Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)

Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #45 kdy: 14. 12. 2021, 02:33:14 »
Uvědomuješ si rozdíl mezi 99.3% a 0.6%? víš která je levá a která pravá?

Druhý (můj) článek počítá P(zánět|covid), první článek dokonce ani nepočítá P(vakcína|zánět), jak by si někdo mohl na první pohled myslet, ale prostě jenom sesbíral lidi se zánětem časově po vakcíně (u kterých jsi spočítal, že jich 99.3% opravdu mělo zánět, když byli přesně na základě tohoto kritéria vybráni) a analyzoval jak se jim dařilo.

To sis fakt myslel, že 99.3% lidí má po vakcíně zánět srdce a nespustilo ti to sanity check "tenhle závěr je tak překvapivý, že bych si to měl radši ještě jednou překontrolovat"?

Mimochodem článek zmiňuje dva "Cases of Interest", na kterých si můžeme vyzkoušet kvalitu našeho uvažování (píšu našeho, protože sám bych nejspíš podobný bias měl taky)
Citace
1. A 17-year-old White male with a history of obesity and hyperlipidemia
Tenhle kdyby měl problémy kvůli covidu, tak o něm řekneme, že byl už předtím nemocný a tak to bylo s covidem a ne na covid.

Citace
2. A 16-year-old Black male who had COVID-19 infection 32 days prior to receiving his 1 st dose of Pfizer-BioNTech vaccine
Tenhle kdyby měl ten časový sled naopak, tak o něm řekneme, že za to mohla taky vakcína, nebo ten covid?

Ano, je pravda, že se tu neporovnávají jablka s jablky.

Jestliže ti tenhle závěr spustil sanity check, že je v nepořádku studie a ne situace, ukazuje to na tvůj bias.

Zatímco tenhle papír neukazuje kauzalitu mezi mRNA koktejlem a zánětem srdce, zároveň ji nevylučuje. Podle toho, že vybrali 139 mladejch, co nedávno prodělali myocarditis a hle! 99% z nich mělo předtím mRNA stříkačku není důvod k alarmu? Těch mladejch lidí se zápalem srdce moc nebývá, tak je museli holt najít namísto hledání dostatečně velkého vzorku lidí, který by náhodně obsahoval lidi s myocarditis. To, že není k dispozici x náhodných lidí se zápalem srdce neznamená, že mRNA koktejl je nezpůsobuje, ale může to znamenat, že je pouze zatím nezpůsobil. Je to nejistý závěr typu "zatím nevíme", ale je to určitý alarm, který by se neměl ignorovat. Dalo by se navíc očekávat, že lidi ve studii si píchli koktejl, protože nechtěli dostat covid, což by vylučovalo kauzalitu covidu a myocarditisu, ale to se bavíme pouze o pravděpodobnostech.

U papírů okolo covidu najdeme spoustu výsledků jakože <1% mělo výskyt tohohle či onoho výskytu. Jinak řečeno, pro většinu lidí neškodná chřipka.

O "vakcinačních"  koktejlech se naproti tomu zatím moc neví, ale když už se něco vidí, je to alarmující.

Může vyjít najevo, že covid nezanechává dlouhodobé účinky, ale koktejl proti němu ano. Tím pádem by byly všechny studie o protikovidových lektvarech předčasné, zatímco o covidu samotném už hotové.

V takovém případě by bylo vhod si přiznat, že toho moc nevíme a zanechat dobrovolnost opíchat se kdo chce risknout pravděpodobnosti covid vs pfizer.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #46 kdy: 14. 12. 2021, 10:48:38 »
Podle toho, že vybrali 139 mladejch, co nedávno prodělali myocarditis a hle! 99% z nich mělo předtím mRNA stříkačku není důvod k alarmu?
Já jsem ten článek nečetl moc detailně, ale fakt mi přijde, že to nebylo takhle. Oni vybrali 139 mladejch co měli zánět a současně nedávno očkování. To byla přímo podmínka výběru. Vždyť to sám cituješ a píše se to i dál v paperu, tj. není to zjednodušení/omyl v abstraktu:
Citace
We collected data retrospectively for adolescents and young adults <21 years old who presented with symptoms, laboratory markers, and/or imaging findings concerning for myocarditis within 30 days of
COVID-19 vaccination from 26 pediatric medical centers across the United States and Canada prior to
July 4, 2021.

Navíc jak vidíme v cases of interest, minimálně někteří z nich měli souběžně s tím i "wild" covid. Kolik takových bylo těžko říct, ale USA měly takypoměrně intenzivní jarní vlnu, takže klidně 10-20% to může být.

O kýženém P(zánět|očkování) tohle bohužel neříká vůbec nic.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #47 kdy: 14. 12. 2021, 11:12:35 »
U papírů okolo covidu najdeme spoustu výsledků jakože <1% mělo výskyt tohohle či onoho výskytu. Jinak řečeno, pro většinu lidí neškodná chřipka.
Do diskuze jsi vstupoval s tím, že tě zajímá výsledek za 5 let. Takový paper o covidu nemůže existovat, když tu 5 let není.

O "vakcinačních"  koktejlech se naproti tomu zatím moc neví, ale když už se něco vidí, je to alarmující.
Nebo jsou to jenom špatně přečtené články, články co se později ukázaly jako podvod (takový jsem teda zatím myslím neviděl konkrétně u očkování), atd. :-)

Může vyjít najevo, že covid nezanechává dlouhodobé účinky, ale koktejl proti němu ano. Tím pádem by byly všechny studie o protikovidových lektvarech předčasné, zatímco o covidu samotném už hotové.
To samozřejmě může, stejně jako se může zjistit, že 5G je opravdu mind control. A zase jsme u těch pravděpodobností.

