Pomohl vám titul k lepší práci?

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #60 kdy: 06. 10. 2013, 13:38:01 »
Ber to tak ze jsou lidi jako ja co je IT a technicke veci fakt bavi a jsou v tom i celkem dobri a soucasne nechci resit nejaky papirovani a nesouvisejici veci jak to v malych firmach chodi.

Na druhou stranu jsou lidi co je vlastne skutecne IT az zas tak nebavi a udelali si byznys na preprodeji sw a zamestnavani dalsich lidi (treba Bill Gates) - tomu ale nerikam IT job, ale manazerska kariera.

Byt dobry v IT a mit dobrou firmu v IT jsou dve ruzne veci. [...] V malych firmach jsem delal behem studia a ted uz vim, ze to co mi muze nabidnout nadnarodni firma mi IT firmicka z horni dolni nabidnout nemuze. True story.
On asi bude základní problém v tom, že ty si pod pojmem "malá firma" představuješ cosi, co je bohužel u nás dost časté: pár lidí, kteří víceméně amatérsky a na dost slabé úrovni a s nízkou přidanou hodnotou dělají cosi jenom díky tomu, že trh není natolik rozvinutý, aby se objevil někdo, kdo by to mohl udělat líp. Jasně, takhle to u nás bohužel chodí a má to spoustu důvodů. Jenže to není standardní model. Standardní model je založit malou firmu s báječným produktem, který škáluje, zasáhne celosvětový trh, nemá problém sehnat investora.

Už asi i rozumím té tvé představě, že "chceš dělat IT a ne business" - že to považuješ za dvě odlišné věci. Pokud máš tu výš popsanou představu, tak se tomu nedivím. Já se na to dívám jinak: ve své malé firmě jsem já (!) ten technický architekt - já musím rozhodnout, jestli to uděláme v Pythonu nebo Erlangu. Jestli použijeme CouchDB, MongoDB, Redis nebo půjdeme do experimentu s Genomu.

Prostě v malé firmě děláš rozhodnutí, který bys ve velké firmě dělal jenom na fakt vysoké pozici. A opravdu si myslíš, že na takové vysoké pozici ve velké firmě budeš mít míň "ne-IT" papírování? :))


Pupi_1

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #61 kdy: 06. 10. 2013, 14:00:19 »
este ma napadlo. dost casto som sa na prednaske zamyslal aj s kamosom nad tym, ze kde v praxi by sa to dalo pouzit alebo ako sa to vyuziva, to co nam ucitel vyklada. No nedockali sme sa. Alebo presne nejaky priklad z praxe, kde sa to nezaobide bez toho. Alebo nejake priklady prepocitat z realnej praxe. Pohybovat sa len v teoretickej rovine ozaj stoji za velke prt.

Trident

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #62 kdy: 06. 10. 2013, 14:22:36 »
Hlavni pointou meho prispevku mela byt skutecnost, ze pro vetsinu IT povolani vejsku nepotrebujes, pokud ale chces delat neco pokrocilejsiho, tak je IMO vejska sice nikoliv nezbytna, ale silne doporucovana.
Založit, rozvinout a řídit firmu jako Microsoft a Apple patří podle tebe mezi "něco pokročilejší" nebo ne?

Predpokladam ze tazatel ma google a na zaklade sve predstavy je schopen porovnat studijni plan sve potencialni skoly se svym ocekavanim. Mozna take zjisti ze jeste toho o IT vlastne moc nevi a aby se mohl spravne rozhodnout o svem budoucim profilu, pujde si na vejsku rozsirit obzory - coz je, myslim, korektni pristup.
Ze sylabů nic nezjistíš. Pokud se tam učí něco, co neznáš, jak asi posoudíš, jestli se ti to bude hodit nebo ne?
Mám lepší návrh: sehnat si videa z přednášek, nebo se tam jít podívat. Pokud předmět vypadá v sylabu sexy a na přednášce se nedozvím nic zajímavého, mám jasno.

