V IT po čtyřicítce

mikrom

  • ****
  • 366
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #45 kdy: 20. 09. 2023, 18:43:04 »
penzijko jsem zrusil s zadnym duchodem stejne nepocitam.
u nas v rodine jsou chlapi kratkoveci, vsichni umreli do 60 let, takze budu makat az do konce.
A co ak budes zit dlhsie? Bude z teba bezdomovec alebo budu za teba vsetko platit deti ?


_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #46 kdy: 20. 09. 2023, 20:10:02 »
Cestovat. Velehory po svete jsou velike.

To nie je pre každého. Ak nehovoríme o občasných výletoch na hory, ktoré sa dajú robiť aj v zamestnaní. Možno ak niekto nemá a neplánuje rodinu, ale zas žiť ako napoly bezdomovec a túlať sa po horách človek môže aj bez toho, aby najskôr zarobil majetok :) Človek bez práce zdegeneruje.
Tak pokud plánuje rodinu, tak si myslím že děti jako ocení, pokud se jim bude moct věnovat. Zejména pokud je to třeba někdo, kdo není nadšen z kvality českého veřejného školství, a bude je i učit. A pokud si jich pořídí třeba 3-4 (ano, pokud chceme, aby populace neubývala, tak minimálně část rodin bude muset mít 3 děti, aby byl průměr 2, protože občas někdo děti mít nemůže/nebude).

Nebo se tu úplně zapomíná na to, že nemusí dělat práci pro prachy na uživení se, ale může dělat nějakou, kde se platí málo - třeba právě tutora těm dětem (ne nutně svým, může třeba založit klub nadaných dětí nebo dělat vedoucího v nějakém skautu či domě techniků).

Preco by na tom malo byt nieco zle? Pokial niekto odpracuje napr iba 10rokov, ale caka ze od dajme tomu 65tky bude dalsich dajme tomu 20 rokov dostavat peniaze od statu ktore tam ani zdaleka neodviedol, pride mi to fer ze dostane tak prt.
Jenže takhle to nefunguje, jednak by mohl dostat „poměrově“ (ale on dostane 0), jednak nikdo neřeší že „tam ani zdaleka neodviedol“ -- ajťák klidně za 10 let práce odvede násobně víc než někdo s minimální mzdou odvede za 40.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #47 kdy: 20. 09. 2023, 20:14:22 »
Ať se starají děti.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #48 kdy: 20. 09. 2023, 20:27:24 »
Vzpomněl jsem si na tenhle starý vtip.

Mladý a starý zaměstnanec jdou spolu do zaměstnání.
Mladý - kupa prezentací, notebook, 2 mobily, iPOD, 3 flešky na krku, kufřík plný DVD, CD, USB atd.
Starý - uvolněný, jen igelitka s jablkem a jogurtem....
Mladý říká s obdivem: "No, po tolika letech práce to máte všechno v hlavě,že?"
"Ne, pane kolego. U prd..."

Celkem to sedí, akorát už jsem se dostal do fáze, že si ten jogurt sním raději doma a vyrazím později. Jinak samozřejmě o co později přijdu, o to dřív odejdu. To jsem odkoukal od kolegy. Na jabko kašlu, ať mi nespadne korunka.

alex6bbc

  • *****
  • 1 632
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #49 kdy: 20. 09. 2023, 21:01:39 »
penzijko jsem zrusil s zadnym duchodem stejne nepocitam.
u nas v rodine jsou chlapi kratkoveci, vsichni umreli do 60 let, takze budu makat az do konce.
A co ak budes zit dlhsie? Bude z teba bezdomovec alebo budu za teba vsetko platit deti ?

bud budu pracovat do smrti, ja mam povahu, ze bych mohl byz bezdak, stacilo by sehnat penize na chlast.
nebo litr rumu a pixla prasku na spani a nazdar.
ja stejne pracuju jen kvuli manzelce a detem at se maji dobre, mi samotnemu staci malo.


Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #50 kdy: 21. 09. 2023, 08:44:49 »
Preco by na tom malo byt nieco zle? Pokial niekto odpracuje napr iba 10rokov, ale caka ze od dajme tomu 65tky bude dalsich dajme tomu 20 rokov dostavat peniaze od statu ktore tam ani zdaleka neodviedol, pride mi to fer ze dostane tak prt.
Jenže takhle to nefunguje, jednak by mohl dostat „poměrově“ (ale on dostane 0), jednak nikdo neřeší že „tam ani zdaleka neodviedol“ -- ajťák klidně za 10 let práce odvede násobně víc než někdo s minimální mzdou odvede za 40.

