Zkušenost z pohovoru

Jimm

Zkušenost z pohovoru
« kdy: 22. 03. 2014, 20:28:09 »
Ahoj, včera jsem zažil celkem zajímavou zkušenost v SuSe na pohovoru, tak jsem se chtěl podělit a slyšet ostatní názory.

Pohovor trval cca 70 minut, předem jsem věděl že je jednokolový a probíhal ve čtyřech lidech, já, personalistka, teamleader a senior teamleader přes telefon z DE, celý pohovor v Angličtině.

Na konci celkem běžného pohovoru mi položili otázku, proč bych chtěl pracovat zrovna pro SuSe, já se nad tím krátce zamyslel a řekl si, že zcela otevřeně řeknu jak to je, i když bych samozřejmě mohl říci očekávané "nikde jinde nechci nikdy působit, celý život čekám na tuto příležitost" atd., ale na druhou stranu asi všichni vědí že to tak není a pokud nezapadnu do SuSe, zapadnu na první jinou pozici... Takže jsem řekl že mi nabízená pozice připadá zajímavá a tato práce by mě bavila, na což se manager ohradil že myslel otázku tak, proč zrovna SuSe a já opět po pravdě odpověděl že to nemusí být zrovna SuSe, jde mi o práci která mě baví a pokud to nebude SuSe, může to být jakákoliv jiná společnost, nepřišel jsem kvůli jménu.

Při loučení mi personalistka řekla že jí přišlo zajímavé co jsem řekl, že většinou lidé říkají "čekám pět let až budete otevírat pozice a nemůžu se dočkat, nutně k vám chci".

No a tentýž večer přišel závěr, že se mnou byli naprosto spokojeni a na pozici bych byl okamžitě přijat, pokud bych neodpověděl na závěrečnou otázku jak jsem odpověděl a pokud bych tak neukázal absolutní neloajálnost ke společnosti.  :)

Jak to vidíte z vašeho pohledu? Přijde mi to divné, takové to klasické opěvování pozice mi přijde jako fraška, každý inteligentnější jedinec přeci ví že je to nesmysl a že je mu úplně putna, kde bude pracovat...


trubicoid2

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #1 kdy: 22. 03. 2014, 20:35:29 »
spis z jejich strany obycejna vymluva, u tebe si zapomatovali tu posledni odpoved, tak to pouzili

Jimm

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #2 kdy: 22. 03. 2014, 20:37:25 »
Přesně tak to ovšem nevypadalo, to bych se nad tím nepozastavil a nepsal to sem. Pokud k tomu bylo dodáno že mě jinak do té doby chtěli...

fahacz

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #3 kdy: 22. 03. 2014, 20:44:13 »
spis z jejich strany obycejna vymluva, u tebe si zapomatovali tu posledni odpoved, tak to pouzili

Nesouhlasím, i když nevíme v čem to přesně je.
Loajalita je jedna z nejvíce ceněných "komodit" zvlástě ve výšších patrech prakticky libovolné společnosti, její silnou nevýhodu vidím v nebezpečí, že leader nedostanu nikdy pravdu ve smyslu kritiky.

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #4 kdy: 22. 03. 2014, 20:50:03 »
Přesně tak to ovšem nevypadalo, to bych se nad tím nepozastavil a nepsal to sem. Pokud k tomu bylo dodáno že mě jinak do té doby chtěli...

Jimme, to je něco podobného, co jsem zažil v jiné společnosti před cca 6-8 lety.
Chtěl jsem dělat servisního technika (mimochodem to dělám posledních 22let)
Lidi z firmy mě znali. S vedoucím technikem jsem měl asi 3 hodinový rozhovor = docela plodný..
U nadřízené jsem neuspěl = důvod neumíte MS server ... = nikdy jsem netvrdil, že ho umím...

Při následné anabázi, kdy poté. co to zjistil ten vedoucí technik, ptal se zda bych nechtěl jít k skupině co tahá dráty a dělá wifi sítě... já chtěl...
U nadřízené jsem neuspěl ani po druhé ..= důvod ? = neumíte MS server ... = nevím k čemu při tahání UTP kabelů a montáži WiFi AP/routerů je zrovna potřeba  detalní administrátorská znalost MS serverů....

Vždy se musí u těchto společností zdůvodnit NE...
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---


brk

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #5 kdy: 22. 03. 2014, 20:53:52 »
spis z jejich strany obycejna vymluva, u tebe si zapomatovali tu posledni odpoved, tak to pouzili
Dost možná ano, ale zároveň mi to připomnělo následující rozhovor:
http://byznys.ihned.cz/c1-61742980-rozhovor-s-hr-manazerkou-schmiedovou-ve-vodafonu-jsem-nemela-vlastni-zidli

Konkrétně pak:
"Líbilo se mi, že lidé ve Vodafonu jsou nesmírně hrdí na značku, pro kterou pracují. Jsou pyšní na to, že jezdí autem oblepeným firemními logy. Tohle jsem v jiných firmách nezažila."

Jestliže tam je podobná firemní kultura, nebo si to myslel minimálně ten skopčák, tak to mohl být opravdu problém. Asi jako projev hlavní hrdinky ve filmu Slečna drsňák. Dokud neřekla, že si přeje "světový mír", tak projev nebyl ukončen a nebyl důvod tleskat.

