Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)

Idris

• 1 910
    • Zobrazit profil
Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #30 kdy: 03. 08. 2022, 11:01:55 »
to platí možná u vás v tatrách. Apple používám hodně dlouho a jediný problém co pamatuji byla skvělá motýlková klávesnice, s tou jsem byl v servisu 2x. Jinak se s Mackem nikdy nic nestalo, ani lidé v okolí nevím, že by měli někdy protíže s Mackem.
Ta klávesnice byla fakt nádhera, já a všichni kolegové s příslušným modelem to museli řešit. Jednou mi taky u měsíc starého Airu (někdy okolo 2012) shořela deska, doslova se z něj zakouřilo :)

Idris

• 1 910
    • Zobrazit profil
« Odpověď #31 kdy: 03. 08. 2022, 11:08:13 »
Tady někdo rozjel Docker s PHP dokonce na 8GB
Dá se přežít i s 8 GB, Docker je celkem v pohodě, největší mor jsou ty výše zmíněné prohlížeče.

« Odpověď #32 kdy: 03. 08. 2022, 11:57:06 »
Plánuju LAMP a do budoucna s Dockerem a prostě musim doufat, že bude stačit. Příplatek za 16GB je 12 000 a to je nogo pro mě.. Tady někdo rozjel Docker s PHP dokonce na 8GB https://www.peckadesign.cz/blog/macbook-air-8gb-m1-smysluplny-pomocnik-na-webovy-vyvoj

Na konci článku píše autor, že 8 GB šlo přežít, ale je to málo.  Dle mých zkušeností MacOs žere víc RAM než Linux - nevím, co za tím je, jestli si alokuje šílené buffery navíc nebo jsem měl jen smůlu na výběr aplikací.

Pokud je 12000 navíc problém, tak bych asi nezvažoval Mac, bo s 8 GB RAM bude za rok nepoužitelný.  Alternativně buď něco jiného nebo jeden nejmenovaný e-shop nabízí pronájem za 42 Kč / den (16 GB RAM, 1000 GB disk).  To je na 2.5 roků stejná cena jako základní model (8 GB RAM, 256 GB disk), který takovým použitím odrovnáš mnohem dřív.  A za těch 2.5 roků si koupíš něco použitelného...

robin martinez

• 998
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
« Odpověď #33 kdy: 03. 08. 2022, 12:40:04 »
muzu se zeptat, co s tim dockerem kdo delate? Ja mam server/router/nas (linuks) s 8GB RAM a bezi mi tam v dockeru asi 10 veci (spis narocnejsich) a celkove mi celej stroj sezere tak 2-3GB RAM. Takze si nejsem jistej, ze to bude dockerem.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

« Odpověď #34 kdy: 03. 08. 2022, 12:46:28 »
Samozřejmě jsem myslel DALŠÍCH 16, tedy na 32GB :D Snad se dokonce týdne rozhodnu. Asi to vidím spíš na 14" Pro, jen mi zatím dělá starosti ta váha. Některé Thinkpady jsou lehčí, dokonce taky můj starý 14" ultrabook, ačkoliv je rozměry větší.
Mám rád levné a minimalistické věci, proto se mi hodně líbí myšlenka Air M1. Ale za tu dlouhou dobu, co se rozhoduji, bych už měl vyděláno na další Macbook.

ja.

• 193
    • Zobrazit profil
« Odpověď #35 kdy: 03. 08. 2022, 13:43:28 »
muzu se zeptat, co s tim dockerem kdo delate? Ja mam server/router/nas (linuks) s 8GB RAM a bezi mi tam v dockeru asi 10 veci (spis narocnejsich) a celkove mi celej stroj sezere tak 2-3GB RAM. Takze si nejsem jistej, ze to bude dockerem.

No tak v prvom rade docker pod linuxom je kontajner, ale pod macos a windows potrebuje komplet virtualku, v ktorej pobezi linuxove jadro a az v nom budu bezat kontajnery. To pamatovu narovnost o nejaky chlp navysuje, plus sa stracaju niektore moznosti uplne (napr. macvlan alebo ipvlan).

No a druha vec ohladom RAM v MacOS -- treba pamatat, ze M1 je UMA, takze RAM je nielen pre procesy pouzivatela, ale aj pre GPU. To tiez nieco zozerie.

Samozřejmě jsem myslel DALŠÍCH 16, tedy na 32GB :D Snad se dokonce týdne rozhodnu. Asi to vidím spíš na 14" Pro, jen mi zatím dělá starosti ta váha. Některé Thinkpady jsou lehčí, dokonce taky můj starý 14" ultrabook, ačkoliv je rozměry větší.
Mám rád levné a minimalistické věci, proto se mi hodně líbí myšlenka Air M1. Ale za tu dlouhou dobu, co se rozhoduji, bych už měl vyděláno na další Macbook.

Zase nejaky extra rozdiel vo vahe nie je. Ano, aktualne thinkpady su lahsie, ale posobia krehkejsim/lacnejsim dojmom. (Pozor, hovorim o dojme, nie ze take naozaj su!). Je to ako kedysi s mobilmi, iphone bol kovovy a androidy plastove, plast mal nejake realne vyhody, ale pouzivatelia preferovali kovovy iphone a tak sa android vyrobcovia prisposobili. Podobne je to aj s tu s notebookmi, v ruke je lepsi dojem z Applu a tych par gramov vyssej vahy nie je materialnych, obzvlast, ked so sebou tahas zdroj, kde aj lenovo bolo schopne dodat riadnu tehlu, takze pomer sa prevratil.

to platí možná u vás v tatrách. Apple používám hodně dlouho a jediný problém co pamatuji byla skvělá motýlková klávesnice, s tou jsem byl v servisu 2x. Jinak se s Mackem nikdy nic nestalo, ani lidé v okolí nevím, že by měli někdy protíže s Mackem.

Este som nemal ziadny notebook od apple (okrem aktualneho, ten je prilis novy; moj prvy bol ibook g3), ktory by pocas svojej zivotnosti nepotreboval servis -- a to ma problem s butterfly klavesnicou obisiel. Ale napr. taky staingate nie.

robin martinez

• 998
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
« Odpověď #36 kdy: 03. 08. 2022, 14:03:42 »
nojo, pravda, ze pod widlema nebo masoxem jsem to nezkousel, takze pokud si to tam bere xkrat vetsi rezii nez na linuxu, tak chapu
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript