FI MU obor aplikovaná informatika

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #30 kdy: 29. 04. 2013, 17:45:45 »
zadalsie neviem ako by som sa uplatnil na trhu
Jako člověk se slušnou znalostí z IT a zároveň managementu a ekonomie, který vystudoval v angličtině? Myslím, že to bys opravdu o uplatnění nemusel mít strach :)

(ale to je můj názor, jiní zdejší kolegové si myslí, že víc je potřeba matematika ;)


Pupi

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #31 kdy: 29. 04. 2013, 17:51:04 »
Mirek to som nemyslel na to SSME, praveze s tym by som sa mohol uplatnit na trhu dobre, skor som myslel to s tou bezpecnostou, ze s tym by som si nasiel pracu tazsie podla mna, a pokial by som mal skoncit z bezpecnosti na nejakej pozicii programatora, tak to potom si netreba komplikovat zivot. lebo naozaj som vela ponuk na bezpecnost nenasiel. praveze bud tou Aplikovanou informatikou alebo SSME by sa clovek uplatnil viacej.

Pupi

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #32 kdy: 29. 04. 2013, 17:58:46 »
este k tej matematika. to zalezi ale od oboru. nie vsade je potrebna matematika. zaklady by mal vediet kazdy, teda aspon si to vediet dohladat, ked to zabudol, lebo po rokoch nepouzivania to clovek zabudne urcite. neviem ci napr. tvorba aplikacii pre mobily, alebo tvorba IS si vyzaduje az taku znalost matematiky.

radsej noname

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #33 kdy: 29. 04. 2013, 18:00:07 »
zadalsie neviem ako by som sa uplatnil na trhu
Jako člověk se slušnou znalostí z IT a zároveň managementu a ekonomie, který vystudoval v angličtině? Myslím, že to bys opravdu o uplatnění nemusel mít strach :)

(ale to je můj názor, jiní zdejší kolegové si myslí, že víc je potřeba matematika ;)

urcite to je potrebne a lutujem ze som sa nevzdelaval aj v tomto smere ALE taketo tutti frutti obory byvaju v nasich koncinach precenovane, ak by sa to ucilo tak ako sa to ma, tak to by bola ina. Lenze osobne mi par ludi vravelo resp. som pocul, ze ked mal niekto problem s "proper" oborom na FI tak isiel tam, odtial totiz vyhodili len blba ...

Ohladom bezpecnosti, nuz ... ak by som to mal robit este raz, tak by som si to nevybral :) mam to ako hobby, bavia ma tie veci, ale len do urcitej miery a viac laicky ako profesionalne a tiez je pravda ze som strasny kopec tych veci pozabudal.

S bezpecnostou by si sa mohol uzivit ako nejaky bezpecnostny analytik, analyza a riadenie rizik, firemna bezpecnost. Urcite to je lukrativne ale aj narocne na schopnosti (napadaju ma tie soft skills :)) a predstavujem si pod tym stale papierovanie a tony smernic. Samozrejme sa tym da uzivit ale mna to vobec nelaka. Co sa tyka "aplikovanej" bezpecnosti, nuz ... asi do nejakej statnej institucie alebo research teamu a nieco implementovat, chodit po konferenciach, davat talky, najst si "svoju" oblast a maknut tam ;)

radsej noname

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #34 kdy: 29. 04. 2013, 18:10:18 »
este k tej matematika. to zalezi ale od oboru. nie vsade je potrebna matematika. zaklady by mal vediet kazdy, teda aspon si to vediet dohladat, ked to zabudol, lebo po rokoch nepouzivania to clovek zabudne urcite. neviem ci napr. tvorba aplikacii pre mobily, alebo tvorba IS si vyzaduje az taku znalost matematiky.

lenze musis mysliet aj do buducnosti, to sa ti akoze chce 20 rokov kodit aplikacie pre Android? IT ide tak dopredu ze je otazne, ci to co si vystudoval nebude za dekadu usmevnou udalostou. Je dobre mat nieco taketo v rukave. To ta bude bavit x rokov kodit nejake IS a weby? To ta prestane bavit do dvoch troch rokov, mozno viac ked ta to fakt bavi a zalozis si na to firmu.

Ja osobne vobec neviem co mam robit v praxi. Robit trotla v korporacii ... ani za svet. V poslednej dobe hladam sposob ako skombinovat astrofyziku a astronomiu s IT, v poslednom case ide strasne dopredu tzv. computational astrophysics kde sa generuju obrovske objemy dat ktore nestihame spracovavat a tam pridu na rad take veci ako distribuovane systemy, data mining, umela inteligencia ... Staci len trocha zlavit zo svojej pohodlnosti a otvori sa ti tolko (nadhernych) moznosti ako sa s IT uplatnit a uplatnit vsetku tu teoriu.

