Práca IT vo Švajčiarsku

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #105 kdy: 03. 01. 2023, 20:45:19 »
ja si pekne homeofficuji na chate, kdyz chci na pivo tak jdu na pivo pohoda.
zbytek dne jsem pak s rodinou v meste, kde neni draho.

takze bych se prahu i cizinu vykaslal, delal bych do ciziny remote a krasne bych si zil v zapadakove.


Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #106 kdy: 03. 01. 2023, 20:57:52 »
To funguje do te doby nez ma clovek rodinu a potreba skolek/skol, kultury atd. Pak uz to takova sranda neni.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #107 kdy: 03. 01. 2023, 21:16:41 »
Jiný člověk má zase k riziku averzi, dokud někde něco dluží, pořádně nespí a nejspokojenější je, když vyrazí o víkendu s batohem do hor.

Ano je to o vztahu k riziku, ale není to o tom, že ty neriskuješ, je to o tom, že ty svoje rizika doopravdy neznáš. To je stejné jako říct, že když já někde ušetřím 100.000 Kč, že nejsem spořivý protože kupuji mléko o 5Kč dráže a ty jsi spořivější, protože kupuješ mléko o 5 Kč levněji, ale jinde si utratil o 100.000 Kč víc.

Největší riziko není nějaký SP500 (tam je riziko nula, protože už funguje asi 150 let, je tam jen volatilita, spíše než skutečné riziko), riziko jsou tvoje vztahy i tvoje finanční plánování.

Moje osobní zkušenost je, že největší riziko je jet na jistotu. Podnikatelé, kteří denně riskují nekončí s důchodem 8.000 Kč s tím, že nemají na rohlík, ti mají hromadu zkušeností a známostí, a končí pěkně zajištění. Pokud někdo končí s důchodem 8.000 Kč, tak je to babička co nikdy v životě nic neriskovala, jela předepsaný systém, zůstala v práci 40 let a nikdy nic nezměnila.

Právě že, ten život "bez rizika" je to největší riziko. Takže to není o vztahu k riziku, jako spíše o pohodlnosti.

A věř mi, že když mi investice klesnou o 200.000 Kč za měsíc, spí se mi skvěle, často o tom ani nevím, protože mě to vůbec nezajímá. Ty taky nesleduješ hodnotu bytu kde bydlíš každou minutu, já taky nesleduji svoje investice a jejich cenu každou minutu, protože je zítra neprodávám.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #108 kdy: 03. 01. 2023, 23:26:41 »
i kdybys náhodou se dostal do nouze, tak to můžeš i při propadech po částech vybírat, je to relativně likvidní, nemůžeš prodat 1/100 nemovitosti za 3 dni, abys měl zítra na jídlo.

Pro tebe nejhorší situace je, když se dostaneš do stavu likvidní nouze. Teoreticky můžeš mít třeba byt, ale vyhodí tě v práci, onemocníš a žádná banka ti nepůjčí a jsi najednou ve stavu likvidní nouze. Nikdo ti nepůjčí pod 100% RPSN a byt prodáš na rychlo tak za 50% ceny.

Samozrejme ze ked to splatim tak mam likvidny kes poruke. To by som bol dobry blb ak by som isiel "nadoraz". Rovnako ako by som bol blb ist nadoraz s hypotekou (podla mna vacsina ludi na sk / cz scene v reale "nema na hypoteku", vela ludi islo totalne na kost).

Mam par rokov kesu bokom (po splateni hypoteky).

Z mojho pohladu, ak ma clovek volne prostriedky tak splatit dlh je to najlepsie co moze spravit. Odkedy zacal byt dlh cool? Dlh je otrasna gula na nohe a zacali sme sa tvarit ze inak sa ani neda fungovat. Dlh je rakovina tejto doby.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #109 kdy: 04. 01. 2023, 08:25:48 »
Z mojho pohladu, ak ma clovek volne prostriedky tak splatit dlh je to najlepsie co moze spravit. Odkedy zacal byt dlh cool? Dlh je otrasna gula na nohe a zacali sme sa tvarit ze inak sa ani neda fungovat.

Spoiler alert názor! Ne fakta, ne nějaký argument, názor. Proti tomu co jsem říkal nemáš argument, ani fakta, ani vůbec proti tomu nevystupuješ, říkáš že máš názor, něco ve stylu "cítím, že tahle zima bude chladná" a tím argumentuješ proti meteoroligickému modelu ze satelitů. Máš prostě jen názor jak to cítíš, ale obhájit si ho a podložit něčím nedokážeš.

