Jak dlouho se dá živit programováním?

Landlord

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #90 kdy: 08. 08. 2014, 02:07:57 »
Na rozumné zajištění stačí mít nemovitost, která se dá pronajmout.

Já už se bál že jsem jediný kdo kupuje nemovitosti k pronájmu i když na mě spousta lidí kolem kouká jako že jsem se zbláznil a že se to rozhodně nevyplatí. No možná v short term to kdovíjaké terno není, ale je to můj soukromý "důchodový pilíř". Jelikož průměrně ve vyspělých zemích lidi utrácejí kolem třetiny až poloviny příjmu na nájem, tak můj plán je mít na důchod alespoň 4 byty/domy se splacenou hypo. To by mi mělo dát plus mínus průměrný pasivní příjem což se v důchodu určitě bude hodit. Rozhodně to vidím jako jistější cestu než spoléhat na to že v 70 budu schopen dělat v IT.


omg

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #91 kdy: 08. 08. 2014, 09:01:49 »
tak znovu a pomalu. PRUMERNA sance doziti je 77,1 let.

2/3 lidi v CR neberou PRUMERNOU mzdu.

a demograficka krivka hovori jasne. za 30 let mame na trhu prevys nabidky nemovitosti nad poptavkou.

Bývalý nájemník

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #92 kdy: 08. 08. 2014, 09:02:49 »
Na rozumné zajištění stačí mít nemovitost, která se dá pronajmout.

Já už se bál že jsem jediný kdo kupuje nemovitosti k pronájmu i když na mě spousta lidí kolem kouká jako že jsem se zbláznil a že se to rozhodně nevyplatí. No možná v short term to kdovíjaké terno není, ale je to můj soukromý "důchodový pilíř". Jelikož průměrně ve vyspělých zemích lidi utrácejí kolem třetiny až poloviny příjmu na nájem, tak můj plán je mít na důchod alespoň 4 byty/domy se splacenou hypo. To by mi mělo dát plus mínus průměrný pasivní příjem což se v důchodu určitě bude hodit. Rozhodně to vidím jako jistější cestu než spoléhat na to že v 70 budu schopen dělat v IT.

1. Peníze z pronájmu nemovitosti NEJSOU pasivní příjem, jak se vás snaží ošálit různé chytré knihy. Je to podnikání jako každé jiné, které vyžaduje podnikatelské úsilí a obnáší podnikatelské riziko. Chápu, že když člověk vidí dynamický vývoj v IT, tak si říká v tomhle asi nebudu schopen v důchodu podnikat, ale pokládáte si lid také otázku, jestli budete schopni podnikat v pronajímání bydlení?
I podnikání v pronájmu bydlení je podnikání v dynamickém prostředí, jistě ne tak dynamickém jako dnešní IT - ale pořád dost dynamickém, aby to měl být jediný košík, kam dáte všechna vajíčka.
Lokalita - to co je dneska atraktivní lokalita, může být zítra gheto.
Konkrétní stavba - to co dneska vypadá jako fajn novstavba, může být zítra dům o kterém se píše v novinách jako o odstrašujícím příkladu stavebnictví poslední doby.
Konkrétní nájemníci -tady je riziko o kterým asi každý ví. Riziko proti kterému se můžete jenom částečně pojistit smluvně (zálohy předem) - ovšem do smlouvy můžete napsat jenom to, co vám dovolí trh. A trh je a zřejmě bude plný lidí, kteří pronajímat potřebují a musí, protože si koupili byt na pronájem, když je to takové terno.
Sen každého pronajímatele je slušná rodina, která bude v bytě bydlet dlouhodobě. Ale kde ji vzít? Já už mám dneska rodinu a jednou ze základních podmínek bydlení je pro mne stabilita - abych tam mohl bydlet tak dlouho, jak budeme chtít. Třeba desítky let. Proto jsem zvolil soukromé vlastnictví - stejně jako se v soukromém snaží bydlel většina zdejších lidí. Ano, jsou státy, kde se bydlí v nájmu - a bydlí tam i ty rodiny. Ale kde se tam bydlí v nájmu? Bydlí se tam u nájemců, kteří vlastní ne byty, ale celé domy. Tam mám slušnou záruku stability, že mne nechají v bytě bydlet dlouhodobě.
Ale jak dlouho mne necháš u sebe bydlet ty? Než bude tvoje dcera potřebovat byt pro sebe? Nebo než prosázíš peníze a budeš potřebovat byt prodat? Než zjistíš, že pronajímání tě živí špatně a potřebuješ jeden byt prodat, abys získal peníze? Nebo než zjistíš, že je nějaká lepší investice? Pronajímatel s jedním až čtyřmi byty nebude dlouhodobě přitahovat stabilní nájemníky, ale právě ty krátkodobé, se kterými je hodně komplikací. A se čtyřmi byty nedosáhneš na žádné úspory z rozsahu (drahou právní radu budeš rozpouštět ve 4 nájmech). Pokud se český nájemní trh začne vyvíjet směrem k velkým nájemním společnostem, tak nemáš šanci si rozumně vydělat.
Obecně platí, že každý trh se vyvíjí tak, že ti velcí rostou a postupně vytlačují malé, takže se to stane i tady. Ale jak rychle to půjde? Bude tady v době tvého důchodu ještě prostor pro malé pronajímatele? Já to nevím - a pointa mého sdělení má být, že ty to nevíš taky.

