Nefunguje datový přenos s USB-C redukcí (sys/class/usb info included)

Mám problém při připojení telefonu přes USB-C redukci  k USB-A hostitelům (takže zapojuju telefon s USB-C do počítačů s USB-A).
Jako early adopter jsem si koupil  drahý kvalitní USB-C 3.2 kabel. Nějak nám ta kompatibilita hapruje, kde udělali soudruzi v USBIF chybu?

Jenže paradoxně to blbne s high-tech kabely (Thunderbolt 3  a USB-C 3.2), zatímco paradoxně² USB 2.0 USB-C kabely problém nemají.
A paradoxněsuper³ kabel s konci USB-C a USB-A (tedy redukce není potřeba, kabel má správné koncovky na oba endpointy) to taky funguje.

Projev problému
:  nefunguje jakýkoli datový přenos. Telefon se pouze nabíjí.


Přikládám výpis(z telefonu) z /sys/class/power_supply/usb/{položka}. Pořadí je  :type, typec_orientation, typec_mode, typec_power_role,. U orientace se je vždy 0/1/2, ale zkusím prohodit a když tak spojím |.

Nabíjení vypnutého/zapnutého USB-C guest zařízení telefonem:
USB_PD, 1|2,  Powered cable w/ sink, dual power role,

Problematické zapojení(merit dotazu) USB-C high tech kabel s redukcí do USB-A hostitele:
USB, 0, Audio adapter, dual power role,


Jako předchozí, ale s USB 2.0C kabelem (paradox²) - funkční data:
USB,  1|2, Source attached(default current), sink

NIc nezapojeno:
Unknown, 0, Nothing attached, dual power role

Nabíječka USBC s PD:
USB ->USB_PD po chvíli nebo USB_HVDCP -> USB_PD,  1|2, source attached (high current), dual  power role

Nabíječka 5V USB-A
USB_DCP, 2|1 source attached(default current). sink


Proč tedy telefon detekuje protipól počítač jako Audio adaptera nejdou data . Proč je tam vyjímka², že USB2.0C² kabel ale funguje  (oboje s tou redukcí). A zároveň USB 3.0 kabel³ (bez žádné redukce) taky funguje (na to se neptám, to jen konstantuje, očekává e že věci fungují)
« Poslední změna: 01. 08. 2022, 09:54:45 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »


Nějak nám ta kompatibilita hapruje, kde udělali soudruzi v USBIF chybu?
Tak především zakázali pasivní redukce se zásuvkou typu C. Což ovšem nebrání výrobcům aby je vyráběli, nicméně pak není divu, že jsou tam problémy s interoperabilitou.

Velice pravděpodobně to bude fungovat jen při jedné orientaci konektoru, protože výrobci redukce prostě zapomněli na to, že konektory jsou oboustranné.

Jinak pokud telefon detekuje nějaké příslušenství jako audio adaptér, znamená to, že někde na cestě jsou kontakty CC1 a CC2 spojeny dohromady, což je také zakázáno. Stejnou chybou trpěla první revize Raspberry Pi 4 - a nedávno mě to dostihlo, když jsem si říkal, proč se to Raspberry odmítá napájet z monitoru prostřednictvím type-C to type-C high speed kabelu.

Jinak pro pasivní kabely (tedy ty pro pouze USB 2.0 a maximálně 3A) se ten problém neprojeví, protože tyhle kabely mají zapojený jen jeden pin CC, zatímco druhý zůstává nezapojen.

Ale znovu jsme u toho, že tohle rozhodně není chyba USB IF ale ignorantů, kteří se neobtěžují čtením standardů před jejich implementací. To stejné platí o spoustě elektroniky s konektory typu C, kde třeba chybí detekční rezistory úplně, takže taková zařízení pak není možné nabíjet kabelem typu C-C.

RDa

  • *****
  • 2 417
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ta redukce z A na C bude smejd, podle me by nic takoveho existovat nemelo a jestli chcete propojit A host na C device, tak by jste mel vyuzit kabelu ktery ma tyto koncovky.. a pro telefon bude verze 2.0 nejspis postacujici (je malo telefonu co umi superspeed, byt je tam type C).