Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #285 kdy: 09. 02. 2014, 16:05:36 »
Jasně, když napíšeš že se o něčem nebavíš a přitom o dva posty zpátky ses o tom bavil a já Ti to dokážu, co taky na to odpovědět....
Stejně jako když se po Tobě chce nějaký reálný argument. To se prostě z diskuse nějak utéct musí, že :-)
Tím vaším nesmyslem jste nedokázal vůbec nic. Reálných argumentů jsem napsal spoustu. Pokud já nějaký text interpretuju jedním způsobem a vy jiným, nijak z toho neplyne, že vaše interpretace je ta správná. Co se týče interpretace, zatím jsme se shodli na jediné věci: že Aujezdského tvrzení v článku na Lupě, že další nabyvatel rozmnoženiny může být ve výhodnějším postavení, než první nabyvatel licence, není pravdivé - protože všechna práva (až na nepodstatné písmeno b) § 66 odst. 1), která má další nabyvatel rozmnoženiny, měl i první nabyvatel licence. Takže ani vaše argumentace autoritami není zas taková sláva, když s nimi pak sám nesouhlasíte.

Proti vašemu argumentu, že "oprávněný nabyvatel rozmnoženiny" znamená "ten, kdo se stal legálně vlastníkem rozmnoženiny" jsem argumentoval tím, že o vlastnictví rozmnoženiny se v zákoně mluví hned po té, a nedává smysl, aby bylo v zákoně uvedeno dvakrát, že jde o oprávněného vlastníka: "oprávněným uživatelem rozmnoženiny počítačového programu je takový, uživatel, který má vlastnické či jiné právo k rozmnoženině počítačového programu, který má vlastnické či jiné právo právo k rozmnoženině počítačového programu, a to za účelem jejího využití, nikoli za účelem jejího dalšího převodu, ..." To nezní zrovna logicky. Na to vy jste nereagoval nijak - tak co k tomu mám dalšího dodávat? Navíc je logické, že "oprávněný nabyvatel" se týká práv, o kterých je zákon, ve kterém ten text je - tedy užívacích práv dle autorského zákona. Pokud by se tím myslela práva dle jiného zákona, bylo by to v AZ uvedeno, nemyslíte? A nebo by se použil explicitní název toho práva z jiného zákona, tedy "vlastnické nebo jiné právo", jak je ostatně uvedeno hned v další části odstavce 6.


PetrTv.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #286 kdy: 10. 02. 2014, 20:24:39 »
Nějak mi to hlava nebere a nerad bych člověka u kterého mám morální dluh mystifikoval nebo rovnou přivedl do problémů.

Jde mi o nákup licence k MS Windows 7  zde   http://www.vyhodny-software.cz/

Co mi na tom vůbec nesedí, že prodávají OEM licenci jako krabicovou. 
Nějak mi v tom nepomáhá ani rozhodnutí soudního dvora :  http://www.vyhodny-software.cz/pro-media/rozhodnuti-esd/

Navíc zjevně nějak nechápu pojem nadbytečná licence. Bral bych pokud by někdo skoupil dejme tomu 5000 licencí na MS Windows, ale krabicových a pak je po čase se značnou ztrátou ( nějak mi uniká i podnikatelský "model") prodával dál.

Nejsem úplně pole neorané, pracoval jsem chvíli na obchodním, r.1998, velko a maloobchodu HW a SW a pro dávali jsme MS W jako Microsoft OEM System Builder Member.

Takže otázka je nasnadě.

1 ) Máte někdo zkušenosti s tímto prodejce SW ?
2 ) Máte někdo reálný poznatek, že ceny za které to prodávají jsou reálné ?
3 ) Pokud tvrdíte, že je v pořádku bod 2. tak může mi někdo nastínit podnikatelský model ?

Díky.

Dovolím si odpovědět na tvé otázky.

1) Ano prodejce "mystifikuje" obrázkem - neprodává krabicové verze ale OEM verze, určené k novým HW.

2) A ano ceny jsou REÁLNÉ, dostanete za ně klasické CD/DVD pro instalaci, klasický štítek který si máte "nalepit", klasické EULA MS, a český výklad proč je to tak levné.

3) Na toto odpovím velmi přesně.
Protože od nich nakupuji licence pro nově skládané PC (případně laptopy bez OS, a nebo když uživatel NECHCE Windows 8/8.1 z důvodu nekompatability s něčím, třeba s jeho vědomím) tak dokonce ani neporušuji EULA MS, protože prostě ....

A všechny jsou to licence DELL, takže k podnikatelskému modelu, to vypadá, že se DELL spletl při požadavku na počet licencí od MS, nakoupil jich mnoho, ale ty PC neprodal... :-)

Jinými slovy, MS může být rádo, že se ty licence dostanou k uživatelům, a že uživatel je na Windows.
Jestli si to uživatel koupí jako Legalizační balíček pro svoje nelegální domácí windows a nebo si prostě poskládá svůj vysněný PC a na druhou stranu nehodlá tam nacpat Windows 8 protože se mu nelíbí a nelíbí se mu cena v Alza či jinde. Pak prostě vše je OK.

