Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #30 kdy: 01. 02. 2022, 16:11:59 »
Dovedu si to vcelku dobře představit z popisu (jde o rodinné domy, ne mrakodrapy):
"Tady přichází dotaz propojení dvou domů mezi kterými se nachází soused. Obě budovy mají vysoko postavenou střechu a tak je nad sousedem přímá viditelnost a nic zde nepřekáží. Vzdálenost vzduchem je 50/60 metrů."


Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #31 kdy: 01. 02. 2022, 17:46:03 »
15 litrů je nesmysl.
Dal bych tam proti sobě dva kusy něčeho takovéhleho https://www.i4wifi.cz/cs/210945-access-point-ubnt-litebeam-5-ac-gen2 v bridge režimu - na 60metrů v tom nevidím problém ani při horším počasí.
Však píšu 3 litry na propoj. 15 litru za satelit. 13+1.7 doprava.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #32 kdy: 01. 02. 2022, 17:50:55 »
Jo, vlastně ty hromy a blesky o kterých se všude mluví, ale ještě je nikdy nikdo neviděl (nebo viděl tak nahodile, že se jedná o číslo na úrovni statistické chyby) :D
Měl jsem několik průvěsu metalikou, nebo kabel hozený na střeše a asi nikdy při nějaké bouřce nic neodešlo. Ale tak jednou, dvakrát do roka se krabička na nějaké straně při bouřce kousla. Nic dramatického, stačilo klasické vypnout/zapnout, ale když je ta bouřka v sobotu, tak to prostě nas... . Nahradilo se to optikou a problémy vymizely.
Zažil jsem zásah blesku do bloku domů propojených UTP po střeše a pod střechou a odešlo všechno co bylo v daném segmentu zapojené. Bylo jedno kolik switchů bylo v cestě, stejně odcházeli i síťovky v PC (kupodivu port v televizi přežil). Takže když se povede, tak je pak "veselo". Na druhou stranu v daném bloku domů, které netvoří žádnou dominantu vychází zásah bleskem cca 1x za 10 až 20 let, takže to může fungovat dost dlouho bez problémů. Nicméně v dané lokalitě už je skoro všude optika, přeci jen měnit tolik zařízení najednou nebyla žádná zábava.

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #33 kdy: 04. 02. 2022, 00:38:08 »
Tak jsem urgoval operátory co mi nabídnou a je to jedna velká bída. T-mobile hned cuknul že tam nic není a jak to nesrmdělo kšeftem tak mě uklidnil větou: "možná v budoucnu" a rozloučil se, O2 víc nezvládne protože siť je plná ale nabídnul mi "zrovna dneska výhodně" další kanály do TV když u jsem u telefonu, Vodafone byl věcnější a rovnou uvedl, že tam signál není ale nad skálou kousek výš kdybych umístil anténu tak by tam byl přímý výhled na vysílač a pak by se dalo už něco řešit (cca 180m kabelu, nesdílené řešení pro jednu domácnost).

Co se týká starlinku tak se mi při hledání nejvhodnějšího místa začalo zdát podezřelé, že když provádím měření a je tam strom tak to ničemu nevadí a mám 100% signál (respektive 0% zakrytí v aplikaci), preventivně jsem vzal telefony z rodiny a dělal měření na různých místech. Jak jsem tušil ukázalo se, že průměrem je nejlepší výsledek 1,5-2,5% což znamená pravidelné výpadky (na obou pozemcích), nejlepší výsledek byl 0,5% uprostřed na obecní louce což se stejně stále nedoporučuje vzhledem k výpadkům. Jediná možnost by tam bylo postavit vysoký sloup a na něj umístit starlink, takže už by to znamenalo: povolení obce na pozemek, stavební povolení sloupu, vyjádření ekologů (protože ti se cpou do všeho), povolení čez (má tam kousek sloupy s vedením 0,4kV), postavit sloup, udělat tam ochranu před blesky a na oba objekty udělat bezdrátový AP a ještě zajistit napájení. Nejsem ISP kterej to dělá na kšeft. Musím počkat než bude více satelitů, tím stačí menší část oblohy. 
Varování pro starlink zájemce: Radší si změřte dostupnost více telefony, jak vidno některým je to jedno i když stojíte vedle stromu.

5R

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #34 kdy: 04. 02. 2022, 11:08:23 »
Mam podobnu situaciu - Starlink zdiela viac domacnosti v dvoch budovach prepojenych ubiquiti pojitkami na cca 500m.

