Zkušenost z pohovoru

Novy

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #30 kdy: 23. 03. 2014, 10:25:34 »
To je potom ale pretvarka. Oni pocuju, co chcu ale nemusia dostat, to co chcu. Vlastne oni chcu cloveka, ktory bude rozpravat, ze ma rad ich firmu ale mysliet si to nemusi. Lojalitu bude len hrat.
Svet je nahlavu.

Není to přetvářka, je to rituál. Jako když přeješ dobrý den lidem, které neznáš a u kterých ti je kvalita jejich dne u zadele. Prostě sis neudělal domácí úkol a proto nejsi pro firmu vhodný.


Lol Phirae

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #31 kdy: 23. 03. 2014, 10:49:12 »
Pokud mají zisky, tak svou práci dělají dobře.

Aha. Rozumím. Takže, když mi tři měsíce nebyli schopní změnit tarif a měsíc co měsíc jsem reklamoval desetitisícové faktury, tak to dělají vlastně dobře. Když nejsou schopni převést smlouvu na jiného zákazníka bez toho, aniž by opět dojebali veškerá nastavení tarifů a služeb, tak to taky dělají dobře. A když "asertivní" operátorka donutí zákazníka, který byl u nich deset let, aby sbalil kufry, tak to dělají vůbec nejlépe.  ::)

Novy

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #32 kdy: 23. 03. 2014, 11:32:58 »
moja osobna skusenost je, ze HR ludia su vacsinou idioti a na podobne otazky je lepsie obratit a spytat sa ich, co presne im odpoved na tuto otazku napovie o mne a aku presne odpoved ocakavaju: spravnu alebo uprimnu.
ako zaznelo, vladne tu trh: firmy a ich predstavitelia (v IT obzvlast) si stale neuvedomuju, ze tahaju za kratsi koniec lana. to byva kamenom urazu v pripadoch, kedy ne-IT firma otvori IT oddelenie.
kazdopadne ak ma OP po tomto zazitku stale zaujem o pracu v suse, obratil by som sa na hiring managera a podal namietku na chovanie dotycneho/-j HR. HR nebyva vo firmach prilis oblubene ;)

Nedávno tu někdo nadával, že firmy nechápou realitu a žádná mu nechce nabídnout jím požadovaný plat.
http://forum.root.cz/index.php?topic=7967.0
Jenže nabídka firem, to je jediná realita.

lojza

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #33 kdy: 23. 03. 2014, 11:53:20 »
Představ si, že si vybíráš zaměstnance a máš na výběr mezimezi Jimem a někým, kdo ti řekne např. "mám rád produkty Suse a už mnoho let je používám" a nebo "líbí se mi jak Suse dělá business" nebo "vím od známých že ve firmě výborně funguje týmová spolupráce" a nebo něco podobného (míru neupřímnosti a strojenosti té které odpovědi si musíš posoudit sám při pohovoru). Přičemž ostatní věci jsou srovnatelné. Co uděláš?

Já vždy vybírám podle schopností. Pokud potřebuju někoho k sobě do týmu. Na nějaké lopaty je to jedno, ale ty nevybírám. Takže ať říká co chce, já jdu po kvalitě. Dostane test, pak dostane další, pak se s ním budu bavit, pak třeba další test a z toho mi vyjde, jestli je schopný reálně něco udělat. Žádné kecy podle knížek, žádná loajalita. Když za půl roku půjde za lepším? Asi jsem mu nedokázal nabídnout lepší podmínky, jeho věc. Já budu mít problém někoho dobrého dalšího najít, protože většina lidí je k ničemu. Ne jen v IT, ale obecně.

Novy

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #34 kdy: 23. 03. 2014, 11:59:59 »

Já vždy vybírám podle schopností. Pokud potřebuju někoho k sobě do týmu. Na nějaké lopaty je to jedno, ale ty nevybírám. Takže ať říká co chce, já jdu po kvalitě. Dostane test, pak dostane další, pak se s ním budu bavit, pak třeba další test a z toho mi vyjde, jestli je schopný reálně něco udělat. Žádné kecy podle knížek, žádná loajalita. Když za půl roku půjde za lepším? Asi jsem mu nedokázal nabídnout lepší podmínky, jeho věc. Já budu mít problém někoho dobrého dalšího najít, protože většina lidí je k ničemu. Ne jen v IT, ale obecně.

Při takovém výběru se vždycky sejde spousta lidí se stejnými znalostmi a zkušenostmi, málokdy někdo vyčuhuje. A vybrat musíš.


lojza

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #35 kdy: 23. 03. 2014, 12:03:46 »
Mě ale znalosti nebo zkušenosti nezajímají, jdu po kvalitě. Tam ti přijde třeba jeden a nebo nikdo. Je to docela jednoduché.

OMG

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #36 kdy: 23. 03. 2014, 12:11:59 »
Představ si, že si vybíráš zaměstnance a máš na výběr mezimezi Jimem a někým, kdo ti řekne např. "mám rád produkty Suse a už mnoho let je používám" a nebo "líbí se mi jak Suse dělá business" nebo "vím od známých že ve firmě výborně funguje týmová spolupráce" a nebo něco podobného (míru neupřímnosti a strojenosti té které odpovědi si musíš posoudit sám při pohovoru). Přičemž ostatní věci jsou srovnatelné. Co uděláš?

