„Vše o datových schránkách“ na jednom místě

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #15 kdy: 05. 10. 2022, 15:39:52 »
No on to asi myslel tak , že jim to sousedka krade ze schránky.
Oznámení o uložení zásilky je relativně malý lísteček. Pokud to pošťák nedá do schránky vyloženě blbě, aby to z ní koukalo ven, nemůže se k tomu nikdo jiný dostat. A dovedu si představit, že někdo ze schránky krade buclaté dopisy, kde může být něco zajímavého, ale oznámení o uložení zásilky nebo obálku s modrým pruhem? To by kradl jen blázen.

Dovedu si představit iniciativní sousedku, která vyndá ze schránky to, co se do schránky nevejde "aby nebylo vidět, že nejste doma", a pak to dotyčnému předá. To ale na fikci doručení nemá žádný vliv.

"to-je-jedno" má rád DS, ne fikci doručení.
Tu nemá rád nikdo, ale bylo nutné ji zavést, aby se vychcánci nemohli  vyhýbat právu nepřebíráním zásilek.
Úplně nutné to nebylo, vyhýbání se právu tím, že někdo nepřebírá zásilky, se dalo řešit i jiným způsobem. A fikce doručení je za mne zbytečně velký zásah do práv občanů, který navíc dopadá nejvíc na ty slušné, vychcánci si našli spoustu dalších způsobů, jak se právu vyhýbat.

Vtipné je, že při zavádění datových schránek se argumentovalo i tím, že mají fikci doručení a tím pádem že se lumpové nebudou moci vyhýbat spravedlnosti tím, že nebudou přebírat poštu. Přičemž ovšem s účinností zákona o datových schránkách byla účinná i novela správního řádu, která fikci doručení zavedla i u papírových dopisů. Čímž vlastně padl jeden z tehdy podstatných argumentů pro zavádění datových schránek… Každopádně ale platí, že od vzniku datových schránek je fikce doručení stejná pro papírové i elektronické úřední dopisy, takže "nechci DS kvůli fikci doručení" je od začátku nesmysl.


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #16 kdy: 05. 10. 2022, 16:07:28 »
U DS a obecne el. podpisu je problem, ze neni vecny, jako papir - certifikat ma datum platnosti a po nem je konecna. U DS lze prerazitkovat, u el. podpisu netusim jak to udelat. Advokati to resi tak, ze delaji konverze do listinne podoby a pak zpet do elektronicke :-).

U nejake vyzvy k zaplaceni pokuty je to asi jedno, ale kdyz mate treba rozsudek, nebo notarsky zapis na neco vetsiho, kde se da cekat treba nekolik ruznych navazujicich (zejm. soudnich) rizeni, tak je to celkem problem.

Na DS mi teda vadi i cena, i kdyz ji platim neprimo.

jnnj

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #17 kdy: 05. 10. 2022, 16:21:41 »
Já su s DS spokojenej velmi. Většina infa zde už zazněla...

Lehce doplním: každou zprávu naučte "Luboše" ihned stahovat k sobě. Ať je on sám zodpovědnej za pořádek v dokumentech, ne ať spoléhá na SW, který když se vysype, volá zase Vám... Já stahuji přílohu datovky zvlášť a pak celou zprávu jako ZFO (mají ve webovém rozhraní na to tlačítka). ZFO si pán otevře v klidu například přes 602 Form Filler. PDF (word, či jiná koncovka přílohy DS), kdyby potřeboval mít rychle po ruce k přeposlání a ne se zdžovat otvíráním 602 FF...

Pokud by šlo o DS FO (fyzická osoba), tak tam se dá propojit s Portálem občana. A e-mail notifikace o nové datovce mi chodí dvakrát. Mám větší jistotu, že o nic důležitého nepřijdu + to sychruji přihlášením se jednou za měsíc a ruční kontrolou.

Jasně, dá se používat appka ala datovka.cz, ale mě vyhovuje tento systém.

