V IT po čtyřicítce

V IT po čtyřicítce
« kdy: 19. 09. 2023, 07:40:46 »
Co tak začínám s blížící se čtyřicítkou u sebe pozorovat, a bavím se i s ostatními, tak jednoduše řečeno už to není ono, alespoň ne po schopnosti vzít tři redbully a za večer něco napsat.

Naopak v otázce vnitrofiremní politiky jsem začal být řádově silnější, a odpadla naivita.

Uvažuji, jestli do budoucna opravdu vede jen cesta přes management?

Taky co se týká IT obecně, ČR už začíná být drahá a firmy uvažují, že se přesunou více na východ.

Mám touhu se neustále posouvat, ale mám pocit, že jako řadový technik v IT, už prostě není jak.



L..

  • ****
  • 309
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #1 kdy: 19. 09. 2023, 08:25:38 »
Mám asi o deset let víc. Moje přednost nikdy nebyla že bych uměl "vzít tři redbully a za večer něco napsat", ale logické myšlení, uplatňování KISS zásady, schopnost vidět potenciální problémy a navrhovat věci tak, aby byly dlouhodobě udržitelné.

Takže mi vyhovuje pozice tech leada, který má i přesahy do analýzy a architektury.

alex6bbc

  • *****
  • 1 531
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #2 kdy: 19. 09. 2023, 08:26:14 »
mi se blizi padesatka a jsem programator, do managementu se vubec nehrnu. moderni technologie tj. vsude javascript me nelakaji, takze uvazuju jakou praci si vybrat, aby me to zas nakoplo. ted uvazuju o zamestnani kde jsou stare a retro systemy, treba cobol v bankach apod. takze ja bych hledal neco neobvykleho.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #3 kdy: 19. 09. 2023, 08:54:18 »
Programovanie nie je o tom, vziat si 3 redbully. Ja som uz tento vek minuly rok presiahol. Pracujem ako vyvojar C# a perfektne si rozumiem aj s kolegami, ktori prave prisli z VS. Vzajomne sa doplname. Ja po rokoch praxe uz viem teoreticky povedat, aky flow bude najlepsi, na co si dat pozor, proste prakticke veci. Oni zase maju najnovsie poznatky, co sa tyka C#, best practicies, design pattern a pod. skor teoreticke veci. Takze ja im poviem ako by to bolo najlepsie a oni zase naklepu kod, ktory je cisty, prehladny. Takze sa takto navzajom ucime.
V terajsej praci mam v time kolegov, ktori uz su bud tesne, alebo na dochodku. V pohode s nimi pokecam, poradia, dokonca nemaju problem upravit kod, ktory je v novej verzii C#.
takze kludne rob, co ta bavi, ale hlavne sa neprestavaj vzdelavat. Firmy ocenia ludi so skusenostami, lebo to, co vidim dnes, tak 90% cerstvych absolventov ani nevie co je to databaza a transakcie.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #4 kdy: 19. 09. 2023, 09:49:07 »
chyba je ze po 40 ste stale v praci. Ako programatori patrime medzi ludi ktori po 40, ak sa 20r neflakali, uz nemusia nikdy pracovat.

Ak napr. zarobite do 40 1 milion euro (25 mega), tak pri 5% uroku je to 50k euro rocne, 4k euro mesacne tj. cca 100k korun ceskych. Taky dochodok vam nikto neda.

 25 mega je cca 2 mega rocne po dobu 12 rokov. Ak sa zacne medzi 20-30 tak do 40 ma clovek hotovo


Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #5 kdy: 19. 09. 2023, 09:59:36 »
Třeba je na čase jít dělat úplně něco jinýho, třeba jezdit s autobusem...

RDa

  • *****
  • 2 565
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #6 kdy: 19. 09. 2023, 09:59:44 »
chyba je ze po 40 ste stale v praci. Ako programatori patrime medzi ludi ktori po 40, ak sa 20r neflakali, uz nemusia nikdy pracovat.

Ak napr. zarobite do 40 1 milion euro (25 mega), tak pri 5% uroku je to 50k euro rocne, 4k euro mesacne tj. cca 100k korun ceskych. Taky dochodok vam nikto neda.

 25 mega je cca 2 mega rocne po dobu 12 rokov. Ak sa zacne medzi 20-30 tak do 40 ma clovek hotovo

A do tech 40-ti zijete u matky ve sklepe, nemate rodinu ani vlastni bydleni a jine naklady, ze? :D

alex6bbc

  • *****
  • 1 531
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #7 kdy: 19. 09. 2023, 10:07:06 »
chyba je ze po 40 ste stale v praci. Ako programatori patrime medzi ludi ktori po 40, ak sa 20r neflakali, uz nemusia nikdy pracovat.

Ak napr. zarobite do 40 1 milion euro (25 mega), tak pri 5% uroku je to 50k euro rocne, 4k euro mesacne tj. cca 100k korun ceskych. Taky dochodok vam nikto neda.

