Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #15 kdy: 21. 02. 2023, 10:08:24 »
Moje zkušenost - spolupráce s Indama v Indii zajímavá, ale je to spíše systémem - oni třeba i vědí, že to dělají blbě, ale pokud to udělají blbě podle instrukcí nadřízeného, tak jsou v pohodě, pokud to udělají dobře ale mimo instrukce, tak je vyhodí - přiznali osobně když jsem zarejpal.
Indové přetažení do USA/EU byli typicky v pohodě (na druhou stranku, přetahovali se Ti, co se osvědčili)


Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #16 kdy: 21. 02. 2023, 10:26:46 »

Poprve v zivote jsem slysel vetu " ale neexistuje explicitni pozadavek, ze ten script nema padat"


Jo.. tak to zavidim. Tohle u nas posloucham, celkem casto . A to to nejsou Indove, ale češi.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #17 kdy: 21. 02. 2023, 10:35:38 »
Indove jsou predevsim zvykli poslouhcat a nechaji si neskutecne sr*t na hlavu. Je to danny jejich kastovnim systemem. Zazil jsem to na par mitingach kde jsem byl jedinej bilej, videl jsem jak otresne se k sobe dokazou chovat jenom proto ze je nekdo z nizsi kasty. Navic se muze stat ze nekdo povysi, s tom jejich systemu, a nejednou se ten clovek prestane snazit a z inteligentniho pracovityho cloveka se stane totalni lempl.

Zazil jsem situaci s nasim Pakistanskym kolegou, kdy nas jeden super arogantni manazer urgoval abysme neco udelali. A Muhamad mu odpovedel ze uz je to davno hotovy. Za tyden prisla dalsi urgence a pak znovu a znovu, takhle to slo asi 2 mesice. My Cesi jsme si rikali ze ten super manager je fakt k*kot ze ani necte maily od lidi co odpovidaji. Ale Muhamad s tim byl uplne v podode. Pak nam vysvetlil, ze dela vsechno pro rodinu a dokud mu chodi vyplata, tak si praci nebere osobne. Emoce si nechava na doma, a v praci je v klidu a aby nechodil nasranej domu a neprenasel to na svoje neblizsi.
Musel jsem uznat, ze ten indickej pristup k praci ma neco do sebe.

Jeste mam zkusenosti s firmou Infosys (a podobnyma), ktery se specializujou na uplny nooby, kteri pracuji za par rupii.
Ma 1. meeting prijde inteligentni clovek, ktery vsemu rozumi, ktery podobnou praci uz delal a navrne reseni. Zakaznik je nadseny podepise smlouvu, ale vy pak zjistite ze ten clovek uz na tom projektu dal nepracuje. Misto nej na projekt nasadi totalniho nooba, kterej se neumi ani prihlasit vy jako zakaznik ho musete vsechno naucit.
Za pul roku, kdyz uz ten kontroktor uz neco umi, tak pozada o zvyseni platu, firma ho vykopne a nasadi dalsiho nooba.
A tak to jde porad dal.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #18 kdy: 21. 02. 2023, 10:40:21 »
Já teď mám práci, kde nejsou indové, a už nechci jinou, asi tak...

none_

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #19 kdy: 21. 02. 2023, 11:10:12 »
Indu je hrozne moc, takze jsou dobri i spatni. Problem je, ze programovani je pro ne cesta nahoru, takze programovat chce kazdy. Nezavisle na tom, co umi nebo neumi. Mam pocit, ze v CR/EU/vetsine sveta jde clovek programovat, protoze se o to zajima, bavi ho to. Spousta indu jsou programatori z Kolbenky. To se projevuje tak, ze prijde clovek, ktery tvrdi, ze 8 let programoval REST microservices, ale netusi, co znamenaji zkratky HTTP GET. On totiz sice delal 8 let microservices, ale bylo to tak ze mu nekdo rekl: tady je interface X a interface Y. Implementuj interface X tak, ze zavola interface Y. A vubec jim nevadi, ze delaji furt jedno a to samy dokola a vubec tomu nerozumi. Jsou presne takovi programatori, o jakych se mluvilo pri rekvalifikaci horniku z Ostravy. Proste postavte ho ve Skodovce k pasu a on bude zcela spokojene 8hodin denne nandavat prave predni kolo na auto.

Pokud clovek dostane tuhle horsi skupinu na starosti, tak je to s nima boj. Vlastni iniciativu nemaji, vsechno odkyvaji, pokud jim clovek nepolozi primou otazku, mlci, vsechno se vlece a kvalita kodu odpovida prinejlepsim tomu, co se jim podarilo uz nekde zkopirovat.