Já vždy vybírám podle schopností. Pokud potřebuju někoho k sobě do týmu. Na nějaké lopaty je to jedno, ale ty nevybírám. Takže ať říká co chce, já jdu po kvalitě. Dostane test, pak dostane další, pak se s ním budu bavit, pak třeba další test a z toho mi vyjde, jestli je schopný reálně něco udělat. Žádné kecy podle knížek, žádná loajalita. Když za půl roku půjde za lepším? Asi jsem mu nedokázal nabídnout lepší podmínky, jeho věc. Já budu mít problém někoho dobrého dalšího najít, protože většina lidí je k ničemu. Ne jen v IT, ale obecně.

Tvůj příspěvek působí jako od někoho, kdo lidi nepřijímá, ale jenom píše, jak by chtěl, aby to při přijímání vypadalo.
Už jenom to, že bys někomu dával ještě test po pohovoru je dost nevěrohodné. Nebo spíše to působí jako od někoho, kdo tohle prostě nedělá a neví, tak něco střelil od boku, aby mohl podtrhnout svou hlavní myšlenku, že jde po kvalitě.
Zrovna to, že přijmeš člověka a to, jestli ti za půl roku odejde, to necháváš osudu - to zní přesně jako nabírání "lopat" .


Mě ale znalosti nebo zkušenosti nezajímají, jdu po kvalitě. Tam ti přijde třeba jeden a nebo nikdo. Je to docela jednoduché.

A co je teda ta kvalita podle tebe? Proč děláš ty testy, když tě znalosti nezajímají?
Ale je to úplně jedno. Jestli tvým sítem kvality projde nula nebo jeden člověk, tak evidentně nejsi velká firma - a tvoje zkušenosti jsou v téhle diskuzi irelevantní.



Novy

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #37 kdy: 23. 03. 2014, 12:15:14 »
Mě ale znalosti nebo zkušenosti nezajímají, jdu po kvalitě. Tam ti přijde třeba jeden a nebo nikdo. Je to docela jednoduché.

V naší firmě hodnotíme i kritériem, že je mladý, svobodný a dojíždí zdaleka. Takže brzo uteče. Že přijde ten jeden pravý, kvalitní a ideální, tomu nevěř.

lojza

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #38 kdy: 23. 03. 2014, 12:18:58 »
OMG. Nějak to nechápu. Tys nikdy neviděl vícekolové pohovory? :D Si s týpkem jednou popovídáš a už ho nabíráš?

Kvalita je samozřejmě inteligence. Testy dělám právě na to, jak řeší problémy, jak řeší neznámé problémy, jak se chová při řešení problémů atd. Je několik druhů testů, a proto jich je víc. První jsou asi nejblíže normálním testům. Je vidět, že jsi taková ta běžná lopata, která musí hodně mluvit, aby ji někde chtěli. Chápu to a respektuju.

Mě ale znalosti nebo zkušenosti nezajímají, jdu po kvalitě. Tam ti přijde třeba jeden a nebo nikdo. Je to docela jednoduché.

V naší firmě hodnotíme i kritériem, že je mladý, svobodný a dojíždí zdaleka. Takže brzo uteče. Že přijde ten jeden pravý, kvalitní a ideální, tomu nevěř.

Proč ne, vaše věc, já potřebuju někoho na práci.

Trident

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #39 kdy: 23. 03. 2014, 12:30:38 »
Ahoj, včera jsem zažil celkem zajímavou zkušenost v SuSe na pohovoru, tak jsem se chtěl podělit a slyšet ostatní názory.

Pohovor trval cca 70 minut, předem jsem věděl že je jednokolový a probíhal ve čtyřech lidech, já, personalistka, teamleader a senior teamleader přes telefon z DE, celý pohovor v Angličtině.

Na konci celkem běžného pohovoru mi položili otázku, proč bych chtěl pracovat zrovna pro SuSe, já se nad tím krátce zamyslel a řekl si, že zcela otevřeně řeknu jak to je, i když bych samozřejmě mohl říci očekávané "nikde jinde nechci nikdy působit, celý život čekám na tuto příležitost" atd., ale na druhou stranu asi všichni vědí že to tak není a pokud nezapadnu do SuSe, zapadnu na první jinou pozici... Takže jsem řekl že mi nabízená pozice připadá zajímavá a tato práce by mě bavila, na což se manager ohradil že myslel otázku tak, proč zrovna SuSe a já opět po pravdě odpověděl že to nemusí být zrovna SuSe, jde mi o práci která mě baví a pokud to nebude SuSe, může to být jakákoliv jiná společnost, nepřišel jsem kvůli jménu.

Při loučení mi personalistka řekla že jí přišlo zajímavé co jsem řekl, že většinou lidé říkají "čekám pět let až budete otevírat pozice a nemůžu se dočkat, nutně k vám chci".