A upřímně. 20 let tu je přes 50% všech PC v republice na nelegálním OS, a ani "amnestie" od MS tomu moc nepomohla.
A bych bych velmi zvědavý, jak budou dokazovat = čím budou prokazovat právnící od MS že ten uživatel má NELEGÁLNÍ užití Windows, když má legální CD, legální nálepku a faktury se skladují hádejte jak dlouho ? 5 let ?

A ještě bych podotknul, že MS do toho rozhodně řezat nebude, protože jak by to udělalo tak okamžitě většina lidí ne že koupí za 4k krabicové windows, ale přejdou na jiné OS.... převádím ty lidi dnes a denně (skoro, no mohlo by to být lepší) z windows XP na linux.
A proč na to lidi slyší ? No rozhodně nehodlají kupovat nový HW, a ty XP končí, tak co s tím ?
A když ještě navíc zjistí, že ty Ubuntu fungují na tom jejich HW rychleji než XP, a vlastně bez investice (kromě práce, ale tu by platili taky), jsou pohledově hezčí než XP (7/8) pak nemají co řešit. A reference jdou dál....


PetrTv.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #287 kdy: 10. 02. 2014, 20:46:56 »
Podíval jsem se na začátek této diskuze, a hned jsem jeden kousek našel: http://forum.root.cz/index.php?topic=8240.msg83298#msg83298

Ale jinak tušíte správně, že jsem se vyjádřil ve zkratce a nepřesně. Přesnější by bylo.
"... že přeprodej OEM software a/nebo jeho následné užívání je nelegální"

Na základě jakého zákona je nelegální přeprodej OEM verze ?? Protože Vaše tvrzení je buď a) zcela nesprávné = přeprodat je legální, neboť neznáte zákon, nebo b) správné = přeprodat je nelegální, a pak máte přesný paragraf, který toto řeší.

Protože v českém, slovenském, německém, anglickém či americkém právu není nikde napsáno, že věc, hodnotu, dílo, které zakoupím nesmím prodat dále.
A toto platí i o licencích.

Uvažujte logicky, v případě, že by platilo Vaše b) pak by jste neměl žádné právo prodat jakkoliv Váš starý laptop, či PC vč licence, resp. nový majitel by si musel koupit novou licenci a to plnou krabicovou (za kolik 3,5-4,5k ? jenže kupte dneska u MS licence na Windows XP)

Viz výše text, prostě je to nesmysl. A žádné licenční EULA MS ujednání nemůže porušovat zákon v dané zemi, kde má platit.

Takže vynechte ze slovníku slovo "kopie", a nahraďte slovem "rozmnoženina" aby jste nazývali vše správně. A pak vězte, že EULA říká, že máte právo používat tolik rozmnoženin kolik jste jich koupil. A tyto můžete libovolně prodávat a nakupovat.
Pochopitelně že OEM verzi by jste měl koupit výhradně s HW, což potažmo pokud si koupím součástky u TS Bohemia/Alza a pod... a k tomu OEM verzi Windows 7 u na počátku zmíněného prodejce vyhodny-software, tak jste splnil všechny podmínky pro legální použití ROZMNOŽENINY operačního systému Windows, a to bez ohledu jakou verzi koupíte.

A aspoň je přesně vidět kolik vydělává prodejce počítačů když Vám to prodá i s licencí.... protože tito "montovači" kupují ty OEM ještě výrazně levněji... tady beru jen odhad za 300-400,-Kč/1ks OEM Windows ? no o moc více to nebude...

Takže si umím představit jak to funguje. A s EULA jsem dostatečně seznámen. Kdo se toho bojí, má přeci vždy možnost koupit si PLNOU krabicovou verzi u hlavně zavedeného prodejce za plnou cenu. A bude mít všechno přesně tak jak si myslí, že to má být.

Osobně se těch OEM verzí nebojím, protože je od nich nakupuji, a protože plním dokonce i EULA tak jak to je, neboť to je s HW
A fakt bych chtěl vidět jak budou právníci dokazovat že ty OEM na tom PC jsou nelegálně....

A na faktury nespoléhejte... Ty v účetnictví nejsou trvale... a další věc, jakou povinnost ukládá zákon koncovému uživateli nepodnikajícímu mít kopie o nákupu ? Tedy pokud to nepotřebuje k uplatnění záruky (2 roky ?) nebo si "záruku" drží sám, tak jak dokáží nelegálnost ? A v čem ta nelegálnost bude spočívat ?

PetrTv.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #288 kdy: 10. 02. 2014, 21:03:12 »
----
Kopii si smíš udělat (dle 66 AZ) jen za účelem běhu programu, nikoli za účelem dalšího převodu: takže když prodáš originál, nejsi oprávněným nabyvatelem rozmnoženiny. A když prodáš kopii, není oprávněný nabyvatel kupující (pokud si může být "nelegálnosti" té kopie vědom, např. díky nízké ceně).

