Velké zdražování

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Velké zdražování
« kdy: 29. 07. 2022, 16:12:30 »
Ahoj,

taky jste si všimli, že věci na Aliexpresu podražily tak o 100%?
Neříkám že všechno, ale hodně těch věcí teď stojí tak 2x tolik, řekl bych. Že by žlutí soudruzi něco tušili?

Drobné senzory - dřív třicetikorunová položka - dneska 150 Kč.
Jetý hardware - dřív 500 - dneska klidně litr i 2700 Kč.  :o

Nějak mě to začíná štvát...


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #1 kdy: 29. 07. 2022, 16:49:12 »
Já si to vysvětluju kromě obecné inflace která se dotkla elektroniky tím, že je drahý shipping - ten se sice u věcí, kromě těch s free shipping, jakoby oceňuje zvlášť, ale imho to nebude celý a část se ho rozpouští do ceny té věci samotné.

Teď to vypadá že se mnohé věci začalo vyplácet kupovat lokálně - třeba USB-C nabíječka 65W do autozapalovače je dokonce v Alze levnější než na Ali; takové ty arduino-bastldestičky (teploměr, akcelerometr, LEDky…) se vyplatí kupovat z různých dratek.cz a laskakit a rpishop.cz; světla na kolo taky, atd. (ale třeba pro změnu USB-C docking s multilane displayportem (4k/60) v ČR pořád stojí nesmysl a na Ali stojí $20 jak před rokem)
« Poslední změna: 29. 07. 2022, 16:53:45 od _Jenda »

Re:Velké zdražování
« Odpověď #2 kdy: 29. 07. 2022, 17:04:33 »
Svoji roli v tom hraje i proclení a vše s tím spojené, to se prostě v ceně odrazit muselo. Ale hodně věcí je pořád cenově na polovičních i nižších hodnotách, než za kolik to mají prodejci v ČR.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #3 kdy: 29. 07. 2022, 17:25:27 »
Schválně jsem si zkusil naklikat objednávku kravinek na arduino (používám ESP/RPi) z předminulého roku.
Minule jsem platit něco přes litr a teď 2300 Kč :-(

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #4 kdy: 29. 07. 2022, 17:35:21 »
Nevsiml, ale je dobre ze sem prestane proudit cinsky elektroodpad :-)


Re:Velké zdražování
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2022, 17:51:29 »
Jo super.

SI pamatuju z mladi, ze jsem parkrat vyrazil se seznamem odporu a kondenzatoru a vratil se s jednim odporem, zbytek nemeli.
Tim jsem skoncil s plytvanim casu na jakykoli pajeni..

Ale super, konecne zvitezi cesky produkty. err, ktery vlastne?



Nevsiml, ale je dobre ze sem prestane proudit cinsky elektroodpad :-)

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2022, 17:58:34 »

Předně gratuluji k 800 postů  ;D

A jinak je to přesně tak.
Z čeho jako bastlit? Z drahých a kvalitních součástek? Z těch se staví, z těch se nebastlí.
Čím víc se zhorší dostupnost věcí na bastlení, jakýchkoliv, tím víc se zvedne práh dostupnosti bastlení a může to odradit hodně jinak potenciálně schopných lidí. Místo bastlení si pustí hru....

Mimo to, i tupec se schopností bastlit se hodí. Může být zručný na rozdíl od  Ing. Igelytenta, MBA.
« Poslední změna: 29. 07. 2022, 18:00:26 od CPU »

Re:Velké zdražování
« Odpověď #7 kdy: 29. 07. 2022, 20:58:07 »
Nevsiml, ale je dobre ze sem prestane proudit cinsky elektroodpad :-)

Na tom není dobře vůbec nic.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #8 kdy: 29. 07. 2022, 21:36:16 »
Z mých informací za to může přeorientace Čínského exportu na produkty s vyšší přidanou hodnotu, viz jejich plány pro 2021-2025, s tím je spojené ukončení hrazení dopravy a přímých pobídek exportérům, stejně tak vyšší papírování pro vývoz. Změny na straně EU (doprava, CLO/DPH) tak obrovský vliv nemají.

