Pro ajťáky bez VŠ

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #60 kdy: 04. 07. 2014, 09:15:40 »
Citace
Takže pokud někdo řeší školu, která nic neznamená a ne to, co nabízíš, je asi někde chyba.
Problem byva casto nikde jinde. Pokud hledas praci hned po skole, malokdo ma skutecne neco, o co by se mohl u pohovoru oprit a cim by presvedcil potencionalniho zamestnavatele. Pokud jsi absolvent, tak s titulem, jinak musis mit praxi.


fail

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #61 kdy: 04. 07. 2014, 09:16:31 »
nejlepsi pomer cena : vykon dava univerzitni studium.
je z nej certifikat. s tou VSE podle toho co z ni umis by te mel posunout do kolonky project management. to bylo tusim nekde okolo +120 az +180kkc podle oboru a firmy.

4kkc x 12mesicu pro pripad, ze si prekrocil vek pro bezplatne studium.

fail

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #62 kdy: 04. 07. 2014, 09:20:13 »
a jeste lepsi pomer vykonu dava vlastni podnikani.

fail

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #63 kdy: 04. 07. 2014, 09:28:37 »
tech 4kkc bylo pro muj obor uz docela davno. jak je to ted a jinde nemam tuseni, ale vedet to budou na studijnim oddeleni. telefon bude na netu.

BrainLess

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #64 kdy: 04. 07. 2014, 15:43:52 »
Pohled z doby davno minule jsem rocnik 72. Studoval jsem vejsku ale uz pri studiju jsem makal v soukrome firme, prace me bavila o mnoho vic nez-li skola. Skola byla tezka nuda. Vetsinou nudne dlouhe prednasky, strojove odprednasene. Kdyz jsem mel do konce jeden semestr a dve zkousky tak diky konfliktu s jednou profesorkou jsem rekl a dost, bouchl jsem dvermi, roztrhal index a odesel. Nikdy jsem toho nelitoval, uz tenkrat jsem umel vic nez se na te skole ucilo i kdyz tam byli asi 2 profesori kteri meli poutave prednasky se zajimavym obsahem. Nejakym rizenim osudu jsem se dostal do TELCO IT a jsem v nem uz 20let. Nadprumerne prijmy, zajimave nove technologie + plna spokojenost. Diky tehle profesi jsem procestoval peknej kus sveta ( spousta mych kolegu do sveta i utekla, holandsko, svedsko, britanie a nekteri se uz i vratili ). Shrnuto, nikdy jsem nemel nejmensi duvod litovat ze jsem VS nedodelal. VS totiz nic nerika o kvalitach cloveka, je to jenom jakasi vizitka trpelivosti a cilevedomosti ( uchodi to vicemene kazdej s prumernou inteligenci ). Za me rikam, pokud si clovek najde VS ktera ho naplnuje prijde mu smysluplna je dobre to uchodit ale bez VS se da zit take ;-).


Jožko

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #65 kdy: 04. 07. 2014, 19:49:01 »
VS totiz nic nerika o kvalitach cloveka, je to jenom jakasi vizitka trpelivosti a cilevedomosti ( uchodi to vicemene kazdej s prumernou inteligenci ). Za me rikam, pokud si clovek najde VS ktera ho naplnuje prijde mu smysluplna je dobre to uchodit ale bez VS se da zit take ;-).

Otázkou není, jestli se bez VŠ dá, ale spíše jestli je dobrá šance se mít lépe bez ní. Jak píšeš, školy jsou hlavně o píli a i blbec ji zmákne. Cílevědomost bych tam moc nedával, protože pokud vidíš, že ta škola je k ničemu a zůstaneš tam, tak nejsi cílevědomý, ale blbec. Jen si nejsem jistý, jestli to každý ví.

