Výber UPS k PC domov

Výber UPS k PC domov
« kdy: 29. 07. 2022, 18:25:04 »
Hľadám bezproblémovú UPS k PC domov, stačí 1x FR zásuvka.
Doba zálohovania pri záťaži 300 W stačí 2-3 minúty.
Ide mi totiž len o korektné vypnutie PC, keď som za ním a tiež základnú ochranu pre prepätím.

Potreboval by som tiež prepäťovku pre RJ45 1 Gbit/s, naozaj to musí zvládnuť 1G, nie som si istý, či to tie v UPS zvládajú.

S UPSkami mám svoje skúsenosti, väčšinou len s tými väčšími k serverom a v DC.
Takéto malé som nikdy extra neriešil, kúpilo sa čo bolo skladom, keď to odišlo, tak sa kúpila batéria prípadne celá UPS.

Čo sa týka ten bezproblémovosti, tak mám na mysli, že nejde o výbehový model resp. batérie je možná zohnať aj neznačkové, je tichá, neprehrieva sa keď nezálohuje, a že je kvalitne spracovaná (napr. tlačidlo ON/OFF musí vydržať - na EATON mi odišlo asi po 10 stlačeniach).

Na zváženie: https://www.alza.sk/apc-back-ups-be-850va-d5759141.htm?o=1


Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #1 kdy: 29. 07. 2022, 19:45:26 »
starsi verzi toho APC jsem nakoupil do vsech pobocek. do roka vsechny odesly. (nektere odletely, protoze jsem je vztekle vyhodil oknem, nebavilo mne jet autem 100  km jenom kvuli zmetku).

ktery Eaton ti odchazi? ja mam doma Eatony a prijde mi to jako velmi solidni hardware.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #2 kdy: 30. 07. 2022, 08:22:14 »
APC Smart - UPS 750
Je toho na bazosi dost. Ked budes mat stastie, budes mat nove alebo zanovne baterie.

https://www.atcmarket.sk/detail/Mikrotik-GESP-Gigabit-ethernet-prepetova-ochrana2-revize/674398?zoneId=

Nemam priamu skusenost. Do rizikovych miest sa dava optika.

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #3 kdy: 31. 07. 2022, 11:38:04 »
Jo Smart UPS 750VA je super stroj. Ale na bazoši atd zásadně kupovat BEZ baterek nebo v případě koupi s baterkama to brát jako že je to bez baterek. Lidi v tom často mají totální šmejdy co vydrží i nový jen rok a půl. Nebo prodávaj UPSku co nějakej blbec odpojil a nechal vybitou = baterky na vyhození.
Baterky si samozřejmě člověk koupí svoje, ideálně nějaký Panasonic

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #4 kdy: 01. 08. 2022, 08:00:41 »
Pokud jde o UPS, lze prakticky brát v potaz dvě značky - Eaton a APC. Prakticky všechen ostatní zbytek produktů jsou čínské rebrandy (FSP) nebo čistá Čína (CyberPower).

Osobně považuji za špičku Eaton, který si dle mého drží největší kvalitu. APC ujde, ale jak bylo zmíněno výše, tak mají některé modely tendenci odcházet - hlavně na kondenzátory, APC občas používá šméčka největšího gardu. Pak stačí, aby UPS bylo trochu tepleji, a závada je tu hned.

Jinak konkrétnější doporučení, nešel bych pod nic, co neumí line-interactive. Tedy korekce napájecího napětí v určitém rozsahu bez přepínání na záložní akumulátor. Pokud bych chtěl hodně šetřit, šel bych do:

Eaton 5E 1100i USB, cca 13 minut zálohy při 300W (https://eg.eaton.com/ups-battery-runtime/en-gb/5E1100IUSB). Nevýhoda je, že se nenabízí model s FR zásuvkami, je třeba pořídit redukci.

S FR zásuvkami se dá pořídit Ellipse PRO 1200, což je špičková volba. Ten nabízí asi taky cca 12-13 minut při 300W (https://eg.eaton.com/ups-battery-runtime/en-gb/ELP1200FR). Nabídne display se zobrazením parametrů, je ale dražší než 5E.

