Realita českých programátorských platů

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #45 kdy: 03. 11. 2022, 19:56:07 »
a me zas stve, ze me napadne x ruznych reseni a pak nevim, ktere pouzit.

Řekl bych, že ještě horší je, když se sice nabízí hned několik řešení, ale žádné z nich pěkné (dané omezeními v dané situaci, nikoliv nízkou úrovní znalostí nebo schopností).


a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #46 kdy: 03. 11. 2022, 20:02:50 »
a me zas stve, ze me napadne x ruznych reseni a pak nevim, ktere pouzit.

Řekl bych, že ještě horší je, když se sice nabízí hned několik řešení, ale žádné z nich pěkné (dané omezeními v dané situaci, nikoliv nízkou úrovní znalostí nebo schopností).

tak jsi to propichnul, udelat to v js na frontendu, udelat na backendu v te ci one vrstve, nebo snad jen v db, pripadne i jen v configu kdyz by to slo.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #47 kdy: 03. 11. 2022, 20:11:11 »
Ja vidim problem v tom, ze vetsina lidi proste neumi odhadnout svoje schopnostj.

na jedny strane existuje spoustu senioru, kteri se boji rict obplat, ktery by jim objektivne mel nalezet

na druhy strane jsou juniori, kteri se citi jakonmistri sveta a ocekavani plat horni hranice seniora. bohuzel, i takove nejake firmy zamestnaji a pak je to pro jejich kolegy utrpeni...

dnes jsem mel zrovna na pohovoru jednoho inda, ktery je cerstve v nemecku. rekl si necelych 90k eur rocne na hpp. jeho kod a znalosti? na urovni schopnejsiho juniora.

faktem je, ze situace na trhu je hodne smutna. nase firma nabizi velmi dobry penize, ale schopny lidi se proste nehlasi. coz ale neznamena, ze jsme ochotny platit takovyhle penize lidem, ktery na tu pozici nemaj

Mudvy

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #48 kdy: 03. 11. 2022, 20:21:03 »
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Drina je to pro lidi co na to nemaji talent ale snazi se sveho snu drzet zuby nehty.

Dospel jsem do nazoru ze nezalezi na jazyku jaky kandidat umi nebo chce se ucit, pro me je programovaci jazyk lopata co chytnu do ruky a nahazu s ni tu hromadu co mi nekdo pripravil.

Dulezutejsi pro tuhle profesi je schopnost dokazat pochopit zadani a umet si predstavit reseni. A umet si pak materializovat tu moji lopatu. Nebo spis umet tu lopatu materializovat pro jine.

Zaroven mi take vadi predstava junioru, ze dostanou vsechny informace co nejsou psane na stribrnem podnosu a oni jen pak naklepou to co jim ten zkusenejsi rekl bez toho, aby vubec vedeli proc to delaji.

a me zas stve, ze me napadne x ruznych reseni a pak nevim, ktere pouzit.

Kazde reseni je lepsi nez zadne. Staci zacit tvorit a najde se cesta. I kdyz se po ceste stane ze napad neni 100% spravne tak je to progress kterym vyvoj je.

Odbocim - za jak dlouho se vyvinul clovek do verze jako jsme dnes mi a kolik verzi nebylo uspesnych?

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #49 kdy: 03. 11. 2022, 20:32:47 »
a proc si myslis, ze soucasna verze je uspesna?

Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Drina je to pro lidi co na to nemaji talent ale snazi se sveho snu drzet zuby nehty.

Dospel jsem do nazoru ze nezalezi na jazyku jaky kandidat umi nebo chce se ucit, pro me je programovaci jazyk lopata co chytnu do ruky a nahazu s ni tu hromadu co mi nekdo pripravil.

Dulezutejsi pro tuhle profesi je schopnost dokazat pochopit zadani a umet si predstavit reseni. A umet si pak materializovat tu moji lopatu. Nebo spis umet tu lopatu materializovat pro jine.

Zaroven mi take vadi predstava junioru, ze dostanou vsechny informace co nejsou psane na stribrnem podnosu a oni jen pak naklepou to co jim ten zkusenejsi rekl bez toho, aby vubec vedeli proc to delaji.

a me zas stve, ze me napadne x ruznych reseni a pak nevim, ktere pouzit.

Kazde reseni je lepsi nez zadne. Staci zacit tvorit a najde se cesta. I kdyz se po ceste stane ze napad neni 100% spravne tak je to progress kterym vyvoj je.

Odbocim - za jak dlouho se vyvinul clovek do verze jako jsme dnes mi a kolik verzi nebylo uspesnych?


Mudvy

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #50 kdy: 03. 11. 2022, 20:55:31 »
a proc si myslis, ze soucasna verze je uspesna?

máme stále možnost svůj život řídit a vyvíjet se, ostatní verze už ne. Úspěšná nemusí být vždy nejlepší verze ...

