Kontrola práce na home office

Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #15 kdy: 28. 02. 2022, 17:37:26 »
Nie je podstatnejsie to, ze ta praca je hotova v termine a kvalite podla zadania?

Tohle funguje tak někde v pásové výrobě, která se dá jasně normovat. U SW těžko budeš vědět, jestli ten problém řešil dva dny, jak tvrdí, nebo to měl za dvě hodiny hotové a zbytek doby pařil hry. Samozřejmě je možné každý problém sám prozkoumat, odhadnout jeho časovou náročnost a pak sledovat, jak se s tím dotyčný popasuje, ale to už si to pomalu můžeš udělat sám.

(Disclaimer: Tím neříkám, že sledování zaměstnance je dobrá volba, jen že "práce hotová kvalitně a včas" může být v SW poněkud problematická metrika.)

Tak odhad za tebe udela tym pri planovani uloh (treba do sprintu). Potom je relativne snadny sledovat postup, kdo co blokuje a tak.


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #16 kdy: 28. 02. 2022, 19:21:05 »
U SW těžko budeš vědět, jestli ten problém řešil dva dny, jak tvrdí, nebo to měl za dvě hodiny hotové a zbytek doby pařil hry. Samozřejmě je možné každý problém sám prozkoumat, odhadnout jeho časovou náročnost a pak sledovat, jak se s tím dotyčný popasuje, ale to už si to pomalu můžeš udělat sám.
Pokud řeším problém, tak nedatluju, ale čumím do zdi. Čumět do zdi můžu i v kanlu. Do se ověřit nedá a pokud uvidíš hotové řešení, tak těžko odhadneš, jak dlouho na to trvalo přijít.
Jaké je tedy řešení ? A. Neřešit záseky, protože je stejně zákazník nezaplatí. B. zaplatit chytřejší lidi.
Pracnost bez záseků je úměrná velikosti zdrojových textů.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #17 kdy: 28. 02. 2022, 20:03:02 »
Pokud řeším problém, tak nedatluju, ale čumím do zdi.

Tady se bavíme o programování, ne o vypalování díry do zdi pohledem :D

Čumět do zdi můžu i v kanlu.

Jenže to drtivou většinu lidí velmi rychle omezí. Zato doma si mohou zařizovat spoustu soukromých věcí.

A. Neřešit záseky, protože je stejně zákazník nezaplatí. B. zaplatit chytřejší lidi.

Jako že je teda danému člověku nezaplatíš? No, to asi nebude moc populární řešení. A i chytrý člověk má občas prostě zásek.

Pracnost bez záseků je úměrná velikosti zdrojových textů.

No, úplně není. Když třeba přejmenuju nějakou používanou propertu, tak to v IDE mám za pět sekund a vygeneruji klidně desítky řádků změn.

Dám jeden příklad z praxe: Jistý můj kolega měl za úkol udělat featuru do jednoho produktu. Ten produkt jsme převzali poměrně krátce předtím, takže nikdo neměl přesnou představu, kolik to tak zabere. On stále reportoval, že na tom dělá, že už to skoro má ... a jéje, zjistil jsem, že ten přístup nakonec nepůjde, budu to musel udělat trochu jinak ... jo, dobrý, už to skoro mám ... a jéje, zas to úplně nefungovalo, no tak ještě jinak ... Tak nás tahal za nos asi dva týdny, až byla situace opravdu kritická, tak jsem se na to mrknul sám. Za dvě hodiny jsem to měl hotové.

I po tom tvrdil, že na tom fakt dělal a že měl prostě smůlu, že žádné jeho řešení nefungovalo. Samozřejmě jsme si byli skoro jistí, že se flákal, ale důkaz samozřejmě nebyl. Na hodinu vyhozený nebyl, další měsíc mu končil kontrakt, takže mu nebyl prodloužen, jen s námi ještě ten měsíc něco dělal. To už trochu dodával, ale vždycky až večer. Podle mě měl prostě druhé zaměstnání. Kdyby byl v kanceláři, tak by mu to neprošlo, ale vzdáleně na homeoffice to dělat klidně mohl a nebyla šance, jak mu to dokázat.

Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #18 kdy: 28. 02. 2022, 20:11:57 »
Jak kontrolujete praci v kancelari? Stejne musite pouzivat nejaky ticketovaci system.

Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #19 kdy: 28. 02. 2022, 20:51:18 »
Hmm, tak za šmírování, by si zasloužil šmírovaný systém uzavřít do sandboxu a předstírat tam šum


Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #20 kdy: 28. 02. 2022, 21:52:50 »

Dám jeden příklad z praxe: Jistý můj kolega měl za úkol udělat featuru do jednoho produktu. Ten produkt jsme převzali poměrně krátce předtím, takže nikdo neměl přesnou představu, kolik to tak zabere. On stále reportoval, že na tom dělá, že už to skoro má ... a jéje, zjistil jsem, že ten přístup nakonec nepůjde, budu to musel udělat trochu jinak ... jo, dobrý, už to skoro mám ... a jéje, zas to úplně nefungovalo, no tak ještě jinak ... Tak nás tahal za nos asi dva týdny, až byla situace opravdu kritická, tak jsem se na to mrknul sám. Za dvě hodiny jsem to měl hotové.


Já takový úkoly rozděluju na menší kousky po řekněme dvou dnech max. Potom se řekne mám/nemám/blokuje mě X/potřebuji pomoc od Y a třeba se ten úkol přerozdělí atd. Protože na zásek může narazit úplně každej a důležitý je tam nezůstávat sám moc dlouho - a ty 2 dny jsou max.

Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #21 kdy: 28. 02. 2022, 22:09:44 »
To je tady koukám endemické.
Čas od času se tu někdo zeptá na SW na monitorování zaměstnanců a nastane smršť spravedlivých a moudrých, kteří mají pocit, že na počítačích pracují výhradně programátoři. A to programátoři, kteří jsou natolik pracovně vyspělí, že nemá smysl je kontrolovat.

Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #22 kdy: 28. 02. 2022, 22:25:49 »
Programátor neprogramátor, tohle je prostě nedůstojná buzerace a ve slušné firmě to nemá co dělat.

Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #23 kdy: 01. 03. 2022, 01:30:21 »
Nie je podstatnejsie to, ze ta praca je hotova v termine a kvalite podla zadania?

Tohle funguje tak někde v pásové výrobě, která se dá jasně normovat. U SW těžko budeš vědět, jestli ten problém řešil dva dny, jak tvrdí, nebo to měl za dvě hodiny hotové a zbytek doby pařil hry. Samozřejmě je možné každý problém sám prozkoumat, odhadnout jeho časovou náročnost a pak sledovat, jak se s tím dotyčný popasuje, ale to už si to pomalu můžeš udělat sám.

(Disclaimer: Tím neříkám, že sledování zaměstnance je dobrá volba, jen že "práce hotová kvalitně a včas" může být v SW poněkud problematická metrika.)

Ked oznamim ze mi riesenie problemu bude trvat 2 dni, tak bude trvat 2 dni, odhady necucam z prstu, ale behom pol hodiny az hodiny si spravim analyzu, je to dobre aj ked zakaznik pozaduje info o dopade zmien na stavajuci system.

Zakaznik na zaklade toho posudi ci to chce za tu cenu odomna, fakturovana cena = taxa × cas. Ak sa mu to zda vela, co sa mi este nestalo, tak moze nakupit inde.

Toto samozrejme nefunguje v bodyshop firmach alebo na svarc. Ale takym sa treba zdaleka vyhnut.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #24 kdy: 01. 03. 2022, 05:52:08 »
Tak odhad za tebe udela tym pri planovani uloh (treba do sprintu). Potom je relativne snadny sledovat postup, kdo co blokuje a tak.
To jde pokud programuješ účetnictví, a i tam s problémy, protože jsou lidi, kterým to jde, i když se flákají, a lidi, kteří jsou násobně pomalejší, i když se fakt upřímně snaží.

Ked oznamim ze mi riesenie problemu bude trvat 2 dni, tak bude trvat 2 dni, odhady necucam z prstu, ale behom pol hodiny az hodiny si spravim analyzu, je to dobre aj ked zakaznik pozaduje info o dopade zmien na stavajuci system.

Ale jak dlouho trvá opravit bug zadaný jako „udělali jsme věc a nějak nefunguje a nevíme proč a vlastně ani nevíme jestli vůbec může principiálně fungovat“? (3 měsíce po spoustě slepých cest, děkuju za optání, ale to jsem samozřejmě na začátku netušil) Jak dlouho trvá udělat věc, co nikdo předtím neudělal? Jak dlouho trvá něco vynalézt? „Tady, pane Mikolove, myslíme si, že word2vec by vám mělo trvat vymyslet tak 10 měsíců“? :D

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #25 kdy: 01. 03. 2022, 05:52:18 »
Dobry den,
monitorovat "cas za pc" a co s danou metrikou spravi zamestnavatel su dve rozdielne veci.

