Realizace domácí sítě

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #105 kdy: 06. 05. 2022, 16:09:56 »
Pokud má někdo FVE, tak se mu vyplatí přebytečnou energií ohřívat vodu, než ji za almužnu prodávat do sítě. Existují myčky i pračky s přívodem na teplou vodu, takže pak není problém mýt a prát i při běhu na baterie, protože teplá voda se bere z bojleru. Ostatně, tohle řešení se asi vyplatí i při dvoutarifní sazbě, kdy můžete levněji prát i ve vysokém tarifu, protože voda už je ohřátá v bojleru.

Vařit se dá na plynu, ať již na zemním či propan-butanu, nebo propanu. Čistý propan má tu výhodu, že nezamrzá a lahev tedy může být umístěna celoročně venku a neubírá místo v kuchyni. Zemní plyn na vaření se nevyplatí, protože jen měsíční paušál za plynoměr je vyšší, než cena spotřebovaného plynu.

13kg lahev s náplní za cca 350Kč mi v kuchyni vydrží tak rok, a to je na plyn i trouba.
Toto je kvalitni nazor.

Pouzivat elektrinu z FVE  na ohrev cehokoliv v dobe kdy je dlouhy vypadek elektriny je nesmysl pokud nemate vlastni elektrarnu se stabilni dodavkou (napr. mala vodni elektrarna, kogeneracka,bioplyn, prumyslove odpadni plyny nebo velky generator na bezna paliva pro delsi beh). 

Zde se vyplaci snadno dostupne koncentrovane fosilni zdroje - plyn,LPG,drevo,uhli atd. Vynechavam LTO a petrolej protoze ty jsou pro nas v CR hrube nevyhodne. Dodavam ze LPG nebo zemni plyn jde pouzivat i na beh generatoru. Hlavne LPG ma vyhodu "flasek" an narozdil od benzinu/dieselu nestarne. S benzinem je v CR nutno na dlouhodobe uchovani treba pridavat draha aditiva. Hlavne pokud tam jsou biosragory.

S teplou vodou u pracek pozor. Jen mizive procento pracek (zejmena ty prumyslove maji dvoji pripojku na vodu - teplou a studenou). Mit trvale napojeni na teplou neni u pracky dobre, protoze potrebuje na nektere cykly vylozene studenou a ne vsechno pradlo snese teplou vodu. Jako vhodny workaround pro pracku s jednou pripojkou se vyplaci mit nastaveny smesovaci mix  na dejme tomu 20 stupnu a nechat pracku doohrat vodu dle potreby.

S ohratou vodou je treba mit v potaz technicke reseni stavby, nicmene i treba kdyz nejede cirkulacni cerpadlo voda z mistniho vodovodniho radu ma i 8 stupnu narozdil od prazskych kralikaren. Tudiz i odstata doohrata tepla voda z trubek bez cirkulace je lepsi nez doohrivat studenou z tech 8mi stupnu.

Co se vyplati pripojit na teplou vzdy je mycka. Nektere mycky na to maji i monzost nastaveni.


Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #106 kdy: 07. 05. 2022, 10:21:28 »
Trochu se tu zvrhla diskuze. Hlavní téma bylo, že FVE se dá použít na zálohu, načež jsem odepsal že je potřeba vybrat jen určité jističe co budou zálohovány.

Ale když už jsme tu...
Mimochodem o připojení myčky k teplé vodě jsem uvažoval (mám solární ohřev vody - ne FVE), ale nakonec jsem se na to vykašlal, jelikož myčka si napustí cca 3 litry vody na fázi mytí. Jelikož cirkulační trubka s teplou vodou není úplně u myčky (a cirkulace není stejně zapnutá celý den), tak než by dotekla opravdu teplá voda, tak by myčka měla už napuštěno. Sice samozřejmě lepší nějaká vlažná voda, než úplně studená, ale v době kdy je potřeba dohřívat vodu elektřinou by to bylo spíš kontraproduktivní a jen bych postupně ohříval zeď s trubkou  :)

Navíc co jsem tohle testoval na bytě, kde teplá voda byla ihned dostupná, tak rozdíl spotřeby elektřiny nebyl zase tak výrazný. Určitě se to nevyplatilo. Ty současný myčky zachází s teplem celkem dobře - je v nich zásobník na vodu, co se napustí ke konci každé mycí fáze, aby se ohřála od vody co se za chvíli vypustí. Plus na konci mytí se do zásobníku napustí voda na příště, aby se mytí začínalo v vlažnou vodou a ne úplně studenou.
« Poslední změna: 07. 05. 2022, 10:27:02 od czAtlantis »

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #107 kdy: 07. 05. 2022, 11:43:54 »
Kdysi byla móda automatických praček, které měly dva přívody vody - jeden na vodu studenou a druhý na vodu teplou. Logicky se to pak ukázalo jako naprostá pitomost a všichni výrobci od toho upustili :D