V takovém případě by bylo vhod si přiznat, že toho moc nevíme a zanechat dobrovolnost opíchat se kdo chce risknout pravděpodobnosti covid vs pfizer.
S tímhle je problém mj. v tom, že neočkování se má bohužel i negativní vliv na ostatní (zahlcené nemocnice, rychlejší šíření). Dále by se dalo namítat, že si tu dobrovolnost lidi vyberou jen zdánlivě na základě fake news a je potřeba jim s tím "pomoct", podobně jako máme na krabičkách cigaret varování a zakázané některé reklamy, ale na to nemám úplně názor.
« Poslední změna: 14. 12. 2021, 11:19:45 od _Jenda »

XMen

Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #48 kdy: 14. 12. 2021, 11:45:46 »
Este by som k mojmu pohladu na aktualne vakciny pridal aj to, ze odbornici defacto nediskutovali o obavach ludi  aby tieto obavi vyvratili, prip. nediskutovali s kritikmi ohladne ich argumentov.

Nebo je to případ jako diskutovat s kreacionisty a plochozemci. Taky se už na diskuzi vykašleme a prostě nařídíme jaké osnovy se budou ve školách učit.

Já jsem viděl (úplně náhodou, na televizi nekoukám) v prime time na ČT dokonce vysvětlení pro BFU jak fungují mRNA vakcíny a řekl jsem si bravo.
No a kde je problem diskutovat s kreacionalistami a plochozemcami? Preco by sme s nimi nemali diskutovat? Tu ide o argumentaciu a nie o to, ze s tebou diskutovat nebudem, lebo si myslim, ze nemas pravdu. To nie je diskusia ale presny opak a prave toto vzbudzuje nedoveru a urcite to nie je vedecky pristup. Ak plochozemci daju argument, ktory opacna strana nebude moct vyvratit, tak preco by som neprispustil to, ze zem je plocha? Vasim pristup k veci je skor ten, ze nepotrebujem viediet namiesto toho ze podme sa nieco dozvediet. Pri mRNA diskusia neprebehla. Ano nejake videa na internete pre BFU su to ale neznamena ze su spravne alebo popisuju sideeffekty. Prusery s liekmi aj po schvaleni tu uz boli, pretoze sa prave netestovali dostatocne dlho a ocividne sa nepripustala diskusia. Kto sa boji diskutovat automaticky dava druhej strane ciastocne za pravdu.

Suma sumarum k rieseniu tohto problemu aj tak vakciny stacit nebudu.

Jestli sis nevšiml, tak (minimálně v ČR) vakcíny problém už vyřešily. Opatření efektivně nemáme (loni jsme touhle dobou už měli dávno zavřené školy, zákaz nočního vycházení a lockdown) a na většinu zbytku většina kašle (nemám jim to za zlé), nakažených je 2-3x víc než loni, nemocnice jsou zaplněné z poloviny co loni (a to ještě polovinu zaplnění tvoří minorita neočkovaných), mrtvých je taky adekvátně míň a epidemie se před asi 14 dny samovolně zastavila z exponenciálního růstu do placky a teď dokonce mírného poklesu.
No netusim o com pises ale ked si dam do google ze "czech covid" a vidim ten graf, tak ste dostali rovnako na zadek ako minuly rok a tu na SK podobne, takze neviem co vyriesili. A to u vas vakciny nejakym zazrakom nefunguju kedze mate 122 umrti na vakcinu a u nas 7 a podla statistik umrti zomieraju vakcinovany prakticky v podobnom pomere ako nevakcinovany kdezto u nas je to vraj 1:9 (co uz SK je krajina zazrakov). Skor nez pre vakciny by som zacal ocakavat, ze sa zacne prejavovat premorenost populacie a kazda dalsia vlna bude slabsia a slabsia.

Samotne opatrenia defacto nemame ani na SK. Skor fraska, ktora nicomu nezabranovala a ockovani ludia to tu sirili bez akejkolvek ochrany. Naviac liecit covid sa zacal az par dni dozadu (aj to pochybujem kto a koho lieci). Dovtedy sme tu mali odporcuanie pre lekarov covidovych pacientov nechat tak a ked maju problem nech si zavolaju zachranku. To je hlavny dovod, preco boli nemocnice preplnene, lebo toto ochorenie je nutne liecit uz v zaciatkoch a je jedno ci pouzitete monoklonalne protilatky, antiviretika alebo ine pristupy. Po 5 dnoch od prvotnych priznakov a bez liecenia si uz iba mozte chystat telefonne cislo na zachranku a dufat, ze ju nebudete potrebovat.

Dovod preco vakciny nic neriesia je ten isty ako pri chripke. Samotny virus sa vie prenasat aj cez zvierata, takze nemame sancu pokryvat jeho mutacie. Omikron je podla mna iba slaby odvar a evolucia nepusti. Potrebujeme dalsie moznosti a to hlavne sirokospektralne. Cize tak  ako vakciny nevyriesili chripku tak nevyriesia ani covid.

Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #49 kdy: 14. 12. 2021, 15:19:29 »
... a podla statistik umrti zomieraju vakcinovany prakticky v podobnom pomere ako nevakcinovany ...

Co to melies za sr.cky? Kde umieraju ockovany v rovnakich poctoch ako neockovany? Dodaj data alebo drz pi.cu lebo to co siris za hovadiny je uz na postupenie policii, lebo to je umyselne sirenie poplasnej spravy.

... Dovtedy sme tu mali odporcuanie pre lekarov covidovych pacientov nechat tak a ked maju problem nech si zavolaju zachranku. To je hlavny dovod, preco boli nemocnice preplnene, lebo toto ochorenie je nutne liecit uz v zaciatkoch a je jedno ci pouzitete monoklonalne protilatky, antiviretika alebo ine pristupy. Po 5 dnoch od prvotnych priznakov a bez liecenia si uz iba mozte chystat telefonne cislo na zachranku a dufat, ze ju nebudete potrebovat.

Kde si zasa pocul tuto sr.cku? Ja som kovid prekonal, od prveho dna co som mal potvrdene ze ho mam a mal som zaroven odvtedy aj priznaky, mi lekar predpisal lieky. Ziadne tie tvoje vymyslene hovadiny.
Zasa siris klamstva.



