UPS - kotel + oběhové čerpadlo

UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« kdy: 09. 08. 2022, 16:05:20 »
Chtěl bych požádat o pomoc s UPS pro kotel a oběhové čepadlo. Neměli byste tip na UPS se sinusovým výstupem a kvalitní elektronikou? Hodila by se mi možnost ho monitorovat před LAN. Díky


Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #1 kdy: 09. 08. 2022, 17:28:41 »
spotreby jsou (odhadem) nasledujici:
kotel -elektronika ca 10 - 50W
obehove cerpadlo 30W (bezne se pocita 2 W pro radiator)
Vyrobci uvadeji ve svych podkladech vetsinou celkovou spotrebu vcetne cerpadel ca 100-200W

My nasazujeme u servru CyberPower. To je mozno dodatecne vybavit s LAN-kartou.
Pro orientaci:
CyberPower PR1500ELCD ma vykon 1500VA/1350W a udrzi permanentni 150 W zatez ca. 40 minut.
Zaver: pro celodenni vypadky podle me nema jen UPS cenu, v tom pripade je to treba kombinovat s nejakym
dieslovym/benzinovym generatorem.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #2 kdy: 09. 08. 2022, 17:38:23 »

On potřebuje sinusovku na výstupu, jinak to vrčí.

Jsou UPS speciální pro čerpadla a motory se sinusovým výstupem.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #3 kdy: 09. 08. 2022, 17:59:29 »
Např. toto a k tomu baterie tak velká jak je potřeba.

https://www.discomp.cz/zalozni-zdroj-ups-adler-400w-230v-12v_d87870.html

Např. jeden "wifi" bod mě na to nedávno jel cca 7,5 hodiny při nahlášeném výpadku od ČEZu. Bohužel to bylo stejně o cca 40 minut bylo méně než bylo potřeba, takže jedna ze dvou baterií 45Ah bude vyměněna za větší. V každém případě utáhne to opravdu hodiny provozu. Máme třeba body kde k tomu je připojeno 2x 100Ah.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #4 kdy: 09. 08. 2022, 18:16:55 »
co to teda je, online nebo ne.
tam pisou typ offline, ale cisty sinus.
Mam pocit, ze cisty sinus to je, kdyz to zrovna nejede z baterek. nebo se pletu?

Např. toto a k tomu baterie tak velká jak je potřeba.

https://www.discomp.cz/zalozni-zdroj-ups-adler-400w-230v-12v_d87870.html

Např. jeden "wifi" bod mě na to nedávno jel cca 7,5 hodiny při nahlášeném výpadku od ČEZu. Bohužel to bylo stejně o cca 40 minut bylo méně než bylo potřeba, takže jedna ze dvou baterií 45Ah bude vyměněna za větší. V každém případě utáhne to opravdu hodiny provozu. Máme třeba body kde k tomu je připojeno 2x 100Ah.


Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #5 kdy: 09. 08. 2022, 19:17:56 »
Nevím jak souvisí typ online/offline s tím zda je výstup sin nebo nějaké obdélníky.

I jinde tvrdí že to je čistý sinus.
https://www.softech.cz/nezarazeno/oem/1814187
https://eshop.sapro.cz/zalozni-zdroj-pro-obehova-cerpadla-adler-ups-400w-plny-sinus-zavesny_d377143.html
https://www.mall.cz/zdroje/adler-zalozni-zdroj-pro-obehova-cerpadla-adler-100065125182

V každém případě žádný z mnoha připojených zdrojů za tímto si nestěžoval.Aktuálně jich máme v síti v provozu 33 (400+600W varianty) a k vyřazení byl zatím navržen jeden.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #6 kdy: 09. 08. 2022, 20:10:45 »

On potřebuje sinusovku na výstupu, jinak to vrčí.

ten typ ktery jsem uvedl ma na vystupu cistou sinusovku

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #7 kdy: 09. 08. 2022, 21:25:37 »
Např. toto a k tomu baterie tak velká jak je potřeba.

