Velké zdražování

Re:Velké zdražování
« Odpověď #15 kdy: 30. 07. 2022, 13:10:05 »
klient vloni byl nucen ukončit v Číně provoz během jednoho kvartálu. 8 let jsem jim tam pomáhal nakupovat servery a vybavovat DC a až rozhodla vláda a sebrali jim povolení podnikat, a to není zrovna malá společnost. Od letošního roku mají vyjmenované obory, kde musí být většina investic a kapitálu z Číny, zrovna polovidiče tam spadají, tím skončila řada podniků. Stejně tak od letošního roku jsou přísnější limity na výrobu a dovoz potravin, už tam začíná být také papírování.

Chceš-li snadnější možnost něco vyrábět, myslím, že v každé rozvojové zemi ti výjdou vstříc úplně stejně. U nás to je holt složitější, ale snad to je jen dočasně.


CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #16 kdy: 30. 07. 2022, 13:21:52 »

Tak ono by to šlo, jen chtít.
Startovače taky vznikly rozhodnutím z vůle strany a vlády. (EU má systém jedné strany a jedné vlády jako Čína. Vůdčí role orgánů EU je nezpochybnitelná a tohle se nezmění, ať zvolíš jakou stranu chceš.)
Pokud chceš něco smontovávat z Čínských dílů nebo dělat software, cesty máš.
Dost možná ....pokud ti to bude politicky myslet.... dostaneš i nějaké dotace.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #17 kdy: 30. 07. 2022, 13:28:47 »

Kámoš má v Číně manželku a už jí rok a kus neviděl, protože se Čína kvůli Covidu zavřela.
Dále, USA a EU s*ala Čínany, takže se nám rozhodli ukázat, kdo tahá za kratší konec.

Čína má nekonečné přírodní zdroje (v Rusku), miliardu obyvatel (zákazníků), ohromný kapitál (USA dluží Číně snad dva státní rozpočty) a všechno vyrábějí. Kdyby se Čína jela s tanky kouknout na Taiwan, tak jsme v řiti.

BTW: Údajně, kdyby Čína uvalila na USA obchodní embargo, tak USA zkrachuje, protože by to natolik zdevastovalo jejich ekonomiku, že by padla vláda.
« Poslední změna: 30. 07. 2022, 13:32:08 od CPU »

Re:Velké zdražování
« Odpověď #18 kdy: 30. 07. 2022, 16:11:53 »
AliExpress mě po zavedení DPH, cla a výpalného český poště přestal zajímat. Na loterii jestli to projde, nemám nervy a řešit cokoliv s ČP je absolutní opruz. Je fakt, že na bastlení a hry s arduinem nemám čas, tak mě to netrápí. Takový ty různý blbosti - teploměry, voltmetry, šroubováčky kabely meteostanice powrbanky nabíječky apod. nakupuju spíš v Lidlu.
Jinak aliexpresí EU sklady mají k původní ceně naražené clo, DPH a nakldy na dopravu a skladování takže není divu že jsou o dost dražší.
« Poslední změna: 30. 07. 2022, 16:14:16 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #19 kdy: 30. 07. 2022, 18:49:36 »
AliExpress mě po zavedení DPH, cla a výpalného český poště přestal zajímat. Na loterii jestli to projde, nemám nervy a řešit cokoliv s ČP je absolutní opruz.

Zrovna AliExpress s tímhle fakt nemá problém. Ebay ano, ale zásilky z AliExpressu chodí naprosto normálně, cena je jen vyšší o tu DPH.


Re:Velké zdražování
« Odpověď #20 kdy: 30. 07. 2022, 18:52:48 »
Kdyz koukam na reakce, je to smutny ze vy vsichni jste zavisly na tom cinskem hnoji k bastleni. Pritom level arduino + cidla kolem jsou veci na urovni stredni skoly - staci nebyt linej a precist si datasheet, navrhnout omacku kolem a je to.

Sice nebastlím, ale i tak jsem rád. Rád, že mohu levně koupit něco, co je dostatečně kvalitní a dorazí mi to až domů a nemusím řešit právě tu omáčku kolem. Že to vás baví je druhá věc. Vás za to nejspíš platí. My ostatní děláme různé věci pro radost.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #21 kdy: 30. 07. 2022, 21:00:33 »
AliExpress mě po zavedení DPH, cla a výpalného český poště přestal zajímat. Na loterii jestli to projde, nemám nervy a řešit cokoliv s ČP je absolutní opruz.