Pokud jde o APC, tak ti inovovali nabídku nižšího segmentu, tam mají teď model APC Back-UPS 1200VA FR. Bohužel k tomu ale nemám reference, nicméně jeho předchůdce mám doma (teď už asi 3 roky a stále s funkčním původním aku), a celkem spokojenost, za ty peníze. Dobrá volba u APC jsou ty zmíněné Smart-UPS, bohužel ty ale už jen použité, protože výroba skončila. Náhradou jsou Back-UPS PRO, k nim ale opět nemám reference, nejsou na trhu dlouho. Ty jsou ale cenově výše.

Celkem novým hráčem na našem trhu je Legrand. K nim je ale sakra málo referencí, a spíše negativní. A výrobce ani není schopen dodat řádný graf závislosti spotřeby/doby zálohování, dokonce ani textový údaj, protože v datasheetu sice udává nějakou dobu zálohování, ale vůbec nenapíše, ke kolika % zátěže se to vtahuje. Takže zcela nepoužitelný údaj. Tedy ačkoli jsou ty Legrandy cenově zajímavé, raději bych je řadil do kategorie - raději ne.


Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #5 kdy: 01. 08. 2022, 12:23:36 »
Ad Fortron (FSP) - mám nějaké v provozu, označení bych musel dohledat, ale obě jsou online generující čistý sinus.

Hardwarově asi ok, pokud se smíříte s tím, že pro Linux neexistuje rozumně použitelný software pro automatický shutdown. Jejich software je bloatware k zblití, který jakš takš možná občas funguje na Windows a i tam to je peklo (poslední, co jsem měl zprovozněné bylo založeno na Javě, TomCat webserveru a vyžadovalo to Flash. Byly s tím potíže, jako např. že se občas cosi zaseklo a Java vytěžovala jedno jádro CPU, nešlo to ukončit jinak než rebootem. Později už jsem se ani nepokoušel si tím server zaneřádit a spoléhám na to, že se o výpadku dozvím včas, přičemž UPS jsem dimenzoval na  min. 1 hodinu provozu z baterií.

Podpora Fortronu v podstatě žádná, komunikovat s nimi není jak, na emaily nikdo neodpovídá.

Osobně bych preferoval spíš Eaton než APC. Kvůli výměně baterií. APC má tendenci i standardní akumulátory zabalit tak, aby uživatel byl nucen kupovat jejich proprietární (ne nutně kvalitnější, ale zaručeně dražší). U některých se battery packy daly rozebrat a repasovat. U nových zatím nevím.

Cokoli, co negeneruje skutečný sinus (ale trapéz přezdívaný modifikovaný sinus) nebrat.
« Poslední změna: 01. 08. 2022, 12:26:32 od Pavel - »

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #6 kdy: 01. 08. 2022, 13:24:32 »
Hm, kupodivu, s neorigo bateriami som v APC nikdy nemal problem.
Teraz sme menili v nejakej 1500-vke baterie, origo pack +/- do 400 eur, Avacom ze 120 :-D



Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #7 kdy: 01. 08. 2022, 13:26:16 »
zrovna na ty akumulatory jsem se chtel zeptat, asi by to chtelo vybirat UPS s co nejbeznejsim formatem.

hledne podpory, jsem ted kupoval management karty do CyberPoweru a to Eatonu (doma mi prilis zlobi rozvody, tak to chci monitorovat), a s prekvapenim jsem zjistil, ze ta koupena karta podporuje treba SNMP, ale syslog ne. To mne nenapadlo dohledavat.

Jeste k te zivotnosti, u tehle "zalohovanych zasuvek" od APC jsem mel rychlou umrtnost 100%, u SmartInteractive modelu je to zajime, nepamatuju si, ze by odesla "tower verze", ale ty rackove APC  presny opak, po 2-4 letech odesly vsechny (ok, statistika jen 7 rack verzi, 15+ toweru).

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #8 kdy: 01. 08. 2022, 13:29:46 »
BTW co se tyce online UPS, existuji nejake slusne (urceni do domaci serverovny), ktere neustale nedelaji randal?
Treba ty Eatony 1500VA delaji strasny randal i bez zateze.

Co matne pamatuju na jednu velkou 12000 online, tak ta bylo naprosto ticha, takze generalizujici zduvodneni, ze holt pres baterky porad neco tece neobstoji.

xunil

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #9 kdy: 01. 08. 2022, 13:44:21 »
Proč domu čistý sinus?
V běžném obchodě (oddělení elektro) běžně jsou dispozici to nejlevnější co jde sehnat.
Lidi to mají běžně doma.
 