Na jejich obranu, za to, jak s nima agentury vy**bavaji, bych se taky nepretrhnul.

No a pak jsou ti dobri, ale ti uz vetsinou utekli z Indie...


none_

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #20 kdy: 21. 02. 2023, 11:12:14 »
Jo a prace s Indy ma jeste jedno specifikum. Vetsina dela z prostredka rusne krizovatky/chleva/skolky. Ti nejlepsi z nejakyho super openspace. Coz znamena, ze bucici kravy, troubici ryksi a rvouci deti jsou na dennim poradku. :D

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #21 kdy: 21. 02. 2023, 11:39:11 »
no tak to dela Accenture (a dalsi) taky, to je strategie, jak platit co nejmensi pocet senioru.

Infosys je ovsem extra dobry priklad, jen tedy oni pouzivaji interne termin "fresher". Jedinym cilem managera je nacpat jich do projektu co nejvic. Potom na kazde schuzi se resi narustajici pocet eskalaci zakaznika a rve se na ty lidi, co maji 3 mesice zkusenosti.

Neustale probiha reorganizace, tym 30 lidi je tristen do L1-L5, ale protoze nedokazou ani zakladni veci, pojedinym zkusenym indickym managerovi/neprogramatoru, co zije v  USA casove zone se chce, aby pomahal s L1 incidenty a delal reverse engineering. Ten to bere celkem klidne, protoze "ja na schuze ve vasi zone chodit nemohu" a tise si hleda praci jinde.

Priblizne po 3letech management zakaznika osviti genialni napad zmeny Indicke firmy, Nastoupi treba Wipro, ktere to bude kurvit nalsledujici 3 roky, zatimco Infosys se to presune kurvit jinam.

 nasledujici rok panuje totalni chaos, ktery je "pochopitelny" protoze probiha knowledge transfer nezdokumentovanych a nikym nechapanych veci plus migrace mezi platformami vendora.
A cyklus se opakuje.




Jeste mam zkusenosti s firmou Infosys (a podobnyma), ktery se specializujou na uplny nooby, kteri pracuji za par rupii.
Ma 1. meeting prijde inteligentni clovek, ktery vsemu rozumi, ktery podobnou praci uz delal a navrne reseni. Zakaznik je nadseny podepise smlouvu, ale vy pak zjistite ze ten clovek uz na tom projektu dal nepracuje. Misto nej na projekt nasadi totalniho nooba, kterej se neumi ani prihlasit vy jako zakaznik ho musete vsechno naucit.


Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #22 kdy: 21. 02. 2023, 13:49:21 »
Indu je hrozne moc, takze jsou dobri i spatni. Problem je, ze programovani je pro ne cesta nahoru, takze programovat chce kazdy. Nezavisle na tom, co umi nebo neumi. Mam pocit, ze v CR/EU/vetsine sveta jde clovek programovat, protoze se o to zajima, bavi ho to. Spousta indu jsou programatori z Kolbenky. To se projevuje tak, ze prijde clovek, ktery tvrdi, ze 8 let programoval REST microservices, ale netusi, co znamenaji zkratky HTTP GET. On totiz sice delal 8 let microservices, ale bylo to tak ze mu nekdo rekl: tady je interface X a interface Y. Implementuj interface X tak, ze zavola interface Y. A vubec jim nevadi, ze delaji furt jedno a to samy dokola a vubec tomu nerozumi. Jsou presne takovi programatori, o jakych se mluvilo pri rekvalifikaci horniku z Ostravy. Proste postavte ho ve Skodovce k pasu a on bude zcela spokojene 8hodin denne nandavat prave predni kolo na auto.

Podobní borci jsou už k dispozici i na pracovním trhu v Česku. Asi ne takhle extrémně, ale lidi, kteří nemají zásadní informace o tom, jak co funguje a ani se tím netrápí.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #23 kdy: 21. 02. 2023, 16:03:16 »
U nás indi mali dve vlastnosti, ktoré som nikde inde nevidel.
Keď nám doniesli ovocie do kuchyňky, tak skôr ako stihli zavrieť dvere už tam nič nebolo. Nosili si to na stôl, kilogramy jabĺk a banánov každý.
A dokázali obsrať záchod s neuveriteľnou variáciou. Ten sa snáď postavil na kľučku a sral smeorm k nebu aby toto dokázal.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #24 kdy: 21. 02. 2023, 16:13:20 »
oni drepi na tom okraji misy, to se fakt spatne balancuje, na to nejsou zvykli. To mi vysvetlil kolega z univerzity (kde bys predpokladal vetsi miru vzdelani a rozhledu).


