Pomohl vám titul k lepší práci?

JPu

Pomohl vám titul k lepší práci?
« kdy: 05. 10. 2013, 09:02:38 »
Takychto tem, verim je tu uz niekolko desiatok. Zaujima ma ale vas nazor. Ako vam pomohol titul k ziskaniu prace, lepsej pozicii ci k zvyseniu platu? Je to vazne tak, ako za komancov, ze kto ma VS tak je to uctievany clovek a automaticky ma dobry flek? Ja osobne si myslim, ze to absolutne tak nie je. Mam v okoli zopar ludi, ktori mi vravia, ze ked budem mat titul budem sa mat dobre v zivote, aj budem vela zarabat, a ze je to len o titule. Mam ukonceny 1. stupen VS FIT. Uz mam za sebou aj pracovne skusenosti v podobe brigad (ako .Net vyvojar) a musim povedat, ze to mi dalo asi najviac co sa tyka skusenosti s programovanim. Skola mi dala teoreticke znalosti aj z oblasti, o ktorych som nevedel a som rad, ze som sa nieco naucil. V jednej brigade sa mi stala vec, ze som sa trosku pochytil so sefom, lebo som chcel aplikovat poznatky nadobudnute zo skoly, ale on mi to absolutne vyvratil a bolo. ja som odisiel celkom nastvany, ze preco je to tak, vsak skole sme sa ucili nieco ine predsa. A bol som stale presvedceny o tom, ze mam pravdu, lebo v skole to tak predsa bolo. No ale nie vzdy to tak je.

Este k tomu titulu. Ak sa smiem spytat tych, co su absolventi VS. Kolko vam cca ponukli nastupny plat? Ide totiz o to, ze mne ponukli 1200e/brutto v Bratislave a to som nemal este ani Bc. Mal som len skusenosti nadobudnute z tych brigad a cely cas sme sa tocili len o tom co som robil. Skola ich viac-menej nezaujimala (len ze preco som siel do CR a neostal na SR). Co tym chcem povedat. Doma mi vravia, ze ked ukoncim aj 2. stupen, tak mi kludne ponuknu aj 1500-2000e. Co sa mi nechce verit, kedze tych 1200e ponukaju normalne ako nastupny plat absolventom VS. Takze mi to pride absolutny nonsens.
Ja by som si rad uz aj zarobil, rozvijal prax (ano to mozem v podobe brigady co aj robim, ale lepsie sa vynima v zivotopise, ked ste niekde na full-time pracovali). Mam pocit, ze ked ja dostudujem, tak niektori co napr. uz pracuju v IT a nemaju tu vS, tak budu mat aj nasporene, lepsiu poziciu.
« Poslední změna: 06. 10. 2013, 14:48:41 od Petr Krčmář »


PANKapitanRUM

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #1 kdy: 05. 10. 2013, 09:40:49 »
Aktuální situace je taková, že titul na rozdíl od situace před 10-20-ti lety, dostane každý debil, který dokáže najít cestu z domova do školy.
Proto to vypadá asi takhle - vyjádřeno pohledem personalistky, kterou znám:
- Titul z ČVUT/VUT: Fajn, zdá se, že ten člověk něco umí.
- Titul Ing. z provinční VŠ technického typu: Hmmm, inteligencí neměl na ČVUT, ale fajn, ale má řekněme plus za trpělivost si to tam vysedět.
- Libovolný titul z libovolné jiné VŠ: "Aha, nechtělo se mu jít dělat, tak seděl a studoval tuhle pitomost, taková ztráta času!"
- Žádný titul: "No to musí být kretén, titul dají dnes každému, dnes to není jako dřív, kdy bylo 5% vysokoškoláků, dnes může mít VŠ i popelář, když na to má prachy....."

No a na tobě je, abys ten názor zvrátil.
Je to tak, že buď máš ČVUT a pak to stačí při pohovoru neposrat, nebo nemáš a pak se musíš snažit.

