Výber UPS k PC domov

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #15 kdy: 01. 08. 2022, 22:30:45 »
Co se týče přepětí, tak se většinou všude strkají varistory v řádu desetikorun, se kterým lze vyrobit přepěťová ochrana i z obyčejné prodlužky, pokud jde rozebrat.


Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #16 kdy: 02. 08. 2022, 09:45:36 »
Společnost Furman dělá UPS bez větráků, viděl jsem při jedné realizaci. Jinak špatně na tom nejsou ani Greencell z Polska, dělají také online s dvojitou konverzí a mají pěknou sinusoidu na výstupu, sám od nich jeden doma mám, ale hlasitost jsem musel vyřešit výměnou větráků za vodní chlazení, šel slyšet i přes zavřené dveře.

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #17 kdy: 02. 08. 2022, 11:33:19 »
Tolik různých příspěvků na obyčejnou UPS za 3 tisíce?!
Kup si APC Back-UPS BXM 950VA (520W), AVR, USB.
Má to vše co potřebuješ.
Po zkušenostech vím, že nemá cenu kupovat nic jiného než APC.

Prostě chci aby to fungovalo, chci aby to fungovalo všude stejně a jak si přeji a kde si přeji a zároveň aby byla nízká poruchovost, a ev. aby fungoval servis a byly k dispozici originální baterie.
Ono jde o to, že jde UPS připojit ke kotli, k televizi a tam je to vše šumák, nicméně připojit ji k NAS a řídit ji je už dost velká loterie zda to bude podporováno, na počítači se to jeví jako baterie (bez nutnosti software), nicméně software od APC je plně podporovaný a plně funkční, na rozdíl od alternativ, které mnohdy vyžadují JAVA apod. a vůbec není jisté že to u nich bude fungovat.

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #18 kdy: 02. 08. 2022, 13:31:45 »
Tolik různých příspěvků na obyčejnou UPS za 3 tisíce?!
Kup si APC Back-UPS BXM 950VA (520W), AVR, USB.
Má to vše co potřebuješ.
Po zkušenostech vím, že nemá cenu kupovat nic jiného než APC.

Prostě chci aby to fungovalo, chci aby to fungovalo všude stejně a jak si přeji a kde si přeji a zároveň aby byla nízká poruchovost, a ev. aby fungoval servis a byly k dispozici originální baterie.
Ono jde o to, že jde UPS připojit ke kotli, k televizi a tam je to vše šumák, nicméně připojit ji k NAS a řídit ji je už dost velká loterie zda to bude podporováno, na počítači se to jeví jako baterie (bez nutnosti software), nicméně software od APC je plně podporovaný a plně funkční, na rozdíl od alternativ, které mnohdy vyžadují JAVA apod. a vůbec není jisté že to u nich bude fungovat.

tahle věc umí generovat 200W odpadního tepla při plném zatížení, hlučné to je podle toho. mrmh požaduje ethernet 1Gb/s, tohle umí jen stovku.

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #19 kdy: 02. 08. 2022, 13:59:19 »
Tolik různých příspěvků na obyčejnou UPS za 3 tisíce?!
Kup si APC Back-UPS BXM 950VA (520W), AVR, USB.
Má to vše co potřebuješ.
Po zkušenostech vím, že nemá cenu kupovat nic jiného než APC.

Prostě chci aby to fungovalo, chci aby to fungovalo všude stejně a jak si přeji a kde si přeji a zároveň aby byla nízká poruchovost, a ev. aby fungoval servis a byly k dispozici originální baterie.
Ono jde o to, že jde UPS připojit ke kotli, k televizi a tam je to vše šumák, nicméně připojit ji k NAS a řídit ji je už dost velká loterie zda to bude podporováno, na počítači se to jeví jako baterie (bez nutnosti software), nicméně software od APC je plně podporovaný a plně funkční, na rozdíl od alternativ, které mnohdy vyžadují JAVA apod. a vůbec není jisté že to u nich bude fungovat.

Tak já mám třeba s APC negativní zkušenost. Když mi vychcipaly a já pak objižděl půl republiky jen proto že se elektronika rozhodla jit do křemíkového nebe. Ale každý máme jinou zkušenost takže klidně můžes lepši.