Osobne by som bol rad ak by na nieco prisiel alebo prispel k pokroku ako drtil nejake weby.


l3

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #35 kdy: 29. 04. 2013, 18:48:57 »
Inak odporucujem ist tak v tretom semestri na Erazmus na pol roka do prec. Na ostatnych fakultach je tam brutalny pretlak ludi, na FI MUNI sa mi zdalo ze stacilo len chciet a isiel si. Ja som bol dost prekvapeny ake to bolo lahke dostat sa tam. Sa mi zda ze informatici su zavreti doma a ich svet skoncil za monitorom :) asi preto to bolo take prechodne ...

Na Erasmus se vybírá především podle průměru známek. Čili pokud máš výborné výsledky, máš šanci se dostat i na žádané místa - do skandinávie, anglie, německa.. Se špatným průměrem tak možná na slovensko :D

ja som mal priemer velmi priemerny a dostal som sa do skandinavie :)

Jestli nekecáš ;) Pověz kam a s jakým průměrem.

Pupi

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #36 kdy: 29. 04. 2013, 19:09:00 »
lenze musis mysliet aj do buducnosti, to sa ti akoze chce 20 rokov kodit aplikacie pre Android? IT ide tak dopredu ze je otazne, ci to co si vystudoval nebude za dekadu usmevnou udalostou. Je dobre mat nieco taketo v rukave. To ta bude bavit x rokov kodit nejake IS a weby? To ta prestane bavit do dvoch troch rokov, mozno viac ked ta to fakt bavi a zalozis si na to firmu.

Ja osobne vobec neviem co mam robit v praxi. Robit trotla v korporacii ... ani za svet. V poslednej dobe hladam sposob ako skombinovat astrofyziku a astronomiu s IT, v poslednom case ide strasne dopredu tzv. computational astrophysics kde sa generuju obrovske objemy dat ktore nestihame spracovavat a tam pridu na rad take veci ako distribuovane systemy, data mining, umela inteligencia ... Staci len trocha zlavit zo svojej pohodlnosti a otvori sa ti tolko (nadhernych) moznosti ako sa s IT uplatnit a uplatnit vsetku tu teoriu.

Osobne by som bol rad ak by na nieco prisiel alebo prispel k pokroku ako drtil nejake weby.

vies lenze k astrofyzike potrebujes aj dobre znalosti fyziky, nie len  IT vedomosti. ano aj taka bioinformatika bude mat uplatnenie v buducich rokoch. vies lenze to su vsetko take obory, ze kde sa s nimi zamestnas? neviem ci pracujes na SR ci v CR, ale ak si chces hladat takuto pracu, tak urcite musis mat aj nejake prepojenie na taketo firmy, pretoze tie asi na jobs.cz/profesia.sk nie su. a povedzme si, kolko takych firiem je tu v okoli? zadalsie, kolko by ti ponukli? niekde tu na fore som cital, ze niekto ma osobnu skusenost s embedded systemami, a povedal, ze je to mizernejsie platene ako kodit nejaky IS v C#. co som bol trochu prekvapeny lebo som si myslel ze to bude viac hodnotena praca kedze je to aj o dost narocnejsia praca.
a nie nechcem kodit cely zivot, zo zaciatku mozno ano, ale postupom casu by som chcel byt nieco viac(analytik, projektovy manazer, mozno vlastnu firmu), ale to je hudba buducnosti

radsej noname

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #37 kdy: 29. 04. 2013, 19:12:27 »
Jestli nekecáš ;) Pověz kam a s jakým průměrem.

ked si prejdes fakulty ake ponuka fi muni tak ti vela moznosti nezostane, bol som v dansku a priemer som mal viac ako 2

Pupi

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #38 kdy: 29. 04. 2013, 19:16:19 »
mam znameho, ktory skoncil VS, ma uz rodinu a uz asi 11 rokov programuje. vlastne nic ine len programuje, skoro polovicu z toho pracoval doma pre jednu spolocnost. ma uz rodinu, takze je to dost narocne niekam cestovat a v okoli kde byva tak nie je tolko ponuk. neviem ale po tolkych rokoch praxe by clovek uz mohol byt na vyssej pozicii ako len programator, akoze plat ma slusny dost, ale predsa ziaden posun v kariere