Takhle rovnou po stredni muzes jit IMHO delat jen nizkoprahovy byznys - tj. na komoditnim hw, v malem tymu atd. Neni lepsi udelat si vejsku, behem ni makat na praxi a pak jit delat neco doopravdickeho? ;)
Ale di ty. "doopravdického"? "nízkoprahový"? Kde jsi na tom byl?
Drobný příklad: pro rozvíjející se firmu právě sháníme někoho s perfektní znalostí javascriptového frontendu. Někoho, komu dáme zadání, on k tomu řekne relevantní fundovanou kritiku vycházející z jeho zkušenosti, zadání poopravíme, on na to sedne během pár týdnů předá práci v perfektní kvalitě. Čili někoho, kdo na první zchůzce bude schopen ukázat portfolio toho, co už dělal, jak se to ujalo, co si z toho vzal.
Sehnat takovýho člověka je skoro nemožný - schopní lidi už většinou mají svých projektů dost a míň schopní nás nezajímají. Myslíš, že bysme si teda měli dát inzerát někam na VŠ nástěnku, protože tam se lidi učí dělat něco "doopravdického"? LOL...

Z tonu Tvych prispevku tady na foru? :)
Chybná dedukce.
Zkuste ho lepe zaplatit. Staci jen o malicko. Zkuste najmout nekoho ze zahranici. Vzdyt nemusi byt fyzicky v cechach. I vy jste ucastnikem trhu prace. I vy musite prestrelovat a nabizet. Pokud nemuzete odbornika preplatit tak ho asi doopravdy nepotrebujete. Je to jako na burze;) Presvedcit odbornika at neco pusti a jde pracovat na necem jinem.
A kdyz se neosvedci? Muze se stat ze do tri dni s nim ukoncite spolupraci. I o tom to je.

uiui

Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #63 kdy: 06. 10. 2013, 14:31:00 »
Přesně tak, když dáš nabídku na 150k,- měsíčně na job portály, tak věřím, že odborníků se najde dost. Chtít hodně za málo peněz? To nefunguje, no...

siux

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #64 kdy: 06. 10. 2013, 17:01:40 »
Uz to tu bolo raz vysvetlene:
Citace
Titul pomáhá hlavně u doktora. S člověkem s titulem jednají felčaři úplně jinak. Jinak je asi celkem k ničemu.
Mozem iba potvrdit. A este pomaha na pohovore.


Re:Pomohol vam titul k ziskaniu prace, lepsej pozicie a lepsieho platu?
« Odpověď #65 kdy: 06. 10. 2013, 18:19:57 »
kde v praxi by sa to dalo pouzit alebo ako sa to vyuziva, to co nam ucitel vyklada. No nedockali sme sa. Alebo presne nejaky priklad z praxe, kde sa to nezaobide bez toho. Alebo nejake priklady prepocitat z realnej praxe.
Oni ti učitelé těžko můžou uvádět příklady z praxe, když v té praxi nikdy nebyli (to není invektiva, to je prostě konstatování faktu). Kdyby to měl akademik udělat, bude postupovat stejně jako ty: buď si příklady vygooglí, nebo se zeptá někoho z praxe.

Zkuste ho lepe zaplatit. Staci jen o malicko.
No jo vlastně! Stačí nabídnout víc peněz! To nás nenapadlo, dík za radu :)

Pupi_1

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #66 kdy: 06. 10. 2013, 18:28:46 »
Nj, Mirek mas pravdu. Nemozu to vediet. Ked cely cas su zavreti v labaku, tam skumaju veci alebo rozpravaju teoreticke omacky. To prax veru nie je, tak tazko nieco take od nich ocakavat :)

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #67 kdy: 06. 10. 2013, 18:33:19 »
Nj, Mirek mas pravdu. Nemozu to vediet. Ked cely cas su zavreti v labaku, tam skumaju veci alebo rozpravaju teoreticke omacky.
Jasne. Jenom bych to nebral pejorativne - ta teorie je taky moc potreba. Do pejorativního tónu zabrousím až když někdo začne vykládat, jak jsou ti teoretici ubermenschové a praxe je pro cvičené opice. To si pak nějaký ten políček imho zaslouží :)

