Zkušenost z pohovoru

h7

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #15 kdy: 22. 03. 2014, 23:17:11 »
Tipuji, že personalistka musí ukázat, že je tam potřebná po odborné stránce. Nemůže tedy každého nechat projít. Ve skutečnosti personalistka (personalista) je často úplně k ničemu (resp. je to spíše taková sekretářka, která někde vyvěsí inzerát, domluví schůzku apod.), protože rozumný úsudek si udělají právě ti techničtí odborníci (i když je otázka, zda ty teamleadři byli technici), kteří jsou u pohovoru. Už filtrování uchazečů podle životopisů někým, kdo nemá ty odborné znalosti a hledá podle shodných klíčových slov, kterým nerozumí, je spíše kontraproduktivní.


flv

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #16 kdy: 23. 03. 2014, 00:31:44 »
Asi takhle. Nevim na jakou pozici to bylo, ale pokud neslo o nejaky hardcore jaderny vyvoj, tak je to o tom, ze jste nahraditelny.

Vazne, ITaci maji tendeci si myslet jak jsou duleziti, nejsou. Na ulici najdete za jednoho 20 dalsich. Ne skvelych nebo vybornych, ale prumernych, co tu praci udelaji taky, ne tak dobre a rychle, ale udelaji, v souctu se to ztrati.

Nikdo se s vami mazlit nebude, ani ne HR ani ne senior manager, nemaji cas, nechteji to resit a nechteji zkoumat co tim ten clovek myslel. Tihle lide jsou ve firmach, kde zastavaji nejakou pozici, mozna na ni dreli, mozna ani ne, kazdopande jsou tam a chteji s tu pozici udrzet, vydelat penize, jit domu a pokud mozna doma zapomenout.

Nejsou to vlastnici firmy, nemaji drive, odkrouti si par hodin a pak domu, nejake povyseni, priplatky a makaji ve firme. Tim chci rict, nehledal bych za tim nic vic, nez lenost, omezenost, nezajem a moznost vybirat si z kopy podobnych lidi jako vy, kteri  ale budou tvrdit ze prace pro suse je pro ne sen a mozna to i bude pravda.

Pokud to pro pro vas neni vic nez job, tak je to ok, ale proc vas brat ? HR jde na obed, senior manager jede domu ... jste jim u prd..e, vytahnou si nekoho jinyho.

The end.




neruda

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #17 kdy: 23. 03. 2014, 00:34:43 »
spis z jejich strany obycejna vymluva, u tebe si zapomatovali tu posledni odpoved, tak to pouzili
Dost možná ano, ale zároveň mi to připomnělo následující rozhovor:
http://byznys.ihned.cz/c1-61742980-rozhovor-s-hr-manazerkou-schmiedovou-ve-vodafonu-jsem-nemela-vlastni-zidli

Konkrétně pak:
"Líbilo se mi, že lidé ve Vodafonu jsou nesmírně hrdí na značku, pro kterou pracují. Jsou pyšní na to, že jezdí autem oblepeným firemními logy. Tohle jsem v jiných firmách nezažila."

Jestliže tam je podobná firemní kultura, nebo si to myslel minimálně ten skopčák, tak to mohl být opravdu problém. Asi jako projev hlavní hrdinky ve filmu Slečna drsňák. Dokud neřekla, že si přeje "světový mír", tak projev nebyl ukončen a nebyl důvod tleskat.

Usmevny clanek ... A vtipne je i to, ze "Diskuze u článku byla zrušena."
(k clanku) Uprimne receno, do tak vypatlane firmy bych nesel ....

Jimm

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #18 kdy: 23. 03. 2014, 01:42:55 »
Myslím, že není tak snadné najít slušného ajťáka jak tvrdíte, když jsem někoho shánel jako posilu před lety, trvalo mi najít odpovídajícího člověka přes půl roku, a to nebyl požadavek na Angličtinu. Na naklikání webserveru na Windows najdete určitě spoustu odborníků, ale o tomto levelu se zde nebavíme. I když jsem měl možná jen smůlu, to nemohu posoudit. V každém případě zde o mé nenahraditelnosti nepadlo ani slovo, až od vás.

Asi takhle. Nevim na jakou pozici to bylo, ale pokud neslo o nejaky hardcore jaderny vyvoj, tak je to o tom, ze jste nahraditelny.

Vazne, ITaci maji tendeci si myslet jak jsou duleziti, nejsou. Na ulici najdete za jednoho 20 dalsich. Ne skvelych nebo vybornych, ale prumernych, co tu praci udelaji taky, ne tak dobre a rychle, ale udelaji, v souctu se to ztrati.

