Realita českých programátorských platů

Realita českých programátorských platů
« kdy: 02. 11. 2022, 18:07:45 »
Mel jsem vcera zajimavou diskusi se svou kamaradkou, ktera dohazuje IT odborniky velkym firmam v Brne a Praze (jedna z tech, kteri vam pisou na Linkedinu ;D). A ta mi rekla, ze je naprosto bezne, ze programator/vyvojar s dvema roky praxe a "nic moc" znalnostma, rekneme prumerny bastlir, bezne dostava nastupni plat 80-100k hrubeho.
Jejimi slovy "i podprumerny junior dostava nadprumerny plat".
To jsem celkem ziral, u nas tolik berou seniori kteri maji opravdu top zkusenosti a schopnosti.
Jaka je realita? Je na tom cesky IT trh opravdu tak spatne, ze berou kazdeho kdo umi napsat cyklus for za takovehle penize?
« Poslední změna: 02. 11. 2022, 18:13:13 od Petr Krčmář »


Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #1 kdy: 02. 11. 2022, 18:16:49 »
Jaka je realita? Je na tom cesky IT trh opravdu tak spatne, ze berou kazdeho kdo umi napsat cyklus for za takovehle penize?

Nejsem headhunter, ale ze zkušenosti z praxe: jo, je i když jen for cyklus by fakt nestačil. Ale ono taky dost záleží co dělá. A přeplacení rozhodně nejsou, to je prostě trh. Platy v Praze jsou se zahraničím v průměru celkem srovnatelné.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #2 kdy: 02. 11. 2022, 18:17:34 »
Programovani neni v naproste vetsine o napsani cyklu. Cenu tvori zakaznici ochotni platit za programatory a nedostatek programatoru. Ta cena je naprosto vporadku jinak by programatori delali neco jineho.

Mudvy

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #3 kdy: 02. 11. 2022, 18:54:40 »
Je to spis i zalezitost projektu i zakazniku. Mame projekty kde bych nejakeho juniora za 80-100 tezko uzivil protoze bychom umreli nez bych ho vyucil do produktivniho formatu.

Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

Asi je to dnes cool byt vyvojarem.

Asi hold nase oddeleni dela vyvoj do spatneho segmentu 😂

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #4 kdy: 02. 11. 2022, 19:13:43 »
Ja se zeptam z pohledu z te druhe strany - toho nadsence a bastlire. Jak vypada ten podrumerny junior, ci bastlir? A vi ta slecna o programovani neco vic, nez jen seznam pozadavku a skilu, ktere by mel ten pripadny kandidat mit a zvladat? Rozhodne zvladnu vic, nez napsat cyklus a presto mam s firmami trochu jine zkusenosti.


Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #5 kdy: 02. 11. 2022, 19:50:00 »
nejsou srovnatelne(v posledni dobe jsem byl dokonce pozitivne prekvapeny). mozna v Rakousku (tem recruiterum ani neodpovidam) a to Nizozemi.

P.S
pokud i junior dostavaji nadprumerny plat, co ze je ta definice prumerneho platu? plat uklizecky? (jasne, ze je to potrebna cinnost a ja bych to delat nedokazal, ale stejne.

Platy v Praze jsou se zahraničím v průměru celkem srovnatelné.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #6 kdy: 02. 11. 2022, 20:58:26 »
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

Dřina? Proč myslíte? Dělám tuhle práci skoro patnáct let a jako dřina mi tedy nepřišla nikdy. Dřina je vyjít s některými lidmi. Ale to je asi všude.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #7 kdy: 02. 11. 2022, 21:00:20 »
Platy v Praze jsou se zahraničím v průměru celkem srovnatelné.

nejsou srovnatelne(v posledni dobe jsem byl dokonce pozitivne prekvapeny). mozna v Rakousku (tem recruiterum ani neodpovidam) a to Nizozemi.

Máte pravdu, že v zahraničí jsem měl nabídky horší než tady. Ale jak už jsem tu před časem psal, ono záleží na segmentu. Proto jsem taky psal "v průměru".

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #8 kdy: 02. 11. 2022, 21:21:19 »
To jsem celkem ziral, u nas tolik berou seniori kteri maji opravdu top zkusenosti a schopnosti.
Tipuju že to budou senioři co byli nabráni buď dávno a od té doby se jim přidávaly drobné, nebo přímo po škole jako junioři za málo a opět jim byly přídávany jen drobné? Takové věci se běžně dějí, existují bubliny kde lidi dělají za překvapivě málo, a dokonce informace o výši mezd zvenku takovými zvláštními způsoby vyignorují - někdy se vysmějí, ale někdy to je jako kdyby jim na těch pár sekund co k nim ta informace míří jakoby vypadl signál reality, je to něco jako Denial v "Kübler-Ross model".

Jaka je realita? Je na tom cesky IT trh opravdu tak spatne, ze berou kazdeho kdo umi napsat cyklus for za takovehle penize?
Ano. Ale musí ho zase jako fakt umět napsat, což kupodivu není mezi uchazeči o práci vývojáře samozřejmost.