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #39 kdy: 29. 04. 2013, 19:32:24 »
S bezpecnostou by si sa mohol uzivit ako nejaky bezpecnostny analytik, analyza a riadenie rizik, firemna bezpecnost. Urcite to je lukrativne ale aj narocne na schopnosti (napadaju ma tie soft skills :)) a predstavujem si pod tym stale papierovanie a tony smernic. Samozrejme sa tym da uzivit ale mna to vobec nelaka. Co sa tyka "aplikovanej" bezpecnosti, nuz ... asi do nejakej statnej institucie alebo research teamu a nieco implementovat, chodit po konferenciach, davat talky, najst si "svoju" oblast a maknut tam ;)
Odhaduju, že to bude jeden z těch oborů, kde když je člověk dobrej, tak si žije fakt dobře. Ale zas pokud dobrej není, tak tím spíš nic moc. Oproti třeba tomu programování, to mi přijde takový, že ať seš jakej seš, máš tak nějak průměr...

Když by ses té bezpečnosti hodně a cílevědomě věnoval, získal fakt špičkové znalosti a dovednosti, tak jsi imho ve vatě. Pokud k tomu máš ještě nějaké ty soft skills, všeobecný přehled, tah na branku a aspoň trochu toho obchodního talentu, můžeš jít do něčeho ve stylu penetrační testy na volné noze, později menší firma - a seš vysmátej do konce života.

Pokud se cítíš, že na to máš, tak bych do toho být tebou šel, má to budoucnost.

Pupi

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #40 kdy: 29. 04. 2013, 19:52:13 »
no prave musis byt dobry a podla mojho nazoru, ludia, ktori sa v tomto chcu orientovat tak uz maju nejake skusenosti s tym, pricom ja ziadne nemam, len sa mi ten obor zdal zaujimavy. ked som siel na VS, tak som vedel programovat a mal som nejake znalosti IT. na Bc sme mali vseobecne zameranie, takze od programovania cez HW az po siete. z toho ma najmenej bavil HW. takze viem z kazdeho rozku trosku. ale ta bezpecnost co je na MU tak sa obavam matiky, nie ze by som matiku nevedel, ale nie som ani spica, co si matiku rata doma z nudy. a prave toho sa obavam ze by mohol byt taky mensi zadrhel

Zvedavej

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #41 kdy: 29. 04. 2013, 21:12:15 »
http://www.fi.muni.cz/katalog/obory_html/mgr-bit.xhtml.cs

Nejsou někde volně k nahlédnutí náplně předmětů + literatura? Chtěl jsem se kouknout, co obnáší algoritmika pro těžké problémy + kryptografie v podání FI MU a nějak mne to nechce pustit dál ... .

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #42 kdy: 29. 04. 2013, 21:19:29 »
http://www.fi.muni.cz/katalog/obory_html/mgr-bit.xhtml.cs

Nejsou někde volně k nahlédnutí náplně předmětů + literatura? Chtěl jsem se kouknout, co obnáší algoritmika pro těžké problémy + kryptografie v podání FI MU a nějak mne to nechce pustit dál ... .
https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2010/M0170
https://is.muni.cz/predmet/fi/podzim2012/IA101

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #43 kdy: 29. 04. 2013, 21:30:39 »
Teda... jak se na tu náplň koukám, tak mě optimismus hodně rychle přešel. Ten "Základ I" mi přijde jako absolutní úlet.

Vůbec celý to na mě působí jako že si jednou někdo sedl, vzal si do ruky katalog předmětů, které předtím už existovaly, a řekl si "co bysme tak asi do té bezpečnosti prskli?"

Analýza síťového provozu jako kdesi zastrčený volitelný předmět... Management rizik: nula. Právo: nula. Bezpečnostní normy: nula. Ale zato tam máme - tramtadadá - typy a důkazy! Petriho sítě! Sémantiky!

Tyvole, to fakt nemá cenu, ty naše školy raději zavřít - rána z milosti, než se takhle trapně trápit :( :(

txt

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #44 kdy: 29. 04. 2013, 21:37:11 »
Když se řeší ta bezpečnost... co říkáte na tohle https://www.fd.cvut.cz/pro-studenty/dokumenty/studijni_plany/magistr_bi.pdf ?
Je to relativně novej obor, neslyšel jsem o nikom kdo by to zkoušel a na garanta doc Jirovského jde vygooglovat kritika (ikdyž skripta má docela zajímavý)