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #108 kdy: 07. 05. 2022, 13:26:05 »
No zrovna u pračky bych to teda užil - ta pračka je schopná si napustit na začátku 20-25 litrů vody, když je plná nasákavýho prádla (ručníky) tak i víc. Bohužel u pračky nemám vývod na teplou, jinak bych si to zapojil s nějakým externím hardware do jakékoliv pračky - už jsem nad tím přemýšlel - Stačilo by měřit spotřebu pračky pro vyhodnocení zapnutí a pak tam mít 2 ventily. Teplá, studená. Když by se zdetekovalo zapnutí pračky, tak na 30 minut otevřít jen teplou (30minut je dostatečný čas od zapnutí, naskládání, napuštění vody...), pak otevřít jen studenou (pro máchání).
Ta teplá voda by rovnou mohla jít i přes změkčovač (když už si člověk takhle oddělí praní a máchání) - díky tomu se dá ušetřit tak 20-30% prášku. Máme hodně tvrdou vodu

Problém by mohl nastat v případě, že by se chtělo prát jen na 30°C, ale v létě by byla teplá voda ze soláru třeba 60°C. Tak v tom případě bych ještě asi dal k pračce přepínač, kde by si člověk cvaknul jestli pere na míň než 60°C. V tom případě by se otevřely oba ventily a tekl by do pračky mix teplé a studené. Pokud by ty ventily nebyly jen ON/OFF, ale šlo by nastavovat i procento otevření, tak by se dala udělat nějaká jednoduchá funkce co by dle teploty TUV nastavila ventily tak, aby výsledná teplota voda byla co nejblíž těm 30°C. A ještě si předtím zapla cirkulační čerpadlo TUV aby přitekla opravdu teplá. Všechno je v rámci smarthome už dávno měřeno (třeba teď mám v TUV vodu o teplotě 32°C, dneska moc nesvítí slunce a el. dohřev se zapne až k večeru) , takže teď by se i v případě praní na 30°C nechala otevřená jen teplá)

Pokud by člověk měl nějakou tu "smart" pračku, tak by se z ní dalo i dostat co za teplotu je zvoleno a dle toho výše zmíněné ventily ovládat 100% automaticky. Za použití "vyšší dívčí" by to šlo třeba číst i z obyčejné pračky - ta moje má 7segment displej kde se zobrazuje teplota. Tak kdyby se četlo napětí z několika pinů toho displeje a vyhodnocovalo se to...NA to by stačil 1x ESP32 zabudovaný do pračky. 3.3V na jeho napájení by se dalo určitě "půjčit" přímo z pračky.

(Jo je mi jasný že tohle se nikdy nezaplatí, ale byl by to zajímavý projekt)



Dřív se to dělalo, jelikož v bytovkách byla teplá voda "zadarmo". Dneska se ta móda vrací (moc modelů není, ale něco jsem jsem viděl), jelikož právě lidi mívají teplou vodu právě třeba z těch solárních systémů nebo ohřátou tepelným čerpadlem.

U těch myček je to jednoduchý - tam je to jen softwarová záležitost, kdy se na konci nenapustí ten zásobník na vodu pro další mytí - v případě teplé vody to fakt nemá smysl.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #109 kdy: 07. 05. 2022, 14:21:52 »
Ten problém s teplou vodou u pračky byl právě v oné teplotě, kdy pračka nastavená na praní třeba na 40st. nepoznala, že do ní hrne teplá voda 60st. (a i kdyby poznala, tak to stejně neuměla ochladit). Prostě zdánlivě dobrý nápad, který ale zákonitě musel skončit na technické pracnosti provedení.


Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #110 kdy: 07. 05. 2022, 16:09:55 »
No jako neviděl bych v tom zase takový problém - pračka by měla prostě 2 vstupy. Teplotu si měří tak jako tak a ostatní je už jen záležitost SW. Moje pračka napouští vždycky asi 5sekund a pak zastaví, otočí buben a měří kolik je v ní vody. Tak prostě pokud by byla teplota pod nastavenou, tak následující pětiskundové napouštění bude teplá, pokud by byla teplota nad, tak se otevře studená. Případně u programů pod 40°C by se zezačátku otevřely vždycky oba ventily, aby případně horká voda "nespálila" prádlo jak tam poteče zezačátku. A až pak po X napuštěních pokud by byla voda pod nějakou teplotou tak by se otevírala jen ta teplá.

Když si vemu co se vyrábí za komplikované zbytečnosti, tak si nemyslím že by to bylo nic speciálního. Třeba ty dražší myčky bosch mají v sobě čerpadlo co z posledního oplachovacího mytí vysaje vodu do nádrže na boku myčky (jak jsem psal výše že se tam nechává studená voda "zteplat" na další mytí, tak tady to dovedli už i do absurdna že si to nechá tu vodu z posledního oplachu), a nechá si ji na další mytí, aby člověk ušetříl 2-3litry vody na další mytí..... Tohle mi přijde mnohem složitější než 2 ventily na pračce.