Ale co nechápu. Co je jsou originální baterky? Diť tam jsou batery packy.  Takže pokud je nějaké tajemství proč kupovat originál APC nebo jen SBC, tak sem sním. Rád se poučím  https://www.battery.cz/apc-rbc-packy/


Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #20 kdy: 02. 08. 2022, 14:26:40 »
APC jsou kvalitní, ale jen vyšší řady - tzn z toho plyne požadavek kupovat jen věci se sinusem - tím se odfiltruje ten největší odpad.
Pokud koupíte UPSku za 2200kč, tak se nedivte že je to šmejd. Vždyť za tu cenu se vůbec divím, že to jde vyrobit, převézt přes půl světa a ještě prodat s marží pro všechny v řetězci. Samotná kvalitní baterka stojí půlku téhle ceny

Jak jsem psal ohledně baterek - do UPS se zásadně NEKUPUJÍ "ORIGINÁLY" - jelikož nevíš co tam zrovna dají za šmejd. A jako bonus je to ještě předražené. APC dává do těch svých packů všechno možný. Něco jsou kvalitní, něco jakž takže, něco úplný šmejd. I v jedné rackové co jsem měl asi za 20litrů byly z výroby nějaký totál šmejdy co vydržely 2 roky a když jsem hledal jméno výrobce, tak jsem našel nějaký fórum kde si na tyhle baterky všichni stěžovali. Po výměně za Panasonic to tam drží už několik let v pohodě

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #21 kdy: 02. 08. 2022, 15:55:20 »
hej, to byl presne muj predchozi zivot. objizdet pobocky kdykoli odejde nejaky APC...to uz fakt nemusim.

Tak to radsi budu architektem. A nebo nebudu kupovat APC.


Tak já mám třeba s APC negativní zkušenost. Když mi vychcipaly a já pak objižděl půl republiky jen proto že se elektronika rozhodla jit do křemíkového nebe. Ale každý máme jinou zkušenost takže klidně můžes lepši.



acute

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #22 kdy: 10. 08. 2022, 00:04:56 »
Ahoj, napsal jsem to sice pro jiný dotaz, ale zkopíruji i sem:
Obecně nedoporučuji žádnou běžně prodávanou UPS pro počítače, která má více než jeden akumulátor. Všechny zničí akumulátory nejpozději za 3 roky provozu, ačkoli by měly vydržet v daném režimu minimálně 6 let (ano, myslím tím akumulátory pro záložní provoz s výrobcem udávanou životností 10 let). Je to z působeno tím, že UPS nemají balancery, které vyrovnávají rozdíly mezi akumulátory. Takže slabší akumulátor způsobí přebíjení a přibližně za 3 roky jsou akumulátory odepsány. A je úplně jedno, zda koupíte ups Eaton, Apc, CyberPower nebo Integra. Za 20 let mám stejnou zkušenost se všemi výrobci nezávisle na řadě či ceně. Čím delší dobu zálohy potřebujete, tím výkonnější ups musíte koupit, tím dražší jsou do ní akumulátory. Jenže vy nepotřebujete velký výkon, potřebujete dlouhou dobu zálohy. Za posledních 6 tet kupuji pro počítače a zálohy IT racků a čerpadla a PLC systémy tyto ups:
https://www.vselektro.eu/zalozni-zdroj-300w-sinus-zz20/
Dodává je více eshopů, podobné jsou od výrobce MH power, Kemot... jsou to všechno výrobky z číny na stejném základě - toroidní trafo s odbočkami a jednoduchou elektronikou (možná jsou dokonce z jedné fabriky). K nim dávám pořádné akumulátory, třeba 100Ah. Tyto zdroje mají čistý sinus na výstupu, jsou to jednoduché off line stroje. Nebojte se jich i když nejsou DoubleConversion, OnLine a podobně. Zatím žádný nezničil akumulátor (první kus mám v provozu 8 let se stejným akumulátorem). Zpočátku jsem k nim měl obrovskou nedůvěru, ale nyní je dávám všude a zcela bez potíží. Kvalitní velký gelový akumulátor sice něco stojí, ale vydrží. Rozhodně do této sestavy za stejnou dobu provozu dáte méně peněz a získáte mnohem delší záložní dobu. Mám je v kombinaci s malými Synology, pro základní stolní počítače, pro zálohy průmyslových řídících systémů a podobně. Jediné co zpravidla nemají jsou komunikační porty. Pokud je potřebujete, doporučuji ups Victron, ty jsou velmi dobře vybaveny - ale také za jinou cenu. Tak šťastnou ruku při výběru.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #23 kdy: 10. 08. 2022, 00:38:22 »
Vždy jsem kupoval nejlevnější UPS do tisícovky a když po několika letech dosloužila baterka, tak jsem připojil místo ní běžnou autobaterii a jelo se dál. Případně jsem koupil novou UPS. Vždy mi dobře sloužily - za ty peníze dobrý.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #24 kdy: 10. 08. 2022, 07:48:21 »
já doporučuji hlavně značkové akumulátory od Panasonicu (k dostání např. na Batteryimport.cz). Měnil jsem je za původní jak v APC tak v Cyberpower, a teď znovu cca po 7 letech... (v tom APC).
Původní v Cyberpoweru odešla po cca 2,5 letech... No name čína stojí 400Kč tahle značková cca o 150Kč více... Myslím, že není o čem mluvit :)

