Velké zdražování

Re:Velké zdražování
« Odpověď #30 kdy: 31. 07. 2022, 19:17:49 »
Aliexpress odvádí DPH a clo sám (podobně jako třeba Amazon nebo eBay u většiny zásilek), takže koncový zákazník v ČR už dostane jenom objednané zboží bez toho, že by sám musel cokoliv s celníky a poštou řešit. A pokud chce pošta přesto nějaký doplatek, pak to může být max. za nějaké nadstandardní doručení (třeba v určitém čase), jinak nic.

To se týká jen zboží dodávaného ze skladů v EU. Pokud jde zboží odjinud (Čína, USA, ...) měly by se DPH a proclení řešit. Že je, jak je vidět z jiných příspěvků, realita jiná, je zajímavé, a docela by mě zajímalo, čím to.

Však se řeší. Řeší to AliExpress v místě vstupu do celního prostoru EU. A je to zcela legální a podle všech zákonů a dohod. Není to žádná věda, tak je to prostě nastavené a takhle to funguje. Konečný zákazník neřeší nic. Budiž to AliExpressu připočteno ke cti. Něco jiného je třeba eBay. Tam je to co jsem slyšel jak kdy ale už jsem tam nic nenakupoval věky, takže jaká je aktuální situace netuším.


Re:Velké zdražování
« Odpověď #31 kdy: 31. 07. 2022, 20:57:06 »
Citace
Něco jiného je třeba eBay. Tam je to co jsem slyšel jak kdy ale už jsem tam nic nenakupoval věky, takže jaká je aktuální situace netuším.
Ano, u eBay si to zákazník často řeší sám. Pokud ale pomineme poplatky, tak to obvykle není žádná velká věda, máte-li příslušné faktury připravené. Pak záleží na přepravci, jak dobře má proclení řešeno. Zkušenosti mám s Českou poštou (v jednom případě pohoda, v druhém naprostá hrůza... offline formulář), UPS (offline formulář, ale vyřízeno do druhého dne), DHL (online formulář, asi nejlepší)

Re:Velké zdražování
« Odpověď #32 kdy: 01. 08. 2022, 11:08:54 »
U eBay existuje Global Shipping Program, kde je to stejné jako v případě Amazonu a Ali, tj. eBay vše ohledně celních poplatků vyřídí sám a zákazník dostane zboží bez dalších formalit. https://www.ebay.com/help/global-shipping-program/default/global-shipping-program?id=4646

Re:Velké zdražování
« Odpověď #33 kdy: 01. 08. 2022, 11:20:32 »
Kámoš mi vysvětloval, proč šel podnikat do Číny.

Zkoušel to v ČR.
Už jen sehnat nemovitost na podníkání byl horor, šel tou poctivou cestou a stavební úřad měl připomínek jako opice chcanek. Obecně největší starostí úřadů bylo, aby z něj vyrazili peníze ještě dřív, než měl nějaký zisk.
Zkoušel něco prodávat bez ŽL, ale fakticky obratem přišla pokuta za neoprávněné podnikání.
Všichni měli hroznou starost, jestli jim odevzdává dost (a to ještě nic nevydělal).
Pak se přihnala selátka, jestli má požární ochranu ok, ekologové, úřad kontroly bezpečnosti práci, finančák.
Všichni jen kladli podmínky a v podstatě se mu pokoušeli jeho podnikání zničit.
Místo toho, aby se soustředil na podnikání, musel řešit kvikot podsvinčátek, která patří k jedné velké a nenažrané...

Tak šel do Číny....
Prostor pro podnikání? Jasně, je tu skladová a výrobní čtvrť, kde se oficiálně bydlet nemá a dělej si tam bordel jak chceš.
Klidně si tam i spi, ale nestěžuj si na hluk.
Ekologie? Pokud nedělá fakt bordel a je malý, nechávají ho být.
Když je malý a začíná, úřady jen přijdou zkontrolovat nástěnku (jestli je rudá) a kašlou na něj, spíš mu radí, jak to má udělat až vyroste. Až budete mít víc než cca dvacet lidí, budeme po vás chtít....a až jich budete mít sto, tak budete potřebovat. Je malý, nechávají ho žít a růst. Rozhodně netvrdím, že to půjde do nekonečna, ale z podnikatelského hlediska se tam startuje mnohem lépe. Takhle mi to říkal, stejně tak i ta negativa, ale začínat výrobní firmu v ČR bez slušného kapitálu prostě nejde. V Číně to jde. Dokud jste mrňousové, úřady moc nezajímáte. Máte prostory, máte možnosti, překážky jen vytvořené trhem a obecnou nespolehlivostí lidí. Čím lépe lidi platíte, tím lepší lidi si můžete dovolit a jsou spolehlivější. V ČR za 50Kč na hodinu taky neseženete mnoho spolehlivých vysokoškoláků, za osm set na hodinu si budete moc hodně vybírat.
Stavebni urad... k tomu mam vice nez mene poznamek. Parcela urcena ke stavbe komercni vystavba. Site privedeny a zkolaudovany (telco samozrejme ne, ale to uz dnes malokoho prekvapi). Vysledek? Papirovou krabici(co to sotva udrzi) s dokumentaci(jen moje stavebni kopie) jsem vazil a ma 8kg. Ostatni urady jeste par kilo navic ale to nemam na jednom miste.Vsechno si clovek musel zaplatit sam. Uz jen priprava papiru stala  jak pilotak. A ani krumpac do zeme nekopl.
 V te dobe uz datovky fungovaly jenomze urady vubec nefungovaly protoze stejne vam ruzne studie a podklady firmy zpracovavaji na papirech. Tak jsem se na vsechno vykaslal, v pulce to zabalil a jsem zamestnanec/ prilezitostny zivnostnik.