Na Čínském trhu se toho ale mění víc i uvnitř, trochu se ukazuje, že ty masivně produkované elektroniky vlastně byly dotované a cena sotva stačila na výrobu. Myslím, že časy, kdy si spotřebitel na Ali koupil věci levněji než firma, která si je tam nechala vyrobit jsou už pryč.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #9 kdy: 30. 07. 2022, 01:41:54 »
Z mých informací za to může přeorientace Čínského exportu na produkty s vyšší přidanou hodnotu, viz jejich plány pro 2021-2025, s tím je spojené ukončení hrazení dopravy a přímých pobídek exportérům, stejně tak vyšší papírování pro vývoz. Změny na straně EU (doprava, CLO/DPH) tak obrovský vliv nemají.

Na Čínském trhu se toho ale mění víc i uvnitř, trochu se ukazuje, že ty masivně produkované elektroniky vlastně byly dotované a cena sotva stačila na výrobu. Myslím, že časy, kdy si spotřebitel na Ali koupil věci levněji než firma, která si je tam nechala vyrobit jsou už pryč.

Bohuzel ty dotace cinske vlady nikdo nebude resit.. ale udelat to firma, ze by prodavala roky levneji nez vyrabi a tim zlikvidovala konkurenci.. to by bylo trestuhodne a s vysokou pokutou. Pritom cina velmi dobre vedela ceho chce dosahnout.. a vicemene se ji to povedlo.

Kdyz koukam na reakce, je to smutny ze vy vsichni jste zavisly na tom cinskem hnoji k bastleni. Pritom level arduino + cidla kolem jsou veci na urovni stredni skoly - staci nebyt linej a precist si datasheet, navrhnout omacku kolem a je to.

Protoze navrhuji ponekud slozitejsi kramy, tak me ty narky prijdou smesne. Vsechno se da navrhnout a vyrobit i v evrope - a je k tomu pak potreba jen jedina vec - dostupnost individualnich komponent. Ale na to uz cina taky kapla.. a vykoupila co bylo k mani, a pak to prodavaj na Ali s 10x az 100x prirazkou, kdyz zjisti ze to potrebujete. Uspesnost nakupu je cca 1 z 10-20 pokusu, vsichni ostatni remcaj ze to za zalistovanou cenu nejde prodat a dozaduji se souhlasu s navysenim.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #10 kdy: 30. 07. 2022, 05:04:55 »
Kdyz koukam na reakce, je to smutny ze vy vsichni jste zavisly na tom cinskem hnoji k bastleni. Pritom level arduino + cidla kolem jsou veci na urovni stredni skoly - staci nebyt linej a precist si datasheet, navrhnout omacku kolem a je to.
Chybně předpokládáš, že si takovou věc neumíme udělat sami. Ve skutečnosti to je tak, že nakreslit desku a nechat vyrobit (ve fuj fuj čínském JLC, nebo v jedné ze tří českých fabrik co zamrzly v minulém století - existuje vůbec nějaká evropská PCB fabrika která má třeba IT systém srovnatelný s JLC? tj. abych to objednal prostě v eshopu a aby uměli osadit podle katalogu bez dohadování se s člověkem?) prostě nepovažujeme za efektivní využití našeho času a peněz.

Ale na to uz cina taky kapla.. a vykoupila co bylo k mani, a pak to prodavaj na Ali s 10x az 100x prirazkou, kdyz zjisti ze to potrebujete. Uspesnost nakupu je cca 1 z 10-20 pokusu, vsichni ostatni remcaj ze to za zalistovanou cenu nejde prodat a dozaduji se souhlasu s navysenim.
To se mi ještě nikdy nestalo; v poslední době jsem kupoval například Arduina Nano, SMA konektory a pigtaily, DS18B20 teploměry, XT60 konektory do PCB (nikde na západě neměli, na TME jsem koupil poslední kus někdy na jaře), akcelerometry, odrive (oficiální eshop to nedokázal odeslat) a specialitu SZA5044 (na západě dlouhodobě vyprodáno, až teď v červenci se objevilo pár kusů; jinak bych určitě preferoval součástky západní, protože si nemůžu dovolit aby mi umřelo zařízení kvůli nějaké padělané komponentě).