Mohol som tu moju prvu cast trochu preformulovat, takto su tam dve samostatne myslienky naraz.

Prvy odstavec bol miereny proti vyzierkam ktore v dnesnej dobe su uz tak vychcane ze maju v 20tke (a to si nerobim srandu), invalidny dochodok (to ze su to vacsinou urcity "spoluobcania" nechcem dalej rozoberat).
Alebo dalsi extrem, poznam zopar ludi ktorich taktikou je odrobit v nejakej praci prvy rok normalne, aby dostali zmluvu na neurcito a potom idu z jednej x mesacnej PNky do druhej. To ze maju kvoli tomu maly prijem je im jedno - je to sorta ludi bezne oznacovani ako povalaci (to su ti ludia ktorich som supnul do suplika odrobim 10 rokov zo 40tich ale chcem plny dochodok).
Dalsi extrem su ludia ktori sice robia cely zivot, ale casto krat na cierno. Neodvadzaju nic, alebo len tu a tam maju nejaku oficialnu robotu. Tito dokazu tiez uplne jednoducho zapadnut do kategorie mam odrobenych 10rokov (citaj mam zaplatene odvody za 10rokov), ale chcem dochodok ako za 40 rokov.

Druhy odstavec bol mysleny v zmysle finalneho stavu, kedy dochodok uz neexistuje, iba pre tych par nestastnikov ktori ho fakt potrebuju. Je to stav ktory sa neda dosiahnut zajtra, ale ak by sa k nemu islo, tak potrva minimalne 4-5 generacii, ked sa bude postupne uberat mnozstvo socialnych odvodov, plus pravdaze bude postupne klesat aj dochodok, pretoze clovek si ma minimalne X percent z neho zadovazit setrenim/investovanim/... sam z usetrenych odvodov, az by sa postupne dosiahol finalny stav.
« Poslední změna: 21. 09. 2023, 08:46:35 od kanoe22 »

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #51 kdy: 21. 09. 2023, 09:24:47 »
Preco by na tom malo byt nieco zle? Pokial niekto odpracuje napr iba 10rokov, ale caka ze od dajme tomu 65tky bude dalsich dajme tomu 20 rokov dostavat peniaze od statu ktore tam ani zdaleka neodviedol, pride mi to fer ze dostane tak prt.
Jenže takhle to nefunguje, jednak by mohl dostat „poměrově“ (ale on dostane 0), jednak nikdo neřeší že „tam ani zdaleka neodviedol“ -- ajťák klidně za 10 let práce odvede násobně víc než někdo s minimální mzdou odvede za 40.
Este dodam - rozdelil by som tvoju odpoved na dve casti, prva ked odrobis 10rokov a dostanes nulu vid moja odpoved vyssie.

Druha cast, podla mnozstva zaplatenych odvodov:
Pravdaze ked clovek dostane dochodok, tak by to malo byt pomerovo k tomu kolko zarabal, je rozdiel ked niekto odvedie do socialnej poistovne 100eur mesacne (alebo kolko su minimalne odvody), a niekto kto tam mesacne odvedie 1000 eur. Ten s tisickou ma mat vyssi dochodok. Otazka je ci ho ma mat 10nasobny. Podla mna ano, len su tam dalsie problemy spojene s odvodmi: idealne by bolo keby boli rovne odvody/dane a nie vselijake progresivne zdanovanie podla vysky prijmu. Akurat to robi bordel a ten kto chce s tym aj tak vyj*be.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #52 kdy: 21. 09. 2023, 10:32:23 »
Posun do managementu není jediná cesta. A kolikrát to není ani správná cesta. Manažerů je potřeba málo. Šance sehnat práci jako manažer se s věkem hodně snižuje. Pokud v tom nejste hodně dobrý a nebaví vás to, tak to nedělejte. V šedesáti pak budete soupeřit s frikulínem a to není snadné.

Jiná cesta je prostě se držet svého kopyta a jet dál v tom, co dosud. Sice na vás budou koukat divně, nemůžete čekat nějaký super plat, ale funguje to.