Zrovna AliExpress s tímhle fakt nemá problém. Ebay ano, ale zásilky z AliExpressu chodí naprosto normálně, cena je jen vyšší o tu DPH.

To jako chcete tvrdit, že k zásilce z Číny vám záhadně a zdarma přirazí na poště jen DPH????  Co já vím, tak snad jen když koncové doručení dělá myslím zásilkovna tak to neřeší, ale ČP si výpalné ujít nenechá téměř nikdy.
Gréta je nejlepší.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #22 kdy: 30. 07. 2022, 21:21:33 »
Aliexpress odvádí DPH a clo sám (podobně jako třeba Amazon nebo eBay u většiny zásilek), takže koncový zákazník v ČR už dostane jenom objednané zboží bez toho, že by sám musel cokoliv s celníky a poštou řešit. A pokud chce pošta přesto nějaký doplatek, pak to může být max. za nějaké nadstandardní doručení (třeba v určitém čase), jinak nic.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #23 kdy: 30. 07. 2022, 23:36:37 »
Aliexpress odvádí DPH a clo sám (podobně jako třeba Amazon nebo eBay u většiny zásilek), takže koncový zákazník v ČR už dostane jenom objednané zboží bez toho, že by sám musel cokoliv s celníky a poštou řešit. A pokud chce pošta přesto nějaký doplatek, pak to může být max. za nějaké nadstandardní doručení (třeba v určitém čase), jinak nic.
Tomu bych věřil u věcí dodaných ze skladů v EU. Pokud doručuje z Číny, pochybuji že vůbec dokáže věrohodně pro ČP odvést DPH popř. clo.
Gréta je nejlepší.

LeosB

Re:Velké zdražování
« Odpověď #24 kdy: 31. 07. 2022, 00:48:41 »
Aliexpress odvádí DPH a clo sám (podobně jako třeba Amazon nebo eBay u většiny zásilek), takže koncový zákazník v ČR už dostane jenom objednané zboží bez toho, že by sám musel cokoliv s celníky a poštou řešit. A pokud chce pošta přesto nějaký doplatek, pak to může být max. za nějaké nadstandardní doručení (třeba v určitém čase), jinak nic.
Tomu bych věřil u věcí dodaných ze skladů v EU. Pokud doručuje z Číny, pochybuji že vůbec dokáže věrohodně pro ČP odvést DPH popř. clo.

Není důvod k obavám - došlo mi už spousta balíčků z Číny podle nových pravidel (DPH mi přičetli rovnou na Aliexpressu) a nikdy jsem nic s ČP řešit nemusel (kromě klasických lístků ve schránce o tom že balíček výjimečně nebyl doručen a mám si pro něj dojít vystát frontu na poštu).

Re:Velké zdražování
« Odpověď #25 kdy: 31. 07. 2022, 09:39:54 »
Aliexpress odvádí DPH a clo sám (podobně jako třeba Amazon nebo eBay u většiny zásilek), takže koncový zákazník v ČR už dostane jenom objednané zboží bez toho, že by sám musel cokoliv s celníky a poštou řešit. A pokud chce pošta přesto nějaký doplatek, pak to může být max. za nějaké nadstandardní doručení (třeba v určitém čase), jinak nic.
Tomu bych věřil u věcí dodaných ze skladů v EU. Pokud doručuje z Číny, pochybuji že vůbec dokáže věrohodně pro ČP odvést DPH popř. clo.
Pochybovat můžeš, ale je to prostě tak. Jinak celní poplatky se neodvádí pro nějakou ČP, ale státu a v tomto případě to funguje tak, že k proclení zboží dojde v tom členském státu EU, kam do skladu doputuje kontejner se zbožím z Číny. Obvykle je to Rotterdam v Holandsku.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #26 kdy: 31. 07. 2022, 10:23:22 »
Čína má nekonečné přírodní zdroje (v Rusku), miliardu obyvatel (zákazníků), ohromný kapitál (USA dluží Číně snad dva státní rozpočty) a všechno vyrábějí. Kdyby se Čína jela s tanky kouknout na Taiwan, tak jsme v řiti.