Muzete si za to sami, castecne i ja... ale vice generace, ktera si myslela co podnikatel to zlodej. Je jednoduche vytvorit proces a urad. Ale je zatracene narocne se toho zas zbavit.

RDa

  • *****
  • 2 614
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #34 kdy: 01. 08. 2022, 12:33:15 »
U eBay existuje Global Shipping Program, kde je to stejné jako v případě Amazonu a Ali, tj. eBay vše ohledně celních poplatků vyřídí sám a zákazník dostane zboží bez dalších formalit. https://www.ebay.com/help/global-shipping-program/default/global-shipping-program?id=4646

Bohuzel ten GSP je neskutecnej scam. Dopravu zaplatite 2x (jednou lokalni US, jednou mezinarodni), v souctu to vyjde draz nez si to poslat skrze USPS naprimo. A to procleni.. lol. Zadny celni dokument nedostanete, tj. nevite jake poplatky jste zaplatil - "Import charges" jsou cca 50%. To jako wtf.. zadne DPH+CLO neudela tolik. A plus nedokazou proclit na firmu ktera je platcem dane... je to vsechno podvod a zbozi putuje sedou zonou. Pritom pridat "DIC/EORI" policko na ebay by problem nebyl.. vzdyt to tam maj i kvuli prodejcum co prekroci zakonne limity k platcovstvi. Ale kupci nikdy.. celkove na eBay taha uzivatel vzdy za kratsi konec.


Re:Velké zdražování
« Odpověď #35 kdy: 01. 08. 2022, 13:17:58 »
K stavebnimu uradu musim take uvest priklad, ktery ukazuje opilost moci uredniku. (Tam asi bude ten hlavni zadrhel, v 99.9% pripadech nejsou za nic postizeni a muzou si delat co chteji).

KOupil jsem 120 let stary barak a blondyna mi (u naspricovane steny) rekla, ze nesmim dokoncit omitku, protoze byl "zkolaudovany bez ni"



Stavebni urad... k tomu mam vice nez mene poznamek. Parcela urcena ke stavbe komercni vystavba. Site privedeny a zkolaudovany (telco samozrejme ne, ale to uz dnes malokoho prekvapi). Vysledek? Papirovou krabici(co to sotva udrzi) s dokumentaci(jen moje stavebni kopie) jsem vazil a ma 8kg. Ostatni urady jeste par kilo navic ale to nemam na jednom miste.Vsechno si clovek musel zaplatit sam. Uz jen priprava papiru stala  jak pilotak. A ani krumpac do zeme nekopl.
 V te dobe uz datovky fungovaly jenomze urady vubec nefungovaly protoze stejne vam ruzne studie a podklady firmy zpracovavaji na papirech. Tak jsem se na vsechno vykaslal, v pulce to zabalil a jsem zamestnanec/ prilezitostny zivnostnik.

Muzete si za to sami, castecne i ja... ale vice generace, ktera si myslela co podnikatel to zlodej. Je jednoduche vytvorit proces a urad. Ale je zatracene narocne se toho zas zbavit.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #36 kdy: 01. 08. 2022, 14:03:15 »
U eBay existuje Global Shipping Program, kde je to stejné jako v případě Amazonu a Ali, tj. eBay vše ohledně celních poplatků vyřídí sám a zákazník dostane zboží bez dalších formalit. https://www.ebay.com/help/global-shipping-program/default/global-shipping-program?id=4646

Bohuzel ten GSP je neskutecnej scam. Dopravu zaplatite 2x (jednou lokalni US, jednou mezinarodni), v souctu to vyjde draz nez si to poslat skrze USPS naprimo. A to procleni.. lol. Zadny celni dokument nedostanete, tj. nevite jake poplatky jste zaplatil - "Import charges" jsou cca 50%. To jako wtf.. zadne DPH+CLO neudela tolik. A plus nedokazou proclit na firmu ktera je platcem dane... je to vsechno podvod a zbozi putuje sedou zonou. Pritom pridat "DIC/EORI" policko na ebay by problem nebyl.. vzdyt to tam maj i kvuli prodejcum co prekroci zakonne limity k platcovstvi. Ale kupci nikdy.. celkove na eBay taha uzivatel vzdy za kratsi konec.
Někteří prodejci to ani jinak nepošlou, než přes GSP. A jestli je to dražší, ale bez práce nebo levnější a člověk si musí všechno sám vyběhat, to už je na uvážení každého. Osobně jsem z eBay (prodejce USA) nedávno kupoval něco za 500 dolarů, k tomu byla doprava 30 dolarů a Import charges pak 150 dolarů. Ale i tak to celkem vyšlo zhruba na polovinu ceny, co bych za zboží vyplázl v ČR, takže spokojenost :)

RDa

  • *****
  • 2 614
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #37 kdy: 01. 08. 2022, 15:44:03 »
Někteří prodejci to ani jinak nepošlou, než přes GSP. A jestli je to dražší, ale bez práce nebo levnější a člověk si musí všechno sám vyběhat, to už je na uvážení každého. Osobně jsem z eBay (prodejce USA) nedávno kupoval něco za 500 dolarů, k tomu byla doprava 30 dolarů a Import charges pak 150 dolarů. Ale i tak to celkem vyšlo zhruba na polovinu ceny, co bych za zboží vyplázl v ČR, takže spokojenost :)

No prave. Smysl to ma jen u toho co nelze sehnat jinde a zkousnete tu prirazku. Jen to cloveka stve, ze to nedokazou udelat procesne spravne kdyz uz jim za to plati.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #38 kdy: 01. 08. 2022, 17:28:04 »
Nebo z toho mají kšeft a naopak nemají důvod to měnit, když to lidem nějak extra nevadí. Ono se v GSP asi těch peněz protočí ročně celkem dost...