Ještě jiná cesta je zůročit své netechnické zkušenosti. Řada firem na to slyší a takové lidi si drží. Stále děláte svou obvyklou práci, ale navíc mentorujete mladší kolegy, podílíte se větší míře na designu a plánování a obvykle vám přidělí nějakou nálepku typu SME (subject matter expert). Vyžaduje to hodně aktivity z vaší strany, trochu herectví a špetku asertivity. Je to o tom umět své zkušenosti prodat, což znamená, že musíte dělat něco navíc. A často i natajňačku :-)

No a ještě jsem zažil lidi, kteří vydrželi ve firmě bez problémů proto, že udržovali nějaký legacy systém, který už se mladým nelíbil. To je sice fajn, ale obvykle to znamená být odejit společně s tím legacy systémem. Divil jsem se, co všechno se ještě udržuje v bankách.

To je asi tak vše, co můžete dělat jako zaměstnanec. Více možností budete mít jen pokud si založíte firmu a pojedete na sebe. To je těžké, ale na druhou stranu pak obvykle nikoho nezajímá, kolik je vám let.

Osobně jsem se rozhodl pokračovat v tom, co jsem dělal (database engineer). Ale změny ve firmě a nové projekty mě tak nějak posunují po nových technologiích. Takže jsem se za posledních pár let naučil Javascript a Python a kamarádím už i s AWS. Jsem v týmu nejspíš nejstarší (47 let), ale pořád mě to takhle baví a stále se cítím užitečný. Manažerskou pozici jsem si zkusil před 12 lety a tak vím, že to vážně nechci.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #53 kdy: 21. 09. 2023, 10:40:23 »
No a ještě jsem zažil lidi, kteří vydrželi ve firmě bez problémů proto, že udržovali nějaký legacy systém, který už se mladým nelíbil. To je sice fajn, ale obvykle to znamená být odejit společně s tím legacy systémem.
Casto byva problem, ze by aj chceli oddist, ale prave ten system ich tam este drzi. A ano, mladi uz nechcu ani system, ktory ma napr. 5 rokov, a nie 10-15 a viac, co byva bezne vo velkych korporaciach, kde proste ten system je tak previazany, ze sa neda len tak vymenit.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #54 kdy: 21. 09. 2023, 22:45:12 »
Jste v IT už dlouho a rádi byste zkusili něco nového? Máte spoustu zkušeností? Nudíte se? Vykašlete se na medvídka mývala a pojďte aspoň na pár hodin týdně k nám do školství! Možná i díky vám pak ubyde pár stížností na jeho kvalitu a když se to povede, zažijete takový pocit smysluplné práce, že se vám to nebude chtít opustit. GLHF!;)

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #55 kdy: 22. 09. 2023, 09:19:16 »
Až se bude zas moc používát rákoska a to i na rodiče, tak to začne být zajmavé....
« Poslední změna: 22. 09. 2023, 09:20:47 od LivingLegend »

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #56 kdy: 22. 09. 2023, 09:53:26 »
Škola nemá vychovávat, má předávat vědomosti.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #57 kdy: 22. 09. 2023, 10:07:39 »
Tak to je jasné, a měl jsem za to že normální. Ale je smutné že dnešní mainstream to tak nevidí.

Chvíli jsem si říkal že bych si udělal minimum ( teď snad už ani není potřeba) a šel bych to zkusit. Ale když jsem se pak bavil s kamarádkami co učí, tak ani za zlatý prase. By si na mně nějakej týpek otevřel hubu, a už by letěl i s tím fakanem. A do toho ještě slavná inkluze? Díky ale ne. Všem co to dělají, klobouk dolu.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #58 kdy: 22. 09. 2023, 11:16:12 »
Je to práce jako každá jiná. I pokladní v Lídlu si může myslet, že plní nějaké poslání, a že bez ní by lidé umřeli hlady. Pokud to ty lidi baví, buďme rádi a važme si toho, ale i oni si musí vážit toho, že mohou dělat co je baví, i za cenu nižšího ohodnocení, stresu a podobně.

Stejně jako ve spoustě dalších oborů platí, že řada těch lidí by se jinak uživit nedokázala, a spousta z nich učit neumí a ještě mají potřebu moralizovat.

Osobně bych zrušil všemožné výchovy, pedagogové ať si jdou učit něco pořádného, nebo třeba kopat brambory. Dětem by zbylo více času na rozvíjení dovedností, které je opravdu zajímají. Jestli ten čas prosedí u televize nebo s venku cigaretou, to je věc rodičů.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #59 kdy: 22. 09. 2023, 12:25:04 »
Škola nemá vychovávat

Proč?