Já VŠ nemám, ale uvažuju o tom, že si na starý játra půjdu nějaký papír udělat a s přihlédnutím k tomu, že opravdovou váhu má jen papír z ČVUT, kam se určitě hlásit nebudu, myslím, že mi úplně stejně poslouží nějaká soukromá škola.

Jen pro zasmání, nedávno získal titul Bc. známý od policie, který měl šílený problém si udělat vůbec výučák, protože to byl totální debil.
Vzali ho ještě v době, kdy matura nebyla potřeba, dodělal si jí na nějaké sranda škole a to Bc. tak nějak podobně.

lobo

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #2 kdy: 05. 10. 2013, 11:07:22 »
titul mi nepomohol a nikoho ani nezaujima a o svojich kolegoch ani neviem ci na aku skolu chodili, lebo to nie je tema.
skor ked niekto medzi recou prehodi 'na podobnom niecom sme robili v Bank of America, toto sa nepodarilo v EdF alebo HSBC, nejaky znamy toto riesil pre JP Morgan'.
z mojho pohladu ide o skusenosti a na pohovoroch som sa na skolu nikdy nepytal

AlYoSHA

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #3 kdy: 05. 10. 2013, 12:03:52 »
Malo citas noviny.  Ked mas pribuzneho na ministerstve tak sa dostanes kamkolvek aj bez mozgu.

pepak

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #4 kdy: 05. 10. 2013, 12:06:06 »
Zatím jsem nikdy nepracoval ve firmě, kde by měl dosažený titul u zaměstnance vliv na pozici nebo plat. Mohl mít smysl před tím, než jsem se stal zaměstnancem (v podobě filtru: "nehlaste se nikdo, kdo nemáte aspoň dva doktoráty, z toho jeden ve starořečtině"), ale ne potom - tam zatím vždy záleželo spíš na kvalitě odvedené práce, splnění úkolů atd.


Juro

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #5 kdy: 05. 10. 2013, 12:09:26 »
Titul mi nepomohol, studium samotne ano. Skola ma urcite posunula aj ked by som chcel vyssiu kvalitu. Mam napr. vacsi vseobecny rozhlad, pretoze som bol nuteny studovat aj veci, ktore by ma pri samostudu nezaujali. Skola mi pomohla vytrenovat schopnost ucit sa, ci uz systematicky alebo narazovo. Zvlast schopnost narazovo "vytriedit" a vstrebat vela informacii je velmi uzitocna. Napr. ked sa potrebujem rychlo zorientovat v teme nejakeho verejneho obstaravania, robim prieskum pred novym projektom atd. Tych radovo 60-70 (nechce sa mi ratat) skusok na skole mi ju urcite pomohlo rozvinut.

Ako projektovy manazer vidim ze vysokoskolaci maju vseobecne lepsiu schopnost niecoho sa systematicky chopit a dat tomu nejaku "stabnu kulturu". Samozrejme, ludia su rozni ale tak vseobecne.

margarin

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #6 kdy: 05. 10. 2013, 13:19:52 »
Jelikož jde o IT, tak tam ti titul nemá jak pomoct. Všechno se stejně musíš naučit sám a to lze na pohovoru i vyzkoušet. Je pak jedno, jestli jsi prošel školou nebo ne, protože stejně v budoucnu se budeš tolik věcí, je spíše podstatné, co jsi byl schopný do té doby než jsi přišel na pohovor udělat.

死神

  • ***
  • 159
    • Zobrazit profil
Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #7 kdy: 05. 10. 2013, 13:33:35 »
Titul pomáhá hlavně u doktora. S člověkem s titulem jednají felčaři úplně jinak. Jinak je asi celkem k ničemu.

buri

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #8 kdy: 05. 10. 2013, 13:48:26 »
Ano. Ked som skoncil skolu pred. Cca 18 rokmi chcel som sa zamestnat v pobocke zahranicnej firmy kde sa vtedy zarabalo 3x tolko ako v domacich. Podmienka bola anglictina a titul uz na samotny pohovor. Samotne prve pracovne miesto malo pre mma zasadny vyznam

