Strategie na recesi

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #45 kdy: 03. 02. 2022, 12:53:15 »


Namiesto pridania na kureni aj o ten blby stupen aby ste nemali vlhko radsej kupite odvlhcovac aby vam to tam nezacalo plesnit. O kolko lacnejsie to vyslo ako pridat na kureni?

Bicykel neriesim, uz dlho na nom nejazdim, neviem ake ceny to dnes ma, takze sa nejdem vyjadrovat.

Jedlo, tiez si varim doma, a nie nevarim si kazdy den krevety, stejky, a neviem co, ale aj tak prejem asi 200€ ak nie aj viac za mesiac.

Oblecenie z konferencii a pod, hmm, fajn, neni to cerveny kriz, ale jeho vzdialeny brat. Mat tenisky co mi vydrzia ~11 rokov pouzivania, to by som tiez chcel. Mam jedny boty ktore mam asi 10rokov, su to lakovky ktore nosim na svadby alebo ine oslavy, cize ani neratam ze ich nosim ked ich mam obute tak dva dni v roku.

Ten telefon je z roku 2005, ma 1MPx fotak, nema wifi, nema lte, a ma rozlisenie displeja 208*208 pixelov, a je z kontajneru na elektroodpad. Baterky tiez. Ja normalne neviem co dodat.

Ohladom kupenia noveho pc raz za x rokov ste mi v podstate ani neodpisal. Ako ale vidim ako super podrobne mate zdokumentovanu kazdu korunu ktora opusti penazenku, si myslim ze ten bude asi tiez zadarmo z nejakeho srotoviska.

pruzkumbojem to vystihol dokonale, ste ukazkovy priklad extremneho setrilka (kolenovrta). V amerike na to maju aj nejaku reality show, meno neviem, ale da sa zistit, nechcete sa tam prihlasit?

Toto je uz psychicka choroba, a mali by ste vyhladat odbornu pomoc.
« Poslední změna: 03. 02. 2022, 12:55:45 od kanoe22 »


Re:Strategie na recesi
« Odpověď #46 kdy: 03. 02. 2022, 12:59:59 »
V expense listu chybí topení (nebo je to v elektřině a pak žiješ v zimě, nebo tě vytápí sousedi?)

Barák je z 50. let s moderně zateplenou fasádou a topím tak na 19-20˚C. Na podzim jsem si koupil odvlhčovač (tehdy 4kKč, započítáno v údržba/home improvement) aby mi někdo nemohl říkat že mám kvůli prý nízké teplotě nezdravě vlhko.

19 až 20 stupňů ffakt není nízká teplota. Naopak, většina lidí má výrazně přetopeno (a o to víc obvykle nadávají, kolik protopí jak je to strašné; hlava mi to nebere). Málo by v tomhle kontextu bylo, kdybyste doma měl čtrnáct a pro bydlení řekněme devatenáct a méně.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #47 kdy: 03. 02. 2022, 13:11:15 »
A to neni jedine co je tam podozrivo nizke. Oblecenie 97kc (4eura) mesacne?

No nevím, kalhoty za 400 Kč mi vydrží mnoho let, košile mám už taky roky a to jsou všechny kompletně z druhé ruky. Jediné, co vydrží jen cca dva roky jsou polobotky. A to hlavně proto, že hodně chodím. Šly by koupit podstatně levněji i boty, co vydrží déle. Za oblečení jsem za posledních deset let třeba já osobně dal dohromady tak sedm osm tisíc z čehož většina byly boty, asi tři americké vojenské košile (vypadají překvapivě dobře, jsou skvěle zpracované a stály i nové pár korun) za cca 1000 Kč a nějaké kalhoty tak za dva tisíce.

Taktiez elektronika, 185kc mesacne, to je 7,65eura. Slusnejsi telefon stoji 150€ plus, a to je skor taky vyssi lowend/nizsi midend.

Telefon já osobně používám dokud funguje. Dřív jsem je měnil častěji, ale poslední roky už se dostaly dost daleko za to, co hardwarově potřebuji. Displeje mám léta, notebook na kterém pracuji a ze kterého teď píši má letos asi osm let. Kupoval jsem ho od firmy asi za tři tisíce, stará i5 což i dnes bohatě stačí. Čemu věříte je mi jedno, ale spousta lidí vesele utrácí (což je jejich věc) a už si vůbec nedovede představit, že lze žít dost skromně a přitom pořád mít to, co potřebuji. A tvrdí, že to přece zaručeně nejde.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #48 kdy: 03. 02. 2022, 13:31:01 »
A to neni jedine co je tam podozrivo nizke. Oblecenie 97kc (4eura) mesacne?

No nevím, kalhoty za 400 Kč mi vydrží mnoho let, košile mám už taky roky a to jsou všechny kompletně z druhé ruky. Jediné, co vydrží jen cca dva roky jsou polobotky. A to hlavně proto, že hodně chodím. Šly by koupit podstatně levněji i boty, co vydrží déle. Za oblečení jsem za posledních deset let třeba já osobně dal dohromady tak sedm osm tisíc z čehož většina byly boty, asi tři americké vojenské košile (vypadají překvapivě dobře, jsou skvěle zpracované a stály i nové pár korun) za cca 1000 Kč a nějaké kalhoty tak za dva tisíce.

Taktiez elektronika, 185kc mesacne, to je 7,65eura. Slusnejsi telefon stoji 150€ plus, a to je skor taky vyssi lowend/nizsi midend.

Telefon já osobně používám dokud funguje. Dřív jsem je měnil častěji, ale poslední roky už se dostaly dost daleko za to, co hardwarově potřebuji. Displeje mám léta, notebook na kterém pracuji a ze kterého teď píši má letos asi osm let. Kupoval jsem ho od firmy asi za tři tisíce, stará i5 což i dnes bohatě stačí. Čemu věříte je mi jedno, ale spousta lidí vesele utrácí (což je jejich věc) a už si vůbec nedovede představit, že lze žít dost skromně a přitom pořád mít to, co potřebuji. A tvrdí, že to přece zaručeně nejde.

Chjo ja asi zavidim...
sedim doma na HO v teplakach a triku... tak si rikam, ze ja vlastne taky moc neutracim za obleceni... a pak sem si to spocital...
Vsechno co mam na sobe tak je koupeny behem poslednich 3 mesicu
triko 1500,-
teplaky 1200,-
trenky 800,-
ponozky 200,-

Dohromady 3700,- wtf?

Mam dojem, ze za oblek ke statnicim sem ani tolik dohromady nedal :-)
Budu muset udelat revizi vydaju...


Re:Strategie na recesi
« Odpověď #49 kdy: 03. 02. 2022, 13:50:06 »
BTW, bylo obdobi kdy  jsem na tom byl vazne spatne. "startup" nezaplatil za 7 mesicu prace, HR slepice mi tvrdili, ze jsem moc starej na praci pro ne...
jsem si taky zacal vest detailni excel nakladu. vydrzelo mi to presne 3 dny. Plytvani casem.

je lepsi jit a a zaplatit si kurz jazyka napriklad. i kdyz se  navysi mesicni naklady.

BTW nedavno jsem to zkousel odhadnout a zivotni naklady rodiny byle nekde okolo 70 000 mesicne.
fakt super.

na druhe strane syn ma uz od 11 First certificate C1, uci se nemecky,
umi plavat a ted zkousi za male penize v Pythonu neco maleho napsat pro sro meho znameho.
nic z toho nebylo mozne pro mne. nebyly penize a na vesnici nebyly moznosti (coz je spis prispevek do vedlejsiho vlakna o vyhodach bydleni na vesnici)
« Poslední změna: 03. 02. 2022, 13:53:19 od pruzkumbojem »


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Strategie na recesi
« Odpověď #50 kdy: 03. 02. 2022, 15:12:34 »
Namiesto pridania na kureni aj o ten blby stupen aby ste nemali vlhko radsej kupite odvlhcovac aby vam to tam nezacalo plesnit. O kolko lacnejsie to vyslo ako pridat na kureni?
Já měl dost vlhko i když jsem zkoušel topit hodně. A teď jsem měl vlhko chvíli na podzim a teď nemám i když jsem ten odvlhčovač už delší dobu nezapnul. Tak nechápu, asi to závisí především na počasí (ale včera trochu pršelo…) a nevím jaké je jeho statistické rozložení a jestli to teda nebyla blbost.

Mat tenisky co mi vydrzia ~11 rokov pouzivania, to by som tiez chcel.
Kdo psal o 11 letech používání? Skoro je nepoužívám, protože skoro vždy jedu na kole (v tretrách) a v cíli se typicky přezuju do pantoflí. Tretry mi drží podezřele dlouho, u bot mi totiž vždycky zfailila podrážka a ta tady není namáhaná (protože síla jde přes kufr přidělaný na tvrdé vložce).

Ten telefon je z roku 2005, ma 1MPx fotak, nema wifi, nema lte, a ma rozlisenie displeja 208*208 pixelov, a je z kontajneru na elektroodpad. Baterky tiez. Ja normalne neviem co dodat.
Jako co dodat k tomu, že na trhu není telefon co by mi vyhovoval (HW klávesnice, nedementní OS), takže nosím notebook a foťák jako samostatná zařízení?

Ohladom kupenia noveho pc raz za x rokov ste mi v podstate ani neodpisal.
Psal jsem že používám notebook z práce v docku a v prvním komentáři jsem psal, že si má za to přidat 500 Kč (notebook za 20kKč + monitor za 7k na 5 let).

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #51 kdy: 03. 02. 2022, 15:22:58 »
takze 15-10% inflace je indikatorem ze je boom?

https://www.kb.cz/cs/podpora/slovnik/vyrazy-zacinajici-na-r/recese

Projevem recese může být inflace a skokový růst cen, nebo naopak deflace a pokles cen.

Lenze tu sa nejedna o recesi, nybrz o dusledek toho, ze lide maji pokokot penez. Pretoze vsetky ich natlacili banky ako dosledok ochrany pred "krizou" sposobenou koronavirusom.  A kazdy kto ma co len trochu peniazi ich momentalne tlaci do nehnnutelnosti a dalsich aktiv. Obrovska inflacia, sposobena milionmi volnych euro, lacnymi uvermi a obrovskym rastom cien. Ano rastu ceny ale o recesii sa nemozme ani nahodou bavit.

« Poslední změna: 03. 02. 2022, 15:24:51 od snuff1987 »

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #52 kdy: 03. 02. 2022, 16:27:24 »
Obrovska inflacia, sposobena milionmi volnych euro, lacnymi uvermi a obrovskym rastom cien.
Já bych viděl příčinu v omezení produkce zboží. Lidé by nakupovali ale zboží je málo, takže roste cena. A tahle vlna prochází celým trhem, vidíme to na čipech a nedostatku automobilů nebo na materiálu pro stavby. A k tomu zvýšená poptávka Číny po palivech. Pak by správná strategie byla investovat do výroby toho, čeho je (a bude) nedostatek, ale to není tak snadné...

Já měl dost vlhko i když jsem zkoušel topit hodně.
Co znamená "dost vlhko"? Proti vlhkosti je prý nejlepší pravidelné nárazové větrání. Odvlhčovač asi neuškodí, energie kterou spotřebuje se beztak přemění na teplo, které přispěje k vytápění.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #53 kdy: 03. 02. 2022, 16:42:17 »
tak nevim,
zda je rozdil mezi strategii "zivota za budouci recese" a stretegii "pro zivot jako takovy".

predpokladam, ze v obou pripadech strategie je zit prijemny zivot a soucasne snizit riziko, ze o ten prijemny zivot prijdeme.

jestlize tu nekdo chodi roky v proslapanych a propocenych botach, zivi se temi nejlevnejsimi proslymi potravinami z Alberta (jsem si jisty ze neveri v bio (lepsi) potraviny) a radsi si pockat na vysledek nez by mel rychlejsi hw/sluzby/cokoliv...

bud je tam do jiste miry dusevni porucha.
nebo proste ma a vzdy bude mit tak male prijmy, ze musi pocitat kazdou korunu, a 15kc denne x 365x20= 100 000 za 20 let,( i kdyz teda 5% prumerna inflace to snizi na 35000)

p.S> vice nez 20 let nemusi pocitat,proteze vzhledem k odhadovanym stravovacim navykum stejne dyl neprezije a potom prichazi posledni uvaha, zda mu ten zivot vubec stoji na to, vsechno je v podstate minusova zalezisto a mozna zivot mnicha by ho oslovil.

rozhodne nedoporucuju poridit si deti.
doporucuju si procist root, vic verit lidem, co uvadeji "vysoke" (myslim tim "evropske") castky, ktere lze vydelavat.

protoze se 10 000/den nebudete mit cas ani motivaci travit 30 minut denne pocitanim nakupu v Albertu.