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #10 kdy: 01. 08. 2022, 16:27:56 »
Co je k dispozici?Sinus nebo shit baterka privarena rovnou ke kolikum zasuvky?

Cela tahle diskuse byla o kvalita, spolehlivosti, ale holt se nepodarilo tema ubranit od  smeru "prece co nejlevnejsi se da sehnat".


Proč domu čistý sinus?
V běžném obchodě (oddělení elektro) běžně jsou dispozici to nejlevnější co jde sehnat.
Lidi to mají běžně doma.

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #11 kdy: 01. 08. 2022, 16:50:47 »
Hm, kupodivu, s neorigo bateriami som v APC nikdy nemal problem.
Teraz sme menili v nejakej 1500-vke baterie, origo pack +/- do 400 eur, Avacom ze 120 :-D
U UPSek neexistuje nic jako originální baterka (jako třeba u mobilu atd atd). Je to jen origo battery pack, kde jsou standardizovbané akumulátory náhodných výrobců. Ikdyž jednou je tam kvalitní, tak podruhé tam může být šmejd nebo naopak. Do UPS se ZÁSADNĚ nekupují originální batterypacky, ale značkové baterky dle vlastního výběru - člověk bude mít za NIŽŠÍ cenu VYŠŠÍ kvalitu

BTW co se tyce online UPS, existuji nejake slusne (urceni do domaci serverovny), ktere neustale nedelaji randal?
..... takze generalizujici zduvodneni, ze holt pres baterky porad neco tece neobstoji.
Mimochodem přes baterky nic neteče - minimálně ten Eaton co jsem opravoval. Dokonce neteče nic ani přes to nízký napětí (24V např.). Všechno teče jen přes vysokonapěťovou část.
Vstup se usměrní na nějakých + 325 a -325V a rovnou to z něj jde do měniče na výstup. No a tady do toho bodu +325 a -325V je připojen měnič z 48V co se sepne až v případě nějakýho problému. Velký kondenzátory na té vysokonapěťové sběrnici poberou jakýkoliv výpadek, takže na výstupu to nijak nepoznáš - ten výstupní měnič má dostatečně rychlou odezvu, takže jestli ti začne chvíli klesat na vysokonapěťové části napětí než naběhne měnič z baterek ničemu nevadí
« Poslední změna: 01. 08. 2022, 16:55:50 od czAtlantis »

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #12 kdy: 01. 08. 2022, 17:14:53 »
zajimave, takze i tvrzeni, ze v online UPS se baterky rychleji "opotrebovaji" neni pravda.

tim spis opakuji svou otazku, nejlepsi by bylo vsude davat online UPS, ale jsou nejake Eatony, co se daji dat treba do pracovny ? ani by hucely jako turbina?

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #13 kdy: 01. 08. 2022, 17:19:59 »
Opotřebení baterek je blbost, ta UPS jde napájet snad 180V a na výstupu má pořád 230V, na baterky se sahá až když to nejde jinak. Jinak by ty baterky byly pořád vybitý...


To že hučí souvisí s tím, že mají spotřebu jako kráva =>hodně odpadního tepla=>potřebujou hučet. A hlavně potřebujou hučet a topit pořád, ne jen při výpadku (jako line-interactive)
Ta 1500VA UPSka brala snad o 200W víc, než bylo na výstupu a to jsem ani neměl zdaleka zatížený na max.

Takže online bych nedával nikam, kde to není vyloženě nutný...

Re:Výber UPS k PC domov
« Odpověď #14 kdy: 01. 08. 2022, 18:09:00 »
Sám seba som presvedčil, že radšej kúpim online UPS.

No na ten Legrand som sám však zvedavý. Zatiaľ som si vybral https://www.alza.sk/legrand-ups-keor-lp-1000va-vfi-d5484605.htm?o=10. Momentálne zisťujem, či je v nej ventilátor, ktorý by hučal.
Keď som sa bavil s luďmi, ktorí robia UPS, tak mi povedali, že na veľké inštalácie nedávajú značky APC, EATON, ale práve "menej známe" a padlo aj meno LEGRAND.