_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #50 kdy: 14. 12. 2021, 18:43:50 »
Co to melies za sr.cky? Kde umieraju ockovany v rovnakich poctoch ako neockovany? Dodaj data alebo drz pi.cu
Šlo by to i bez vulgarit, https://www.idnes.cz/koronavirus/statistiky , graf "Přírůstky zemřelých podle stupně očkování" ukazuje poměr někde mezi 40:50 a 45:55 (očkovaných umírá méně, ale jen o trochu). Ale to je samozřejmě způsobené tím, že sčítá absolutní počty přes celou populaci, a nebere do úvahy, že umírají především staří a ti mají proočkovanost 80%+.

Kde si zasa pocul tuto sr.cku? Ja som kovid prekonal, od prveho dna co som mal potvrdene ze ho mam a mal som zaroven odvtedy aj priznaky, mi lekar predpisal lieky.
Mně žádné léky nepředepsal, explicitně jsem se ptal na antikoagulanty, a explicitně mě odmítl. Jaké léky předepsal tobě? Ono na druhou stranu moc léků na covid není (nebylo). (já jsem to měl v únoru 2021)

No a kde je problem diskutovat s kreacionalistami a plochozemcami? Preco by sme s nimi nemali diskutovat?
Protože ti to sežere prostředky a nikam to nevede.

Ak plochozemci daju argument, ktory opacna strana nebude moct vyvratit, tak preco by som neprispustil to, ze zem je plocha?
Jenže takhle to nefunguje a skončí to nějak jako "a stejně si nemůžeme být jistí jak to je", omíláním vyvráceného pořád dokola, přímým popřením reality/pozorování atd.

Jestli sis nevšiml, tak (minimálně v ČR) vakcíny problém už vyřešily. Opatření efektivně nemáme (loni jsme touhle dobou už měli dávno zavřené školy, zákaz nočního vycházení a lockdown) a na většinu zbytku většina kašle (nemám jim to za zlé), nakažených je 2-3x víc než loni, nemocnice jsou zaplněné z poloviny co loni (a to ještě polovinu zaplnění tvoří minorita neočkovaných), mrtvých je taky adekvátně míň a epidemie se před asi 14 dny samovolně zastavila z exponenciálního růstu do placky a teď dokonce mírného poklesu.
No netusim o com pises ale ked si dam do google ze "czech covid" a vidim ten graf, tak ste dostali rovnako na zadek ako minuly rok
Nedostali, a vysvětlil jsem to přesně v tom, co jsi citoval. Situaci na Slovensku bohužel nesleduji dostatečně podrobně.

A to u vas vakciny nejakym zazrakom nefunguju kedze mate 122 umrti na vakcinu
S vakcínou, nikoli na vakcínu  ;)

a podla statistik umrti zomieraju vakcinovany prakticky v podobnom pomere ako nevakcinovany kdezto u nas je to vraj 1:9 (co uz SK je krajina zazrakov)
A porovnáváš skutečně stejná data? Jsou totiž lidi, co ani po ~4 měsících co se to mele horem dolem nevstřebali Simpsonův paradox. U nás je ve skupinách, které umírají téměř výhradně (60+), proočkovanost 82%, a umírá se v poměru asi 45 (očkovaní):55 (neočkovaní). Takže ten poměr dle podílu v populaci je asi 55/(1-0.82)/45 = 1:6.8, jestli jsem teď dobře odhadl která čísla se mají vydělit :). U vás to klidně může být 1:9 pokud někdo jinak zvolil tu věkovou hranici, porovnává to přímo dle věkových kategorií, nebo má přímo data o úmrtích a ne tenhle populační odhad (v ČR se bohužel zveřejňuje split podle věku jen u hospitalizací, ne u úmrtí).

Skor nez pre vakciny by som zacal ocakavat, ze sa zacne prejavovat premorenost populacie a kazda dalsia vlna bude slabsia a slabsia.
Ano, to se samozřejmě také děje, ale vypadá to, že promořenost populace nebyla nějaká zásadní: a pozná se to z toho, že je ohromný rozdíl mezi očkovanými a zbytkem. Kdyby bylo hodně lidí promořeno, tak u nich je očkování celkem no-op a ten rozdíl by tam nebyl.

Dovtedy sme tu mali odporcuanie pre lekarov covidovych pacientov nechat tak a ked maju problem nech si zavolaju zachranku. To je hlavny dovod, preco boli nemocnice preplnene, lebo toto ochorenie je nutne liecit uz v zaciatkoch a je jedno ci pouzitete monoklonalne protilatky, antiviretika alebo ine pristupy.
A jak se mělo léčit v začátcích? Monoklonální protilátky pokud vím loni nebyly dostupné, antiviretika moc nepomáhají, a jediné co si myslím že by mohlo ulehčit "hraničním případům" by byla distribuce přenosných koncentrátorů kyslíku, které by mohly způsobit, že lidi, co opravdu jen chvilku potřebují trochu kyslíku a pak se uzdraví, by mohli zůstat doma.

Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #51 kdy: 14. 12. 2021, 20:57:01 »
... a podla statistik umrti zomieraju vakcinovany prakticky v podobnom pomere ako nevakcinovany ...

Co to melies za sr.cky? Kde umieraju ockovany v rovnakich poctoch ako neockovany? Dodaj data alebo drz pi.cu lebo to co siris za hovadiny je uz na postupenie policii, lebo to je umyselne sirenie poplasnej spravy.

... Dovtedy sme tu mali odporcuanie pre lekarov covidovych pacientov nechat tak a ked maju problem nech si zavolaju zachranku. To je hlavny dovod, preco boli nemocnice preplnene, lebo toto ochorenie je nutne liecit uz v zaciatkoch a je jedno ci pouzitete monoklonalne protilatky, antiviretika alebo ine pristupy. Po 5 dnoch od prvotnych priznakov a bez liecenia si uz iba mozte chystat telefonne cislo na zachranku a dufat, ze ju nebudete potrebovat.

Kde si zasa pocul tuto sr.cku? Ja som kovid prekonal, od prveho dna co som mal potvrdene ze ho mam a mal som zaroven odvtedy aj priznaky, mi lekar predpisal lieky. Ziadne tie tvoje vymyslene hovadiny.
Zasa siris klamstva.

Klid, dědo. Praskne ti cévka.