Osobne pouzivam na samo-šmírovanie sw https://www.rescuetime.com/ Ked som pracoval v kancli (java devops, cca 50 developrov), tak som odpozoroval, ze mam zalogovanych nahrubo 4 hodiny. Kedze som pouzival (a pouzivam stale) free verziu, tak som cas na meetingoch monitorovany nemal a ani cas na telefone (minimum pracovnych telefonatov). Aktivoval som si trial verziu a monitoroval cas na meetingoch nejaku dobu a to vychadzalo (v sulade s matematikou a kalendarom) na nejakych 25 minut denne v priemere.

Aktualne uz tretim rokom robim viacmenej homeoffice a stale pouzivam rescuetime (linux stroj). Bez toho sw by som nevedel vyplnit vykaz prace, bo zapisujem si zvacsa neskor (po dni, ci dvoch), co som robil a zaroven ked manzelka/deti obcas vyrusia od prace, tak zapisovat v style "od 8:10 do 11:45 a potom 12:25 az 16:15" nie je realisticke :)

Odporucam zaujemcom nahodit si dany sw a skusit si pozriet po mesiaci svoje statistiky... Pripadne nejaky sw, co neposiela data na cudzi server, ale ma ich lokalne (napriklad KDE take daco malo tusim).

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #26 kdy: 01. 03. 2022, 06:25:27 »
To je tady koukám endemické.
Čas od času se tu někdo zeptá na SW na monitorování zaměstnanců a nastane smršť spravedlivých a moudrých, kteří mají pocit, že na počítačích pracují výhradně programátoři. A to programátoři, kteří jsou natolik pracovně vyspělí, že nemá smysl je kontrolovat.

Představ si, že by si někdo chtěl koupit elektrické křeslo nebo kyanid a ptal se na fóru. Bylo by fakt divné, kdyby "spravedliví a moudří" řešili legitimitu takové poptávky?

Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #27 kdy: 01. 03. 2022, 07:28:31 »
Hoj, jak se dá (nepozorovaně) kontrolovat práce na HO  - tzn co člověk (přesně) dělá na počítači a ne že má puštěný klikadlo a chrápe u toho? Počítače s W10.
A jak je kontrolujete kdyz jsou v fyzicky na pracovisti?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #28 kdy: 01. 03. 2022, 07:31:31 »
Tohle funguje tak někde v pásové výrobě, která se dá jasně normovat. U SW těžko budeš vědět, jestli ten problém řešil dva dny, jak tvrdí, nebo to měl za dvě hodiny hotové a zbytek doby pařil hry. Samozřejmě je možné každý problém sám prozkoumat, odhadnout jeho časovou náročnost a pak sledovat, jak se s tím dotyčný popasuje, ale to už si to pomalu můžeš udělat sám.

(Disclaimer: Tím neříkám, že sledování zaměstnance je dobrá volba, jen že "práce hotová kvalitně a včas" může být v SW poněkud problematická metrika.)
To jsou kecy v kleci.
1) jak ho kontrolujes na pracovisti? neni rozdil mezi "hraje doma hry" a "cumi do mobilu/medituje v praci"
2) i kdyz ho budes kontrolovat tak nepoznas realne co dela pokud nebudes na nej cumet celou pracovni dobu. vetsinou u bugů nebo vetsich features je to o tom, ze clovek musi i premyslet a v tu dobu snad nepracuje?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Kontrola práce na home office
« Odpověď #29 kdy: 01. 03. 2022, 07:36:37 »
Pokud řeším problém, tak nedatluju, ale čumím do zdi.

Tady se bavíme o programování, ne o vypalování díry do zdi pohledem :D

Čumět do zdi můžu i v kanlu.

Jenže to drtivou většinu lidí velmi rychle omezí. Zato doma si mohou zařizovat spoustu soukromých věcí.
V kanclu zase u kafe probereme politiku a sport, jak se dari detem... a svete div se!

Vetsinou pritom clovek dostane prave tu potrebnou myslenku na to kde nechal tesar diru (pak jeste casto prijdu na reseni problemu kdyz seru nebo ve sprse - jak si potom takovy cas dle tazatele vykazat?).
Děkuji za možnost editace příspěvku.