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #25 kdy: 10. 08. 2022, 10:16:39 »
....Je to z působeno tím, že UPS nemají balancery, které vyrovnávají rozdíly mezi akumulátory.
Hele jako nad tímhle jsem taky přemýšlel a do UPSky si udělal jednoduchý balancer (operační zesilovač, pár odporů - princip funkce:  pokud je na jednom akumulátoru vyšší napětí než na druhém, tak to připojí zátěž pár mA, aby se napětí srovnalo). Má to vliv hlavně v případech, kdy už jsou baterky ke konci životnosti a začne se rozjíždět jejich kapacita/vlastnosti. Třeba i tím, že jedna baterka je teplejší (blíž části UPS která topí) než druhá.

Ale jako bylo to spíš tak ze zajímavosti - když jsem měřil baterky v USPce kde jsou 4 v sérii a nelišily se víc než o 0,1V. Tak otázka, jak velký to má smysl...Taky filosofická otázka - jak se liší spojení 2 akumulátorů, od spojení 6 článků v rámci jednoho akumulátoru? Tam taky balancer nemáš.Když už zajdeme do extrému, tak by to chtělo balancovat jednotlivé články. Balancování jednotlivých baterek je jen taková berlička....

acute

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #26 kdy: 10. 08. 2022, 21:20:20 »
Ahoj, měl jsem k dispozici desítky ups od různých výrobců, ve kterých byly dva a více akumulátorů. Vždycky zkolabovaly akumulátory, extrémem byla ups Eaton, kterou jsem musel rozřezat, abych zjistil, co se vlastně stalo. Akumulátory se nafoukly a doslova zatavily do pláště. A to jsem si už myslel, že Eaton je ta správná volba. A byl tam originál akupack. Ptal jsem se na ty velké gelové akumulátory člověka, který měl co do činění s výrobou. Tvrdil, že dobrý výrobce pečlivě vybírá jednotlivé články a tak jsou na tom tyto akumulátory co se týká životnosti výrazně lépe. To prý platí i o malých aku do ups, jenže jsou prý rozdíly právě mezi celými aku, které se časem prohlubují a proto dochází k destrukci akupacků. Měl jsem třeba 3kw ups, kde akumulátory doslova vřely, na kovové skříni nešla udržet ruka. A minulý týden opět další dva akupacky v háji, jeden z APC, druhý z Eatonu. Za dva roky. V normálních teplotách, vyloženě v záložním režimu, minimum cyklů. Přitom kupuju akumulátory buď originály, nebo od FG-forte, které vůbec nejsou špatné. A s těmi ups Volt žádný problém, jedou furt a zatím jsme neměnil žádný akumulátor. Měl jsem právě obavy z kvality nabíjení, ale zbytečné. Už nic jiného nekupuju, z mého pohledu to prostě nemá smysl, nehodlám vyhazovat peníze každé 2 - 3 roky za nové akumulátory, přitom s délkou zálohy maximálně 15 - 30 minut. Teď mi dojíždí posledních 5 ups Eaton a 3 APC, tím s nimi končím, další baterky do nich kupovat nehodlám :-)