Co to melies za sr.cky? Kde umieraju ockovany v rovnakich poctoch ako neockovany? Dodaj data alebo drz pi.cu
Šlo by to i bez vulgarit, https://www.idnes.cz/koronavirus/statistiky , graf "Přírůstky zemřelých podle stupně očkování" ukazuje poměr někde mezi 40:50 a 45:55 (očkovaných umírá méně, ale jen o trochu). Ale to je samozřejmě způsobené tím, že sčítá absolutní počty přes celou populaci, a nebere do úvahy, že umírají především staří a ti mají proočkovanost 80%+.

Kde si zasa pocul tuto sr.cku? Ja som kovid prekonal, od prveho dna co som mal potvrdene ze ho mam a mal som zaroven odvtedy aj priznaky, mi lekar predpisal lieky.
Mně žádné léky nepředepsal, explicitně jsem se ptal na antikoagulanty, a explicitně mě odmítl. Jaké léky předepsal tobě? Ono na druhou stranu moc léků na covid není (nebylo). (já jsem to měl v únoru 2021)

No a kde je problem diskutovat s kreacionalistami a plochozemcami? Preco by sme s nimi nemali diskutovat?
Protože ti to sežere prostředky a nikam to nevede.

Ak plochozemci daju argument, ktory opacna strana nebude moct vyvratit, tak preco by som neprispustil to, ze zem je plocha?
Jenže takhle to nefunguje a skončí to nějak jako "a stejně si nemůžeme být jistí jak to je", omíláním vyvráceného pořád dokola, přímým popřením reality/pozorování atd.

Jestli sis nevšiml, tak (minimálně v ČR) vakcíny problém už vyřešily. Opatření efektivně nemáme (loni jsme touhle dobou už měli dávno zavřené školy, zákaz nočního vycházení a lockdown) a na většinu zbytku většina kašle (nemám jim to za zlé), nakažených je 2-3x víc než loni, nemocnice jsou zaplněné z poloviny co loni (a to ještě polovinu zaplnění tvoří minorita neočkovaných), mrtvých je taky adekvátně míň a epidemie se před asi 14 dny samovolně zastavila z exponenciálního růstu do placky a teď dokonce mírného poklesu.
No netusim o com pises ale ked si dam do google ze "czech covid" a vidim ten graf, tak ste dostali rovnako na zadek ako minuly rok
Nedostali, a vysvětlil jsem to přesně v tom, co jsi citoval. Situaci na Slovensku bohužel nesleduji dostatečně podrobně.

A to u vas vakciny nejakym zazrakom nefunguju kedze mate 122 umrti na vakcinu
S vakcínou, nikoli na vakcínu  ;)

a podla statistik umrti zomieraju vakcinovany prakticky v podobnom pomere ako nevakcinovany kdezto u nas je to vraj 1:9 (co uz SK je krajina zazrakov)
A porovnáváš skutečně stejná data? Jsou totiž lidi, co ani po ~4 měsících co se to mele horem dolem nevstřebali Simpsonův paradox. U nás je ve skupinách, které umírají téměř výhradně (60+), proočkovanost 82%, a umírá se v poměru asi 45 (očkovaní):55 (neočkovaní). Takže ten poměr dle podílu v populaci je asi 55/(1-0.82)/45 = 1:6.8, jestli jsem teď dobře odhadl která čísla se mají vydělit :). U vás to klidně může být 1:9 pokud někdo jinak zvolil tu věkovou hranici, porovnává to přímo dle věkových kategorií, nebo má přímo data o úmrtích a ne tenhle populační odhad (v ČR se bohužel zveřejňuje split podle věku jen u hospitalizací, ne u úmrtí).

Skor nez pre vakciny by som zacal ocakavat, ze sa zacne prejavovat premorenost populacie a kazda dalsia vlna bude slabsia a slabsia.
Ano, to se samozřejmě také děje, ale vypadá to, že promořenost populace nebyla nějaká zásadní: a pozná se to z toho, že je ohromný rozdíl mezi očkovanými a zbytkem. Kdyby bylo hodně lidí promořeno, tak u nich je očkování celkem no-op a ten rozdíl by tam nebyl.

Dovtedy sme tu mali odporcuanie pre lekarov covidovych pacientov nechat tak a ked maju problem nech si zavolaju zachranku. To je hlavny dovod, preco boli nemocnice preplnene, lebo toto ochorenie je nutne liecit uz v zaciatkoch a je jedno ci pouzitete monoklonalne protilatky, antiviretika alebo ine pristupy.
A jak se mělo léčit v začátcích? Monoklonální protilátky pokud vím loni nebyly dostupné, antiviretika moc nepomáhají, a jediné co si myslím že by mohlo ulehčit "hraničním případům" by byla distribuce přenosných koncentrátorů kyslíku, které by mohly způsobit, že lidi, co opravdu jen chvilku potřebují trochu kyslíku a pak se uzdraví, by mohli zůstat doma.

Výsledkem 30leté války a osvícenství bylo zjištění, že nemá cenu hrát náboženské války. Je lepší nechat každého ať si žije po svém.

Lidi se ale ne a ne poučit a vždy skouznem zpátky. Všechen teror je páchán ve jménu náboženství a nastolení jedné jediné pravdy.

Dokud nebude existovat přesný deterministický model světa na kterém budeme moct simulovat jakýkoliv scénář, nebude možné bádat o lidských systémech použitím vědy. Věda byla během úspěšně aplikována na stacionární systémy od fyziky až možná po biologii. Vše za její hranicí jsou náboženské výmysly v moderním hávu.

Lidi nelze zkoumat plně vědecky. Vždy tam bude bias. Proto se musí lidi naučit žít v toleranci a nenutit nikoho do ničeho. I když jsou přesvědčeni o jejich mohamedánské, vakcinační nebo plochozemské pravdě. Nemá to smysl. Žij a nech žít a teror trestej.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #52 kdy: 14. 12. 2021, 21:09:28 »
Citovaný příspěvek se dá promazat a nechat z něj jen to na co reaguješ, nebo obsah značky quote kompletně nahradit třema tečkama.
Je lepší nechat každého ať si žije po svém.
Ano, až neočkovaní nebudou způsobovat zahlcení nemocnic (a u jiných nemocí pro změnu třeba lokální epidemie), pak jistě nebude problém nechat je ať si žijí po svém. Bylo ohromné štěstí, že to dopadlo takhle s odřenýma ušima docela dobře.