Ano pro výrobce by to znamenalo mírné zvýšení ceny, ale já bych si klidně za takovou pračku připlatil. Marketingové oddělení by to mohlo nějak pořádně okořenit eko obrázkama atd atd - lidem se solárním ohřevem vody by se to určitě hodilo. A konec konců i těm s ohřevem tepelným čerpadlem, plynem atd atd atd...přecejenom používat elektřinu jen tak na ohřev mi přijde škoda, když to jde jinak.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #111 kdy: 10. 05. 2022, 09:33:18 »

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #112 kdy: 29. 05. 2022, 08:10:12 »
jen rýpanec, Cat7 je nesmysl na entou doma. Cat6a zvládne vše s přehledem, pokud nechceš přenaset 10Gbit na vic jak 50M. Nedavno jsem resil ze elektrikar v 1 novostavbe natahal jako spravny aktivni blbec klientovi Cat6a STP, pritom tam nebyl zadny specialni pozadavek, net tam bude max 1Gbit., klientovi staci s prehledem polovina na vsecko i kdyby mel doma 10TV. Takze Cat5e a pohoda. Ale kdyz se vam sce pachtit s tema lanama Cat7 a vyhazovat love oknem, pro me za me  :D


Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #114 kdy: 30. 05. 2022, 10:58:35 »
... Nedavno jsem resil ze elektrikar v 1 novostavbe natahal jako spravny aktivni blbec klientovi Cat6a STP, pritom tam nebyl zadny specialni pozadavek, net tam bude max 1Gbit., klientovi staci s prehledem polovina na vsecko i kdyby mel doma 10TV. Takze Cat5e a pohoda....

Dávat 5e do novostavby je podle mě nesmysl. Souhlasím, že dnes to stačí, a možná pár let ještě bude, ale dům se staví na desítky let.

Srovnej si, jaké byly rychlosti internetu před 20 lety a kolik dat běžná domácnost potřebovala. Za 15-20 let to může být úplně jinak a kabely ve zdech nikdo chtít měnit nebude.

Kromě toho, i kdyby byly v domě kilometry kabelu, rozdíl v ceně 5e a 6a (nebo i 7) je při ceně domu zanedbatelný.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #115 kdy: 30. 05. 2022, 11:09:45 »
Na 5e běhá i 10 Gbps na vzdálenost cca 40-45 metrů. Máte v domě delší trasy ? Budete potřebovat více než 10 Gbps ?
Po 20 letech kdy byla pro domácnost dostupná rychlost 1 Gbps se extrémě pomalu začíná objevovat 2,5 Gbps (co běhá po cat5e oficiálně). Za jak dlouho pokud vůbec se začne prosazovat v domácnostech 10 Gbps ?

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #116 kdy: 30. 05. 2022, 11:42:17 »
Na 5e běhá i 10 Gbps na vzdálenost cca 40-45 metrů. Máte v domě delší trasy ? Budete potřebovat více než 10 Gbps ?
Po 20 letech kdy byla pro domácnost dostupná rychlost 1 Gbps se extrémě pomalu začíná objevovat 2,5 Gbps (co běhá po cat5e oficiálně). Za jak dlouho pokud vůbec se začne prosazovat v domácnostech 10 Gbps ?

Ono zase nie je transceiver ako transceiver. Sú aj také, ktoré zvládajú iba 30m po Cat6/7 (napr. Mikrotik S+RJ10, pozri datasheet). Podobne je to aj so switchami, ktoré majú rovno 10GbE porty. Tak treba kupovať opatrne a dosť možno aj že drahšie. Ja som bral transceivery na 80m a ide mi cez ne 10 Gbit na cca 20m cez Cat5e. Tiež pred pár rokmi to stačilo a dnes nikto rýpať do stien nebude.

A prečo 10 Gbit a nie 2,5/5? Zariadenia pre 10Gbit boli lacnejšie a hlavne dostupnejšie, a pri vyššej rýchlosti, no nekup to. ConnectX 3 aôebo Intel z ebay za pár šupov nie je problém, hľadať NBASE-T PCIe a TB3 adaptéry už bolo komplikovanejšie.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #117 kdy: 30. 05. 2022, 14:10:34 »
Ono zase nie je transceiver ako transceiver. Sú aj také, ktoré zvládajú iba 30m po Cat6/7 (napr. Mikrotik S+RJ10, pozri datasheet).
Jsou papírové a garantované hodnoty a pak pak reálně dosahované hodnoty.

Vyzkoušeno celkem cca  40 přípojek.

Přípojky do vzdálenosti 45m mají 100 procentní úspěšnost se slinkovat na 10Gbps
Přípojky o vzdálenostech 50-66m se už chovají dle místních podmínek – někdy 10Gbps, někdy jen 5Gbps.
Přípojky o vzdálenostech 70-80m se už chovají dle místních podmínek - někdy 5Gbps, někdy jen 2,5Gbps (BTW měl jsem ale jednu, která jela i 10Gbps).
Přípojky o vzdálenostech 100-110m vždy 2,5Gbps (ale jednou dokonce 5Gbps).
Přípojky o vzdálenostech 110-116m se už ani jednou neslinkovali na 2,5Gbps, vždy jen 1Gbps.


viz diskuse v jiném vlákně https://forum.root.cz/index.php?topic=24351.msg345845#msg345845