To jsou mi veci :) A nevadi, ze Cina ma zrovna fatalni financni problemy, tanky v ulicich vlastnich mest a nesmyslne covidove uzavery? (A prave proto jako kazda totalita se snazi odvest pozornost vlastnich lidi a sere se do Taiwanu) Holt kdyz neco ridi byrokrat, tak to jednou zakonite zkrachuje, protoze se z prazdneho mesta nekde v pousti, kam jezdi prazdny rychlovlak, zadne penize nevrati. A muzete se klidne prikryvat hesly o budoucnosti lidstva nebo zachrane planety, Adam Smith vas stejne jednou kopne do kulek. Navic zadny byrokrat (na rozdil od Adama Smitha) nevymysli, kudy dal, az ukradnete a zkopirujete posledni zapadni technologii.

BTW: Údajně, kdyby Čína uvalila na USA obchodní embargo, tak USA zkrachuje, protože by to natolik zdevastovalo jejich ekonomiku, že by padla vláda.

Tohle je tak silene naivni! Je k neuvereni, ze to ctu i tady.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #27 kdy: 31. 07. 2022, 11:12:11 »
Aliexpress odvádí DPH a clo sám (podobně jako třeba Amazon nebo eBay u většiny zásilek), takže koncový zákazník v ČR už dostane jenom objednané zboží bez toho, že by sám musel cokoliv s celníky a poštou řešit. A pokud chce pošta přesto nějaký doplatek, pak to může být max. za nějaké nadstandardní doručení (třeba v určitém čase), jinak nic.

To se týká jen zboží dodávaného ze skladů v EU. Pokud jde zboží odjinud (Čína, USA, ...) měly by se DPH a proclení řešit. Že je, jak je vidět z jiných příspěvků, realita jiná, je zajímavé, a docela by mě zajímalo, čím to. Dlouhodobě bych se na to nespoléhal.
Zbyněk, OK2PIN, popsal své zkušenosti s vlastnoručním vyřizováním proclení zboží mimo EU (cca 10 eur, přes eBay, v prosinci 2021). Vypracoval podrobný popis i s obrázky, který bohužel na netu nemůžu majít.
V kostce: proclívání se ráda ujímá Česká pošta, za což si účtuje:
* 97 Kč, když adresát spolupracuje a online vyplní požadované údaje,
* 150 Kč bez spolupráce adresáta.
Nebo si můžete proclení udělat sami, on-line. Chce to e-identitu (viz identitaobcana.cz), například mít občanku s aktivovaným čipem a znát IOK kód. Pak přes eCeP Celní správy https://cportal.celnisprava.cz/web/portal/ecep vytvořit celní prohlášení, k tomu je ale potřeba znát
* Adresu odesílatele.
* Hmotnost zásilky.
* Kód zboží z celního sazebníku z https://celnicka.cz/zarazeni-zbozi.
* IOSS číslo - z faktury (superdůležitá věc)
* Číslo zásilky, pod kterým ho eviduje dopravce, např. ČP.



Re:Velké zdražování
« Odpověď #28 kdy: 31. 07. 2022, 14:14:37 »
To, co popisuješ, bylo v rané fázi zavedení celních poplatků. Dneska je situace už taková, že Ali všechny celní formality vyřizuje sám, a to bez ohledu na to, odkud zboží do ČR jde (ono jde stejně vždy primárně z Číny, akorát někdy už leží ve skladech v EU a jindy do těch skladů musí napřed připlout - což ale má vliv pouze na délku doručení k zákazníkovi, nikoliv na celní poplatky). I podle trackingu jde zjistit, odkud a jak ty zásilky putují. Výjimkou je pouze doprava na vyžádání ze strany zákazníka přes DHL, kde se jedná obvykle o leteckou přepravu a vše vyřizuje přímo DHL, jenž si za služby také bere tuším 550 Kč + samozřejmě celní poplatky, které za klienta odvede na základě plné moci.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #29 kdy: 31. 07. 2022, 16:12:12 »
Přesně tak, nakupuju na ali tak 10balíčků měsíčně a ani od zavedení celních poplatků jsem nikdy nic neplatil. Jen mi 2x přišla SMS že mám dodat celní údaje někde na webu české pošty. No a tracking co byl v SMS neseděl s ničím z ali. Tak jsem tam vyplnil náhodně vybrané údaje, připojil náhodnou fakturu staženou z ali z náhodného balíčku a  co jsem měl na cestě a nikdo s tím neměl problém, všechno přišlo a nic jsem neplatil.  ;D