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #51 kdy: 03. 11. 2022, 20:58:17 »
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Drina je to pro lidi co na to nemaji talent ale snazi se sveho snu drzet zuby nehty.

Dospel jsem do nazoru ze nezalezi na jazyku jaky kandidat umi nebo chce se ucit, pro me je programovaci jazyk lopata co chytnu do ruky a nahazu s ni tu hromadu co mi nekdo pripravil.

Dulezutejsi pro tuhle profesi je schopnost dokazat pochopit zadani a umet si predstavit reseni. A umet si pak materializovat tu moji lopatu. Nebo spis umet tu lopatu materializovat pro jine.

Zaroven mi take vadi predstava junioru, ze dostanou vsechny informace co nejsou psane na stribrnem podnosu a oni jen pak naklepou to co jim ten zkusenejsi rekl bez toho, aby vubec vedeli proc to delaji.

To je celkem solidni obrat, rozhodne - alespon me - to zni uplne jinak nez predesla formulace. Me to vyzniva tak, ze idealni kandidat na juniorni pozici nema nadseni a sny a je stejne pohotovy a samostatny jako dlouholety protrely zkuseny programator. A pak mu to pujde skoro samo.

Mohu potom poprosit jak si alespon hrube predstavujete juniora a seniora?

PS. K tomu ze programovaci jazyk je jen "lopata", nastroj s Vami plne souhlasim. Jen s dvema rozdily : 1) Na to jsem urcite neprisel hned jak jsem napsal prvni radky kodu, nejaky cas mi to taky trvalo. Takze bych takove poznani urcite - ja osobne - necekal od zadneho novacka. 2) A s kazdym nastrojem je potreba  se naucit pracovat. Nekdy to jde jednoduse, jindy trochu hur.....
« Poslední změna: 03. 11. 2022, 21:00:32 od D.A. Tiger »

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #52 kdy: 03. 11. 2022, 21:03:22 »
sorry, ale ja si myslim, ze to proste ten trh moc nechapes. a pokud pulku tehle komunikace dopustis, tajk je jasne, ze si firmy na tebe dovoli kdeco. ...

Ano, v tomoto mas asi pravdu. Asi se neumím "prodat".

Napr.
Ne nudelal jsem 7 projektu za dvacet let. 7 projektu mam na githubu a to ja doprcic rozdil!
« Poslední změna: 03. 11. 2022, 21:08:47 od D.A. Tiger »

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #53 kdy: 03. 11. 2022, 22:19:15 »
Přidám jeden názor seniora, programátora, integratora, ve zkratce developera. Dělám pro korporátní firmu, část zaměstnanců je inhouse software, část lidí je prodávána na projekty (a já tam patřím), sales se teď nezabývám. Ti, co jsou prodáváni, mají více peněz, méně jistoty, může přijít jeden, dva špatné feedbacks od zakazníků, a může začít sedět více na lavičce, no a korporát potřebuje aby ti lidi vydělávali. 
Ti co, dělají inhouse development, administraci, mají méně peněz a více jistoty (než ti první). K té "prodávané" skupině, můžete mít hodně dobrý plat (nechci být konkrétní), můžete být hodně dobrý, ale zákazník taky může vzít levnějšího developera z Indie (ze stejného korporátu). Na projektech může být fix time fix price, a protože nejste levní, očekávání zákazníka většinou, že to, co děláte 10 dní a neflákáte se, musíte mít hotové za 2 nebo 3 dny. A taky jde o ten feedback od zákazníka. Někdo to dá, někdo ně. Nekdo už ani nechce přidat peníze, aby nebyl drahý. Někdo raději přejde to in-house aby měl už klid.

Plat není všechno. Přiznám se, že jsem i rád, že jsem v týmu lidí, kde jsou všichni mimo česko. Když jsem před lety dělal v několika českých firmách, rivalita lidí v týmu někdy byla až hodně nezdravá; neříkám, že neexistuje i týmech za hranicema, ale není tak patrná, o řád menší. Možná tím, jak jsem starší, tak plat přestává být pro mne stěžejní, přijde mi, že spíše si všímám sám sebe, abych fyzicky a psychicky byl v pohodě, a neseděl jenom na zadeki dvanáct a více hodin za počítačem. V podstatě je mi úplně jedno kolik kdo vydělává kolem mne, protože pokud bych začal přemýšlet proč ten či onen má více nebo méně, tak to znamená, že asi je něco špatně.

Jako "básník" chci napsat, že pro mne peníze nejsou všechno, ale spíše mne zajímá, v jaké týmu jsem, co dělám, a jestli mne to baví, i po těch dlouhých nocích. No a hypotéku mám ještě pořád ...
asi tak no ....

Mudvy

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #54 kdy: 03. 11. 2022, 22:21:15 »

Mohu potom poprosit jak si alespon hrube predstavujete juniora a seniora?