https://www.discomp.cz/zalozni-zdroj-ups-adler-400w-230v-12v_d87870.html

Např. jeden "wifi" bod mě na to nedávno jel cca 7,5 hodiny při nahlášeném výpadku od ČEZu. Bohužel to bylo stejně o cca 40 minut bylo méně než bylo potřeba, takže jedna ze dvou baterií 45Ah bude vyměněna za větší. V každém případě utáhne to opravdu hodiny provozu. Máme třeba body kde k tomu je připojeno 2x 100Ah.

jo, to je alternativa. Kdyz se vezme 12 V / 125 Ah baterie, tak to dava  1500 Wh - t.zn, ze tech 150 W to muze teoreticky dodavat 10 hodin - ale vlastne jen 4-5, protoze pak je nebezpeci, ze i ta gelova baterka zdegeneruje. Takze skutecne ty 2 baterky na tech max. 10 hodin provozu pri tech 150 W. Protoze to topeni ale netaha ten plny vykon furt, tak by to mohlo vydrzet skutecne az den.
Ale pak uz nezbyva, nez ty baterky prubezne dobijet nejakym generatorem.

acute

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #8 kdy: 09. 08. 2022, 23:52:59 »
Obecně nedoporučuji žádnou běžně prodávanou UPS pro počítače, která má více než jeden akumulátor. Všechny zničí akumulátory nejpozději za 3 roky provozu, ačkoli by měly vydržet v daném režimu minimálně 6 let (ano, myslím tím akumulátory pro záložní provoz s výrobcem udávanou životností 10 let). Je to z působeno tím, že UPS nemají balancery, které vyrovnávají rozdíly mezi akumulátory. Takže slabší akumulátor způsobí přebíjení a přibližně za 3 roky jsou akumulátory odepsány. A je úplně jedno, zda koupíte ups Eaton, Apc, CyberPower nebo Integra. Za 20 let mám stejnou zkušenost se všemi výrobci nezávisle na řadě či ceně. Čím delší dobu zálohy potřebujete, tím výkonnější ups musíte koupit, tím dražší jsou do ní akumulátory. Jenže vy nepotřebujete velký výkon, potřebujete dlouhou dobu zálohy. Za posledních 6 tet kupuji pro počítače a zálohy IT racků a čerpadla a PLC systémy tyto ups:
https://www.vselektro.eu/zalozni-zdroj-300w-sinus-zz20/
Dodává je více eshopů, podobné jsou od výrobce MH power, Kemot... jsou to všechno výrobky z číny na stejném základě - toroidní trafo s odbočkami a jednoduchou elektronikou (možná jsou dokonce z jedné fabriky). K nim dávám pořádné akumulátory, třeba 100Ah. Tyto zdroje mají čistý sinus na výstupu, jsou to jednoduché off line stroje. Nebojte se jich i když nejsou DoubleConversion, OnLine a podobně. Zatím žádný nezničil akumulátor (první kus mám v provozu 8 let se stejným akumulátorem). Zpočátku jsem k nim měl obrovskou nedůvěru, ale nyní je dávám všude a zcela bez potíží. Kvalitní velký gelový akumulátor sice něco stojí, ale vydrží. Rozhodně do této sestavy za stejnou dobu provozu dáte méně peněz a získáte mnohem delší záložní dobu. Mám je v kombinaci s malými Synology, pro základní stolní počítače, pro zálohy průmyslových řídících systémů a podobně. Jediné co zpravidla nemají jsou komunikační porty. Pokud je potřebujete, doporučuji ups Victron, ty jsou velmi dobře vybaveny - ale také za jinou cenu. Tak šťastnou ruku při výběru.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #9 kdy: 10. 08. 2022, 07:05:52 »
spotreby jsou (odhadem) nasledujici:
kotel -elektronika ca 10 - 50W
obehove cerpadlo 30W (bezne se pocita 2 W pro radiator)
Vyrobci uvadeji ve svych podkladech vetsinou celkovou spotrebu vcetne cerpadel ca 100-200W

My nasazujeme u servru CyberPower. To je mozno dodatecne vybavit s LAN-kartou.
Pro orientaci:
CyberPower PR1500ELCD ma vykon 1500VA/1350W a udrzi permanentni 150 W zatez ca. 40 minut.
Zaver: pro celodenni vypadky podle me nema jen UPS cenu, v tom pripade je to treba kombinovat s nejakym
dieslovym/benzinovym generatorem.