No a tentýž večer přišel závěr, že se mnou byli naprosto spokojeni a na pozici bych byl okamžitě přijat, pokud bych neodpověděl na závěrečnou otázku jak jsem odpověděl a pokud bych tak neukázal absolutní neloajálnost ke společnosti.  :)

Jak to vidíte z vašeho pohledu? Přijde mi to divné, takové to klasické opěvování pozice mi přijde jako fraška, každý inteligentnější jedinec přeci ví že je to nesmysl a že je mu úplně putna, kde bude pracovat...
Tak to vidim ja:
0. Oslovi headhunter. Prvni otazka je na druh prace a rozmezi platu jestli ma cenu vubec zacit komunikovat. Vim co mohu nabidnout.

1. Vedet s kym jednam na vstupnim pohovoru. Nekdo kdo neco v hlave ma nebo patri do DFensovy typologie ....u

2. Podle toho s kym jednam poskytnout mu ocekavanou defaultni odpoved nebo inteligentni odpoved

3. Pokud projdu timto sitem tak uz se dostanu k nekomu s kym se da jednat na rovinu. Nekdo technictejsi z IT. Vyhoda lidi z IT je ze se vetsinou bavi na rovinu a nemaji obchodacke manyry.

(3.1) - Byva zvykem ze u dulezitejsich pozic kde muzes hodne veci zkazit se setkas s tvym nadrizenym nebo nadrizenym nadrizeneho. S tim se muzes bavit o vecech organizacnich a lehce technickych. S timto clovekem byva dobre byt uprimny a vysat z nej dost informaci jak to chodi. Tento clovek take zjistuje take ze nejsi uplny asocial a ze mas zakladni predpoklady pro jednani s lidmi uvnitr tymu.

(3.2) - U nekterych firem te jeste oslovi nadrizeny nadrizeneho. Obcas je s tim i spjata cesta do zahranici na centralu -  Rusko, Svycarsko, Lucembursko, Moskva, Prazsky stat, Brno hill atd. Vetsinou se jedna o kravatove pajdulaky. Byva dobre si o firme neco zjistit jako celku abys nebyl za vola. Nauc se zakladni fraze typu ze mas rad challenge a podobne kydy a projdes s prehledem.

4. Pokud projdu technickym pohovorem nebo predchozimi pohovory tak se bavime podminkach a o finalnich penezich


BTW: Pozdravuj. Budes mit sice velmi mizerny plat ale velmi dobreho sefa;) Jako start je SuSE vyborna firma. Jako trvala pozice jen v pripade ze bydlis u maminky mimo prahu a neplanujes rodinu.

OMG

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #40 kdy: 23. 03. 2014, 12:45:16 »
OMG. Nějak to nechápu. Tys nikdy neviděl vícekolové pohovory? :D Si s týpkem jednou popovídáš a už ho nabíráš?
Vícekolový pohovor: Test (třeba krát n, to je jedno) a pak pohovor a pak třeba zase pohovor.
Tvůj systém: Test, test, pohovor, zase test. To není vícekolový pohovor, to je chaos.

Kvalita je samozřejmě inteligence. Testy dělám právě na to, jak řeší problémy, jak řeší neznámé problémy, jak se chová při řešení problémů atd. Je několik druhů testů, a proto jich je víc. První jsou asi nejblíže normálním testům. Je vidět, že jsi taková ta běžná lopata, která musí hodně mluvit, aby ji někde chtěli. Chápu to a respektuju.
Takže si to shrneme. Nezajímají tě znalosti a zkušenosti, jdeš po inteligenci. A přitom se nezajímáš o to, jaká je perspektiva, že tam člověk vydrží aspoň půlrok.
Já myslím, že k tomu nemá cenu nic moc dodávat.


lojza

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #41 kdy: 23. 03. 2014, 12:55:41 »
To byl příklad, ty jsi fakt ztracenej. Když přijde na pohovor, tak se s ním třeba můžu pobavit a nebo mu dát test a nebo to prohodit. Podstatné na tom je, že není tak důležité, co říká, protože uvidím, co dělá a jak. Podstatné také je, že to bude i více kol, takže přesnost se zvyšuje.

Pokud hledáš schopné lidi, tak ti obvykle nebudou blekotat nic o tom, že chtějí u tebe pracovat a že klidně i zadarmo. Je to normální obchod. Já potřebuju s něčím pomoct a oni mi to nabízejí. Jestli se jmenuju tak nebo tak, je jedno. Zaučení je obvykle to menší, takže i když odejde, o nic moc jsem nepřišel a kvalitní práce zůstala. Ale chápu, že v oblasti lopat to funguje tak, že ji roky zaučuješ a brzdí celý tým.

Jakub Galgonek

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #42 kdy: 23. 03. 2014, 12:59:37 »

Pro jak velkou firmu vlastně nabíráš ty lidi?

Lol Phirae

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #43 kdy: 23. 03. 2014, 13:04:57 »
Pro jak velkou firmu vlastně nabíráš ty lidi?

Aaaaa, výborně... Už to začínala být nuda!


lojza

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #44 kdy: 23. 03. 2014, 13:12:02 »

Pro jak velkou firmu vlastně nabíráš ty lidi?

Stovky zaměstnanců. Ale nechápu, kam to má vést.