V IT po čtyřicítce

Wasper

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #30 kdy: 19. 09. 2023, 22:52:46 »
Cestovat. Velehory po svete jsou velike.
Plný a jednoznačný souhlas.

Jinak @OP - to docela záleží, jaké jsi povahy. Už jsi určitě rozkoukaný, se zdravou porcí cynismu, takže se zamysli hlavně sám nad sebou, co vlastně chceš?

1. Management. No tak nějak všichni víme, že hlavní profesní pořadavek na dobrého teamleadera je schopnost dělat deštník, oddělit svěřené lopaty od těch sr***andovních věcí co padají zezhora, aby mohly v klidu lopatovat, což umí nejlépe. Je jasné, že když to deštníkuje TL, tak výš to o moc lepší nebude, spíš naopak, takže to chce kromě soft skills i dost žaludek. Čest výjímkám.

2. Specializace v oboru - pro člověka, co chce mít svůj klid (a neřešit věci, za které je placený TL a vejš) je to možnost. Stejně se tak jako nějak všichni učíme nové věci, tak jenom trochu zabrat víc. Nevýhody? Většinou míst našich snů je málo, a pokud jsou, tak jsou šeredně blbě placené.

3. Pokud současná práce přináši přiměřený dostatek peněz, tak se zaměřit na myšlenku, že do práce chodíme proto, abysme nechcípli hladem, a místo hledání nějakého pochybného profesního růstu se na to vykašlat (stejně moc není kam), a radši se věnovat růstu osobnímu. Začít cestovat, sportovat, kutit, bastlit, lepit modely, zahrádkařit, vařit pívo, chovat prase, učit se latinu, udělat si dálkově školu v oboru, co mě baví, ... .


vesterna12

  • ***
  • 124
  • byrokracie zabíjí kreativitu
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #31 kdy: 19. 09. 2023, 23:59:44 »
Kód: [Vybrat]
3. Pokud současná práce přináši přiměřený dostatek peněz, tak se zaměřit na myšlenku, že do práce chodíme proto, abysme nechcípli hladem, a místo hledání nějakého pochybného profesního růstu se na to vykašlat (stejně moc není kam), a radši se věnovat růstu osobnímu. Začít cestovat, sportovat, kutit, bastlit, lepit modely, zahrádkařit, vařit pívo, chovat prase, učit se latinu, udělat si dálkově školu v oboru, co mě baví, ... .
Lepe bych to nerekl. Ja se takto zaridil. Prostredi nekolika korporatu me spis otravilo a to je mi "teprve" 34. Vic se keca nez se dela, spousta zbytecneho papirovani, nekompetentni lidi v managementu s pochybnou kvalifikaci co mlati prazdnou slamu, politicke hry, lpeni na blbostech, atd.. Vedl jsem par projektu s nadeji, ze ja to udelam lepe, ale moc jsem nepochodil. Nektere zvyklosti se proste tezko meni na urovni managementu a zavadeni novych technologii je dlouhy proces zarhnujici nekonecny pocet porad casto na stejne tema se stejnou audienci v zaveru o nicem. Bylo to velmi vycerpavajici az jsem ztratil zajem o IT. Rozhodl jsem se rezignovat na karieru, vzal si par tydnu dovolene, kterou jsem prospal a potreboval se zacit vylozene nudit. Nasledne se ve me probudil zajem zkoumat co je noveho co je trendy. Aktualne jsem tak radova lopata, ktera cas od casu supluje svoje nadrizene a za to dostava pekne bonusy. Praci beru tak jak je. Nutne zlo se snazim co nejrychleji absolvovat. Nastesti casto resime nove technologie, coz jsou dny, kdy me to v praci zase i bavi (dokud jde o implementaci). Jinak si to kompenzuju ve volnem case. Karierni rust proste neni vsechno a zivot je moc kratky. Mohl bych zmenit praci, ale absolvovat zase ty saskarny u pohovoru a pak se hrabat zase nekde jinde v dalsi revolucni "smart sracce" pod jinou strechou... v teamu, kde jsme "jedna velka rodina"... a nejlepe jako cubka ve 12kach nekde ve startupu jako oslik za mrkvickou... no uz ted je mi blbe

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #32 kdy: 20. 09. 2023, 08:11:34 »
Cestovat. Velehory po svete jsou velike.