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #27 kdy: 12. 08. 2022, 15:27:44 »
Ahoj, měl jsem k dispozici desítky ups od různých výrobců, ve kterých byly dva a více akumulátorů. Vždycky zkolabovaly akumulátory, extrémem byla ups Eaton, kterou jsem musel rozřezat, abych zjistil, co se vlastně stalo. Akumulátory se nafoukly a doslova zatavily do pláště. A to jsem si už myslel, že Eaton je ta správná volba. A byl tam originál akupack. Ptal jsem se na ty velké gelové akumulátory člověka, který měl co do činění s výrobou. Tvrdil, že dobrý výrobce pečlivě vybírá jednotlivé články a tak jsou na tom tyto akumulátory co se týká životnosti výrazně lépe. To prý platí i o malých aku do ups, jenže jsou prý rozdíly právě mezi celými aku, které se časem prohlubují a proto dochází k destrukci akupacků. Měl jsem třeba 3kw ups, kde akumulátory doslova vřely, na kovové skříni nešla udržet ruka. A minulý týden opět další dva akupacky v háji, jeden z APC, druhý z Eatonu. Za dva roky. V normálních teplotách, vyloženě v záložním režimu, minimum cyklů. Přitom kupuju akumulátory buď originály, nebo od FG-forte, které vůbec nejsou špatné. A s těmi ups Volt žádný problém, jedou furt a zatím jsme neměnil žádný akumulátor. Měl jsem právě obavy z kvality nabíjení, ale zbytečné. Už nic jiného nekupuju, z mého pohledu to prostě nemá smysl, nehodlám vyhazovat peníze každé 2 - 3 roky za nové akumulátory, přitom s délkou zálohy maximálně 15 - 30 minut. Teď mi dojíždí posledních 5 ups Eaton a 3 APC, tím s nimi končím, další baterky do nich kupovat nehodlám :-)
2-3 roky je u techto odpadkovych aku normal zivotnost a je nutno to zahrnout do provoznich nakladu. Abych nekecal uz jsem mel zivotnost i 5 let u nejakych noname cvicek z ciny, ale byla to offline UPS pro mw spoj jednoho "takyisp" v prakticky stabilnich 20-23 stupnich.  Nafouknuti aku no ... pokud pouzivas odpadkove RBC akumulatory do APC tak se nediv. To je odpad. CSB u eatonu taky nejsou vyhra. Zkus kupovat Panasonicy jak ti tady dobre radi. V tomto pripade original nerovna se zaruka kvality.

Afaik to vypada taky na nejakou vadu v aku nebo nebo na blbe nastaveni dobijeni na UPS. Rozhodne nafukovani neni standartni provozni stav po selhani. Ty aku by mely normalne dojet na snizeni kapacity resp. pri selftestu pod zatezi by mela UPSka zanadavat. Resim pidi ups do par kVA kde se neresi moc odpojovani baterii/stringu.

Na tvem miste bych pri tech vykonech zvazil poridit normalni stridac na FVE s BMS a bateriemi a nechal to bezet v modu  UPS ( s vymezenymi hranicemi na podbiti, nabiti(treba max 60-80%). Zaruka na takovahle reseni muze byt 7-10 let vc baterii v klidu.

Neco z cizi praxe:
https://diit.cz/blog/enterprise-kurvitka-za-desetikorunu/akumulatory-aku-packy-baterie-batercicky