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #9 kdy: 05. 10. 2013, 13:53:46 »
 ;D ;D ;D

Hluboká debata o "kdo neprogramuje překladače je debil" aneb "... Vychází z Davidsona, ale reifikuje všechny predikace ("ontologická promiskuita")" po tisícísedmistéosmé ...

txt

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #10 kdy: 05. 10. 2013, 15:32:00 »
Proto to vypadá asi takhle - vyjádřeno pohledem personalistky, kterou znám:
A ta personalistka má ČVUT, nebo je kreténka?

Nepopírám, že titul má skoro každej kdo rouru do p*dele má, nicméně ve vzorku co znám dosahujou lidi co absolvovaly většinou lepších výsledků. Tím neříkám že výsledků dosáhly díky škole.

Tara

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #11 kdy: 05. 10. 2013, 17:01:49 »
Degradace vysokoškolského titulu začala někdy v době, kdy téměř v každém okresním městě byla otevřena nějaká ta VŠ nebo detašované pracoviště VŠ. O kvalitě nabízených oborů lze s úspěchem pochybovat, stejně jako o kvalitě a rozsahu výuky. Tím u nás získal titul "i vůl kterého uvázal někdo u vstupních dveří a dal mu do pusy kalkulačku" (citace jednoho z mých kamarádů). Pak se nelze divit situaci ve které jsme.

Mě vysokoškolský titul jednoznačně pomohl k lepší pozici i platu. Mám vystudovanou elektroenergetiku a s tou pokračuji i v praxi.

Lukas

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #12 kdy: 05. 10. 2013, 17:11:51 »
Proto to vypadá asi takhle - vyjádřeno pohledem personalistky, kterou znám:
A ta personalistka má ČVUT, nebo je kreténka?

Nepopírám, že titul má skoro každej kdo rouru do p*dele má, nicméně ve vzorku co znám dosahujou lidi co absolvovaly většinou lepších výsledků. Tím neříkám že výsledků dosáhly díky škole.
Personalistka spíš chce lidi co se dokaží inteligentně a zároveň kultivovaně vyjjádřit. Tím neříkám že výsledků dosáhly díky škole.

kve

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #13 kdy: 05. 10. 2013, 18:45:30 »
Zaznělo tady něco ve stylu, že titul má dnes každý blbec. Netroufám si posoudit, jestli opravdu takto klesla úroveň VŠ, nebo je jen více absolventů. Základky šly dolů určitě a i co za "materiál" dnes udělá maturitu, je taky na první pohled zřejmé. Ať už je to jakkoliv, tak požadavky na vzdělání stále rostou.

Docela pěkně to je vidět u zdravotních sester. Dřív jim stačila "zdravka". Dnes pokud v té nemocnici nechtějí jen utírat posr... zadky, tak už musí mít taky VŠ vzdělání. Pokud chceš fungovat sám za sebe na živnosťák, tak ti to může být asi celkem fuk, ale pokud chceš být zaměstnanec v nějaké slušné firmě, tak asi fakt docela riskuješ, že na na vstupu bude síto vyžadující VŠ už je proto, aby se vůbec nemuseli zabývat často extrémně neschopnými maturanty.

txt

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #14 kdy: 05. 10. 2013, 19:19:04 »
Proto to vypadá asi takhle - vyjádřeno pohledem personalistky, kterou znám:
A ta personalistka má ČVUT, nebo je kreténka?

Nepopírám, že titul má skoro každej kdo rouru do p*dele má, nicméně ve vzorku co znám dosahujou lidi co absolvovaly většinou lepších výsledků. Tím neříkám že výsledků dosáhly díky škole.
Personalistka spíš chce lidi co se dokaží inteligentně a zároveň kultivovaně vyjjádřit. Tím neříkám že výsledků dosáhly díky škole.

Ok, omlouvám se za vulgarismy, reagoval jsem dikcí osoby, kteroužto cituji.