Jediné, v čem máš pravdu je to, že si asi opravdu můžu software od kterého mám rozmnoženinu nainstalovat na více PC. Za podmínek, že budu tu instalace provozovat pouze sám (Maximálně ještě asi díky SJM může manželka....?).


Konečně alespoň něco pravdivého, i když ne zcela...

S rozmnoženinou a kopií máš zcela pravdu... a pokud chceš rozmnoženinu prodat tak ji musíš 1) dát včetně všech kopií a hlavně 2) ty ji musíš přestat užívat, neboť předáním rozmnoženiny (a všech kopií jenž máš) přestáváš mít právu užití rozmnoženiny.
Tak říká zákon a mimochodem i EULA MS (i pro OEM verzi)

Ale mýlíš se s tím, že můžeš rozmnoženinu používat na více svých vlastních strojích.
Ano můžeš ji nainstalovat ALE v jednom okamžiku může být používano pouze tolik rozmnoženin kolik jich máš koupených. Jsou jisté programy které mají výjimky, např. CAD měl v licenčních podmínkách, že můžeš současně používat jednu licenci na svém PC a současně na svém laptopu, tzn. dvě místa, ale vyloženě jedna osoba. Takež SJM s manželkou by tady neobstálo  ::)

Ale přes celou diskuzi, nikdo vlastně řádně neodpověděl na otázky prvotního tazatele.

Je škoda, že tu je flame o legálnosti a tom jak jsou paragrafy kroucené... o tom kdo se mýlí a kdo ne. Ale NIKDO z Vás ale z výhodny-software ty instalační media a licence neviděl.... a posuzujete ... typycké pro čechy....

Já jsem je viděl, pracoval s nimi, a dnes je běžně kupuji a dávám na HW pro koncové uživatele a to včetně uvedení na faktuře koncovému uživateli (firmě)

A prohlašuji, tyto licence JSOU vpořádku, a je to ověřeno AKTIVACÍ přímo u MS, a to včetně několikanásobného ověření za dané licenční číslo je legální a nebylo-li někde dříve užito....

Takže jak jsem psal jinde, pro neznalé zákonů ČR, předpisů EU, a EULA MS = kupte si OS Windows někde v kamenném obchodě za tu nejdražší cenu... přeci jen drahé může být kvalitní a legální....

Pro ty ostatní, co nehodlají platit více než je nezbytně nutné, ale Windows z jakéhokoliv důvodu potřebují mít, byť jen kvůli nejnovějšímu Diablo 3, či Pohodě od Stormware, je zde legální verze.
A rozhodně raději koupím OEM verzi a tu budu LEGÁLNĚ provozovat, než abych měl kradené nelegály...

A proto na všech HW mašinách mám vždy Ubuntu, a Windows případně v duálu, a to jen na výše uvedené SW :-)
A to Ubuntu mám FAKT legálně,... za ty "hříšné" peníze :-P

PetrTv.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #289 kdy: 10. 02. 2014, 21:15:10 »

    Končinský to dělá minimálně od roku 2009 (diskuze na zive.cz), a v Německu se poté co vyhrál usedSoft s takovými firmami roztrhl pytel.
    Říkáte, že přeprodávat OEM samostatně nelze. Proč tedy proti těm firmám Microsoft už dávno právně nezasáhl?[/li]
    [/list]

    Odpověď je jednoduchá, protože proti přeprodeji OEM verzí nic nelze udělat, protože je to legální, protože je legální užívat tyto rozmnoženiny a licence a protože si MS velmi rychle spočítal, že pokud by proti tomu bojoval velmi rychle a tvrdě by proti němu se postavil kde kdo, a pak by najednou bylo na straně proti MS více právníků a nebylo by to pro MS moc příjemné.

    Takže MS bojuje jinak, nutí výrobce aby stále zvedali výkon a tím se lehce zvednul výkon jeho Windows....
    Chytří lidé však umí počítat a číst. A koupí ty "used" licence, protože to že zabití XP trvalo MS kolik ? 10-12 let ? a vlastně ještě je nezabil. Ještě neuplynul březen-duben 2014 a vlastně kolikrát už bylo to že končí podpora ???
    Naposledy co bylo oznámení ukončení podpory vyšlo SP3 :-)

    No já jsem klidný, Windows mám jen u herních HW, na práci mám linux.
    A těm co vyloženě netrvají na licenci za 4,5 tisíce od "prověřených" dodavatelů se od vyhodny-software prostě dodá licence W7 a je to.
    Nejhuře jsou na tom kupující HW DELL, ti totiž dostanou DELL CD s potiskem DELL a licencí DELL, :-P
    To se jim pak točí panenky když zjistí, kolik vlastně stojí OEM licence (a to je na tom ještě provize, a Končinský rozhodně není charita) a o kolik jim tedy předražili jejich HW ve srovnání s stejným HW od jiného dodavatele....