To nie je pre každého. Ak nehovoríme o občasných výletoch na hory, ktoré sa dajú robiť aj v zamestnaní. Možno ak niekto nemá a neplánuje rodinu, ale zas žiť ako napoly bezdomovec a túlať sa po horách človek môže aj bez toho, aby najskôr zarobil majetok :) Človek bez práce zdegeneruje.

Jimmyx

  • ***
  • 171
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #33 kdy: 20. 09. 2023, 08:20:37 »
A co by si robil bez prace po 40?
Bez prace clovek zlenivie, spohodlnie, zdegeruje na tele a na duchu a zanikne.
Vsimni si mnohych dochodcov, akonahle pridu do dochodku zacnu sa nudit, zrat, chlastat, tlstnut a zomru. Len ti ktori si nadalej zachovaju aktivnu cinnost sa doziju vyssieho veku.
Cestovat. Velehory po svete jsou velike.
To vás bude bavit maximálně rok či dva a nebo budete cestovat jen pár týdnů v roce a co zbylé měsíce? Ono poznávat něco nového je fajn, pokud je to změna. Pokud je něco nového neustále, tak je to spíše únavné a stává se z toho rutina. Jako levnější a pohodlnější variantu to zkouší hodně lidí jako život v autě, kdy se nestěhujete vy, ale stěhujete sebou celý svůj "byt" a stejně toho má většina lidí po pár letech plné zuby a když má možnost, tak toho nechá. Cestovat nalehko, tj. neustále v jiném hotelu, hostelu, kempu se zají mnohem rychleji.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #34 kdy: 20. 09. 2023, 08:52:25 »
Kód: [Vybrat]
3. Pokud současná práce přináši přiměřený dostatek peněz, tak se zaměřit na myšlenku, že do práce chodíme proto, abysme nechcípli hladem, a místo hledání nějakého pochybného profesního růstu se na to vykašlat (stejně moc není kam), a radši se věnovat růstu osobnímu. Začít cestovat, sportovat, kutit, bastlit, lepit modely, zahrádkařit, vařit pívo, chovat prase, učit se latinu, udělat si dálkově školu v oboru, co mě baví, ... .
Lepe bych to nerekl. Ja se takto zaridil. Prostredi nekolika korporatu me spis otravilo a to je mi "teprve" 34.

Gratuluju (bez sarkasmu). Me to bohuzel doslo az o deset let pozdeji, kdy jsem po dlouhem absolvovani krysiho behu v korporatu (delani daleko za ramec pracovni smlouvy atd.) usoudil, ze ta mrkvicka pred cumakem je porad stejne daleko a nadeje na postup spociva v tom byt korporatnim z...em. Ale da se zastavit a byt v klidu na svem (a spoustu reci se proste naucit poustet druhym uchem ven, i kdyz je to tedy tezky).


jjrsk

  • ****
  • 446
    • Zobrazit profil
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #35 kdy: 20. 09. 2023, 09:11:32 »
...
Je to 2336 měsíčně zdravotní pojištění. Co dalšího?
...
Mno pokud ti nevadi, ze duchod nedostanes zadny, tak si na nej samozrejme platit nemusis. Jinak to mas dalsi +- 3k. Tedy aktualne, ono se to bude vyrazne zvedat.

A sudruh fiala mohutne pracuje na tom, ze zadny duchod nedostanes, pokud neodpracujes 40 let, coz mimo jine znamena, ze pred 70tkou bude mit odpracovano malo kdo.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #36 kdy: 20. 09. 2023, 09:20:57 »
...
Je to 2336 měsíčně zdravotní pojištění. Co dalšího?
...
Mno pokud ti nevadi, ze duchod nedostanes zadny, tak si na nej samozrejme platit nemusis. Jinak to mas dalsi +- 3k. Tedy aktualne, ono se to bude vyrazne zvedat.