Dokud nebude existovat přesný deterministický model světa na kterém budeme moct simulovat jakýkoliv scénář, nebude možné bádat o lidských systémech použitím vědy.
Díky za krásný příklad pro XMena.

Žij a nech žít a teror trestej.
Teror neočkovaných?

Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #53 kdy: 15. 12. 2021, 00:37:12 »
Žij a nech žít a teror trestej.
Teror neočkovaných?

Pro jednu stranu znamená covid omezování svobody tím, že se přenáší nemoc na jedince, který by nikdy nebyl omezen, pokud by nakaženec neexistoval.

Pro druhou stranu znamená omezení svobody to, že ji chce ta první strana zavřít do krabice (nebo rovnou do plynu), aby je nemohla ohrozit.

Je to v podstatě fuzzy problém s nemožným řešením. U problému těch, co mají z covidu strach, není možné nadefinovat, co v tomto případě není omezení svobody.

Bavíme se o třech skupinách.
1. přesvědčení očkováci
2. neočkováci
3. neutrální. Těch je teď většina. Píchli si to, aby mohli na pivo a na hory. Když jim poví, že dvě dávky už nestačí, poměry se můžou náhle velmi proměnit. O tuhle skupinu se hraje.

Asi se shodneme, že kdyby se nejednalo o covid, ale o něco vážnějšího, např. respirační HIV, spousta současných přesvědčených o neočkování by vyhodnotila riziko jinak. Spousta z nich vyhodnotila riziko covidu jako chřipku a neschválenou "vakcínu" jako zbytečné riziko navíc.

Teror neočkovaných je zvláštní pojem. To by musely dosavadní všechny chřipky a rýmu zásadně rozdělovat společnost, ale nikdy se tak doposud nedělo. Covid něco v lidech změnil. Možná ne covid, ale strach vytvořený kolem něho.

Hra ještě však není u konce. Vše se může zvrátit . Např když sám Fauci začíná přiznávat možnost VAIDS z covidových magických koktejlů.
https://mobile.twitter.com/VigilantFox/status/1470455120513142792

Aby nyní pevně přesvědčení zaočkovanci jenom neudělali chybu. Dokud mají názor většiny, vše vypadá omluvitelně, ale poválečné soudy při vyšetřování teroru žádná názorová většina zajímat nebude. Naopak si na takových smlsnou.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #54 kdy: 15. 12. 2021, 01:25:28 »
Pro druhou stranu znamená omezení svobody to, že ji chce ta první strana zavřít do krabice (nebo rovnou do plynu), aby je nemohla ohrozit.
Já nikoho zavírat nechci, stačí se jednoduše naočkovat, a kdyby byli všichni naočkovaní, tak jsou současné listopadové a prosincové problémy k smíchu (peak 400 na JIP místo 1100), dopromoříme se bez jakýchkoli opatření a máme vyřešeno.

(disclaimer: jestli to tu zapadlo, tak bych kromě očkování určitě uznával prodělání a protilátky, a to déle než současných 6 měsíců)

3. neutrální. Těch je teď většina. Píchli si to, aby mohli na pivo a na hory.
Wishful thinking? Většina byla naočkovaná dávno před tím než se začalo vyžadovat očkování v restauracích, hotelích a spol.

Teror neočkovaných je zvláštní pojem. To by musely dosavadní všechny chřipky a rýmu zásadně rozdělovat společnost, ale nikdy se tak doposud nedělo.
Kdy přesně dosavadní chřipky a rýmy na měsíce paralyzovaly nemocnice navzdory bezprecedentním opatřením?

Např když sám Fauci začíná přiznávat možnost VAIDS z covidových magických koktejlů.
Zkratku VAIDS sis vymyslel aby to vypadalo drsně? Ve videu mluví o tom, že vakcína může způsobit vyšší náchylnost na infekci tou danou chorobou (tomu se myslím normálně říká ADE). U covidu se to buď neděje, nebo je to irelevantní (takto způsobená infekce je asymptomatická).

Aby nyní pevně přesvědčení zaočkovanci jenom neudělali chybu. Dokud mají názor většiny, vše vypadá omluvitelně, ale poválečné soudy při vyšetřování teroru žádná názorová většina zajímat nebude. Naopak si na takových smlsnou.
Jsi nemocný.
« Poslední změna: 15. 12. 2021, 01:29:23 od _Jenda »

Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #55 kdy: 15. 12. 2021, 03:09:38 »
Pro druhou stranu znamená omezení svobody to, že ji chce ta první strana zavřít do krabice (nebo rovnou do plynu), aby je nemohla ohrozit.
Já nikoho zavírat nechci, stačí se jednoduše naočkovat, a kdyby byli všichni naočkovaní, tak jsou současné listopadové a prosincové problémy k smíchu (peak 400 na JIP místo 1100), dopromoříme se bez jakýchkoli opatření a máme vyřešeno.

(disclaimer: jestli to tu zapadlo, tak bych kromě očkování určitě uznával prodělání a protilátky, a to déle než současných 6 měsíců)

3. neutrální. Těch je teď většina. Píchli si to, aby mohli na pivo a na hory.
Wishful thinking? Většina byla naočkovaná dávno před tím než se začalo vyžadovat očkování v restauracích, hotelích a spol.

Teror neočkovaných je zvláštní pojem. To by musely dosavadní všechny chřipky a rýmu zásadně rozdělovat společnost, ale nikdy se tak doposud nedělo.
Kdy přesně dosavadní chřipky a rýmy na měsíce paralyzovaly nemocnice navzdory bezprecedentním opatřením?

Např když sám Fauci začíná přiznávat možnost VAIDS z covidových magických koktejlů.
Zkratku VAIDS sis vymyslel aby to vypadalo drsně? Ve videu mluví o tom, že vakcína může způsobit vyšší náchylnost na infekci tou danou chorobou (tomu se myslím normálně říká ADE). U covidu se to buď neděje, nebo je to irelevantní (takto způsobená infekce je asymptomatická).