    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #290 kdy: 11. 02. 2014, 00:43:14 »
    Ale jinak tušíte správně, že jsem se vyjádřil ve zkratce a nepřesně. Přesnější by bylo.
    "... že přeprodej OEM software a/nebo jeho následné užívání je nelegální"

    Na základě jakého zákona je nelegální přeprodej OEM verze ?? Protože Vaše tvrzení je buď a) zcela nesprávné = přeprodat je legální, neboť neznáte zákon, nebo b) správné = přeprodat je nelegální, a pak máte přesný paragraf, který toto řeší.

    To není moje tvrzení. Moje tvrzení je, že je to tvrzení jiných diskutujících.   :)
    viz http://forum.root.cz/index.php?topic=8240.msg86097#msg86097

    Ale mýlíš se s tím, že můžeš rozmnoženinu používat na více svých vlastních strojích.

    To jsme řešili tady: http://forum.root.cz/index.php?topic=8240.msg86110#msg86110
    Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #291 kdy: 11. 02. 2014, 01:23:36 »
    Protože v českém, slovenském, německém, anglickém či americkém právu není nikde napsáno, že věc, hodnotu, dílo, které zakoupím nesmím prodat dále.
    A toto platí i o licencích.

    My (přesněji někteří diskutující zde) jsme se shodli na tom, že zakoupené Windows OEM je možné užívat na nelicenčním základě, tj. na základě §66 AZ.

    Ale vůbec mi není jasné, jak může vyhodny-software "prodávat licence". Vždyť "licence" je právo vyplývající ze smlouvy. A smlouvu nelze obecně převádět na třetí osoby: lze to pouze ve speciálních případech (asi to lze, pokud původní smluvní strany souhlasí; např. Microsoft souhlasí s převodem licence OEM pokud je převáděna spolu s počítačem).
    Mám pocit, že vyhodny-software zřejmě okopíroval právní argumentaci, kterou používají německé firmy prodávající OEM, ale nemám představu, jak ta argumentace může vypadat: rád si to nechám vysvětlit.
    Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

    Petr

    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #292 kdy: 11. 02. 2014, 01:36:03 »
    Protože v českém, slovenském, německém, anglickém či americkém právu není nikde napsáno, že věc, hodnotu, dílo, které zakoupím nesmím prodat dále.
    A toto platí i o licencích.

    My (přesněji někteří diskutující zde) jsme se shodli na tom, že zakoupené Windows OEM je možné užívat na nelicenčním základě, tj. na základě §66 AZ.

    Ale vůbec mi není jasné, jak může vyhodny-software "prodávat licence". Vždyť "licence" je právo vyplývající ze smlouvy. A smlouvu nelze obecně převádět na třetí osoby: lze to pouze ve speciálních případech (asi to lze, pokud původní smluvní strany souhlasí; např. Microsoft souhlasí s převodem licence OEM pokud je převáděna spolu s počítačem).
    Mám pocit, že vyhodny-software zřejmě okopíroval právní argumentaci, kterou používají německé firmy prodávající OEM, ale nemám představu, jak ta argumentace může vypadat: rád si to nechám vysvětlit.

    To bude asi tím, že všichni licenci a software házejí do jednoho pytle, vzniká pak celkem chaos.

    http://technet.idnes.cz/prodejci-mohou-nabizet-licence-microsoftu-z-druhe-ruky-piz-/software.aspx?c=A051111_193225_software_vse

    http://probyznysinfo.ihned.cz/c1-58938910-nemusite-jit-vzdy-s-dobou-legalni-software-si-poridte-z-druhe-ruky-uspora-muze-byt-vyrazna

    Obecně ale lze řící, že pro pochopení běžných uživatelů není vhodné používat pojem rozmnoženiny počítačového programu (rozmnoženina u mnoho uživatelů vyvolává dojem zhotoveniny originálu = záložní kopie).

    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #293 kdy: 11. 02. 2014, 01:46:25 »
    První odkaz mluví o převodu licence se souhlasem MS, takže to není náš případ.
    Ani druhý odkaz převod/prodej licence nevysvětluje, spíš je tam zmíněna ta možnost se na licenci neohlížet (Aujezdský).
    Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

    PetrTv.

    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #294 kdy: 11. 02. 2014, 21:54:23 »
    Podle §66 odst. 1 má právo oprávněný nabyvatel rozmnoženiny tuto provozovat. Není tam nijak specifikováno, že toto právo lze omezit na konkrétní počítač, ale např. ani na konfiguraci počítače (tzn. např. licence na max jeden procesor).
    Nikoli, podle § 66 odst. 1 má oprávněný uživatel při běžném provozu programu určitá minimální práva. Tato práva mu nelze upřít ani v licenčním ujednání. Omezení na konkrétní počítač nebo počet procesorů ale možné je, to není v rozporu s těmi minimálními právy - k takovému omezení není potřeba v zákoně povolení, protože co není zákonem zakázáno, je povoleno.