A sudruh fiala mohutne pracuje na tom, ze zadny duchod nedostanes, pokud neodpracujes 40 let, coz mimo jine znamena, ze pred 70tkou bude mit odpracovano malo kdo.

Preco by na tom malo byt nieco zle? Pokial niekto odpracuje napr iba 10rokov, ale caka ze od dajme tomu 65tky bude dalsich dajme tomu 20 rokov dostavat peniaze od statu ktore tam ani zdaleka neodviedol, pride mi to fer ze dostane tak prt.
Ja osobne som za system bez dochodku, uplne bez. Proste nech si kazdy zarobi pocas svojho zivota na dochodok (setrenim, investovanim, ...). Kto si nezarobi bud umrie hladom alebo chladom, alebo bude sockarit na dobrej vôli (vůli) rodiny. S tym ze by boli socialne odvody iba jednotky percent, na to aby sa pokryli pripady ked sa ti napr stane uraz a si dalej nechopny zivit sa po zvysok zivota, vtedy mi to pride nefer takeho cloveka odpisat, alebo sa niekto narodi postihnuty, a pod pripady.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #37 kdy: 20. 09. 2023, 09:23:15 »
Je mi 46 a v IT delam skoro 20let. Zkusil jsem si i pozici team leadera, ale neoslovilo me to. Delam na ICO a mam klid. Kdyz me bylo 30, tak jsem si rikal, ze jsou kolem me 30-ti leti lide a ze to bude jak u pilota tryskovych letadel, zkratka do 40 nahrazen. v 35 jsem zjistil, ze jsou kolem me 35leti kolegove, ve 40 ze jsou kolem 40leti kolegove. Zkratka moje programatorska generace tak nejak starla se mnou.
Navic mam pocit, ze je nejak malo kvalitnich programatoru kolem 30. Jak bylo psano, znaji veci z pohledu velkych knihoven a kdyz neco nefunguje, tak konec. Uz nedokazi nahlidnout pod poklicku. Sam jsem delal v C, C++, C# a ruzne skriptovaci jazyky. Zazil nekolik verzovacich systemu, systemu na ticketu, atd.
Co vidim jako nejvetsi prinos me generace, tak ze mame jak rikam moudrost. U mladych nastane nejaky problem a hned se hrouti. A to v situaci kde ja stale zustavam zenove klidny. Uz mam nejaky prehled. Nesnazim se pojmout kazdou novou technologii o ktere si prectu. Ale samozrejme se neustale dovzdelavam. At uz jde o jazyk jako takovy, vyvojova prostredi, ruzna devops, cloudove sluzby, kontejnerizace, navrhove vzory a v neposledni rade i moznosti novych verzi ruznych knihoven.
Ano, velkou cast penez si davam na investice abych v duchodu nespolehal jen na stat.
Nicmene si myslim, ze 40 lety IT dneska neni zadna tragedie. A za chvili ani 50 lety. Jedine co mi chybi je ten drive co jsem mel ve 30, ale znate tu bajku o zelve a zajicovi :)

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #38 kdy: 20. 09. 2023, 10:41:54 »
Hehe s trochou štěstí naši generaci za 30 let plně nahradí AI, a další technicky znalá generace wetware už nepřijde.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #39 kdy: 20. 09. 2023, 11:11:07 »
muzou nastat 4 moznosti, nejlepsi by byla tabulka.

inteligentni clovek + formalni vzdelani: zvladne vsecko
inteligentni clovek + bez vzdelani: zvladne hodne
blbec + formalni vzdelani: zvladne co ma odkoukane
blbec + bez vzdelani: zvladne vsecko, ale kolegove to radeji zahodi.

Podle mě to je mnohem složitější. Ignoruješ např. pracovitost a cílevědomost
např. lenost + inteligentní člověk + formální vzdělání = nebude se mu to chtít dělat
např. necílevědomost(nerozhodnost) + inteligentní člověk + formální vzdělání = vzdá to

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #40 kdy: 20. 09. 2023, 11:30:16 »
Hehe s trochou štěstí naši generaci za 30 let plně nahradí AI, a další technicky znalá generace wetware už nepřijde.