Jediné co zpravidla nemají jsou komunikační porty. Pokud je potřebujete, doporučuji ups Victron, ty jsou velmi dobře vybaveny - ale také za jinou cenu. Tak šťastnou ruku při výběru.
Díky za tipy. Primárně je to na dochlazení smyčky, ale pokud to dle velikosti baterie překlene i nějaký vypadek, tak je to příjemný bonus.

Všechno je/bude v technické místnosti domu bez přímé kontroly. Nerad bych dojel na to, že oběhové čerpalo přestane jet kvůli chcíplé UPS. Když jsem dříve řešil UPS, tak levnější měly celkem děsivou elektroniku. Chápu, že se to může stát, ale nerad bych tomu šel naproti.

Porty by se hodily na vzdálený monitoring, ale nejsou podmínkou.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #10 kdy: 10. 08. 2022, 07:38:36 »
Mrkni na ten cyber power a navrhni si baterku dle potřeby. Jinak jaký má příkon to oběhové čerpadlo. Možná vyměň pokud má nějaké roky, celkem se výrobci dost zaměřili na ty spotřeby a divil bych se kdybys měl víc jak 10W - čerpadlo na sebe může celkem rychle vydělat a navíc se tím prodlouží běh na UPS...

acute

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #11 kdy: 10. 08. 2022, 21:26:54 »
Jen tak na okraj - už "mimo soutěž" :-) Klasické ups mají velkou "režii". Tím mám na mysli, že i bez zátěže samy sebe vybijí poměrně rychle. Na to pozor, i při malých odběrech moderních čerpadel stejně déle nevydrží, to mám vyzkoušeno. Nedělejte si tedy prosím žádné iluze. Je prostě potřeba velký akumulátor, bez něho se neobejdete. Howgh :-)

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #12 kdy: 10. 08. 2022, 23:08:32 »
Velmi správná připomínka!
Vlastní zkušenost - na jednom místě jsem měl sinusový záložní zdroj pro oběhová čerpadla (hledej UPS PWB EH-500L ) a  k tomu připojenou 150 Ah baterie, akorát mi stále nějak nevycházela doba běhu na baterii s přibližným výpočtem. Nakonec jsem zjistil, že odběr všech zařízení za UPSkou je v rozmezí 92-100 W a záložní zdroj "sám sežere" dalších 42-45 W.
Efektivita jak noha..  :)
Známý měl doma u kotle připojený o dost chytřejší (a taky o dost dražší) zdroj se sinus výstupem a bylo to +- podobné. Vlastní "spotřeba" zdroje dělala víc než 1/3 odběru celé soustavy.
Nakonec to myslím řešil nějakým SS čerpadlem na 24 V. Levný taky nebylo, ale k zálohování na několik dní mu stačí 2x 65 Ah baterie

Jen tak na okraj - už "mimo soutěž" :-) Klasické ups mají velkou "režii"....

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #13 kdy: 11. 08. 2022, 01:00:07 »
Jojo přesně proto mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě, když slyším, že někdo chce UPSkou zálohovat třeba router nebo nějakou podobnou malou blbost - zvlášť u těch routerůů atd se naprosto vybízí použití DC UPS, kdy to se stejnou baterkou vydrží fungovat třeba čtyčnásobek doby...

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #14 kdy: 11. 08. 2022, 08:30:17 »
Pred par rokmi som riesil nieco podobne. Teplovodny krb + 2 cerpadla. Po dlhom hladani na nete a hromade prispevkov som proste prisiel do prveho elektroinstlacneho obchodu a povedal, ze chcem ups na krb+ cerpadla. Vytiahli velku tazku bednu s displejom, zaplatil som a odisiel.
Nie je nijak prepojena, a v pohode mi utiahla asi 5 hodin prevadzky, kym vyhasol krb.
na displeji mam vstupne napatie, vystupne, zataz, zostavajucu kapacitu...
vyzera velmi podobne tomuto: https://www.ekoshop.sk/zalozny-zdroj-ups-sinus-pro-300-500-aku-40/
a ma to v sebe uz aj baterku.