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Velké zdražování
« Odpověď #11 kdy: 30. 07. 2022, 07:30:40 »
Protoze navrhuji ponekud slozitejsi kramy, tak me ty narky prijdou smesne. Vsechno se da navrhnout a vyrobit i v evrope

S timto bohuzel nemuzu vubec souhlasit. Evrope myslim brutalne ujel vlak. Srovnavat moznosti nejake Shenzhenske firmy a vyrobce v EU podle meho nazoru vubec nejde, a to snad ve vsech ohledech. Ano, mame obcas know-how, ktere Cinan z vetsi casti nema, ale jejich moznosti jak neco noveho vytvorit jsou neskutecne. Je to sice "divoky vychod", clovek casto nevi co kupuje, ale rozhodne mi prijde lepsi mit ty spatne zdroje, nez je mit v podstate velmi omezene.

Treba takova blbost jako barevne LCD o velikosti do par palcu - kdo to dela? Jde to koupit za cenu $2 u nejakeho "zapadniho" vyrobce? Nebo se mrkni na revoluci, kterou prineslo ESP32.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velké zdražování
« Odpověď #12 kdy: 30. 07. 2022, 10:16:28 »
Kámoš mi vysvětloval, proč šel podnikat do Číny.

Zkoušel to v ČR.
Už jen sehnat nemovitost na podníkání byl horor, šel tou poctivou cestou a stavební úřad měl připomínek jako opice chcanek. Obecně největší starostí úřadů bylo, aby z něj vyrazili peníze ještě dřív, než měl nějaký zisk.
Zkoušel něco prodávat bez ŽL, ale fakticky obratem přišla pokuta za neoprávněné podnikání.
Všichni měli hroznou starost, jestli jim odevzdává dost (a to ještě nic nevydělal).
Pak se přihnala selátka, jestli má požární ochranu ok, ekologové, úřad kontroly bezpečnosti práci, finančák.
Všichni jen kladli podmínky a v podstatě se mu pokoušeli jeho podnikání zničit.
Místo toho, aby se soustředil na podnikání, musel řešit kvikot podsvinčátek, která patří k jedné velké a nenažrané...

Tak šel do Číny....
Prostor pro podnikání? Jasně, je tu skladová a výrobní čtvrť, kde se oficiálně bydlet nemá a dělej si tam bordel jak chceš.
Klidně si tam i spi, ale nestěžuj si na hluk.
Ekologie? Pokud nedělá fakt bordel a je malý, nechávají ho být.
Když je malý a začíná, úřady jen přijdou zkontrolovat nástěnku (jestli je rudá) a kašlou na něj, spíš mu radí, jak to má udělat až vyroste. Až budete mít víc než cca dvacet lidí, budeme po vás chtít....a až jich budete mít sto, tak budete potřebovat. Je malý, nechávají ho žít a růst. Rozhodně netvrdím, že to půjde do nekonečna, ale z podnikatelského hlediska se tam startuje mnohem lépe. Takhle mi to říkal, stejně tak i ta negativa, ale začínat výrobní firmu v ČR bez slušného kapitálu prostě nejde. V Číně to jde. Dokud jste mrňousové, úřady moc nezajímáte. Máte prostory, máte možnosti, překážky jen vytvořené trhem a obecnou nespolehlivostí lidí. Čím lépe lidi platíte, tím lepší lidi si můžete dovolit a jsou spolehlivější. V ČR za 50Kč na hodinu taky neseženete mnoho spolehlivých vysokoškoláků, za osm set na hodinu si budete moc hodně vybírat.
« Poslední změna: 30. 07. 2022, 10:18:01 od CPU »

Re:Velké zdražování
« Odpověď #13 kdy: 30. 07. 2022, 11:46:58 »
No realita asi bude napul cesty ke kamosove verzi.

