 »

Tím to strašlivě nadhodnotí...


Ano, nadhodnotí, ale podobně jsou často nadhodnoceny i ty solární panely - udávaný výkon často dávají jen za poledního slunce v rovníkové oblasti bez jediného mráčku. Pak si ho rozbalíš na podzim ve střední Evropě a ... máš zlomek energie.

Případně připojí externí disk k tomu RPi a zakolísání napětí při roztáčení umí divy.

Nebo příkon soustavy bude podobný jako výkon panelu a baterie se bude soustavně vybíjet - výkon panelu musí pokrýt maximální příkon soustavy a zároveň být schopen dobíjet baterii, která se bude v noci pouze vybíjet.

Ale v principu s tebou souhlasím...

13
Hardware / Re:Solarny panel k laptopu alebo k RPI "desktopu"
« kdy: 18. 09. 2023, 13:20:07 »
ad 1) Přečti si specifikaci doporučeného napájecího adaptéru k použitému RPi.

ad 2) Přečti si specifikaci nabíjecího adaptéru k použitému notebooku.

ad 3) Přečti si specifikaci vybraného 23" FHD monitoru. A nezapomeň, že monitory obvykle vyžadují střídavých 230V, zatímco ze solárního panelu leze stejnosměrné nízké napětí, takže potřebuješ měnič, který má nižší účinnost, nebo monitor, který má napájení pomocí externího adaptéru. Pak si přečti specifikaci onoho adaptéru.

A kolik žere daný 10-15" LCD display, to opět zjistíš ze specifikace toho displaye.

u solárního panelu nehledej maximální výkon, protože to znamená přímý osvit sluncem a jakmile přijde mrak, tak výkon jde rapidně dolů. Stejně tak ráno/večer, kdy sluneční paprsky tlumí silnější vrstva atmosféry. Toto kolísání výkonu se kompenzuje baterií. Takže zařízení je napájeno z baterie a ta se dobíjí sol. panely.

14
Osobně pro tyto účely používám modul pro powerbanky a baterku mám lipolku. Pozor, některé moduly přesruší napájení na malý okamžik při připojení napájení přes USB. Výhoda je stabilních 5V na výstupu.

Pokud by napětí mohlo kolísat při vybíjení baterky, tak bych použil obyčejný nabíjecí modul pro lipol/liion baterku. Nejlépe s ochranou proti pod/pře-bití. Toto používám u domácí meteostanice (taky s esp32) se starými články 18650 z ntb baterek a senzor mi na jedno nabití vydrží přes půl roku.

15
Hardware / Re:Doporučte hobby mikropáječku
« kdy: 30. 07. 2023, 14:28:07 »
Ne předehřev i menší reflow používám s úspěchem obyčejnou žehličku - starou, bez napařování. Funguje to celkem dobře. Přemýšlím nad výrobou nějaké regulace teploty, ale na ty mé destičky to není asi potřeba...

Stran: [1] 2 3 ... 7