Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #15 kdy: 31. 01. 2022, 17:29:17 »
mezi baraky bych tahal jedine opticky kabel.



Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #17 kdy: 01. 02. 2022, 09:11:54 »
Na podobnou vzdalenost provozuji spoj ze dvou Ubiquiti zarizeni - Ubiquiti LiteBeam 5AC Gen2 a Ubiquiti NanoBeam 5AC Gen2. Funguje to spolehlive. Spoj ma rychlost cca 300Mbit/s. Na internet (30Mbit/s UP/DOWN) to staci a i na prehravani videa v jednom baraku z NAS v druhem baraku...

Co se tyce topologie, tak mam router v baraku s internetem a jednu sit spolecnou pro obe budovy. Sic VLANy pouzivam, ale na rozdeleni site jako takove, nemam rozdilne VLANy pro kazdy barak. Bezdratove pojitka jsou v rezimu bridge. Slouzi jen jako "vzdusny kabel", nic vic, nic min.

Takze budto bezdratovy spoj nebo natahnout optiku. S bezdratem bude nejspis mene prace, zvlast pokud by se optika mela zakopavat do zeme.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #18 kdy: 01. 02. 2022, 09:41:26 »
A co vzít láhev něčeho dobrého a jít se zeptat toho baráku mezi Vámi (pokud zrovna nepřesouváte vojenské jednotky k plotu kvůli listí padajícímu přes plot nebo podobné sousedské vražedné patálii), jak jsou na tom s Internetem tam?
Třeba má něco, co mu naprosto funguje a stojí rozumně a můžete použít také. Nebo je na tom stejně blbě jak Vy a třeba by se nechal na Starlink ukecat, ať je to u něj a ve třech se to táhne ještě lépe. Určitě by pak bylo i jednodušší domluvit, jak a kudy hodit kabel nebo bezdrát od něj na obě strany a máte případně i LANku pro pařbu pouličního DOOMa, až to nežádoucí listí bude padat přes plot. :-)
Souhlas s tím LTE, dají se najít místa, kde nakonec i Vodafone byla výhra z těch tří.

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #19 kdy: 01. 02. 2022, 09:58:48 »
Sdílet s někým své připojení k internetu, to už vyžaduje hodně velké přátelství, čti důvěru, nebo nízké požadavky na kvalitu.


Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #20 kdy: 01. 02. 2022, 10:36:01 »
60m závěsného UTP bude stát cca 7 stovek a domy jsou propojeny. Místo toho debata na bezdrátové P2P pojítko za několik tisíc nebo tahání optiky s nutností opto-metalických převodníků také za tisíce. Hmm... :P  Jo, vlastně ty hromy a blesky o kterých se všude mluví, ale ještě je nikdy nikdo neviděl (nebo viděl tak nahodile, že se jedná o číslo na úrovni statistické chyby) :D

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #21 kdy: 01. 02. 2022, 12:35:16 »
A neni v miste to Vodafone LTE na nestandardni frekvenci?
Co jsem pred lety videl mapu, bylo to prakticky vsude

https://www.vodafone.cz/mapa-pokryti/

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #22 kdy: 01. 02. 2022, 13:11:43 »
60m závěsného UTP bude stát cca 7 stovek a domy jsou propojeny. Místo toho debata na bezdrátové P2P pojítko za několik tisíc nebo tahání optiky s nutností opto-metalických převodníků také za tisíce. Hmm... :P  Jo, vlastně ty hromy a blesky o kterých se všude mluví, ale ještě je nikdy nikdo neviděl (nebo viděl tak nahodile, že se jedná o číslo na úrovni statistické chyby) :D
A co asi tak řekne na UTP převěs ten soused, co je mezi nimi?
Já bych tedy takový cizí drát nad pozemkem a nad barákem mít nechtěl.

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #23 kdy: 01. 02. 2022, 13:29:02 »
A neni v miste to Vodafone LTE na nestandardni frekvenci?
Co jsem pred lety videl mapu, bylo to prakticky vsude

https://www.vodafone.cz/mapa-pokryti/

Pokrytí ale neznamená.
- dobré pokrytí (kvalita signálu)
- dostačující kapacita sítě (rychlost)

Já přes LTE od Vodafonu u nás v ve vesnici tahám tak 10-15Mbps, a to i se směrovou anténou na střeše. Ve velkém městě to pochopitelně jede mnohokrát tolik - z mapy ale rozdíl nepoznáte.

A co asi tak řekne na UTP převěs ten soused, co je mezi nimi?
Já bych tedy takový cizí drát nad pozemkem a nad barákem mít nechtěl.

Já bych to tahal po plotě, okolo pozemku. Možná bude potřeba domluva s více sousedy, ale řešení by to bylo prakticky neviditelné. Tahat kabel nad domy je pochopitelně nesmysl a nikdo by to neodkýval.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #24 kdy: 01. 02. 2022, 13:45:44 »
To je právě ono - kabel je sice levný (teda až do toho prvního blesku), ale už je to závislost na někom, i když třeba neoficiální. U bezdrátu jsem svobodný.

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #25 kdy: 01. 02. 2022, 14:04:56 »
Jo, vlastně ty hromy a blesky o kterých se všude mluví, ale ještě je nikdy nikdo neviděl (nebo viděl tak nahodile, že se jedná o číslo na úrovni statistické chyby) :D
Měl jsem několik průvěsu metalikou, nebo kabel hozený na střeše a asi nikdy při nějaké bouřce nic neodešlo. Ale tak jednou, dvakrát do roka se krabička na nějaké straně při bouřce kousla. Nic dramatického, stačilo klasické vypnout/zapnout, ale když je ta bouřka v sobotu, tak to prostě nas... . Nahradilo se to optikou a problémy vymizely.

Jestli dá někdo 15 litru za anténu a měsíčně bude platit 2,6 za službu, tak ho asi netrápí jednorázových 15 stovek za dva konvertory, nebo tři litry za bezdrátový propoj.

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #26 kdy: 01. 02. 2022, 14:16:18 »
15 litrů je nesmysl.
Dal bych tam proti sobě dva kusy něčeho takovéhleho https://www.i4wifi.cz/cs/210945-access-point-ubnt-litebeam-5-ac-gen2 v bridge režimu - na 60metrů v tom nevidím problém ani při horším počasí.

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #27 kdy: 01. 02. 2022, 14:21:11 »
60m závěsného UTP bude stát cca 7 stovek a domy jsou propojeny. Místo toho debata na bezdrátové P2P pojítko za několik tisíc nebo tahání optiky s nutností opto-metalických převodníků také za tisíce. Hmm... :P  Jo, vlastně ty hromy a blesky o kterých se všude mluví, ale ještě je nikdy nikdo neviděl (nebo viděl tak nahodile, že se jedná o číslo na úrovni statistické chyby) :D
A co asi tak řekne na UTP převěs ten soused, co je mezi nimi?
Já bych tedy takový cizí drát nad pozemkem a nad barákem mít nechtěl.
A jak ten soused řeší letadla, která mu létají nad jeho pozemkem? Sestřeluje je?

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #28 kdy: 01. 02. 2022, 14:28:00 »
Pokud mu nad domem poletí stejně vysoko jako by byl ten drát, tak je stačí z oblohy shazovat bidlem  ;D

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #29 kdy: 01. 02. 2022, 14:28:59 »
A ty víš, jak je to vysoko?