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #28 kdy: 14. 08. 2022, 20:01:30 »
Ahoj, napsal jsem to sice pro jiný dotaz, ale zkopíruji i sem:
Obecně nedoporučuji žádnou běžně prodávanou UPS pro počítače, která má více než jeden akumulátor. Všechny zničí akumulátory nejpozději za 3 roky provozu, ačkoli by měly vydržet v daném režimu minimálně 6 let (ano, myslím tím akumulátory pro záložní provoz s výrobcem udávanou životností 10 let). Je to z působeno tím, že UPS nemají balancery, které vyrovnávají rozdíly mezi akumulátory. Takže slabší akumulátor způsobí přebíjení a přibližně za 3 roky jsou akumulátory odepsány. A je úplně jedno, zda koupíte ups Eaton, Apc, CyberPower nebo Integra. Za 20 let mám stejnou zkušenost se všemi výrobci nezávisle na řadě či ceně. Čím delší dobu zálohy potřebujete, tím výkonnější ups musíte koupit, tím dražší jsou do ní akumulátory. Jenže vy nepotřebujete velký výkon, potřebujete dlouhou dobu zálohy. Za posledních 6 tet kupuji pro počítače a zálohy IT racků a čerpadla a PLC systémy tyto ups:
https://www.vselektro.eu/zalozni-zdroj-300w-sinus-zz20/
Dodává je více eshopů, podobné jsou od výrobce MH power, Kemot... jsou to všechno výrobky z číny na stejném základě - toroidní trafo s odbočkami a jednoduchou elektronikou (možná jsou dokonce z jedné fabriky). K nim dávám pořádné akumulátory, třeba 100Ah. Tyto zdroje mají čistý sinus na výstupu, jsou to jednoduché off line stroje. Nebojte se jich i když nejsou DoubleConversion, OnLine a podobně. Zatím žádný nezničil akumulátor (první kus mám v provozu 8 let se stejným akumulátorem). Zpočátku jsem k nim měl obrovskou nedůvěru, ale nyní je dávám všude a zcela bez potíží. Kvalitní velký gelový akumulátor sice něco stojí, ale vydrží. Rozhodně do této sestavy za stejnou dobu provozu dáte méně peněz a získáte mnohem delší záložní dobu. Mám je v kombinaci s malými Synology, pro základní stolní počítače, pro zálohy průmyslových řídících systémů a podobně. Jediné co zpravidla nemají jsou komunikační porty. Pokud je potřebujete, doporučuji ups Victron, ty jsou velmi dobře vybaveny - ale také za jinou cenu. Tak šťastnou ruku při výběru.
Sinus nebo Astip nejsou spatny, ale minuli jsme se vykonem. Navic jestli si pamatuji nejsou online ale max smart offline.
Gelovky s nimi nepouzivam ale pouzivam doslouzile udrzbove aku z nakladaku nebo trakcni.

Zatim mam s nimi dobrou zkusenost a zalohuji tim jedno cerpadlo antiekofasistickeho kotle na babisovu kulatinu a domaci rack kteremu nevadi 10ms prepinaci interval.  Nevyhoda/vyhoda - zdroje nabijeji fakt dlouho. Mate-li 100Ah baterku radeji dobit velkou nabijeckou. Jinak se bude dobijet snad tyden.

acute

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #29 kdy: 15. 08. 2022, 00:28:13 »
Ahoj, souhlasím, kvalitní akumulátor třeba od Panasonicu je základ. Nicméně otázka stojí trochu jinak: Ekonomika pořízení a nutné provozní investice.
Příklad první:
UPS Pro BR 650VA. To už není úplný humus, mělo by to za ty peníze mít alespoň základní kvalitu. Pominu fakt, že to není čistě sinus stroj. Co v ní najdu za akumulátory? Právě ten humus, o kterém mluvíš... Nákupní cena toho stroje je 4.700 Kč. S minimální zátěží to udrží cca 30 minut. Za další dva - tři roky potřebuju 2 nové akumulátory. Vyberu Panasonic, oba kusy jsou za 2400 Kč. Pořád mám stejnou výdrž max 30 minut, už mě to stálo 7.100 Kč a musím tomu věnovat pozornost a čas.
Příklad druhý:
UPS Volt 300W SINUS s akumulátorem 40Ah. Cena 5.300 Kč. Délka zálohy při zátěži 70W je cca 240 minut. Zatím mám nejstarší sestavu 8 let a akumulátor pořád drží zhruba stejně. Dalších 5 mi jede cca 6 tet a naprosto v pohodě.

Co si tedy nyní vyberu? Z mého pohledu je to jasné a postupně nahrazuji všechny UPS Eaton, APC a Integra... Ne proto, že bych nechtěl kupovat kvalitní Panasonic akumulátory. Ale proto, že za méně peněz dostanu mnhonásobně delší dobu zálohy, mnohonásobně delší životnost akumulátorů a hlavně - nemusím jen kvůli špatným akumulátorům mnoho let nikam jezdit :-)