 25 mega je cca 2 mega rocne po dobu 12 rokov. Ak sa zacne medzi 20-30 tak do 40 ma clovek hotovo

kolik znate takovych lidi?

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #8 kdy: 19. 09. 2023, 10:10:07 »
Z druhého soudku, jsem mladej klučina pět let v oboru jako síťový administrátor a sysadmin. Dělám ve firmě kde IT není to co nám vydělává peníze a jsme v IT oddělení dva. Růst nahoru není možný. Jsem také z kraje kde není moc IT firem a jediná volba kam se přesunout by byl nějaký ISP.

Mýma očima vidím jedinou budoucí cestu v práci na volné noze, ale nemám takové soft skills, abych si dokázal najít klientelu, kteří by mých služeb využili.

Tom5

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #9 kdy: 19. 09. 2023, 10:29:45 »
moderni technologie tj. vsude javascript me nelakaji

Javascript ti mladí ani neznají. Všechno mají skryté knihovnami a když po nich chci pár řádek v raw javascriptu místo loadovaní 5MB knihoven, tak jsou v háji (velká část). S C++ vývojářema mám podobnou zkušenost.

Čest výjimkám!

martyd420

  • ***
  • 205
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #10 kdy: 19. 09. 2023, 10:48:57 »
Javascript ti mladí ani neznají. Všechno mají skryté knihovnami a když po nich chci pár řádek v raw javascriptu místo loadovaní 5MB knihoven, tak jsou v háji

Přené...
https://twitter.com/tapasadhikary/status/1699424859262988441/photo/1
« Poslední změna: 19. 09. 2023, 10:50:32 od martyd420 »
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #11 kdy: 19. 09. 2023, 11:51:50 »
Mýma očima vidím jedinou budoucí cestu v práci na volné noze, ale nemám takové soft skills, abych si dokázal najít klientelu, kteří by mých služeb využili.
Dohodni sa so zamestnavatelom a daj si zivnost popri praci. A mozes po praci robit servis u zakaznika a ziskas aj nejaku tu klientelu a aj si trocha rozsiris znalosti.

Co sa tyka js, to je fakt. Preto som sa prestal venovat webom. Aj na jednoduchu stranku wordpress, alebo namiesto cisteho php tam daju symfony...
Bohuzial, tyka sa to vsetkych oblasti. Aj v C# vidim ten trend, vsetko baliky, aj ked by to bolo par riadkov kodu. A potom pri debugovani su v ... pretoze nevedia, ako to vlastne funguje a co ten balik vlastne robi. Ale dnes je priorita urobit to rychlo, a v dobe virtualizacie pridat viac pamate, alebo dalsi procak je lacnejsie, ako optimalizovat kod.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #12 kdy: 19. 09. 2023, 12:49:22 »
Co tak začínám s blížící se čtyřicítkou u sebe pozorovat, a bavím se i s ostatními, tak jednoduše řečeno už to není ono, alespoň ne po schopnosti vzít tři redbully a za večer něco napsat.

Naopak v otázce vnitrofiremní politiky jsem začal být řádově silnější, a odpadla naivita.

Uvažuji, jestli do budoucna opravdu vede jen cesta přes management?

Taky co se týká IT obecně, ČR už začíná být drahá a firmy uvažují, že se přesunou více na východ.

Mám touhu se neustále posouvat, ale mám pocit, že jako řadový technik v IT, už prostě není jak.
Vzhledem k vašim výstupům zde na Root bych doporučil si doplnit kvalitní formální vysokoškolské vzdělání. Otázka je, jestli na to máte moral.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #13 kdy: 19. 09. 2023, 13:54:57 »
Vypadá to, že pracuješ v nějakém studiu či agentuře, kde máte každý týden jiný projekt a jiného klienta. Napíšete kód, ten se nasadí a pak funguje aniž by na něj někdo roky sáhl. To by mě ve 40 taky jeblo.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #14 kdy: 19. 09. 2023, 16:12:57 »
Vzhledem k vašim výstupům zde na Root bych doporučil si doplnit kvalitní formální vysokoškolské vzdělání. Otázka je, jestli na to máte moral.

Dělám pro nadnárodní IT firmu, kde tak polovina lidí kolem mě, a to v vč. systémových architektů, programátorů, adminů, prostě vejšku nemá a maj se i tak nadstandardně dobře.

Ve "formálním" vzdělání jsem nikdy neviděl budoucnost ani jako puberťák, ani teď jako třicátník a už vůbec by mi to nedávalo smysl za 10 let.


Kolem sebe vidím, že formální vzdělání, zavírá dvěře leda tak v zapšklých korporacích, kde dělaj většinou totální volové, co lpěj na takových kravinách.
Když ale tuto menšinu případů, kde skutečně nikdo rozumný pracovat nechce, vynecháme, zjistíme, že formální vzdělání je zbytečnost a NIKDO normální, to po tobě prakticky nikdy nechce, když umíš to, co k výkonu práce, umět máš.