2. Koupit byt na pronájem mělo dobrý smysl právě, když to vynášelo na ten short term - to se trochou štěstí ( čili neplatilo to pro každého) opravdu znamenalo příjem s malým množstvím úsilí. V dlouhodobém horizontu vám akorát narůstá to nutné úsilí kolem a příjmy jsou sázka na značnou nejistotu dlouhodobé budoucnosti.

3. Základní investiční pravidlo je, "jestli v novinách píší - kupujte zlato, tak není dobrý nápad kupovat zlato". A dá se to zobecnit - pokud si značná část populace myslí, že něco je dobrá investice, tak tomu tak už velmi pravděpodobně není. A pozor - implikace se neobrací - pokud máte pocit, že dneska už hodně lidí vystřízlivělo z představy pronájmu jako bezproblémového příjmu na důchod - tedy že dneska už to většina lidí nepovažuje za dobrou investici.

4. Ve vyspělých zemí lidé dávají X% příjmu na bydlení... A co s tím? Víte kolik tam dávají firmy co pronajímají bytové domy za údržbu, jaký tam mají poměr nákladů, jaká je tam návratnost investice? Jaká je tam konkurence? A jak to všechno bude vypadat tady? Jenom ta první věta - to je hloupost jako: lidé musí pořád jíst, otevřu si restauraci...



JS

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #93 kdy: 08. 08. 2014, 09:23:33 »
1. Peníze z pronájmu nemovitosti NEJSOU pasivní příjem, jak se vás snaží ošálit různé chytré knihy. Je to podnikání jako každé jiné, které vyžaduje podnikatelské úsilí a obnáší podnikatelské riziko. Chápu, že když člověk vidí dynamický vývoj v IT, tak si říká v tomhle asi nebudu schopen v důchodu podnikat, ale pokládáte si lid také otázku, jestli budete schopni podnikat v pronajímání bydlení?

Jsem rad, ze to nekdo napsal. Ja bych do toho nesel - moc starosti v pomeru k tomu, co to vydela. V dedictvi jsem ziskal byt v Usteckem ghettu a byl jsem nakonec rad, ze jsem ho prodal (cloveku, ktery prave v tomhle podnika). Otravovat se s lidmi, co chteji podvadet, protoze byli celi zivot chudi a nic lepsiho neumi, to je o nervy. A ty jsou, aspon pro me, cennejsi nez penize.

Plati zlate pravidlo - kdyz uz chcete podnikat, delejte to v oboru, ktery znate. Kam muze ostatne patrit i to konzultovani.