    Jedna podstatná věc k tomu co píšeš. Dle EULA je (byla) povinnost vylepit licenční štítek na CASE počítače. Což samo o sobě ne v podstatě NEHORÁZNÉ omezení, které porušuje minimální práva. Neboť v tom případě nejsi oprávněn vyměnit tento CASE za jiný, ať z důvodu designu tak z důvodu technických, a ač ti zůstávají podstatné HW součástky = rozumněj vyjmenované v OEM licenci = tak vyhozením CASE přicházíš o jeden z "důkazů" že jsi oprávněným nabyvatelem rozmnoženiny.

    Takže máš-li v úmyslu v budoucím čase měnit obal svého počítače, musíš porušit EULA MS k OEM verzi tím, že jejich licenční štítek nevylepíš.
    A to přesto, že tento úkon nemá žádnou přímou souvislost s funkčností, užíváním či nabýváním práv k takovému programu.


    výlučné právo na rozšiřování je vyčerpáno pouze když je uděleno užívací právo na neomezenou dobu.
    a vyčerpání je podmínkou, aby se následný nabyvatel rozmnoženiny stal oprávněným nabyvatelem rozmnoženiny.
    To je zajímavá interpretace, podle mne je ta neomezená doba ve zprávě zmíněná jenom proto, že je to evidentní případ (no, i když současná diskuse ukazuje, že to zas tak evidentní není), kdežto u časově omezené licence by asi bylo nutné další dokazování. Takže bych rozhodně netvrdil, že u časově omezená licence nedochází k vyčerpání práv, maximálně že v takovém případě je to nejasné. Jinak se toho chytí Microsoft a začne OEM licence dávat na 99 let :-)
    [/quote]

    Chceš tvrdit. že zakoupením programu s dobou omezení = viz např. antivirové programy = jsi po ukončení platnosti aktualizace, tedy časové doby platnosti licence = přestal být oprávněným nabyvatelem práv uživání tohoto programu ?? A tedy po uplynutí doby na kterou jsis předplatil aktualizace jsi pozbyl právo užívat takový SW i s tím, že nedostáváš aktualizace ??
    To je přeci bylo od autora nelegální, ... nabyvatelem práv se stáváš okamžikem úhrady oprávněné odměny autorovi a to po celou dobu kdy jeho autorské dílo je tvém vlastnictví = vyjma výpujček a zápůjček = neboť vždy je na tebe převedeno právo užívání = a OS se nepůjčují.

    PetrTv.

    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #295 kdy: 11. 02. 2014, 23:11:45 »
    Petr, slowthinker a možná další.
    Právo si a nyní i v zaměstnání laicky vykládám déle než 22 let. U soudu jsem nikdy nebyl, zažalovan také,  vyšetřován také ne. A to plati i pro lidi ať již fyzicke nebo právnické osoby, kterým jsem kdy poradil. Pokud někdo chce jistotu, či byt za právního, trzniho borce posílám je za lidmi s licencí na právní,  či jiné služby.
    Už se však taky stalo, že člověk jenž se cítil a měl právníka za dvacet tis./měsíc ,  následne přišel o barák.

    Ne každý může mít Linux, ne každý má věk, chut a čas na to s nim začínat.

    rats, tak ten je se svou úvahou o licenci podle mne zcela mimo. OEM software plati v tom HW se kterým byl prodán.
    1) samolepka
    2) faktur

    A kde jste přišel na to že SW jasně přezije HW? U me je to u OEM tak jedna jedna.

    Jinými slovy Tome z Liberce. Pokud Vám vyhoří deska, neb ta je hlavní a podstatnou součástí HW a vy ji musíte vyměnit, a nedejbože koupíte desku s jiným socketem, tzn musíte dát i jiný procesor, a bude mít tato deska jiné sloty pro RAM, a tak tedy měníte 3 podstatné součástky HW, koupíte pochopitelně i novou OEM licenci Windows ?
    No to bych Vás fakt chtěl vidět.
    Budete to nazývat opravou, a prostě nainstalujete zpět Vámi legálně zakoupený OEM systém. A díky tomu se taky udržely XP tak dlouho.

    A nebo jste kabrňák, a když Vám vyhoří deska, tak koupíte rovnou celý nový PC a ten starý vyhodíte = tedy rozhodně jej necháte ekologicky zlikvidovat se všemi komponentami, bez ohledu na to, že ostatní komponenty jsou plně funkční... třeba HDD

    Podstata OEM licence je ta, že se má vždy instalovat na NOVÝ HW, a následně na něm má být, avšak rozhodnete-li se z tohoto HW tuto licenci odstranit = výměnou MB, CPU = pak jste nabyvatelem rozmnoženiny a máte právo tuto použít na jiném obdobném HW, na kterém nebyly do té doby instalovány systémy od MS, tedy nebyla tam použita OEM.