Petr_Svetr

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #66 kdy: 04. 07. 2014, 21:00:46 »
Podobny dotazy jsou k hounu...
Kdo VS skolu nema, ten ti bude tvrdit, ze je to k nicemu, ze ji nepotrebuje, ze i tak vydela 60+ tisic mesicne atd.
Kdo ji ma, ten asi uzna, ze to tak docela zbytecne neni. Samozrejme vyjimky potvrzuji pravidlo.
Ja jsem taky po stredni tvrdil, ze studovat je k nicemu a radeji honem do prace, kde muze clovek delat neco uzitecneho.
Jenze jednou jsem se v zamestnani dostal jako slepy k houslim k priprave projektu pro dotace z EU a razem jsem zjistil, ze u vic jako poloviny veci ani netusim o co go, proc to tam je, co tam chteji videt napsane, jake jsou souvislosti... Tohle jsou veci, ktere se sice taky daji osulit samostudiem, ale to chce o dost vic casu (ani nevis, co se presne mas ucit, co je podstatne a co ne) a hodne velkou motivace s schopnost sebekontroly, aby ti to nadseni vydrzelo par let, ktere jsou potreba.
Oproti tomu na VS ti alespon reknou co je podstatne, co s cim souvisi, a konecne i proveri, ze tomu alespon ramcove rozumis. Je to instituce, kde mas nejake zavazky a nejaky status, teda ne ze po prvnim neuspechu, konfliktu, nebo proto, ze uz te to nebavi prasknes dverma a roztrhas index. IMHO je ve skutecnosti mnohem horsi studovat a nedodelat skolu, nez vubec nezacit. Jako zamestnavatel bych byl pred takovym clovekem celkem neduverivy, ze to same neudela i u me treba za dva roky, az bude mit projekt pred deadline a rupnou mu nervy.
Na VS nenauci kazdeho programovat, dva svetove jazyky, ucit zaky, operovat mozek atd. Kdyz te neco nabavi, tak v tom dobry pravdepodobne nikdy moc dobry nebudes. Je potreba, aby te to samotneho zajimalo, bavilo, aby te to uspokojovalo. Pak v tom diky praxi muzes byt skutecne dobry.
Diky tomu, ze se na skole ucis vic ruznych predmetu, sam u sebe muzes zjistit, ze te treba bavi a zajima i neco jineho, akorat te predtim nenapadlo o tom treba premyslet.
Skola ti da tedy nejake znalosti (jak hluboke zalezi na kazdem, nekdo vsechno opise a za tech 5 let nevi stejne nic), souvislosti mezi ruznymi disciplinami, urcity vseobecny prehled, nevidet veci cernobile.
Studium na VS je urcita forma dlouhodobeho projektu a titul IMHO vypovida o tom, ze dany clovek je schopen uridit sam sebe a dany projekt po dostatecne dlouhou dobu a dovede to udelat v urcite urovni kvality. Je to jedina reference, kterou neni potreba zvlast overovat, protoze tohle garantuje sama spolecnost. Myslim, ze do CVcka to neni pro zacatek zas tak spatny...
Neni pravda, ze dnes ma VS kazdy - ve skutecnosti je to okolo 15% populace dle CSU (ano, na VS te naucit informace hledat a argumentovat fakty, ne domnenkami :D). Ani bych nerekl, ze se da titul snadno koupit... To asi dost tezko, pokud studujes na vetsi statni VS. Jsou obory, ktere jsou lehci a nektere obtiznejsi, ale tak to v realnem zivote proste chodi. Ale nevim o statni skole, kde mas jisty titul jen co prolezes prvni den futrama.
Jestli chces od 19 do 65 programovat v PHP, administrovat Unixy,... cokoliv ... proste se venovat jedne konkretni cinnosti a budes mit v zivote trochu kliku, tak VS fakt nepotrebujes. Trochu problem je odhadnout, co vsechno se muze behem tech skoro 45 let stat a kam te vitr zrovna zavane, co se naskytne atd. Lepsi je byt pripraveny - pokud v danou chvili pro tebe nebude mit VS diplom strategickou vyhodou, tak ale ani nikdy neuskodi. Praxe se da ziskat i behem studia (a ne ze ne), takze se urcite neda ani mluvit o ztracenych 5 letech.

win

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #67 kdy: 05. 07. 2014, 07:50:15 »
problem s nudnou VS je ten, ze neni zadna VS, ktera by obsahla vsechny VS obory a to asi i v pripade dalkovyho studia. litat po meste mezi ruznyma lokalitama proste nedas a nebo si to zapsat dalkove, kde je ovsem uplne ten stejny strukturalni model pres kopirak...

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #68 kdy: 05. 07. 2014, 09:51:46 »
Myslim, ze do CVcka to neni pro zacatek zas tak spatny...
Neni pravda, ze dnes ma VS kazdy - ve skutecnosti je to okolo 15% populace dle CSU (ano, na VS te naucit informace hledat a argumentovat fakty, ne domnenkami :D).
To je ale z celé populace. Mezi mladšími ročníky je to daleko vyšší číslo. Zkus si najít procenta vysokoškoláků ve skupině 30-40 let.

win

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #69 kdy: 05. 07. 2014, 10:04:07 »
no a delat nabozenstvi z argumentovani fakty a ne domenkami zabiji napady na vyzkum.

pak se totiz nikdy nedohrabes pres fakta k tomu, jestli muzes vzit smartphone a aplikaci co prevadi obraz z kamery na barvu a rika ji slepym a jestli tuhle barvu muzes nechat previst zpatky do qubit stavu barevnou diodou a poslat do mozku pres opticke vlakno napojene na elektrodu napojenou na hmat v malicku.

nikdy te nenapadne ze by tak treba mohli videt nevidomi. nikdy te nenapadne, ze by si tak mohl doslova polechtat myslenku transfinitniho objemu a tim ten objem i videt.

nebudes se ptat, jestli dokazes videt obema malicky soucasne aniz by si ztratil hmat, nebo nebudes videt vubec a jeste si zmrsis hmat. a je toho mnohem vic. treba proc to tak benevolentne tahas zpatky do fotonu a nezustanes u elektronu.

Comp

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #70 kdy: 08. 07. 2014, 11:56:23 »
Take prispeji do diskuze.

Programovani se venuji uz od 6. tridy ZS. Od poloviny prvaku na SS se IT venuji poloprofesionalne. Na konci stredni skoly jsem uz mel docela dost za sebou, prace na castecne uvazky, jednorazove projekty a vlastni rozjety projekt. Rozhodoval mezi VS a praci, nakonec jsem si zvolil VS. Dnes uz mam druhak za sebou a nastupuji do 3. rocniku, ale rozhodne nelituji. Skola mne dala spoustu znalosti, ktere bych se jako samouk nikdy nenaucil. Pracuji pri studiu na zkraceny uvazek a pocituji jak se mne znalosti z VS hodi, hlavne pri reseni nestandartnich problemu a optimalizaci.

Vse je jen o pristupu, mam plno spoluzaku, kterym VS nic nedava jejich znalosti stagnuji:

1. Bud je IT vubec nebavi, vidi to jen jako lukrativni obor, kde se daji vydelat slusne penize
2. Nedostatecne se venuji skole, suli skolni projekty a jedou na Ecka.

Takze, pokud mas hlad po vedeni, doporucuji ti jit na VS. Jinak je to opravdu ztrata casu.