Něco podobného se říkalo už v 90. letech, kdy byl boom AI v řídících systémech. Pak to opadlo a AI byla nahrazena jinými technologiemi. Takže bych hop ještě neříkal...

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #41 kdy: 20. 09. 2023, 11:33:53 »

Jako velká prasárna mi přijde, že AFAIK nedostaneš vůbec žádný důchod pokud jsi neodpracoval 35 (nebo teď jsem našel že pokud půjdeš do důchodu o 5 let později tak 20(?)) -- je úplně jedno kolik jsi třeba za 19 let práce odvedl, prostě dostaneš nula. V normálních zemích škáluje důchod s dobou a/nebo výší odvodů už od velmi nízké částky (např. Německo - Rentenpunkte). Je tedy na tobě, jestli chceš dobrovolně platit ponzijní, nebo si myslíš, že když budeš stejné peníze dávat do investic tvé volby, tak to dopadne lépe než co ti pak možná dá někdy stát.

No mě třeba štve, že mám aktuálně odpracováno 37 let a do důchodového věku mi ještě 10 zbývá ... a přesto nemůžu jít do důchodu dřív, i když mám odpracováno více než 35 let ... fakt, po vyučení jsem nastoupil do fabriky a později přešel k IT, kde pracuji doteď ... a furt platím a furt platím ... a kdo ví, co mi za těch 10 let pak dají ... jestli ještě vůbec něco zbyde. :-(

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #42 kdy: 20. 09. 2023, 12:53:22 »
No mě třeba štve, že mám aktuálně odpracováno 37 let a do důchodového věku mi ještě 10 zbývá ... a přesto nemůžu jít do důchodu dřív, i když mám odpracováno více než 35 let ... fakt, po vyučení jsem nastoupil do fabriky a později přešel k IT, kde pracuji doteď ... a furt platím a furt platím ... a kdo ví, co mi za těch 10 let pak dají ... jestli ještě vůbec něco zbyde. :-(

Je chyba čekat na důchod od státu, protože to je dávka tak maximálně na jídlo a oblečení. Pokud si za svůj život nedal dohromady peníze aspoň na nějakou nemovitost, firmu nebo co já vim třeba sbírku aut nebo si nějakým jiným způsobem neinvestoval, tak budeš stejně nahranej. Jít do důchodu bez majetku a třeba navíc s nájmem je recept na bídu a zmar.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #43 kdy: 20. 09. 2023, 15:04:56 »
a furt platím ... a kdo ví, co mi za těch 10 let pak dají ... jestli ještě vůbec něco zbyde. :-(

Přijde mi to jako nepochopení důchodového systému, který je zavedený v ČR tj. průběžný a nikoli spořící. Spořící složku tj. 2. pilíř zrušila klika ČSSD+ANO+KSČ… Oba systémy mají své + a -, každopádně to, co jde teď na důchody, jde do kapes aktuálním důchodcům. Nikoli budoucím.

alex6bbc

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #44 kdy: 20. 09. 2023, 17:06:27 »
No mě třeba štve, že mám aktuálně odpracováno 37 let a do důchodového věku mi ještě 10 zbývá ... a přesto nemůžu jít do důchodu dřív, i když mám odpracováno více než 35 let ... fakt, po vyučení jsem nastoupil do fabriky a později přešel k IT, kde pracuji doteď ... a furt platím a furt platím ... a kdo ví, co mi za těch 10 let pak dají ... jestli ještě vůbec něco zbyde. :-(

Je chyba čekat na důchod od státu, protože to je dávka tak maximálně na jídlo a oblečení. Pokud si za svůj život nedal dohromady peníze aspoň na nějakou nemovitost, firmu nebo co já vim třeba sbírku aut nebo si nějakým jiným způsobem neinvestoval, tak budeš stejně nahranej. Jít do důchodu bez majetku a třeba navíc s nájmem je recept na bídu a zmar.

penzijko jsem zrusil s zadnym duchodem stejne nepocitam.
u nas v rodine jsou chlapi kratkoveci, vsichni umreli do 60 let, takze budu makat az do konce.