Re:Strategie na recesi
« Odpověď #54 kdy: 03. 02. 2022, 17:16:50 »
Prvně musím teda hluboce smeknout před tazatelem. Kubo, takhle přemýšlet ve tvých letech, to jsi fakt jeden z hodně mála, respekt!

...na druhou stranu bych to nepřeháněl. Jak existuje "overengineering", tak existuje i něco jako "overstrategy" :) Tj. vymýšlení zbytečně složitých a zbytečně detailních strategií, které nejsou potřeba, ale požírají energii. Myslím, že ve tvým věku ti může být nějakej overleveraging úplně u zadku. Teď by tě mělo zajímat hlavně, jak si co nejvíc zlepšit kvalifikaci, získat co nejcennější kontakty a ideálně i podíl na nějakém vznikajícím projektu (vzhledem k tomu, jak rozumný dáváš dotaz, odhaduju, že na to fakt máš). Teď hraješ o to, abys u té "lopaťařiny" (sám bych to tak nenapsal, ale když jsi to udělal ty...) nezůstal. Protože rozdíl mezi dvěma paralelními vesmíry, kde v jednom lopatuješ až do smrti a ve druhém lopatuješ chvilku a postupně se posouváš k zajímavější práci, je imho nebetyčně větší než mezi vesmírem, kde sis vybral investovat prachy do investičního nástroje A nebo B a prošel nějakou malou krizí stylem B nebo C.

Jinak finanční rady tady zazněly docela rozumný, není k nim co dodat. Možná jenom technickou připomínku přímo k tobě: investice "na pár let" není douhodobá investice. Dlouhodobý investice začínají někde na deseti letech. A je jedno, jestli je to nákup solárů nebo akcií, u obojího je rozumný strategický horizont podobný. Investice na dva roky je spíš spekulace na krátkodobý výkyv, výhodná koupě apod. Např. i relativně konzervativní (v porovnání třeba s tím kryptem) akciové fondy mívají oficiálně doporučený investiční horizont 5 let. Čili to je nejmenší doba, se kterou je racionální operovat u tohohle typu investice.

Dost bych souhlasil z Průzkumem:
tak nevim, zda je rozdil mezi strategii "zivota za budouci recese" a stretegii "pro zivot jako takovy".

Trochu pro srandu, ale ne zas tak moc, vyvážím zdejší debatu o tom, jak dlouho jde nosit tenisky: nejdražší, co tě může v životě potkat, je rozvod. Ne kvůli nákladům řízení, ale kvůli dělení majetku, pořizování nového bydlení a vůbec všemu kolem toho. Takže stavím provokativní hypotézu: nemá největší smysl investovat do kvalitního vztahu? ;)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Strategie na recesi
« Odpověď #55 kdy: 03. 02. 2022, 17:38:07 »
Co znamená "dost vlhko"?
70% RH. Teď mám 50 aniž bych se snažil. Nárazové větrání to sundá na chvilku. Odvlhčovač vytáhne tak litr (místnost cca. 60m3).

Děkuji uživateli pruzkumbojem za internetovou diagnózu.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #56 kdy: 03. 02. 2022, 17:56:30 »
Takže stavím provokativní hypotézu: nemá největší smysl investovat do kvalitního vztahu? ;)
To rozhodne má.

Na druhej strane, osoby, ktoré majú výdavky typu 100 Kč mesačne na odevy, tí túto dilemu obvykle riešiť nebudú. Keby náhodou chceli, tak by museli svoj štýl zmeniť brutálne (lebo nijaká žena, ktorá by rada mala deti, tak fungovať nebude). Len na samotné odevy a obuv pre deti (3 dievčatá 5-9 rokov) sme za ostatných 7 mesiacov míňali v priemere 120 € mesačne (a to sa snažíme kupovať lacné a výhodné veci a mladšie zužitkujú veci po starších)...