Btw. plat je když pracujete pro stát, ty máš na mysli mzdu.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #9 kdy: 02. 11. 2022, 21:34:25 »
MSD, LMC, DHL a spousty dalších zahraničních firem nabízí pro nás absurdní mzdy. Spousta kolegů mi odešla právě do těhle firem, dostali dvojnásobek, co jim umím nabídnout já.

Chce tomu také dodat, že sice berou všechny, i ty papírově bez zkušeností a pak si je třídí interně, ne vždy platí, že tam zůstanou dlouho, tohle již z pohledu HR nemusí být patrné.

Ze zkušenosti mohu říct, že české firmy neumí nabídnout tolik, náš trh takové náklady asi nepodrží. I banky, které platí hodně nemají na to, aby juniory platily po 100k.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #10 kdy: 02. 11. 2022, 22:14:11 »
MSD, LMC, DHL a spousty dalších zahraničních firem nabízí pro nás absurdní mzdy. Spousta kolegů mi odešla právě do těhle firem, dostali dvojnásobek, co jim umím nabídnout já.

Chce tomu také dodat, že sice berou všechny, i ty papírově bez zkušeností a pak si je třídí interně, ne vždy platí, že tam zůstanou dlouho, tohle již z pohledu HR nemusí být patrné.

Od MSD i DHL jsem nějaké nabídky měl. Jak MSD nevím, není to moc segment, co by mě lákal i když jsem s nimi taky jednal a působili celkem dobře, ale co mi kdy dorazilo od DHL, působilo to vždy dost divně. Ale třeba se to změnilo.

Ze zkušenosti mohu říct, že české firmy neumí nabídnout tolik, náš trh takové náklady asi nepodrží. I banky, které platí hodně nemají na to, aby juniory platily po 100k.

To máte ale všude. Třeba v Nizozemsku mi bylo řečeno, že tolik, kolik chci tam v mém podoboru má málokdo. Přitom v ČR to nebyl problém. Ale samozřejmě, že tam byla jistá množina firem, které v tomhle ohledu vyčnívaly. Brát je třeba průměr, nikoliv špičku a už vůbec se z toho nedá soudit, jaký je rozdíl mezi ČR a zahraničím. 

Jo a ty banky... no, taky jsem si myslel, že platí hodně než jsem dostal nabídku od jedné nejmenované velké české banky. A pak se dotyčné HR slečny dotázal, jestli to není omyl. Nebyl, ale že prý benefity a prémie a... a soukromník z malé firmy mi zaplatil o polovinu víc a to nemám dojem, že by mě vyloženě přeplácel. Tak asi tak.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #11 kdy: 02. 11. 2022, 23:10:35 »
Holandsko neni meritko. Holandani jsou žiďáci, kolenovrti. V lete na dovcach na urovni ceskych pastikaru.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #12 kdy: 03. 11. 2022, 07:21:39 »
Mel jsem vcera zajimavou diskusi se svou kamaradkou, ktera dohazuje IT odborniky velkym firmam v Brne a Praze (jedna z tech, kteri vam pisou na Linkedinu ;D). A ta mi rekla, ze je naprosto bezne, ze programator/vyvojar s dvema roky praxe a "nic moc" znalnostma, rekneme prumerny bastlir, bezne dostava nastupni plat 80-100k hrubeho.
Jedna věc jsou sny českých naháněček a druhá realita. Není nic jednoduššího než si na několik pohovorů zajít a zjistit reálná data.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #13 kdy: 03. 11. 2022, 08:21:40 »
Ja by som hneď prijal šikovného kolegu a nikto sa mi nehlási. Rozpočet je dokonca vyšší, než horeuvedený rozptyl.

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #14 kdy: 03. 11. 2022, 08:26:05 »
To jsem celkem ziral, u nas tolik berou seniori kteri maji opravdu top zkusenosti a schopnosti.
Tipuju že to budou senioři co byli nabráni buď dávno a od té doby se jim přidávaly drobné, nebo přímo po škole jako junioři za málo a opět jim byly přídávany jen drobné? Takové věci se běžně dějí, existují bubliny kde lidi dělají za překvapivě málo, a dokonce informace o výši mezd zvenku takovými zvláštními způsoby vyignorují - někdy se vysmějí, ale někdy to je jako kdyby jim na těch pár sekund co k nim ta informace míří jakoby vypadl signál reality, je to něco jako Denial v "Kübler-Ross model".

Nikdy jsem nepochopil tohle uvažování zaměstnavatelů, kdy zkušený senior, který maká a vyzná v "systému" (v produktech firmy a jeho vývoji), má výrazně méně než nově nastupující junioři, kteří třeba první rok jsou k ničemu a jsou spíš zátěží.
Chápu tuhle strategii u takových těch zašívačů, co zamrzli ve 20 let starých technologiích nebo vyznajíc se v nějakém splácaném nezdokumentovaném projektu, kteří většinou udělali oni sami a udržují ho. Tam bych chápal snahu vyvíjet na ně tlak, ať odejdou.
Je tu něco mezi řádky? Třeba že firmám vyhovuje, když se u nich po čase protočí osazenstvo a přinesou zkušenosti z jiných firem?