Starlink router mozete vynechat upne, nie je potrebny. Na router ktorym ho nahradite staci pridat routu k antene kvoli diagnostike.

Aplikacia na kontrolu vyhladu je dost presna. V tej svetlej casti nemoze byt naozaj prakticky ziadna prekazka, ale ten vyhlad zasa nepotrebuje na uplne vsetky svetove strany, potrebuje v podstate severnu cast oblohy ktoru ta aplikacia aj realne kontroluje.


Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #35 kdy: 04. 02. 2022, 13:18:45 »
... Musím počkat než bude více satelitů, tím stačí menší část oblohy. 
Třeba se v dohledné době dočkáš.
https://www.idnes.cz/technet/pc-mac/starlink-premium-satelitni-internet-elon-musk-500-mbit.A220204_113912_hardware_nyv

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #36 kdy: 04. 02. 2022, 13:47:38 »
Starlink router mozete vynechat upne, nie je potrebny. Na router ktorym ho nahradite staci pridat routu k antene kvoli diagnostike.

To je zajímavá informace. Škoda, že nová anténa používá proprietární konektor, to je zcela nesmyslný krok stranou :-/

5R

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #37 kdy: 04. 02. 2022, 14:44:52 »
To je zajímavá informace. Škoda, že nová anténa používá proprietární konektor, to je zcela nesmyslný krok stranou :-/

To je asi uplne jedno, pretoze aj v sucasnej verzii je kabel od anteny neodpojitelny a antena nerozoberatelna (okrem mazania natacania). Tipujem, ze je to ochrana proti hluposti, lebo po tom kabli ide aj napajanie a antena je vyhrievana a ma zvysenu spotrebu, tak aby to niekto nazapojil nejakym home made nezmyslom. Kabel konci tak ci tak v PoE injektore, z ktoreho mozete pokracovat dalej beznym UTP. Nevravim ze sa mi to paci, tiez by sa mi hodilo tak +10 metrov. Niekde som cital, ze sa k novej antene da dokupit konektor na RJ45 pre vlastny router.

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #38 kdy: 04. 02. 2022, 15:48:13 »
...
2) Nejlevnější dočasné řešení by bylo za starlink router dát switch, ze switche vést kabel do routeru domu A, druhý drát natáhnout na střechu kde by se umístila směrová wifi na obou střechách, Obě budovy mají vysoko postavenou střechu a tak je nad sousedem přímá viditelnost a nic zde nepřekáží. Na druhé budově stáhnout do routeru domu C. Vzdálenost vzduchem je 50/60 metrů.
Směrová wifi: https://www.alza.cz/ubiquiti-litebeam-ac5-23dbi-d5606867.htm#recenze

Lze plán č.2 takto bez problémů provozovat? Zdá se mi to schůdné na delší dobu než by se síť později zakopala do země nebo pokud klesne cena starlinku a obě budovy by jeli samostatně. Dík za názor

Já něco podobného řešil a skončil jsem u https://www.i4wifi.cz/cs/211134-mikrotik-wireless-wire-dish. A už nemám důvod to předělávat na optiku ani nic jiného. Ta propustnost mi zatim stačí. Pravda je že já to mám na větší vzdálenost

Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #39 kdy: 04. 02. 2022, 15:55:44 »
Na pár desítek metrů je to (v porovnání s kabelem)
a) Drahé
b) Má to vyšší spotřebu
c) Vyšší poruchovost

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou domků od jednoho ISP (Starlink)
« Odpověď #40 kdy: 04. 02. 2022, 17:05:30 »
Martin-2, zkoušel si fakt důkladně prověřit možnosti připojení přes mobilní operátory? Viz mapa vysílačů https://www.gsmweb.cz/ a mapy pokrytí https://digi.ctu.cz/ + mapy pokrytí operátorů

Ono totiž nedává moc smysl aby tam, kde to jelo uspokojivě přes UMTS na 2,1 GHz, to nejelo přes LTE na 1,8 nebo 2,1 nebo 2,6 GHz.

Pokud ti operátoři nechtějí prodat LTE internet na tu konkrétní adresu, tak pořád můžeš koupit mobilní neomezený internet a i když je to o dost dražší, tak je to pořád zlomek ceny Starlinku.

Problém který máš možná jen spočívá v tom, že síť tě tlačí do přetíženého pásma 800 Mhz, i když bys mohl jet přes kapacitnější vyšší frekvence, na to stačí koupit LTE router s možností výběru konkrétního pásma.
« Poslední změna: 04. 02. 2022, 17:08:42 od Tonda »