Blondyny na ceskych uradech neskutecne buzerujou, opile svou moci. Pokud neco delal bez ZL, tak se nedivim, ze dostal po hube. Na druhe strane, mozna jen nemel ten spravny ZL. Mne po 20 letech podnikani v IT a opravovani vypocetni techniky (samozrejme na ZL s odpovidajicim popisem cinnosit) blondyna rekla, ze dochazi ke zmene a protoze nemam odpovidajici vzdelani, tak si mam najit v mistnim odbornem ucilisti (obor mechanizator, aka obsluha traktoru, prumerne IQ pod 90) "za par tisicovek mesicne odborneho garanta"

Na druhe strane, tyhle pseudokomunisticy rezimy, takove rude nastenky nejsou kus papiru s plamennymi recmi. to je provazeno systemovym spehovanim, buzerovanim, udavanim a systemem korupce, ktery vice nez vyrobna te ceske.
Jakekoli knowhow bude cilene vytezeno az budovu soused zamori cpavkem nebo jinak zlikviduje, tak si clovek jeste se slzem oku vzpomene na civilizovanejsi zemi.

Presne tenhle rozhovor ale z druhe strany jsem me s Nemcem, kterej neskutecne prskal na regulace a dane v Nemecku, ale soucasne byl sokovany a nekompatibilni s ceskou realitou.


Kámoš mi vysvětloval, proč šel podnikat do Číny.

Zkoušel to v ČR.
Už jen sehnat nemovitost na podníkání byl horor, šel tou poctivou cestou a stavební úřad měl připomínek jako opice chcanek. Obecně největší starostí úřadů bylo, aby z něj vyrazili peníze ještě dřív, než měl nějaký zisk.
Zkoušel něco prodávat bez ŽL, ale fakticky obratem přišla pokuta za neoprávněné podnikání.
Všichni měli hroznou starost, jestli jim odevzdává dost (a to ještě nic nevydělal).
Pak se přihnala selátka, jestli má požární ochranu ok, ekologové, úřad kontroly bezpečnosti práci, finančák.
Všichni jen kladli podmínky a v podstatě se mu pokoušeli jeho podnikání zničit.
Místo toho, aby se soustředil na podnikání, musel řešit kvikot podsvinčátek, která patří k jedné velké a nenažrané...

Tak šel do Číny....
Prostor pro podnikání? Jasně, je tu skladová a výrobní čtvrť, kde se oficiálně bydlet nemá a dělej si tam bordel jak chceš.
Klidně si tam i spi, ale nestěžuj si na hluk.
Ekologie? Pokud nedělá fakt bordel a je malý, nechávají ho být.
Když je malý a začíná, úřady jen přijdou zkontrolovat nástěnku (jestli je rudá) a kašlou na něj, spíš mu radí, jak to má udělat až vyroste. Až budete mít víc než cca dvacet lidí, budeme po vás chtít....a až jich budete mít sto, tak budete potřebovat. Je malý, nechávají ho žít a růst. Rozhodně netvrdím, že to půjde do nekonečna, ale z podnikatelského hlediska se tam startuje mnohem lépe. Takhle mi to říkal, stejně tak i ta negativa, ale začínat výrobní firmu v ČR bez slušného kapitálu prostě nejde. V Číně to jde. Dokud jste mrňousové, úřady moc nezajímáte. Máte prostory, máte možnosti, překážky jen vytvořené trhem a obecnou nespolehlivostí lidí. Čím lépe lidi platíte, tím lepší lidi si můžete dovolit a jsou spolehlivější. V ČR za 50Kč na hodinu taky neseženete mnoho spolehlivých vysokoškoláků, za osm set na hodinu si budete moc hodně vybírat.

Re:Velké zdražování
« Odpověď #14 kdy: 30. 07. 2022, 11:49:11 »
No realita asi bude napul cesty ke kamosove verzi.