    Nicméně, celé OEM ztratilo před více jak 5-7 lety smysl. neboť jak bylo zmíněno SW začal přežívat HW, a rozhodně MS nebude nikoho žalovat. Budou raději, když lidé budou kupovat jejich licence, a jejich OS, než aby nedejbože zjistili, že jim plně stačí linux, a ten umí všechno co potřebují na webu, facebooku, skype, a pod. a nemusí tedy kupovat žádný OS od MS.

    Něco jiného je Apple. Tam je striktně dané, že jejich OS lze používat výhradně na jejich HW.
    Ať to udělá takto i MS a není žádný problém.
    No problém by byl. MS by neměl takové zisky.

    PetrTv.

    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #296 kdy: 11. 02. 2014, 23:52:29 »
    Protože v českém, slovenském, německém, anglickém či americkém právu není nikde napsáno, že věc, hodnotu, dílo, které zakoupím nesmím prodat dále.
    A toto platí i o licencích.

    My (přesněji někteří diskutující zde) jsme se shodli na tom, že zakoupené Windows OEM je možné užívat na nelicenčním základě, tj. na základě §66 AZ.

    Ale vůbec mi není jasné, jak může vyhodny-software "prodávat licence". Vždyť "licence" je právo vyplývající ze smlouvy. A smlouvu nelze obecně převádět na třetí osoby: lze to pouze ve speciálních případech (asi to lze, pokud původní smluvní strany souhlasí; např. Microsoft souhlasí s převodem licence OEM pokud je převáděna spolu s počítačem).
    Mám pocit, že vyhodny-software zřejmě okopíroval právní argumentaci, kterou používají německé firmy prodávající OEM, ale nemám představu, jak ta argumentace může vypadat: rád si to nechám vysvětlit.

    V první řadě se tobě Slowthinker musím omluvit, jedno z vyjádření mělo původně být k jiné citaci...

    Nicméně nemáš reálnou pravdu, že musíš převádět licenci OEM s celým počítačem. V podstatě dle autorského zákona jenž zmiňuješ, dle rozhodnutí soudního dvora viz usedSoft, je podstatné zda a jak licencí nebo říkejme raději rozmnoženinu máš.

    V podstatě uvedu příklady:
    1. Vezmu licenční štítek, instalační médium (což může být ale i recovery na HDD), případně celý HDD s nainstalovaným OEM Windows a ten ti prodám. = tím jsem přestal být oprávněným nabyvatelem licence, a ty jsi novým nabyvatelem licence = potažmo rozmnoženiny. A žádný výrobce SW - rozuměj MS s tímto nic neudělá.
    --- protože je to to samé jako kdybych ti prodal celý HW--- pokud na tom zbytku HW již OEM verzi nebudu provozovat.
    2. vezmu HW součástky od TS Bohemia, koupím z vyhodny-software.cz licenci OEM a z toho všeho poskládám a nainstaluji kompletní PC.
    V tomto případě dokonce jsem splnil VŠECHNY podmínky použití OEM EULA MS, neboť jsem se stal Builderem, a zaktivoval jsem na NOVÉM HW OEM verzi.
    --- opět s tímto nemůže MS nic udělat neboť prostě jsem splnil všechny i ty nesmyslné požadavky nového HW --- Nikde není psáno, že musím mít licenci na skládání HW a instalaci OS přímo od MS
    3. vezmu starý HW na kterém běžel třeba W95, vyměním podstatné komponenty = MB, CPU = nebo jenom CPU a RAM, a následně nainstaluji OEM verzi
    --- opět jsem dokonce splnil podmínky EULA MS  a to v plném rozsahu ----

    Proč ?? Protože ve všech případech se jedná o užití programu na základě platné licence, aktivace a i tedy AZ. Neboť vždy za OEM verzi SW bylo zaplaceno prvotnímu výrobci tedy MS. A tímto bylo vyčerpáno jeho právo nadále omezovat nakládáním s OEM verzí.
    Nikde v EULA MS není psáno, že se nesmí opravovat HW, že se nesmí měnit komponenty, a dokonce tam není nikde psáno, že nesmíte tuto OEM verzi odstranit, a ani že ji nesmíte zdeaktivovat.
    A pokud ji mohu zdeaktivovat, mohu ji pak zpětně i následně reaktivovat.