Takže já to ani neberu, že se mnou nesouhlasíš, jen že prostě si utvrzelý ve své pravdě, kterou ani nedokážeš obhájit, jen jí tak cítíš.


Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #110 kdy: 04. 01. 2023, 08:43:25 »

Z mojho pohladu, ak ma clovek volne prostriedky tak splatit dlh je to najlepsie co moze spravit. Odkedy zacal byt dlh cool? Dlh je otrasna gula na nohe a zacali sme sa tvarit ze inak sa ani neda fungovat. Dlh je rakovina tejto doby.

takže podle tebe za předpokladu, že mám jeden dluh úročený 2,2% a druhý dluh úročený 4%,  a na obyčejném spořáku mám úrok 5%, tak mam vzít ty peníze ze spořáku, a umořit tím ten dluh?

teda, z tebe by meli ekonomove radost :-D :-D

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #111 kdy: 04. 01. 2023, 09:00:20 »
Presne tak, mas ten dlh splatit. Mna fascinuje, ze sa najdu ludia, ktori obhajuju, ze vlastne byt zadlzeny je uplne super :D

Tak si poloz otazku, co by sa stalo, ak by vsetci splatili svoje dlhy a nakupovali by co najviac za hotove -> tento system postaveny na dlhu by padol z vecera do rana. Tym co robis len zivis toto nekonecne ponzi a si sam sucastou tejto zvratenej filozofie nekonecneho rastu.

Preco napriklad v arabskych krajinach je zakazany urok? Pretoze vedia ze to je uplna rakovina.

Papierovi milionari ... Ovladol vas mamon a chamtivost. Barak za 20 mega na splatky :DDDD Splatkovi krali ... boze. Ved ty svoj zivot nevlastnis ale mas ho pozicany a banka ta drzi za gule, to musi byt super pocit.
« Poslední změna: 04. 01. 2023, 09:06:49 od tvojtatko »

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #112 kdy: 04. 01. 2023, 09:09:12 »
Presne tak, mas ten dlh splatit. Mna fascinuje, ze sa najdu ludia, ktori obhajuju, ze vlastne byt zadlzeny je uplne super :D


Ok. tak uz aspon vime, ze jsi naprosto mimo.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #113 kdy: 04. 01. 2023, 09:15:28 »
Presne tak, mas ten dlh splatit. Mna fascinuje, ze sa najdu ludia, ktori obhajuju, ze vlastne byt zadlzeny je uplne super :D


Ok. tak uz aspon vime, ze jsi naprosto mimo.

Co je mimo na tom nemat dlh? mimo je zit na dlh.

Opakujem to sto krat, mna nezaujima ze si servisujem dlh a chcem viac a viac a viac a viaaaaaaac penaziiiiiii :D Ja chcem slobodu, nie peniaze.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #114 kdy: 04. 01. 2023, 09:54:58 »
Mně osobně se to taky nelíbí, ale žijeme v systému, kde mít dluh je výhodnější než ho nemít. Lidi, kteří chtějí mít klid a pořádek a žít bez dluhů (jako třeba tvojtatko), pak v podstatě přispívají na ty ostatní, kteří umí líp využívat nastavení systému. Je to dlouhodobě udržitelný? Řekl bych, že ne. Ale zatím to drží a ještě nějakou dobu bude.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #115 kdy: 04. 01. 2023, 10:25:28 »
ano, je lepsi ako privatni bankari.
staci sa pozriet o kolko percent rocne PRIEMERNE rastie sp500. Asi by si mal vytiahnut hlavu z piesku, svet ti uteka...

chapem, ze priemerny zamestnanec v IT sa rozumie vsetkemu vratane lovu zralokov a kvantovej fyziky :)
skuste sa spytat niekoho kto sa takej veci realne venuje, preco nemaju jeho klienti vynos 8% v cistom.

ad S&P 500: vid prilozeny graf, co by ste asi hovorili v roku 2010? "Uzasny hruby zisk po 10ich rokoch vo vyske krasnej okruhlej nuly, nas ciel kvoli ktoremu sme si v roku 2000 zobrali uver" ? :)

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #116 kdy: 04. 01. 2023, 10:55:36 »
chapem, ze priemerny zamestnanec v IT sa rozumie vsetkemu vratane lovu zralokov a kvantovej fyziky :)
skuste sa spytat niekoho kto sa takej veci realne venuje, preco nemaju jeho klienti vynos 8% v cistom.

Nemají ho, ne proto, že by to nešlo, ale protože jako spousta lidí na root.cz jsou nádherní teoretici, ale v praxi při propadech prodávají a při vzestupech nakupují.