Jinak si myslim, ze Pavel Tisnovsky to pise zcela spravne o tom, proc je dnes ageismus v mode (ze je to souhra neoliberalismu a demografie). Ale fakticky je to mytus - starsi programatori se mozna uci nove veci pomaleji, ale maji daleko lepsi intuici a cit na to, co a jak delat. Ageismus a nezamestnanost obecne dnes fakticky hrozi vsem zamestnancum a profesim, programatori jsou na tom snad ze vsech povolani nejlepe. Ale ono se to tak trochu spravi, az ta soucasna generace dospeje, a zjisti, ze to byl omyl.

Tomáš Roll

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #94 kdy: 08. 08. 2014, 09:55:18 »

Nepopisal som to uplne presne. Firmicka je malicka, on je jednatelom a ked odide, je vsetkym jasne, ze firmicka skoncila. S nim ma 3 programatorov. Analyzou som myslel to, ze zakaznik nieco chce a potom sa robi analyza, kolko by to vlastne stalo a ci to To za taku sumu chce. To on nieriesi. Vie, ako veci funguju, kolko casu co zaberie a tak zakaznikovi rovno cenu.

Mimochodom, co sa tyka security archiktury, samozrejme nebolo to zlozite iba to co uz pozna aplikoval na novy produkt. A pozna toho spustu. Vie co funguje, co bol pekny napad ale v praxi to nikdy nefungovalo atd..  Nikde som nenapisal, ze je najlepsi security architekt ale ludia tunu zvyknu citac veci co.. Jo, michodom prednasal na TechEd v Redmonte a programoval okrem ineho aj Visual Studio..

Obavam sa, ze tuna nema velky zmysel prispievat. NIc konstruktivne z toho nevznika, skoro kazdy vie, ako veci funguju, vascinou presne opacne ako z mojich skusenosti. Trochu ludo, ze tuna priemerny tazatel nema v praci zaujmavych ludi, od ktorych sa moze ucit. Ale co, kazdy si vybera svoju pracu..

A kludne si dalej myslite, ze programator po 40 je ztrachovanec, ktory nevie ani programovat..
Tak ako som pisal v niektorom vlakne, ze pokial je clovek programator a nerobil web, tak za 20 dni musi byt na urovni juniora, co programuje web a ste sa so mna smialy, pricom to je naprosto realne a takymi ludmi sa stretavam bezne..

No ale ten tvůj šéf se posunul dál. Ty ho možná vidíš jako programátora, ale on sebe vidí jako šéfa, jednatele a zřejmě i majitele firmy. Protože zkušený 40 letý programátor je stejné, jako zkušený 40 letý prodavač hamburgerů. Takový má sice obrovské zkušenosti, dokáže najednou upéct 4 hamburgry a jedním pohledem pozná, že je upečený, ale pořád to je jenom prodavač hamburgrů.



JS

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #96 kdy: 08. 08. 2014, 10:46:22 »
No ale ten tvůj šéf se posunul dál. Ty ho možná vidíš jako programátora, ale on sebe vidí jako šéfa, jednatele a zřejmě i majitele firmy. Protože zkušený 40 letý programátor je stejné, jako zkušený 40 letý prodavač hamburgerů. Takový má sice obrovské zkušenosti, dokáže najednou upéct 4 hamburgry a jedním pohledem pozná, že je upečený, ale pořád to je jenom prodavač hamburgrů.

Bohuzel, tenhle zpusob uvazovani je hrobarem nasi ekonomiky (ono to ale plati pro cely zapadni civilizacni okruh). Lide pohrdaji praci a chytla je zlata horecka "nekoho ridit".

Realita takove male firmy muze docela dobre byt, ze ten programator ma mnohem vetsi zodpovednost nez jeji sef. Zatimco jeji sef je mozna zodpovedny za to, ze tri lide neprijdou o praci (a to je jeste diskutabilni, protoze jde o obchodni vztah), pokud ta firma vyrabi nejaky uzitecny software, dopadaji rozhodnuti programatoru potencialne na mnohem vetsi mnozstvi lidi. Ale to vas nezajima - ve vasich ocich sef == buh, nejspis. :-)

podlesh

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #97 kdy: 08. 08. 2014, 10:55:04 »
No ale ten tvůj šéf se posunul dál. Ty ho možná vidíš jako programátora, ale on sebe vidí jako šéfa, jednatele a zřejmě i majitele firmy. Protože zkušený 40 letý programátor je stejné, jako zkušený 40 letý prodavač hamburgerů. Takový má sice obrovské zkušenosti, dokáže najednou upéct 4 hamburgry a jedním pohledem pozná, že je upečený, ale pořád to je jenom prodavač hamburgrů.