Nikdo se s vami mazlit nebude, ani ne HR ani ne senior manager, nemaji cas, nechteji to resit a nechteji zkoumat co tim ten clovek myslel. Tihle lide jsou ve firmach, kde zastavaji nejakou pozici, mozna na ni dreli, mozna ani ne, kazdopande jsou tam a chteji s tu pozici udrzet, vydelat penize, jit domu a pokud mozna doma zapomenout.

Nejsou to vlastnici firmy, nemaji drive, odkrouti si par hodin a pak domu, nejake povyseni, priplatky a makaji ve firme. Tim chci rict, nehledal bych za tim nic vic, nez lenost, omezenost, nezajem a moznost vybirat si z kopy podobnych lidi jako vy, kteri  ale budou tvrdit ze prace pro suse je pro ne sen a mozna to i bude pravda.

Pokud to pro pro vas neni vic nez job, tak je to ok, ale proc vas brat ? HR jde na obed, senior manager jede domu ... jste jim u prd..e, vytahnou si nekoho jinyho.

The end.

flv

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #19 kdy: 23. 03. 2014, 02:35:52 »
Citace
V každém případě zde o mé nenahraditelnosti nepadlo ani slovo, až od vás.

Ano, to je muj argument k tomu, proc vas bezskrupuli vyprovodili. To ze to je muj argument, neznamena, ze jste se o tom musel zminit. Doufam ze tuhle "logiku" vidite.

Co se ITaku tyce a jejich nahraditelnosti, vyvracite to svou "proti-zkusenosti". Dobra, ja mam zkusenosti jine, nicmene jak rikam, pozor na precenovani. Ja sam jsem celkem zkuseny programator, vysoky plat, dobra prace, predtim dobra vs skola etc etc etc ... unudil bych se sam k smrti to nejak vice rezepisovat.

A vim jednu vec, IT je remeslo, z 99% prace co tam lide delaji, nic uzasneho, jen remeslo. Vuci IT nemam proto takovy prespekt jako vetsina lidi co v nem "delaji". A uplne vidim nekoho z HR nebo managera dosadte si co chcete, jak ve vas vidi vic nez ... remeslnika.

Nechci vyznit jako nejaky misantrop, nebo ztracena existence, ale proste po tech x letech v oboru jsem dospel k tomuto. Opakuje se to, nejsou v tom prilis nove vyzvy a ty ktere jsou nejsou o programovani a odehravaji se ve vice abstraktnich rovinach.

Chapu treba to nadseni, ano take jsem ho mel, ale tohle nadseni v te firme nesdili vsichni, ne HR, ne manager, ty to vidi dost jinak.

Berte to ciste utilitarsky, povrchne, chteji to od vas slyset ? Tak jim to reknete, pokud tu praci opravdu chcete. Pokud ne, tak reknete pravdu. A uplne nejlip vykaslete se na nejakou firmu, reknete jim co chcete, nechte se platit, odvedte jen to co musite ... a delejte si bokem neco co vas skutecne bavi, nejaky vlastni web, startup ...neco na ten zpusob to uz takova nuda neni :).

Otherwise ... asi nic, zadny otherwise. Tohle je pitoma diskuze kde kazdy rika svoje moudra a ptakoviny. Zacinam se nudit, balim to :)


fdvgdsfsda

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #20 kdy: 23. 03. 2014, 03:11:17 »
ty's byl na pohovoru, coz je neco jako prvni rande.
no a obrazne receno jsi hned jsi rekl te holce, ze je jedno o jakou holku jde, hlavne ze si chces zapichat :-)

ze rande nedopadlo je logicke.

Makovec

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #21 kdy: 23. 03. 2014, 07:06:52 »
Je to smutný. Moje zkušenost je že když firma vyžaduje "lásku" a nebo jiný romantický cit, říká tím že bude chtít něco zadarmo, a také implicitní odpuštění nedostatků v řízení. A obvykle tím myslí jednosměrný vztah. Jsou lidé a kultury kterým to vyhovuje.

Asi bys měl špatný pocit a nedůvěru k nim kdybys zalhal a to místo získal.

Off topic: jimme, angličtina se píše s malým "a" na začátku. Příšerně to tahá v oči.

Pavel...

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #22 kdy: 23. 03. 2014, 09:17:15 »
A vim jednu vec, IT je remeslo, z 99% prace co tam lide delaji, nic uzasneho, jen remeslo. Vuci IT nemam proto takovy prespekt jako vetsina lidi co v nem "delaji". A uplne vidim nekoho z HR nebo managera dosadte si co chcete, jak ve vas vidi vic nez ... remeslnika.

Celkom rad by som zil v svete kde je dost ITakov a to co pisete je pravda. Na nestastie, plati to tak maximalne v Indii.
Jednoducho nie su ludia. A to nehovorim o ziadnych poziciach, kde sa ocakava 20 rocna prax a ovladanie finstiny.

t.j. pokial z toho Suse povedali pravdu, tak su idioti, ktori nevedia do dvoch naratat.

