Hlavní problém vidím v tom, že DS slouží k výměně starých lejster a formulářů. Místo toho aby se lejstro podávalo na podatelně či posílalo poštou, pošlete ho přes DS. A s odpovědí je to zrovna tak. Často vám do DS přijde oskenovaný papír. Všechno se furt tiskne, orazítkovává a podepisuje jako dřív. Proto úřady nemají DS v lásce, protože musí vše navíc ještě skenovat... V existujících historických systém asi tlačítko "Poslat do DS nemají". Ať žije digitalizace...
Protože se s datovými schránkami začalo od konce. Místo aby se nejprve začalo digitalizací úřadů, že by už vše na úřadě probíhalo elektronicky, jenom by se to na vstupu naskenovalo a na výstupu vytisklo, udělalo se to přesně opačně – vstup a výstup je elektronický, ale úřad dál funguje papírově. Nejhorší je to na komunikaci úřadů – dříve úřad papír vytiskl a poslal druhému úřadu. S příchodem datových schránek úřad papír vytiskne, podepíše, naskenuje, skartuje a sken pošle datovou schránkou, na cílovém úřadu ho zase vytisknou. Takže tam, kde dříve vznikl jeden papír, se se zavedením datových schránek ty papíry tiskly dva. A reálná digitalizace úřadů se na několik let zastavila, protože místo ní úřady řešily datové schránky.
„Poslat do DS“ v systému mít mohou, ale pokud komunikují hlavně s občany, kde je podíl DS nízký, dá se to pochopit, že ho nepoužívají. Zejména u menších úřadů, které nemají napojení na ROB a kde každé zaslání datovou schránkou znamená zkusit tu osobu vyhledat, z nabízených osob zkusit vybrat, jestli by některá mohla být ta správná a přitom se pokusit neposlat to jmenovci. Když se nenajde, může se zkusit hledat ještě podle rodného příjmení… Prostě dělat elektronické doručování, která z principu musí být jednoznačné, když nemáte jednoznačnou identifikaci osob, je bláznivé. Rodná čísla v datových schránkách samozřejmě nejsou, protože pro rodná čísla už 25 let platí, že budou do dvou let zrušena.
e-goverment je kapitola sama o sobě, každá instituce si tohle řeší sama, každý webový portál vypadá a funguje jinak. Absolutně chybí jednotný koncept a sdílená platforma.
Díky tomu, že si to každá instituce řeší sama, aspoň něco funguje. V tomhle jsou bohužel Piráti nepoučitelní – těch pokusů „když už to děláme, uděláme to jednotně pro celý stát“ bylo už několik a všechny skončily fiaskem. No a Piráti to teď zkouší znovu. Já jim fandím, bylo by fajn, kdyby to vyšlo – ale pravděpodobnost, že to vyjde, je strašně malá. Kdyby místo velmi nepravděpodobného pokusu o revoluci raději pořádně zamakali na evoluci, bylo by to podle mne mnohem užitečnější. Protože z evoluce vždycky něco zůstane, neúspěšná revoluce obvykle situaci jen zhorší.