Bohuzel, tenhle zpusob uvazovani je hrobarem nasi ekonomiky (ono to ale plati pro cely zapadni civilizacni okruh). Lide pohrdaji praci a chytla je zlata horecka "nekoho ridit".

Realita takove male firmy muze docela dobre byt, ze ten programator ma mnohem vetsi zodpovednost nez jeji sef. Zatimco jeji sef je mozna zodpovedny za to, ze tri lide neprijdou o praci (a to je jeste diskutabilni, protoze jde o obchodni vztah), pokud ta firma vyrabi nejaky uzitecny software, dopadaji rozhodnuti programatoru potencialne na mnohem vetsi mnozstvi lidi. Ale to vas nezajima - ve vasich ocich sef == buh, nejspis. :-)
Zajímavé, já jsem si přečetl něco úplně jiného - a sice že se jedná o člověka, který je stále programátor, analytik, a navíc ještě šéf a jednatel. A zvládá zřejmě všechno. Což není (jak si zde někteří myslí) kombinace hodná superhrdinského komixu nebo starověkých bájí, takoví lidé skutečně existují.

Bohužel ve vaších očích je to diskvalifikace, protože "šéf" == příživník, nejspíš?

JS

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #98 kdy: 08. 08. 2014, 11:03:04 »
Bohužel ve vaších očích je to diskvalifikace, protože "šéf" == příživník, nejspíš?

Ugh.. proc vubec diskutuji s ajtaky.. (kteri maji neustalou potrebu upozornovat na detaily mimo pointu) Samozrejme, pochopil jsem tu situaci uplne stejne, jako ty. Reagoval jsem jen na to, co rikal Tomas Roll.

TomBA

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #99 kdy: 08. 08. 2014, 11:22:44 »
Je to asi všeobecnejšia otázka, ktorá by mala skôr znieť: "Dá sa živiť jedným druhom relatívne vysoko kvalifikovanej práce počas celého produktívneho veku?".
Odpoveď je asi niečo ako: "Dá aj nedá. Závisí to od mnohých okolností a hlavne od človeka o ktorého sa jedná".
Ale vo všeobecnosti skôr platí, že pre rozumnú psychohygienu, pre to aby bol človek šťastný (to je asi cieľ) to nie je dobrý nápad. Človek by mal počas svojho produktívneho veku viackrát dosť výrazne zmeniť svoje zamestnanie. Poznám, poznal som, viacero ľudí ktorý prešli povolaniami ako námorník, predavač, učiteľ, podnikateľ v stavebníctve, šofér, manager pobočky zahraničnej predajnej firmy,.....,penzista. Títo ľudia mi pripadali šťastnejší a ich život bol akosi plnší. Pozrite sa na mená ako R. Fulghum či E. Hemingway. Ano, viem že sú to trošku špecifické príbehy, no niečo v tomto smere...
Ak zostávate v jednom odbore, tak asi tiež prejdete vývojom a rozdielnymi pozíciami. Niekedy dokonca na opačných stranách barikády.

omg

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #100 kdy: 08. 08. 2014, 11:31:02 »
> počas svojho produktívneho veku viackrát dosť výrazne zmeniť svoje zamestnanie

stat, respektive system ma na to ale uplne opacny nazor, protoze je vsude kupa skatulkovani a prekazek, aby ti presne v tomhle zabranil pokud jsi podnikatel akorat u toho zamestnance se to tak nejak potichu predpoklada, ze bude skakat jak trh piska. trosku schizofrenni pristup. ne ze by mi vadila flexibilita to v zadnem pripade naopak mi vadi neflexibilita vsech systemu ktere se vyskytuji napric spolecnosti.