Blondyny na ceskych uradech neskutecne buzerujou, opile svou moci. Pokud neco delal bez ZL, tak se nedivim, ze dostal po hube. Na druhe strane, mozna jen nemel ten spravny ZL. Mne po 20 letech podnikani v IT a opravovani vypocetni techniky (samozrejme na ZL s odpovidajicim popisem cinnosit) blondyna rekla, ze dochazi ke zmene a protoze nemam odpovidajici vzdelani, tak si mam najit v mistnim odbornem ucilisti (obor mechanizator, aka obsluha traktoru, prumerne IQ pod 90) "za par tisicovek mesicne odborneho garanta"

Na druhe strane, tyhle pseudokomunisticy rezimy, takove rude nastenky nejsou kus papiru s plamennymi recmi. to je provazeno systemovym spehovanim, buzerovanim, udavanim a systemem korupce, ktery vice nez vyrobna te ceske.
Jakekoli knowhow bude cilene vytezeno az budovu soused zamori cpavkem nebo jinak zlikviduje, tak si clovek jeste se slzem oku vzpomene na civilizovanejsi zemi.

Presne tenhle rozhovor ale z druhe strany jsem me s Nemcem, kterej neskutecne prskal na regulace a dane v Nemecku, ale soucasne byl sokovany a nekompatibilni s ceskou realitou.

P.S. Dekuji za gratulaci. Takovy pocet prispevku mne zneklidnuje, na ostatni zurive prispivajici se casto divam jako " nemaji co delat' a soucasne tezko z tech 800 bude mit jakoukoli hodnotu. (Nicmene tehleten urcite ma, pochopitelne.

Kámoš mi vysvětloval, proč šel podnikat do Číny.

Zkoušel to v ČR.
Už jen sehnat nemovitost na podníkání byl horor, šel tou poctivou cestou a stavební úřad měl připomínek jako opice chcanek. Obecně největší starostí úřadů bylo, aby z něj vyrazili peníze ještě dřív, než měl nějaký zisk.
Zkoušel něco prodávat bez ŽL, ale fakticky obratem přišla pokuta za neoprávněné podnikání.
Všichni měli hroznou starost, jestli jim odevzdává dost (a to ještě nic nevydělal).
Pak se přihnala selátka, jestli má požární ochranu ok, ekologové, úřad kontroly bezpečnosti práci, finančák.
Všichni jen kladli podmínky a v podstatě se mu pokoušeli jeho podnikání zničit.
Místo toho, aby se soustředil na podnikání, musel řešit kvikot podsvinčátek, která patří k jedné velké a nenažrané...

Tak šel do Číny....
Prostor pro podnikání? Jasně, je tu skladová a výrobní čtvrť, kde se oficiálně bydlet nemá a dělej si tam bordel jak chceš.
Klidně si tam i spi, ale nestěžuj si na hluk.
Ekologie? Pokud nedělá fakt bordel a je malý, nechávají ho být.
Když je malý a začíná, úřady jen přijdou zkontrolovat nástěnku (jestli je rudá) a kašlou na něj, spíš mu radí, jak to má udělat až vyroste. Až budete mít víc než cca dvacet lidí, budeme po vás chtít....a až jich budete mít sto, tak budete potřebovat. Je malý, nechávají ho žít a růst. Rozhodně netvrdím, že to půjde do nekonečna, ale z podnikatelského hlediska se tam startuje mnohem lépe. Takhle mi to říkal, stejně tak i ta negativa, ale začínat výrobní firmu v ČR bez slušného kapitálu prostě nejde. V Číně to jde. Dokud jste mrňousové, úřady moc nezajímáte. Máte prostory, máte možnosti, překážky jen vytvořené trhem a obecnou nespolehlivostí lidí. Čím lépe lidi platíte, tím lepší lidi si můžete dovolit a jsou spolehlivější. V ČR za 50Kč na hodinu taky neseženete mnoho spolehlivých vysokoškoláků, za osm set na hodinu si budete moc hodně vybírat.