---

btw. asi v dohladnej dobe moj chlebodarca bude zhanat niekoho do Bratislavy, kde si myslite, ze by ste si inzerat precitali? :)

OMG

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #23 kdy: 23. 03. 2014, 09:31:30 »
Velké a známé korporace JSOU ZVYKLÉ na to, že k nim chodí lidé, kteří opravdu chtějí právě tam a opravdu čekají roky, až se otevře vhodná pozice.
Velké korporace obvykle lákají velké množství zájemců. Lidí, kteří by celkem vyhovovali jim přijde na pohovor DOST. Mají z čeho vybírat a snaží se vybrat toho nejlepšího.
Takže pokud jsi s technickými znalostmi vyhovoval, tak to znamená, že jsi byl jeden z mnoha. A i kdybys byl ten den nejlepší, tak oni ví, že když počkají, tak se jim přihlásí někdo, kdo na tom bude technicky přijnejhorším stejně jako ty - a navíc ukáže větší zájem o práci u nich.

Každá velká firma má vlastní know-how, vlastní postupy, vlastní procesy. Každý zaměstnanec se bude v tomhle nějakou dobu zaškolovat. To dost prodlužuje dobu, kdy budeš firmu peníze stát (tedy nevyděláš si na svůj plat) a nikoliv firmě peníze vydělávat.
Zrovna lidi z IT by tohle mohli chápat, protože třeba sami zažili, že když šéf posílil složitý projekt novým schopným člověkem, tak se termín dodání prodloužil, protože ostatní museli zpomalit a věnovat část svého času novému kolegovi.
Proto každá firma (a větší zvláště) chtějí někoho, kdo jim po roce neuteče po první nabídce od konkurence, protože tam dostane o 10 % větší plat. A navíc tam odnese nějaké know-how.
Firma má při pohovoru velmi omezené možnosti, jak zjistit jestli jí opravdu budeš "věrný". Pokud jsi opravdu řekl, že je jejich nejlepší a nejúžasnější firma je pro tebe jako každá jiná, tak je jasné, že svou image jako někoho, kdo tam zůstane déle, opravdu neposílil.

Každý (skoro každý?, no asi úplně každý) kdo pracuje ve velké firmě si primárně kryje zadek. Za tvoje přijetí by byl někdo zodpovědný. A když by ses osvědčil, tak to je v pořádku, tak to má být. Ale pokud se neosvědčíš, nebo jim potom zdrhneš, tak to je potom chyba těch, co tě přijali. I ta ženská z HR i ten teamleader z Německa nepochybně čas od času projdou nějakým vyhodnocením u svých šéfů. A proč by si měli zadělávat na problém, že přijali někoho o kom bylo přece od začátku jasné, že nám zdrhne uprostřed projektu, když už při pohovoru řekl, že to bere jedna firma jako druhá?

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #24 kdy: 23. 03. 2014, 09:34:10 »
Dalo by se zjistit kolik čechů tam pracuje?
Mám s germánskou náturou letité zkušenosti a mám je i v rodině.
Opatrně si dovolím říct, že kdyby to byla německá pobočka tady v ČR asi by Tě ihned přijmuli, ale v německu nejsou ani dobří češi žádáni. Obávám se, že by Ti nepomohlo ani být vyvojářem kernelu :_)))
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #25 kdy: 23. 03. 2014, 09:44:41 »
jesli firmě utečeš nebo ne, jestli budeš velice loajální...to nejde nikdy zjistit!...to jsou personalistické nesmysly a managerské parateorie.....firmu můžeš milovat roky, ale každej se může jednou naštvat, každého jednou časem může někdo štvát (kolega, vedení..apod)...a každej se může zamilovat a Láska....láska hory přenáší a klidně jim po letech za hory utečeš :))) ......každej rozumnej člověk ví, že důležité je, aby člověk uměl co je potřeba, měl obecný lidský pozitivní charakter a to aby mi neutekl musím zařídit v průběhu měsíců/let
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Mirek

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #26 kdy: 23. 03. 2014, 09:47:33 »
Takže bacha na to. Je vhodné ukázat určitou míru zájmu o danou firmu. Jinak se kandidát samozřejmě vyloučí sám.

Mirku, ale to je pro obyčejné lopaty. Když nepůjdu k nim, půjdu jinam, takže Jimma chápu. Ať se jmenujou jak chtějí, mě to nezajímá a ani mě nezajímá celá jejich firma. Jdu jim pomoct a oni si můžou nechat (ne za málo) a nebo ne. Jejich věc. Co se ti na tom nezdá? Pokud nejsi k ničemu, tak si tě musí vážit, protože většina k ničemu opravdu je a jediné, co může nabídnout, je loajalita. To je trh.