Aby nyní pevně přesvědčení zaočkovanci jenom neudělali chybu. Dokud mají názor většiny, vše vypadá omluvitelně, ale poválečné soudy při vyšetřování teroru žádná názorová většina zajímat nebude. Naopak si na takových smlsnou.
Jsi nemocný.

Citace
Já nikoho zavírat nechci, stačí se jednoduše naočkovat...
Jasně vystihuje tvou protichůdnou logiku.

Citace
Jsi nemocný.

Tady bych to uzavřel. Nic z toho nevyleze. Já si zase o tobě myslím, že ti covid moc vlezl na mozek, když jsi ochotný posílat "neočkované" do ekvivalentu plynu. Přátelské varování, až se kyvadlo přehoupne na druhou stranu. Válečné zločiny nelze omluvit většinovým názorem.

XMen

Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #56 kdy: 15. 12. 2021, 22:31:46 »
... a podla statistik umrti zomieraju vakcinovany prakticky v podobnom pomere ako nevakcinovany ...

Co to melies za sr.cky? Kde umieraju ockovany v rovnakich poctoch ako neockovany? Dodaj data alebo drz pi.cu lebo to co siris za hovadiny je uz na postupenie policii, lebo to je umyselne sirenie poplasnej spravy.
Tak postup. Dokonca ak si myslis, ze pacham trestny cin, tak je to tvoja povinnost!!! V kazdom pripade nemozem za to ze nevies pouzivat google a pozriet si statistiky z CZ. Jeden ti uz dal link, ktory si si bol lenivy najst.

... Dovtedy sme tu mali odporcuanie pre lekarov covidovych pacientov nechat tak a ked maju problem nech si zavolaju zachranku. To je hlavny dovod, preco boli nemocnice preplnene, lebo toto ochorenie je nutne liecit uz v zaciatkoch a je jedno ci pouzitete monoklonalne protilatky, antiviretika alebo ine pristupy. Po 5 dnoch od prvotnych priznakov a bez liecenia si uz iba mozte chystat telefonne cislo na zachranku a dufat, ze ju nebudete potrebovat.

Kde si zasa pocul tuto sr.cku? Ja som kovid prekonal, od prveho dna co som mal potvrdene ze ho mam a mal som zaroven odvtedy aj priznaky, mi lekar predpisal lieky. Ziadne tie tvoje vymyslene hovadiny.
Zasa siris klamstva.
Fakt? A ake lieky ti predpisal? Vitamin D? Pokrocilejsi mozno isoprinosin a este pokrocilejsi mozno aj ivermectin. Ale to si mal covid pred rokom, ked este neboli monoklonalne protilatky.  Tam sa uz nastastie pohli lady, lebo nasi trtkovia si nakupili zasoby este cez leto, len sa im nejak nechcelo liecit. Na druhej strane vydalo ministerstvo jasne pokyny, ze covid sa liecit nema pokial nie je nutna hospitalizacia. Ano par trapkov to liecilo a aj vyliecilo ale vacsina doktorov ti odporucila paralen. Takze neviem o akych "sr.ackach" hovoris. Mozno ich mas doma alebo v hlave, ked si nevies zistit skutkovy stav ale s tym ti nepomoze. Co ti ale mozem odporucit je ist za rodicmi a spytat sa ich, preco s teba vychovali takeho vulgarneho primitivneho hulvata. Cez takychto ludi sa najlepsie zavadza fasizmus. Aj Hitler to vedel, ze jednoduchsi ludia su lahko ovplyvnitelny a staci im ukazat nepriatela a pojdu za nim. Komanci detto.

XMen

Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #57 kdy: 15. 12. 2021, 23:03:14 »
No a kde je problem diskutovat s kreacionalistami a plochozemcami? Preco by sme s nimi nemali diskutovat?
Protože ti to sežere prostředky a nikam to nevede.
Dovolim si nesuhlasit a to hlavne vo veciach kde ide o zivot. Tolko prostriedkov to nezozerie a ak vyvratite ich argumenty a oni nenajdu dalsie tak to vzdy dostane svoj ciel. Ved o tom je veda. Vela ludi sa ma snazit ziskat dokaz, ktory hovori o opaku nejakej vedomosti a pokial nic nenajdete, tak to plati. Tu su ale velke podozrenia na latku ktora moze (ale nemusi) zhorsit zdravie zdravemu cloveku. Covid sa vyhnut viete ale neziaducim ucinkom po aplikacii vakciny uz nie. Tam uz hrate loteriu a dufate, ze to na vas nepadne.

Ak plochozemci daju argument, ktory opacna strana nebude moct vyvratit, tak preco by som neprispustil to, ze zem je plocha?
Jenže takhle to nefunguje a skončí to nějak jako "a stejně si nemůžeme být jistí jak to je", omíláním vyvráceného pořád dokola, přímým popřením reality/pozorování atd.
No ak si nemozeme byt isty musime hladat argument preco nie. Nemozme konat pocitovo alebo davovou psychozou typu ze sa dalo zaockovat miliarda ludi tak to nemoze byt zle.

Jestli sis nevšiml, tak (minimálně v ČR) vakcíny problém už vyřešily. Opatření efektivně nemáme (loni jsme touhle dobou už měli dávno zavřené školy, zákaz nočního vycházení a lockdown) a na většinu zbytku většina kašle (nemám jim to za zlé), nakažených je 2-3x víc než loni, nemocnice jsou zaplněné z poloviny co loni (a to ještě polovinu zaplnění tvoří minorita neočkovaných), mrtvých je taky adekvátně míň a epidemie se před asi 14 dny samovolně zastavila z exponenciálního růstu do placky a teď dokonce mírného poklesu.
No netusim o com pises ale ked si dam do google ze "czech covid" a vidim ten graf, tak ste dostali rovnako na zadek ako minuly rok
Nedostali, a vysvětlil jsem to přesně v tom, co jsi citoval. Situaci na Slovensku bohužel nesleduji dostatečně podrobně.
No ak pozeram ten graf pre CZ tak vobec nie ste na polovicno zaplneni nemocnic. Teraz mate cca 7000 a pri konci druhej vlny ste mali peak 9000. Pokial by som to porovnava datumovo tak tam teraz mate cca o 60% viac ludi nez v rovnaky cas pred rokom. Ale to sa blbo porovnava, lebo uz tam vstupuju dalsie parametre. V kazdom pripade ten graf je stale stupajuci. Vobec to nevypada, zeby ste boli za vodou. Jedine coho je menej je umrti. Lenze tam je menej umrti aj neockovanych, co sa da vysvetlit ciastocne vakcinou ale aj tym, ze ma delta slabsi priebeh a uz straca na smrtonosti. Omikron na tom bude podobne. Podla toho co som videl dnes tak delta je oproti nemu pomaly vozicek. Ma neuveritelnu virulenciu ale smrtelnost by mala byt nizsia nez u delty. Kazdopadne nie je dost informacii na predcasne zavery. Uvidime. Ale z mRNA vakcin si robi dobry den.