Tomáš Roll

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #101 kdy: 08. 08. 2014, 11:31:11 »

Bohuzel, tenhle zpusob uvazovani je hrobarem nasi ekonomiky (ono to ale plati pro cely zapadni civilizacni okruh). Lide pohrdaji praci a chytla je zlata horecka "nekoho ridit".

Realita takove male firmy muze docela dobre byt, ze ten programator ma mnohem vetsi zodpovednost nez jeji sef. Zatimco jeji sef je mozna zodpovedny za to, ze tri lide neprijdou o praci (a to je jeste diskutabilni, protoze jde o obchodni vztah), pokud ta firma vyrabi nejaky uzitecny software, dopadaji rozhodnuti programatoru potencialne na mnohem vetsi mnozstvi lidi. Ale to vas nezajima - ve vasich ocich sef == buh, nejspis. :-)

Tak, z 1. Kdyby se lidi neposouvali dál, tak se dál neposouvá ani lidstvo. A mladí programátoři by neměli kde dělat, protože by tam seděli staří páprdové a chrlili kód. Lidstvo zatím nevymyslelo nic lepšího, než je kapitalismus, který je produktem onoho západního civilizačního okruhu.
2. Za fungování programu má samozřejmě právní zodpovědnost firma, ne nějaký řadový programátor uvnitř.

Tomáš Roll

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #102 kdy: 08. 08. 2014, 11:33:59 »
Zajímavé, já jsem si přečetl něco úplně jiného - a sice že se jedná o člověka, který je stále programátor, analytik, a navíc ještě šéf a jednatel. A zvládá zřejmě všechno. Což není (jak si zde někteří myslí) kombinace hodná superhrdinského komixu nebo starověkých bájí, takoví lidé skutečně existují.

Bohužel ve vaších očích je to diskvalifikace, protože "šéf" == příživník, nejspíš?

Jenže ono to bývá naopak. Šéf a jednatel se stará o to, aby měli programátoři co dělat, na čem dělat, aby měli na čem sedět, nemrzli a aby byl dostatek toaletního papíru a aby na konci měsíce měli výplatu. A samozřejmě povinnosti jednatele, což je především odhánět dotěrné úředníky od firmy. No a ta troška programování, to je odměna a odpočinek. Vím o čem mluvím, sám jsem to zažíval.

iwtu

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #103 kdy: 08. 08. 2014, 11:48:18 »
Ten sef programuje vacsinu casu 8+ hodin denne.  Dokonca, nosil si stale notebook, ale vsade kde pride ma monitor, klavesnicu atd.. Tak si teraz so sebou nosi malicky Zetoc pocitac, ktory je dvakrat vykonejsi ako notebook. Obcas vynimocne niekde ide nieco prezentovat. A napadlo Ta, ze firmicka moze mat este jedneho jednatela, ktory riesi presne tie veci, uradnikov sekretarku atd..?

Vcelku odvazne tvrdit o cloveku, ktoreho ani nepoznate, co robi a kolko programuje. Bolo aj obdobie, co bola kriza a treba nieco spravit fakt rychlo, tak 3 tyzdne programoval 14 hodin denne a spravil pracu, co by sa normalne robila 3 mesiace.. Ale jasne, nepoznate ani toho cloveka, ani tu firmicku ale presne viete, ako funguje. *THUMP UP*

Vy sa fakt neuvedomujete, ze ludia mozu byt ini ako vy, s inymi skusenostami a inymi vlastnostami.. Ze tie Vase scenare ani nahodou neplatia pre vsetkych..

podlesh

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #104 kdy: 08. 08. 2014, 12:11:49 »
Bohužel ve vaších očích je to diskvalifikace, protože "šéf" == příživník, nejspíš?

Ugh.. proc vubec diskutuji s ajtaky.. (kteri maji neustalou potrebu upozornovat na detaily mimo pointu) Samozrejme, pochopil jsem tu situaci uplne stejne, jako ty. Reagoval jsem jen na to, co rikal Tomas Roll.
To by ta pointa ale měla být jasná. Na první pohled nemusí být například zřejmé, že ten satirický odstavec je jenom čistě hypotetická fabulace. Ale dobře, při podrobnějším zkoumání asi chápu.