    A dokonce v EULA MS není ani nikde psáno, že na 1 HW nemůžete současně užívat více jejich SW, především OS, tedy máte-li dostatečný počet licencí, resp. nabyl-li jste dostatečně násobně právo k užití.

    takže merito věci je jinde. Zastánci kamenných obchodů a MS budou vždy tvrdit, že je nějaký vyhodny-software.cz nelegální obchod, a nebo alespoň nelegálnní užití licencí. Přeci jim nějaký usedSoft, či "pochybný" e-shop nebudou tady čeřit vodu.
    Ti kteří si ty EULA přečetly opravdu pečlivě, a dodržují ty pravidla které tam jsou, jsou v klidu. A řeší pouze zda to chtějí koupit v česku, či v jiných zemích EU.
    Protože to by nesměli prodávat ty OEM verze v ŽÁDNÉM jiném obchodě. A prodají Vám je kdekoliv, a ještě vám to i nainstalují, budete-li mít zájem. Viz Alza, TS, CZC a ostatní... Pouze proti nim nikdo tady nepíše. A to že tam mají napsáno "Pouze s novým PC" to neznamená, že Vám to neprodají samostatně. A to všude. Obchodník si nenechá ujít tržbu.

    Takže zeptám se jinak, jaké větší právo tyto prodejci, kteří prodávají OEM verze prodávat než e-shop vyhodny-software.cz ?? A proč by měli porušovat jak prodejci, tak kupující zákon ? Protože to napsali diskutující, velcí odborníci ? Pokud tedy mají pravdu, a jsou si jistí... mají možnost podat na vyhodny-software.cz civilní žalobu, a žádat odškodnění...

    MS takovou žalobu nepodá, moc dobře ví, že jejich EULA u OEM jsou v přímém rozporu s zákony ČR, a směrnicemi EU a to už hodně dlouho.
    Proto se přešlo na UEFI, proto se nedávají instalační média a proto mám linux.

    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #297 kdy: 12. 02. 2014, 01:06:38 »
    Citace: slowthinker
    My (přesněji někteří diskutující zde) jsme se shodli na tom, že zakoupené Windows OEM je možné užívat na nelicenčním základě, tj. na základě §66 AZ.

    Ale vůbec mi není jasné, jak může vyhodny-software "prodávat licence". Vždyť "licence" je právo vyplývající ze smlouvy. A smlouvu nelze obecně převádět na třetí osoby: lze to pouze ve speciálních případech (asi to lze, pokud původní smluvní strany souhlasí; např. Microsoft souhlasí s převodem licence OEM pokud je převáděna spolu s počítačem).
    Mám pocit, že vyhodny-software zřejmě okopíroval právní argumentaci, kterou používají německé firmy prodávající OEM, ale nemám představu, jak ta argumentace může vypadat: rád si to nechám vysvětlit.

    Nicméně nemáš reálnou pravdu, že musíš převádět licenci OEM s celým počítačem. V podstatě dle autorského zákona jenž zmiňuješ, dle rozhodnutí soudního dvora viz usedSoft, je podstatné zda a jak licencí nebo říkejme raději rozmnoženinu máš.

    V podstatě uvedu příklady:
    1. Vezmu licenční štítek, instalační médium (což může být ale i recovery na HDD), případně celý HDD s nainstalovaným OEM Windows a ten ti prodám. = tím jsem přestal být oprávněným nabyvatelem licence, a ty jsi novým nabyvatelem licence = potažmo rozmnoženiny. A žádný výrobce SW - rozuměj MS s tímto nic neudělá.
    --- protože je to to samé jako kdybych ti prodal celý HW--- pokud na tom zbytku HW již OEM verzi nebudu provozovat.

    Mezi "licence" a "rozmnoženina" vidím zásadní rozdíl.

    Ano, můžu prodat rozmnoženinu a pak ji (v Česku) užívat na základě §66.
    Ale pořád nechápu, jak můžu prodat licenci: Jak jsem řekl ...
    Citace
    "licence" je právo vyplývající ze smlouvy. A smlouvu nelze obecně převádět na třetí osoby

    Smlouvu převádět lze, pokud to např. umožňuje zákon. Který zákon/soudní rozhodnutí umožňuje převádět sofwarové licence bez souhlasu držitele autorských práv?
    (Mimochodem soudní dvůr v kauze usedSoft o prodeji licence nemluví, mluví o prodeji rozmnoženiny.)
    Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #298 kdy: 12. 02. 2014, 07:12:06 »
    My (přesněji někteří diskutující zde) jsme se shodli na tom, že zakoupené Windows OEM je možné užívat na nelicenčním základě, tj. na základě §66 AZ.
    Platí to podle vás i pro prvního majitele Windows OEM? Nebo je podle vás OEM ustanovení v licenčních smlouvách v EU zbytečné, protože jej stejně nikdo nemusí dodržovat, každý může vzít svou licenci Windows ze svého starého počítače a nainstalovat je na nový?