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #57 kdy: 03. 02. 2022, 17:59:59 »
neni zac. vyhoda i nevyhoda internetu je, ze dostatnej spoust uprimnejch nefiltrovanych komentaru, kterych se od face2face okoli nikdy nedockas.

a jak se to internetu fakta prezentuji, tak se z internetu komentuji.

jak si strasne zakousnutych v nezaokrouhlovanych malych castkach a jejich zduvodnovani, pri prijdes jako "control freak", ale ona zadna jednoduse aplikovatelna, deterministicka strategie neexistuje.

Co znamená "dost vlhko"?
70% RH. Teď mám 50 aniž bych se snažil. Nárazové větrání to sundá na chvilku. Odvlhčovač vytáhne tak litr (místnost cca. 60m3).

Děkuji uživateli pruzkumbojem za internetovou diagnózu.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #58 kdy: 03. 02. 2022, 18:28:57 »
to neni provokativny hypoteza, to je daleko daleko nejlepsi, nejpragmatictejsi rada co tu padla.
Dlouhodoba strategie neni o tom, jak nalozit s penezi, co mam ted, ale je  treba brat v potaz i ty co potencialne muzou  prijit.

pokud nekdo dosahne nejakych uspesnych investic  v pripade rozvodu (v pripade nepoucitelnych vice rozvodu) proste prijde o minimalne 50%. plus pravdepodobne o pul baraku a vsechen ten cas a (neoficialni) investice do nej.

Mluvime tu o dlouhodobym horizontu a ktery vztah vydrzi beze zmen 20 let? Hormonalni faze zamilovanosti konci po 6 mesicich, doufat, ze se s protejskem vzdy pujde rozumne domluvit je slusne receno omyl.

Drive to proste neslo, dneska bych uz hypoteku rozdelenou na dva lidi nikdy nepodepsal. Nebo predsvatebni smlouva u nas neni zvykem protoze "to znamena ze mne nemilujes".

Co ja vidim, pokud jsou prijmy partneru silne asymetricke, partner 1 nebude motivovan pracovat za 40, kdyz partner 2 ma pres 200. Pokud je partner 1 zenska a casto navstevuje fora jako je emimino, tak prinese nazory, ktera teda ve slusne IT spolecnosti ani nema smysl citovat.


Takže stavím provokativní hypotézu: nemá největší smysl investovat do kvalitního vztahu? ;)
To rozhodne má.

Na druhej strane, osoby, ktoré majú výdavky typu 100 Kč mesačne na odevy, tí túto dilemu obvykle riešiť nebudú. Keby náhodou chceli, tak by museli svoj štýl zmeniť brutálne (lebo nijaká žena, ktorá by rada mala deti, tak fungovať nebude). Len na samotné odevy a obuv pre deti (3 dievčatá 5-9 rokov) sme za ostatných 7 mesiacov míňali v priemere 120 € mesačne (a to sa snažíme kupovať lacné a výhodné veci a mladšie zužitkujú veci po starších)...
« Poslední změna: 03. 02. 2022, 18:32:05 od pruzkumbojem »

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #59 kdy: 03. 02. 2022, 19:09:23 »
Nebo predsvatebni smlouva u nas neni zvykem protoze "to znamena ze mne nemilujes".
Rozdeleni spolecneho jmeni manzelu se da udelat jednim papirem u notare, je to na par minut a za soucasnyho stavu manzelstvi bych se skoro primlouval za to, aby se to stalo standardem, protoze to obecny pravidlo, ze veskerej ziskanej majetek se automaticky deli na pul, nehlede na to, ze manzelka vybudovala a vede fabriku a manzel se doma dival na Ruzovou zahradu, je proste ulet a zpusobuje to strasne moc bizaru, komplikaci a sporu.

Problem je, ze ono to asi ve vetsine pripadu nebude jednostranny "ze mne nemilujes", ale clovek ma proste predstavu, ze s tim druhym opravdu uprimne chce byt "ve zdravi i v nemoci" a ze vsechny problemy se daji nejak vyresit. A nepripusti si, ze protejsek proste jenom muze jednoho dne treba potkat nekoho jinyho, kterej "je presne to, co jsem vzdycky chtel(a)" a uz neni co resit :)

A problem "investice do vztahu" je v tom, ze ma velmi nejistou navratnost ;) Znam cloveka, o kterym jsem si myslel, ze vzdycky pro rodinu delal maximum, daleko vic nez ja, a stejne jeho draha polovicka ziskala potrebu poohlidnout se po nejake zelenejsi trave :)