A na co si dát pozor: zatímco živnostník je povinen odeslat daňové přiznání elektronicky, úřad není povinen s vámi jednat přes datovku. Stalo se mi že jsem na úřad poslal datovku a oni na to odpověděli dopisem. Bohužel... (a nejedná se o případ popsaný v následujícím odstavci)

Pak by pro "Luboše" mohl bejt další zdroj nadávek, že si bude myslet, že tou DS živnostníka může s úřady komunikovat jako FO (fyzická osoba). Nemůže, resp. oni podnět dostanou, ale nesmí do té datovky zpět odpovědět a půjde to dopisem. Zdroj článek na lupě... Takže by "Luboš" mohl brblat, že potřebuje dvě datovky a že se zblázní v přepínání mezi nima / pořádkem v dokumentech...

Nechcete nechat Luboše Lubošem? :)

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #18 kdy: 05. 10. 2022, 16:22:46 »
Ne, fikce doručení s žádným výběrem schránky nesouvisí.
Souvisi. Kdyz mi baba vybere listek (ano, existuji bytovky kde je univerzalni klicek na vsechny schranky) nebo ten dopis a/nebo v kombinaci s tim, ze jsem delsi cas mimo domov -> dopis mi oficialne bude dorucen, ale ja o nem nemam sebemensi tuseni.
S datovkou se mi tohle nemuze stat protoze mi chodi notifikace do mailu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #19 kdy: 05. 10. 2022, 16:24:44 »
To by kradl jen blázen.
Ano. Ve vetsine vetsich bytovych domu statisticky pravdepodobne je. Co si vezmes na 80 lete babce, ktere evidentne hrabe? Ale ofiko nikomu nic neudelala tak ji nikam nezavrou.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #20 kdy: 05. 10. 2022, 16:29:44 »
že potřebuje dvě datovky
taky mi to nejdriv prislo bizarni (a urednik te neupozorni takze jsem tam musel po mesici bezet znovu), ale ve finale je to logicke (na tu OSVC schranku muzu dat delegaci smerem k ucetni ci zamestnanci, kterym vsak neni nic do soukromych veci).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #21 kdy: 05. 10. 2022, 16:42:11 »
Dvě datové schránky by mi až tak nevadily a někdy může být praktické mít "soukromé" a "firemní" věci oddělené, i když u některé komunikace  třeba s FÚ nemusí být úplně intuitivní, která schránka je ta správná. Překvapilo mne ale, že se mi nedařilo najít, jak se jednoduše přepnout z jedné schránky do druhé, nakonec jsem se musel odhlásit a přihlásit znovu. Ale zatím jsem si s tím hrál jen jednou, tak doufám, že to nějak půjde.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #22 kdy: 05. 10. 2022, 17:01:09 »
U DS a obecne el. podpisu je problem, ze neni vecny, jako papir - certifikat ma datum platnosti a po nem je konecna. U DS lze prerazitkovat, u el. podpisu netusim jak to udelat. Advokati to resi tak, ze delaji konverze do listinne podoby a pak zpet do elektronicke :-).
Papír také není věčný, ani vlastnoruční podpis. U vlastnoručního i elektronického podpisu platí, že jsou považovány za pravé, dokud není prokázán opak. Časové razítko pouze usnadňuje prokázání pravosti – jak u elektronického podpisu tak u vlastnoručního.

K elektronickým podpisům se také dá připojit časové razítko a to se pak dá přerazítkovávat. Ostatně to je to, co dělají při přerazítkování datové schránky – připojují další časové razítko k pečeti, kterou zprávě daly při průchodu datové schránky.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #23 kdy: 05. 10. 2022, 17:02:47 »
Překvapilo mne ale, že se mi nedařilo najít, jak se jednoduše přepnout z jedné schránky do druhé, nakonec jsem se musel odhlásit a přihlásit znovu. Ale zatím jsem si s tím hrál jen jednou, tak doufám, že to nějak půjde.
Nepůjde, ty identity jsou úplně oddělené. Pokud se chcete přihlašovat všude stejně, přihlašujte se pomocí NIA – přes to se dostanete do všech svých schránek. Ale stejně se budete muset odhlásit a přihlásit znovu, akorát pokud využijete v NIA SSO, další přihlášení už bude rychlé.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #24 kdy: 05. 10. 2022, 17:09:22 »
Oznámení o uložení zásilky je relativně malý lísteček. Pokud to pošťák nedá do schránky vyloženě blbě, aby to z ní koukalo ven, nemůže se k tomu nikdo jiný dostat. A dovedu si představit, že někdo ze schránky krade buclaté dopisy, kde může být něco zajímavého, ale oznámení o uložení zásilky nebo obálku s modrým pruhem? To by kradl jen blázen.