Představ si, že si vybíráš zaměstnance a máš na výběr mezimezi Jimem a někým, kdo ti řekne např. "mám rád produkty Suse a už mnoho let je používám" a nebo "líbí se mi jak Suse dělá business" nebo "vím od známých že ve firmě výborně funguje týmová spolupráce" a nebo něco podobného (míru neupřímnosti a strojenosti té které odpovědi si musíš posoudit sám při pohovoru). Přičemž ostatní věci jsou srovnatelné. Co uděláš?

Mirek

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #27 kdy: 23. 03. 2014, 09:49:57 »
Na druhou stranu je nutné personalisty brát s rezervou - na spoustu otázek očekávají ty správné a mnohokrát publikované odpovědi. Cokoliv jiného neprojde. A speciálně u cizích firem je nutné věnovat pozornost tomu, co se očekává. To je asi jako tak, že když se v současné "západní" civilizaci zeptáte kohokoliv rozumně sociálně inteligentního v práci "jak se máš", považuje to víceméně za frázi a odpoví že samozřejmě dobře. Jen u nás a v několika málo dalších zemích se spustí lavina stížností jak to všechno stojí za velké h...o, co koho bolí a kde ho píchá. A cizinci jsou z toho u vytržení.
To je potom ale pretvarka. Oni pocuju, co chcu ale nemusia dostat, to co chcu. Vlastne oni chcu cloveka, ktory bude rozpravat, ze ma rad ich firmu ale mysliet si to nemusi. Lojalitu bude len hrat.
Svet je nahlavu.

Úplně s tebou nesouhlasím, ale to je na jinou debatu. Při pohovorech se dá dost dobře poznat jestli ten člověk opravdu myslí to, co říká a nebo ne. Ne každý personalista, který se ptá na podobné věci, je idiot. U spousty těch otázek není hlavní ta úplně přesná odpověď, ale to jak se k nim kandidát staví.

OMG

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #28 kdy: 23. 03. 2014, 10:19:15 »
jesli firmě utečeš nebo ne, jestli budeš velice loajální...to nejde nikdy zjistit!
To zjistit nejde. A i se velmi těžko zjišťuje, jestli daný člověk bude mít předpoklady spíše si místo držet, nebo jít jinam. Firmám jde ale o projekty a peníze, takže se alespoň snaží to poznat. A pokud mají dost zájemců, kteří "umí, co je potřeba", tak prostě volí podle detailů.


každej rozumnej člověk ví, že důležité je, aby člověk uměl co je potřeba, měl obecný lidský pozitivní charakter
Úžasné, jsi geniální. A dokážeš poznat ten správný charakter u pohovoru? Bez toho, abys dělal dlouhé a drahé psychotesty, nebo aspoň assessment center (což je pokus o hromadný psychotest)?
Protože jestli ano, tak si jako HR konzultant vyděláš úžasné peníze.
Pokud ale ne, tak smůla a HR se bude muset spoléhat na ty nespolehlivé informace ze současných pohovorů.


Dalo by se zjistit kolik čechů tam pracuje?
Mám s germánskou náturou letité zkušenosti a mám je i v rodině.
Opatrně si dovolím říct, že kdyby to byla německá pobočka tady v ČR asi by Tě ihned přijmuli, ale v německu nejsou ani dobří češi žádáni. Obávám se, že by Ti nepomohlo ani být vyvojářem kernelu :_)))

V předchozí práci jsem pracoval pro firmu, která hodně pracovala pro německé firmy. Ti nejlepší z naší firmy byli běžně přetahováni do Německa. To se týkalo lidí z IT. Pochopitelně, co se týkalo strojařů, tak tam Němci chtěli každého Čecha, jen když uměl dobře německy :-)
Jde jenom o to, se Němcům přizpůsobit a dělat na projekty důkladnou přípravu. Jestli Němci na Češích něco nesnáší, tak to je naše improvizování. I když improvizace dopadne dobře a zachrání projekt, tak čekejte pojeb, že jste měl špatnou přípravu.
Jestli mají někteří Němci problém s Čechy jako takovými, tak to se týká pár lidí v Bavorsku. Věřte, že to neplatí obecně a Němec od Rýna nemá s Čechem větší problém než jinou národností - tedy pokud není Čechovou pracovní metodou improvizace :-D

Novy

Re:Zkušenost z pohovoru
« Odpověď #29 kdy: 23. 03. 2014, 10:22:37 »
Usmevny clanek ... A vtipne je i to, ze "Diskuze u článku byla zrušena."
(k clanku) Uprimne receno, do tak vypatlane firmy bych nesel ....

Ta vypatlaná firma má slušné zisky. A zisk, nikoliv skvělé pracovní místo pro tebe, je důvodem existence firmy. Pokud mají zisky, tak svou práci dělají dobře.