    Ale vůbec mi není jasné, jak může vyhodny-software "prodávat licence". Vždyť "licence" je právo vyplývající ze smlouvy. A smlouvu nelze obecně převádět na třetí osoby: lze to pouze ve speciálních případech (asi to lze, pokud původní smluvní strany souhlasí; např. Microsoft souhlasí s převodem licence OEM pokud je převáděna spolu s počítačem).
    Mám pocit, že vyhodny-software zřejmě okopíroval právní argumentaci, kterou používají německé firmy prodávající OEM, ale nemám představu, jak ta argumentace může vypadat: rád si to nechám vysvětlit.
    V mém výkladu (a dle mého i ve výkladu evropského Soudního dvora v kauze UsedSoft) se nakládá s právy, nikoli se smlouvou. Licenční smlouva je jen způsob, jak získat nějaká konkrétní práva. Dříve to byl jediný způsob, jak získat autorská práva k programu, dnes je to jeden z možných způsobů - další je třeba získání nějakých konkrétních práv s rozmnoženinou. Pořád jsou to ta práva u rozmnoženiny uvedená, často jsou nazývána "licenční ujednání" nebo by mohla být nazvána i licenční smlouvou, protože nezáleží na názvu, ale na obsahu. Je to z toho důvodu, že licenční smlouva vyžaduje splněný určitých parametrů - získání práv spolu s rozmnoženinou je pouze uvolněním těchto parametrů, je to jakási volnější verze licenční smlouvy. A stále je to převod práv na základě dohody kupujícího s autorem.

    Při dalším prodeji se pak neprodává licenční smlouva ani jiné ujednání, ale ta práva smlouvou získaná. Když koupíte dům na základě kupní smlouvy, také tím získáte nějaká práva k tomu domu. Když jej následně budete chtít prodat, neprodáváte tu vaši původní kupní smlouvu, ale vaše práva, která jste tou kupní smlouvou získal. Stejně je to i v případě prodeje software - prodáte ta samá práva, která jste předtím získal, a kupující ta samá práva získá. Přičemž takhle to funguje jen u rozmnoženiny, která představuje jakýsi nosič těch práv, a u které je zákonem stanoveno, že jakmile autor ta práva na rozmnoženinu naváže a tu jednou prodá, jsou tím jeho práva k této rozmnoženině vyčerpána. (U domu jsou ta vlastnická práva převodem vyčerpána automaticky, nemůže mít vlastnická práva původní i nový vlastník, aniž by si navzájem ta práva neomezovali.) Takže prodej licencí je v pořádku, opravdu se prodává právo plynoucí ze smlouvy, ale to neznamená prodej smlouvy jako takové.

    Což samozřejmě neřeší náš spor o to, zda § 66 odst. 1 dává dostatečná práva k provozu programu, nebo zda ta práva uživatel může získat jen výše uvedeným způsobem a § 66 odst. 1 mu v takovém případě přidá další práva.

    Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
    « Odpověď #299 kdy: 12. 02. 2014, 09:07:45 »
    My (přesněji někteří diskutující zde) jsme se shodli na tom, že zakoupené Windows OEM je možné užívat na nelicenčním základě, tj. na základě §66 AZ.
    Platí to podle vás i pro prvního majitele Windows OEM? Nebo je podle vás OEM ustanovení v licenčních smlouvách v EU zbytečné, protože jej stejně nikdo nemusí dodržovat, každý může vzít svou licenci Windows ze svého starého počítače a nainstalovat je na nový?

    Nevím. Nejsem právník a v dokumentech a článcích, které oba známe, to vysvětleno není.

    Rozhodnutí v kauze usedSoft řeší práva druhého majitele rozmnoženiny.
    A dále, jak víte, Aujezdský říká, že práva druhého majitele jsou větší. Není mi ale úplně jasné, proč si to myslí, tj. proč si myslí, že první majitel se musí ohlížet na licenci, i když má v ruce rozmnoženinu.

    Takže prodej licencí je v pořádku, opravdu se prodává právo plynoucí ze smlouvy, ale to neznamená prodej smlouvy jako takové.

    Zatím jste ani vy ani PetrTv. nezareagoval na mou námitku:

    práva nelze obecně převádět na třetí osobu, je k tomu třeba mít nějaké oprávnění:
    Pokud uzavřu s panem XY smlouvu, že mě bude půl roku jednou týdně učit anglicky, a já mu budu platit jednou týdně stanovenou částku, nemůže pan XY převést práva vyplývající z této smlouvy na pana YZ.
    Pokud ale jako majitel uzavřu nájemní smlouvu na budovu, a tu pak prodám, získá nový majitel práva (a povinnosti) vyplývající z nájemní smlouvy. Ale jedině proto, že to stanovuje občanský zákoník.

    Proto se ptám, jaký odstavec jakého zákona/rozhodnutí říká, že softwarové licence lze převádět bez souhlasu nositele aut. práv.

    V mém výkladu (a dle mého i ve výkladu evropského Soudního dvora v kauze UsedSoft) ...

    Nejste právník a máte potíže s rozeznáváním logických spojek v textu. Pořád jste mi nevysvětlil, na základě čeho jste si tak jistý svými závěry (především ohledně užívání software bez licence), a to i tehdy, když jsou vaše závěry opačné než názory právníků.
    Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."