V paneláku jedním klíčem otevřete X schránek. Navíc jsou zámky často vypáčené, na "lepších" adresách i jinak poničené. Pak už je potřeba jen ten blázen... Pošahaná bába krade veškerou poštu, doma si to asi čte místo novin, nebo tím topí, nebo si tím vytírá...

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #25 kdy: 05. 10. 2022, 17:10:18 »
To by kradl jen blázen.
Ano. Ve vetsine vetsich bytovych domu statisticky pravdepodobne je. Co si vezmes na 80 lete babce, ktere evidentne hrabe? Ale ofiko nikomu nic neudelala tak ji nikam nezavrou.
Ve většině? To určitě ne. Maximálně se může stát, že někdo, kdo špatně vidí a moc se neorientuje, vybere cizí schránku omylem. Nebo by to mohla být rošťárna dětí. Ale pokud by někdo záměrně vybíral cizí schránky a obyvatelé by ty schránky nevyměnily za takové, kde má každá svůj individuální klíč, nic jiného než pravidelné vykrádání schránek si nezaslouží.

Není pravda, že oficiálně nic neudělala. Je to porušení listovního tajemství, což je trestný čin.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #26 kdy: 05. 10. 2022, 17:23:28 »
Pošlete Luboše na kurz sebeovládání

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #27 kdy: 05. 10. 2022, 17:45:28 »
Překvapilo mne ale, že se mi nedařilo najít, jak se jednoduše přepnout z jedné schránky do druhé, nakonec jsem se musel odhlásit a přihlásit znovu. Ale zatím jsem si s tím hrál jen jednou, tak doufám, že to nějak půjde.
Nepůjde, ty identity jsou úplně oddělené. Pokud se chcete přihlašovat všude stejně, přihlašujte se pomocí NIA – přes to se dostanete do všech svých schránek. Ale stejně se budete muset odhlásit a přihlásit znovu, akorát pokud využijete v NIA SSO, další přihlášení už bude rychlé.
Přes NIA se přihlašuji - a právě proto mi nedává smysl, že když se přihlásím přes NIA do jedné a pak se chci podívat i do druhé, musím se odhlásit a pak (stejným způsobem) přihlásit znovu. Třeba u daňových schránek (nebo jak se ta věc jmenuje) to IIRC počítá s tím, že když mám přístup do víc schránek, můžu přejít z jedné do druhé, aniž bych se musel odhlásit a znovu přihlásit. Na to SSO se budu muset podívat, ale asi s dalšími experimenty počkám, až se vyřeší problém s příliš novým Yubikey (což by snad mělo být do měsíce).

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #28 kdy: 05. 10. 2022, 17:54:02 »
Pro začátek uvítám jednoduché věci typu: jaké pasti jsou v DS
DS používám a užívám všech jejích výhod, ale jsem expertní uživatel.

Naprosto stručně a jasně....pro BFU to bude jednou skvělá služba až se vyřeší toto:

1) Samovolné odmazávání zpráv (k tomu naprosto hloupá služba trezoru, nechápu, proč bych to měl v roce 2022 státu platit)

2) Obtížně uchopitelná situace okolo časových razítek

3) Fikce podpisu platí pouze pro orgány státní zprávy

4) K bodu 1) ..Aplikace od NIC je fajn, ale proč mám v roce 2022 fungovat, jak s Outlookem Express okolo roku 2000

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #29 kdy: 05. 10. 2022, 18:49:58 »
k tomu naprosto hloupá služba trezoru, nechápu, proč bych to měl v roce 2022 státu platit)
Kdybyste to platil státu, to by ještě bylo fajn. Jenže vy to platíte "soukromé" firmě Česká pošta, která dostala od státu zakázku na provoz datových schránek, a jako melouch si k tomu připojila svůj soukromý byznys. Asi jako kdyby vám provozovatel mýtných bran za roční paušál nabídl, že občas stopí nějaký zaznamenaný průjezd bez palubní jednotky.

Obtížně uchopitelná situace okolo časových razítek
Co je na tom obtížně uchopitelného? Řešíte to u papíru? Ne. Tak proč to chcete řešit u elektronických dokumentů?

Fikce podpisu platí pouze pro orgány státní zprávy
Podle mne je teda problém to, že vůbec nějaká fikce podpisu existuje.