Ono je dost velký rozdíl něco vědět a dělat to tak.

Což mi připomíná bezvadnou storku od jednoho coache balení holek, který v centru potkal jednoho člověka z fóra, deset let studoval balení holek, věděl o tom vše, na fóru vystupoval jako expert na entou, každou knížku o tom měl přečtenou no a ten coach mu řekl: "to je skvělé, od tebe se můžu tolik naučit, pojď a ukaž mi to". A ten týpek se rozběhl a zmizel za rohem, on ho tam pak našel, jak tam brečí s tím, že vlastně nikdy žádnou holku nesbalil, ale ví o tom vše, ale bojí se to udělat.

To je stejné i na fórech o investování i zde. Každý expert non plus ultra, ale když dojde na lámání chleba, tak se schová za rohem a brečí.

Já každému doporučuji, ať začne pravidelně investovat na burze s malými částkami a získá si emocionální zkušenost s tím kolísáním, a to trvá opravdu roky. A třeba po 5ti letech člověk může začít investovat víc. Emocionální reakci na to, když vám investice klesne o 30% se prostě s knížky naučit nedá.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #117 kdy: 04. 01. 2023, 11:50:06 »

skuste sa spytat niekoho kto sa takej veci realne venuje, preco nemaju jeho klienti vynos 8% v cistom.

Nemají ho, ne proto, že by to nešlo, ale protože jako spousta lidí na root.cz jsou nádherní teoretici, ale v praxi při propadech prodávají a při vzestupech nakupují.
...

Bud je clovek teoretik, ktory nema prakticke skusenosti alebo to robi a babre to.
Clovek co "zle obchoduje" nie je teoretik :).

Mozte samozrejme tvrdit, ze ludia co sa zivia investovanim cudzich penazi na plny uvazok to robia zle a Vy ako amater to viete robit spravne. Do istej miery to samozrejme moze byt pravda. Ale to rozhodne nie je masova cesta pre ludi co pracou v IT zarobia vacsiu kopku penazi.

Poznam osobne par ludi co tuto cestu skusali a nik sa mi nepochvalil, ze tym zarobil sumu prevysuju drobne na pivo. Ono ak usetrim za rok 1M CZK a vytlciem z toho obchodovanim cisty zisk povedzme 2%, mam zisk 20.000... to je na urovni, ze sa mi "neoplati vstat z postele kvoli tomu" :).
Samozrejme, asi by si to mal kazdy vyskusat, ked je niekto tak sikovny, ze spolahlivo zarobi 10% netto, tak uz to zacina byt zaujimave.



Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #118 kdy: 04. 01. 2023, 12:21:10 »
Preco napriklad v arabskych krajinach je zakazany urok? Pretoze vedia ze to je uplna rakovina.

A ty si myslis ze tam ti niekto len tak da peniaze zadarmo? Proste sa to obide, ze sa to nevola urok ale vysledok je rovnaky a skor este horsi:

https://finmag.penize.cz/penize/290570-hypoteka-po-muslimsku-jak-se-dela-uver-na-bydleni-kdyz-je-urok-hrich

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #119 kdy: 04. 01. 2023, 12:27:36 »


Bud je clovek teoretik, ktory nema prakticke skusenosti alebo to robi a babre to.
Clovek co "zle obchoduje" nie je teoretik :).

Mozte samozrejme tvrdit, ze ludia co sa zivia investovanim cudzich penazi na plny uvazok to robia zle a Vy ako amater to viete robit spravne. Do istej miery to samozrejme moze byt pravda. Ale to rozhodne nie je masova cesta pre ludi co pracou v IT zarobia vacsiu kopku penazi.

Poznam osobne par ludi co tuto cestu skusali a nik sa mi nepochvalil, ze tym zarobil sumu prevysuju drobne na pivo. Ono ak usetrim za rok 1M CZK a vytlciem z toho obchodovanim cisty zisk povedzme 2%, mam zisk 20.000... to je na urovni, ze sa mi "neoplati vstat z postele kvoli tomu" :).
Samozrejme, asi by si to mal kazdy vyskusat, ked je niekto tak sikovny, ze spolahlivo zarobi 10% netto, tak uz to zacina byt zaujimave.


Tych 8% je priemer za dlhe obdobie. Mat investicny horizont jeden rok je uplna blbost.

https://www.fool.com/investing/2021/05/07/is-the-sp-500-all-you-need-to-retire-a-millionaire/

Ludia co chcu predcasne splacat hypoteky by si mali nastudovat co je to "zlozene urocenie"  ::)

Edit: gramatika