Tomáš Marný

Vás to ještě pořád baví?
« Odpověď #68 kdy: 06. 10. 2013, 19:09:00 »
Průměrný náborář během 5vteřinového pohledu na životopis zjistí, jestli vyhovujete požadavkům, váš budoucí šéf během 5 minut pohovoru zjistí, jestli něco umíte, během zbylé hodiny, co umíte a během třetiny zkušební doby, co jste schopni se naučit. Titul samotný dnes už nikdo neřeší, neboť školy dnes vyplivnou ledacos a i když je někdo bedna, ještě to neznamená, že mu budou vyhovovat vnitrofiremní procesy.

Jakub Galgonek

Re:Vás to ještě pořád baví?
« Odpověď #69 kdy: 06. 10. 2013, 19:49:51 »
Titul samotný dnes už nikdo neřeší

Asi by tedy bylo zajímavější se spíše ptát: Pomohla vám škola k lepší práci?

Re:Vás to ještě pořád baví?
« Odpověď #70 kdy: 06. 10. 2013, 19:53:20 »
Asi by tedy bylo zajímavější se spíše ptát: Pomohla vám škola k lepší práci?
...na kteroužto otázku nikdo nemůže smysluplně odpovědět, protože těžko může vědět, jak by vypadal paralelní vesmír, ve kterém by titul (ne)měl :)

Jakub Galgonek

Re:Vás to ještě pořád baví?
« Odpověď #71 kdy: 06. 10. 2013, 20:29:16 »
těžko může vědět, jak by vypadal paralelní vesmír, ve kterém by titul (ne)měl :)

Proč do toho vracíš ten titul?

Re:Vás to ještě pořád baví?
« Odpověď #72 kdy: 06. 10. 2013, 20:30:21 »
Proč do toho vracíš ten titul?
Jestli tě to dráždí, klidně si tam místo "titul" dej "kdyby na školu nechodil". Nic se tím nezmění :)

Jakub Galgonek

Re:Vás to ještě pořád baví?
« Odpověď #73 kdy: 06. 10. 2013, 20:59:15 »
Jestli tě to dráždí, klidně si tam místo "titul" dej "kdyby na školu nechodil". Nic se tím nezmění :)

A co tato formulace: Věříte, že vám to, co jste se naučili ve škole, pomohlo k lepší práci?

PANKapitanRUM

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #74 kdy: 06. 10. 2013, 21:01:59 »
Za sebe, cca v roce 2010 jsem se koukal po lepší práci a mnoho firem chtělo výhradně lidi s VŠ.
Tedy rozhodně ano, titul opravdu může pomoci.

Druhá otázka zní, jestli stojí za to obětovat pět let života studiu na špatné/podprůměrné VŠ.
Já myslím, že život je příliš krátký a cenný na to, než abych ho takto ztratil.
Resp jinak.

Jsi fakt, fakt chytrý? (Jdi studovat ČVUT nebo do USA)
Jsi machr i bez VŠ, ale na ČVUT nemůžeš - třeba proto, že už máš firmu, podnikáš a pracuješ? Pak bych se na to vykašlal.
Jsi bezcenný i tvůj život je bezcenný? Pak jdi na jakoukoliv VŠ, budeš mít dost času se tam hledat a třeba se tam najdeš.

Mluvím tu o IT, v Liberci jsou hodně daleko s nanovlákny, v Brně je výborná medicina, ne, opravdu mluvím jen o IT.
Jsem si jistý, že teoretickou matematiku je možné studovat prakticky na libovolné škole v ČR.
Na školách je hodně profesorů, kteří rozumějí matematice a málo, kteří opravdu rozumí IT.
IT se totiž hodně mění, a buď máte lidi, jako je Virius, nebo máte lidi, jejichž praktické zkušenosti končí někdy u DOS + Novell. Hádejte, proč Kapitán Rum spravuje počítač profesorovi "výpočetní techniky" ;)
Já jsem rád, jsou z toho zakázky, na druhou stranu mě to trochu děsí. I když profesor medicíny o medicíně třeba taky nic neví  ::) ..pane bože..