Jimm

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #6 kdy: 22. 03. 2014, 21:33:03 »
Ty znáš Libušu? :) Byl jsi tam? Co ti potom řekli?

Mirek

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #7 kdy: 22. 03. 2014, 21:36:22 »
Jak to vidíte z vašeho pohledu? Přijde mi to divné, takové to klasické opěvování pozice mi přijde jako fraška, každý inteligentnější jedinec přeci ví že je to nesmysl a že je mu úplně putna, kde bude pracovat...

Je zvláštní přijímat do formy člověka, který víceméně říká "je mi fuk kde dělám, buď to budete vy a nebo někdo jiný. Hlavně aby mně to bavilo". Rozumnému člověku dojde, že šlo o upřímnou reakci na danou otázku a nebyla to odpověď naučenou frází.

Na druhou stranu je nutné personalisty brát s rezervou - na spoustu otázek očekávají ty správné a mnohokrát publikované odpovědi. Cokoliv jiného neprojde. A speciálně u cizích firem je nutné věnovat pozornost tomu, co se očekává. To je asi jako tak, že když se v současné "západní" civilizaci zeptáte kohokoliv rozumně sociálně inteligentního v práci "jak se máš", považuje to víceméně za frázi a odpoví že samozřejmě dobře. Jen u nás a v několika málo dalších zemích se spustí lavina stížností jak to všechno stojí za velké h...o, co koho bolí a kde ho píchá. A cizinci jsou z toho u vytržení.

Takže bacha na to. Je vhodné ukázat určitou míru zájmu o danou firmu. Jinak se kandidát samozřejmě vyloučí sám.

Jimm

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #8 kdy: 22. 03. 2014, 21:43:20 »
Ano, přesně tak jak to popisuje Mirek jsem si to myslel, jenže potom jsem se na to podíval z druhé strany a zdá se mi, že se jedná o celkem lukrativní místo, neočekával bych proto srážku s blbcem, který nepozná rozdíl mezi frází a něčím rozumným... :)

Adam

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #9 kdy: 22. 03. 2014, 21:48:01 »
-"To jste myslela vážně?"
-"A která odpověď mi zařídí tu práci?"
(Tootsie)

andrej

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #10 kdy: 22. 03. 2014, 22:02:48 »
1) Riadna sekta.
2) To je uplna Hlava 22. Ako moze mat clovek lojalne pocity k firme v ktorej zatial nerobi?!

trubicoid2

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #11 kdy: 22. 03. 2014, 22:05:16 »
2) To je uplna Hlava 22. Ako moze mat clovek lojalne pocity k firme v ktorej zatial nerobi?!
to musis mit od prirozeni  ;D

lojza

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #12 kdy: 22. 03. 2014, 22:22:32 »
Takže bacha na to. Je vhodné ukázat určitou míru zájmu o danou firmu. Jinak se kandidát samozřejmě vyloučí sám.

Mirku, ale to je pro obyčejné lopaty. Když nepůjdu k nim, půjdu jinam, takže Jimma chápu. Ať se jmenujou jak chtějí, mě to nezajímá a ani mě nezajímá celá jejich firma. Jdu jim pomoct a oni si můžou nechat (ne za málo) a nebo ne. Jejich věc. Co se ti na tom nezdá? Pokud nejsi k ničemu, tak si tě musí vážit, protože většina k ničemu opravdu je a jediné, co může nabídnout, je loajalita. To je trh.

ondro

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #13 kdy: 22. 03. 2014, 22:31:31 »
Na druhou stranu je nutné personalisty brát s rezervou - na spoustu otázek očekávají ty správné a mnohokrát publikované odpovědi. Cokoliv jiného neprojde. A speciálně u cizích firem je nutné věnovat pozornost tomu, co se očekává. To je asi jako tak, že když se v současné "západní" civilizaci zeptáte kohokoliv rozumně sociálně inteligentního v práci "jak se máš", považuje to víceméně za frázi a odpoví že samozřejmě dobře. Jen u nás a v několika málo dalších zemích se spustí lavina stížností jak to všechno stojí za velké h...o, co koho bolí a kde ho píchá. A cizinci jsou z toho u vytržení.
To je potom ale pretvarka. Oni pocuju, co chcu ale nemusia dostat, to co chcu. Vlastne oni chcu cloveka, ktory bude rozpravat, ze ma rad ich firmu ale mysliet si to nemusi. Lojalitu bude len hrat.
Svet je nahlavu.

bwbw

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #14 kdy: 22. 03. 2014, 23:09:27 »
moja osobna skusenost je, ze HR ludia su vacsinou idioti a na podobne otazky je lepsie obratit a spytat sa ich, co presne im odpoved na tuto otazku napovie o mne a aku presne odpoved ocakavaju: spravnu alebo uprimnu.
ako zaznelo, vladne tu trh: firmy a ich predstavitelia (v IT obzvlast) si stale neuvedomuju, ze tahaju za kratsi koniec lana. to byva kamenom urazu v pripadoch, kedy ne-IT firma otvori IT oddelenie.
kazdopadne ak ma OP po tomto zazitku stale zaujem o pracu v suse, obratil by som sa na hiring managera a podal namietku na chovanie dotycneho/-j HR. HR nebyva vo firmach prilis oblubene ;)