A to u vas vakciny nejakym zazrakom nefunguju kedze mate 122 umrti na vakcinu
S vakcínou, nikoli na vakcínu  ;)
Tak s vakcinou uz zomrelo podstatne viac nez 122 ludi. Podla toho co som videl, tak niekedy aj 40 ludi/den. Pokial ide o dlhodobe ucinky tak neviem. U nas v rodine uz maju dvaja clenovia problemy (onkologicke). Obaja starsi a obaja vakcinovani. Tym ale netvrdim ze je to pravidlo alebo isto z vakciny. Je to iba podozrive a pre nich to asi bude bohuzial konecna.

a podla statistik umrti zomieraju vakcinovany prakticky v podobnom pomere ako nevakcinovany kdezto u nas je to vraj 1:9 (co uz SK je krajina zazrakov)
A porovnáváš skutečně stejná data? Jsou totiž lidi, co ani po ~4 měsících co se to mele horem dolem nevstřebali Simpsonův paradox. U nás je ve skupinách, které umírají téměř výhradně (60+), proočkovanost 82%, a umírá se v poměru asi 45 (očkovaní):55 (neočkovaní). Takže ten poměr dle podílu v populaci je asi 55/(1-0.82)/45 = 1:6.8, jestli jsem teď dobře odhadl která čísla se mají vydělit :). U vás to klidně může být 1:9 pokud někdo jinak zvolil tu věkovou hranici, porovnává to přímo dle věkových kategorií, nebo má přímo data o úmrtích a ne tenhle populační odhad (v ČR se bohužel zveřejňuje split podle věku jen u hospitalizací, ne u úmrtí).
No porovnavam iba data ktore mam. Su to informacie z medii kedze sa neviem dostat k statistikam z ministerstva. Vacsinou sa ale omiela ze je to 80% neockovanych. Nemam to ako overit.

Skor nez pre vakciny by som zacal ocakavat, ze sa zacne prejavovat premorenost populacie a kazda dalsia vlna bude slabsia a slabsia.
Ano, to se samozřejmě také děje, ale vypadá to, že promořenost populace nebyla nějaká zásadní: a pozná se to z toho, že je ohromný rozdíl mezi očkovanými a zbytkem. Kdyby bylo hodně lidí promořeno, tak u nich je očkování celkem no-op a ten rozdíl by tam nebyl.
No ludi s covidom je asi 700000 ale neviem ci sa nezapocitavaju aj duplicity. Vacsina z nich sa dala asi aj preockovat aj ked asi mali protilatky. Tazko z takych dat nieco rozumne urcit.

Dovtedy sme tu mali odporcuanie pre lekarov covidovych pacientov nechat tak a ked maju problem nech si zavolaju zachranku. To je hlavny dovod, preco boli nemocnice preplnene, lebo toto ochorenie je nutne liecit uz v zaciatkoch a je jedno ci pouzitete monoklonalne protilatky, antiviretika alebo ine pristupy.
A jak se mělo léčit v začátcích? Monoklonální protilátky pokud vím loni nebyly dostupné, antiviretika moc nepomáhají, a jediné co si myslím že by mohlo ulehčit "hraničním případům" by byla distribuce přenosných koncentrátorů kyslíku, které by mohly způsobit, že lidi, co opravdu jen chvilku potřebují trochu kyslíku a pak se uzdraví, by mohli zůstat doma.
[/quote]
V zaciatkom myslim v zaciatkoch choroby a nie pandemie. Davno uz mali mat pripravene protokoly ako budu vyhladavat rizikovych ludi a davat im monoklonalne protilatky. Ale cuduj sa svete ako vzdy zaspali. Na Sk sa mi zda ze ked pri 2. vlne sme boli s opatreniami za covido asi 2 tyzdne, teraz v 3. vlne sme asi 2 mesiace. Opatovne nas nachytal na hruskach a spoliehalo sa na ockovanie, ktore celkom slusne straca na efektivite v ohladom na cas. Uz teraz radia preockovanie po 3 mesiacoch s tym, ze voci omikronu to ma efektivitu ledva 70% a pri nakaze pod 30% (cize pred nakazou uz prakticky nechrani).

Nechce sa mi uz rozvijat tuto diskusiu s citaciami, lebo je to neprehladne. Kludne mozme diskutovat cez sukromne spravy alebo inde. Aby to zas nevyznelo tak, ze som absolutny odporca ockovania, tak to nie. Skor som cakal, ze pridu klasicke vaciny ako teraz chysta valneva alebo novavax, kde pri tej valneve ocakavam sirokospektralnejsiu imunitu a predikovatelnejsie vedlajsie ucinky. Bohuzial sa s ich schvalenim caka a trochu mam podozrenie, ze nie su ziaduce v priestore EU. V kazdom pripade nie som ovca. Ked mi niekto povie aby som nosil biele tricko ved vsetci okolo mna nosia biele tricka, vzdy sa budem pytat preco. Dalsiu diskusiu by som teda asi ukoncil. Ak vas zaujima moj nazor mozme o tejto teme diskutovat niekde inde, hlavne aby to bolo prehladnejsie.