Junior

Základní schopnosti

  • Schopnost se samostatně rozhodovat
  • Ozvat se pokud není něco jasné
  • Komunikovat svoje nápady se zkušenějšíma a nečekat na to, že oni příjdou za mnou
  • Umět přiznat, že něco nezvládnu
  • Mít trpělivost a vytrvalost
  • Mít obecné znalosti o tom jak fungují počítače, sítě, operační systémy apod.
  • Angličtina - číst / psát

Schopnosti co se naučí k pozici bez předchozích znalostí

  • Ovládání vývojového prostředí
  • Orientace v API pro konkrétní projekt
  • Orientace v ALM procesech (DevOps a pod.)
  • Zdokonalování v konkrétním programovacím jazyce
  • Firemní vývojový workflow
  • Orientace uvnitř firmy

Senior

U seniora platí v podstatě totéž až na to, že přichází s pokročilíma znalostma programovacích jazyků, vývojových prostědí a ALM procesech. Tím pádem se očekává, že dokáže zastat důležitější roli ve vývoji a potřebuje kratší čas na realizaci úkolů.

Junior má na starosti úkoly, které vůbec nepospíchají a nejlépe pokud má k tomu i inspiraci z podobných předešlích projektů.

---
Osobně to dělám tak, že nechám Juniora něco vymyslet, pak to s ním projdu vysvětlí mi co kde udělal a proč a pak mu u míst, které dělal příliš komplikovaně nebo nevhodně ukážu jak se to dá dělat jinak a jednodušeji.

Čatá chyba je nedostatek blbuvzdornosti a nepřehledně vytvořený metody, objetky, funkce. -> Tyto znalosti se však získají praxí a i tím že je prostě budou zákazníci uhánět (jebat) za každou chybu. Tyto znalosti už by senior měl mít.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #55 kdy: 03. 11. 2022, 22:28:54 »
Ano, v tomoto mas asi pravdu. Asi se neumím "prodat".

Napr.
Ne nudelal jsem 7 projektu za dvacet let. 7 projektu mam na githubu a to ja doprcic rozdil!
Koukal jsem na tvůj github na tvoje C++ projekty, pár postřehů k tomu:

  • Je to C++98, tohle už je dnes dost zastaralé, C++11 je minimum.
  • Používej smart pointery místo raw pointerů (viz bod 1).
  • Je tam dost věcí, které nejsou vyloženě špatně, ale neprošly by přes code review, např. dynamic_cast bez kontroly na nullptr.
Obecně je na tom vidět, že jsi spíš samouk a nemáš zkušenosti z velkých C++ projektů (nic proti tomu, každý nějak začínal). Pokud se chceš někam posunout, tak zvaž třeba participaci na nějakém open source projektu, protože tam každý pull request projde přes code review a dostaneš zpětnou vazbu.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #56 kdy: 03. 11. 2022, 22:32:04 »
Junior vs. senior

Diky moc, ted uz mi to smysl dava

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #57 kdy: 03. 11. 2022, 22:34:23 »
junior hned nadsene zacne prgat, senior rekne a pomalu, odebirani zakazniku nebudeme podporovat ledaze je streda v srpnu.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #58 kdy: 03. 11. 2022, 22:41:29 »
Ano, v tomoto mas asi pravdu. Asi se neumím "prodat".

Napr.
Ne nudelal jsem 7 projektu za dvacet let. 7 projektu mam na githubu a to ja doprcic rozdil!
Koukal jsem na tvůj github na tvoje C++ projekty, pár postřehů k tomu:

  • Je to C++98, tohle už je dnes dost zastaralé, C++11 je minimum.
  • Používej smart pointery místo raw pointerů (viz bod 1).
  • Je tam dost věcí, které nejsou vyloženě špatně, ale neprošly by přes code review, např. dynamic_cast bez kontroly na nullptr.
Obecně je na tom vidět, že jsi spíš samouk a nemáš zkušenosti z velkých C++ projektů (nic proti tomu, každý nějak začínal). Pokud se chceš někam posunout, tak zvaž třeba participaci na nějakém open source projektu, protože tam každý pull request projde přes code review a dostaneš zpětnou vazbu.

Dekuji moc za postrehy.   

Muzes prosim jeste trochu rozvest tu radu o pripojeni se k nejakemu projektu? Uz jsem o tom uvazoval, dokonce to i zkusil, ale zda se, ze to nepovedlo. Asi to bude znit blbe, ale v podstate, jak na to, nejaky min-how to?  Dik

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #59 kdy: 03. 11. 2022, 22:50:52 »
Dekuji moc za postrehy.   

Muzes prosim jeste trochu rozvest tu radu o pripojeni se k nejakemu projektu? Uz jsem o tom uvazoval, dokonce to i zkusil, ale zda se, ze to nepovedlo. Asi to bude znit blbe, ale v podstate, jak na to, nejaky min-how to?  Dik
Prakticky každý open source projekt má nějaké how to pro vývojáře. Např. Inkscape to má hezky zpracované a myslím, že i aktivně shání další vývojáře: https://inkscape.org/develop/