U nás indi mali dve vlastnosti, ktoré som nikde inde nevidel.
Keď nám doniesli ovocie do kuchyňky, tak skôr ako stihli zavrieť dvere už tam nič nebolo. Nosili si to na stôl, kilogramy jabĺk a banánov každý.
A dokázali obsrať záchod s neuveriteľnou variáciou. Ten sa snáď postavil na kľučku a sral smeorm k nebu aby toto dokázal.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #25 kdy: 21. 02. 2023, 16:51:25 »
oni drepi na tom okraji misy, to se fakt spatne balancuje, na to nejsou zvykli. To mi vysvetlil kolega z univerzity (kde bys predpokladal vetsi miru vzdelani a rozhledu).



Teoreticky ano , v praxi bida. Kdyz jsem videl v menze bezradnost ohledne uziti priboru , ztratil sem iluze.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #26 kdy: 21. 02. 2023, 17:38:26 »
rekneme si to takhle.

ono je to depresivni tema z mnoha uhlu.

Indie ma 1.4 miliardy lidi. pulka je mladsi 30 let.  Vekovy median je 29.
Vynasobte tyhle cisla jakykoli malym zlomek a porad zbude VELIKANSKE cislo.

India jako stat ma jasne priority, digitalizace a anglictina a poskytovani IT  sluzeb je pilirem.

Na rozdil od nasi bananove republiky, kdy je hlavni nevystrkovat hlavu a pripravovat se na praci u pasu s automobilovymi dily. (I kdyz teda nevim, co s temi pasy ted bude).
O anglictine se porad na rootu diskutuji rozrusene debaty, jak se precenuje a jak jeji pouzivani obtezuje.




Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #27 kdy: 21. 02. 2023, 19:17:19 »
rekneme si to takhle.

ono je to depresivni tema z mnoha uhlu.

Indie ma 1.4 miliardy lidi. pulka je mladsi 30 let.  Vekovy median je 29.
Vynasobte tyhle cisla jakykoli malym zlomek a porad zbude VELIKANSKE cislo.

India jako stat ma jasne priority, digitalizace a anglictina a poskytovani IT  sluzeb je pilirem.

Na rozdil od nasi bananove republiky, kdy je hlavni nevystrkovat hlavu a pripravovat se na praci u pasu s automobilovymi dily. (I kdyz teda nevim, co s temi pasy ted bude).
O anglictine se porad na rootu diskutuji rozrusene debaty, jak se precenuje a jak jeji pouzivani obtezuje.

Fyzicka ekonomika je zaklad. Indie rozvyji i tu fyzickou ekonomiku.

Anglicky mluvi kdejaky zdegenerovany debil (vetsina anglosasu).
« Poslední změna: 21. 02. 2023, 19:20:42 od APhacker_mob »

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #28 kdy: 21. 02. 2023, 20:42:09 »
Jeste mam zkusenosti s firmou Infosys (a podobnyma), ktery se specializujou na uplny nooby, kteri pracuji za par rupii.
Ma 1. meeting prijde inteligentni clovek, ktery vsemu rozumi, ktery podobnou praci uz delal a navrne reseni. Zakaznik je nadseny podepise smlouvu, ale vy pak zjistite ze ten clovek uz na tom projektu dal nepracuje. Misto nej na projekt nasadi totalniho nooba, kterej se neumi ani prihlasit vy jako zakaznik ho musete vsechno naucit.

Tohle jsem slyšel, že dělá dost firem i v ČR, před podpisem smlouvy ukážou hromadu expertů a seniorů, a po podpisu smlouvy na vše nahází juniory.

Pro mě vtipné, bavil jsem se s Indem, co zakládal startup, tak si nabral indické programátory, šel do toho s tím "za 2 týdny udělám prototyp". Po 3 měsících nakonec dostal totálně zabugovanej prototyp, kterej stál 5x tolik než čekal, a ještě to nefungovalo. A to v té Indii sám žil ;D

Já osobně chci udělat SaaS software, tak se učím webdevelopment sám, sice si každej může najmout inda za deset dolarů na hodinu, jenomže oni by tam namrskali to nejsnadnější, a těch 90% práce, které spočívá v ladění a řešení detailů (a v tom je zakopanej pes) by nedotáhli.

Jako samozřejmě věřím, že by to nějakej Ind zvládl, otázka je, jestli by vůbec ve výsledku byl levnější než čech, Ind na takové úrovni. Já sám u sebe jsem už zjistil, že se osobně nevyplatím pro outsourcing američanům, protože už si říkám skoro o US plat.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #29 kdy: 21. 02. 2023, 21:07:14 »
protože už si říkám skoro o US plat.
Co je US plat? Clovek v SF muze klidne vydelavat 5x vice nez clovek v Nebrasce.