Len otazka, preco diskutujem s clovekom co ma asi IT zameranie (to nebola urazka) a nie s doktormi a biologmi. Kde su poschovavani? Nemali by diskutovat oni? Skor mam pocit, ze diskutovat o tejto teme je uz vlastne take tabu.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #58 kdy: 16. 12. 2021, 00:49:56 »
No a kde je problem diskutovat s kreacionalistami a plochozemcami? Preco by sme s nimi nemali diskutovat?
Protože ti to sežere prostředky a nikam to nevede.
Dovolim si nesuhlasit a to hlavne vo veciach kde ide o zivot. Tolko prostriedkov to nezozerie a ak vyvratite ich argumenty a oni nenajdu dalsie tak to vzdy dostane svoj ciel.
Tak demo máš v této diskuzi se sofa kingem.

Covid sa vyhnut viete
Ne, nevieme, resp. pokud ano (žít do konce života v izolaci), tak omezení neočkovaných (zákaz hospod, bazénů, atd.) nevadí.

No ak si nemozeme byt isty musime hladat argument preco nie.
Tak si to můžeme vyzkoušet: modulace použité v 5G způsobí za 10 let všem co žijí v okolí do 1 km od BTS rakovinu mozku. Proč ne?

No ak pozeram ten graf pre CZ tak vobec nie ste na polovicno zaplneni nemocnic. Teraz mate cca 7000 a pri konci druhej vlny ste mali peak 9000.
S polovinou nakažených a s lockdownem a zavřenými školami a zákazem nočního vycházení, jak už píšu potřetí (ignorováno) a počtvrté už to psát nebudu.

V kazdom pripade ten graf je stale stupajuci.
Já tam teda vidím týden placku a pak týden pokles (koukám sem https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 )

Podla toho co som videl, tak niekedy aj 40 ludi/den.
Tohle by bylo vidět na počtech celkových úmrtí, a ještě by tam byl krásný trend, že by po měsících umírali nejstarší, pak za měsíc o 10 let mladší, další měsíc ještě mladší atd., jak se postupně očkovalo.

Vacsina z nich sa dala asi aj preockovat aj ked asi mali protilatky. Tazko z takych dat nieco rozumne urcit.
A ti co se nedali? Jak teda ten rozdíl může nastat?

Davno uz mali mat pripravene protokoly ako budu vyhladavat rizikovych ludi a davat im monoklonalne protilatky.
A od kdy jsou monoklonální protilátky dostupné?

Na Sk sa mi zda ze ked pri 2. vlne sme boli s opatreniami za covido asi 2 tyzdne, teraz v 3. vlne sme asi 2 mesiace.
Nevím jak u vás, ale v ČR už opatření zavádět nejdou (politicky), lidi vypění. (tbh celkem oprávněně)

Skor som cakal, ze pridu klasicke vaciny ako teraz chysta valneva alebo novavax, kde pri tej valneve ocakavam sirokospektralnejsiu imunitu a predikovatelnejsie vedlajsie ucinky.
Širší imunita je možná, ale predikovatelnější vedlejší účinky? Jak? Místo spike proteinu dostáváš celý virus + adjuvans. Maximálně že by mohla být díky širokospektrální imunitě nižší dávka a tedy slabší vedlejší účinky.

Re:Off-topic: Mzda v ČR a v Evropě (vakcíny)
« Odpověď #59 kdy: 16. 12. 2021, 02:25:30 »
No a kde je problem diskutovat s kreacionalistami a plochozemcami? Preco by sme s nimi nemali diskutovat?
Protože ti to sežere prostředky a nikam to nevede.
Dovolim si nesuhlasit a to hlavne vo veciach kde ide o zivot. Tolko prostriedkov to nezozerie a ak vyvratite ich argumenty a oni nenajdu dalsie tak to vzdy dostane svoj ciel.
Tak demo máš v této diskuzi se sofa kingem.

Covid sa vyhnut viete
Ne, nevieme, resp. pokud ano (žít do konce života v izolaci), tak omezení neočkovaných (zákaz hospod, bazénů, atd.) nevadí.

No ak si nemozeme byt isty musime hladat argument preco nie.
Tak si to můžeme vyzkoušet: modulace použité v 5G způsobí za 10 let všem co žijí v okolí do 1 km od BTS rakovinu mozku. Proč ne?

No ak pozeram ten graf pre CZ tak vobec nie ste na polovicno zaplneni nemocnic. Teraz mate cca 7000 a pri konci druhej vlny ste mali peak 9000.
S polovinou nakažených a s lockdownem a zavřenými školami a zákazem nočního vycházení, jak už píšu potřetí (ignorováno) a počtvrté už to psát nebudu.

V kazdom pripade ten graf je stale stupajuci.
Já tam teda vidím týden placku a pak týden pokles (koukám sem https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 )

Podla toho co som videl, tak niekedy aj 40 ludi/den.
Tohle by bylo vidět na počtech celkových úmrtí, a ještě by tam byl krásný trend, že by po měsících umírali nejstarší, pak za měsíc o 10 let mladší, další měsíc ještě mladší atd., jak se postupně očkovalo.

Vacsina z nich sa dala asi aj preockovat aj ked asi mali protilatky. Tazko z takych dat nieco rozumne urcit.
A ti co se nedali? Jak teda ten rozdíl může nastat?

Davno uz mali mat pripravene protokoly ako budu vyhladavat rizikovych ludi a davat im monoklonalne protilatky.
A od kdy jsou monoklonální protilátky dostupné?

Na Sk sa mi zda ze ked pri 2. vlne sme boli s opatreniami za covido asi 2 tyzdne, teraz v 3. vlne sme asi 2 mesiace.
Nevím jak u vás, ale v ČR už opatření zavádět nejdou (politicky), lidi vypění. (tbh celkem oprávněně)

Skor som cakal, ze pridu klasicke vaciny ako teraz chysta valneva alebo novavax, kde pri tej valneve ocakavam sirokospektralnejsiu imunitu a predikovatelnejsie vedlajsie ucinky.
Širší imunita je možná, ale predikovatelnější vedlejší účinky? Jak? Místo spike proteinu dostáváš celý virus + adjuvans. Maximálně že by mohla být díky širokospektrální imunitě nižší dávka a tedy slabší vedlejší účinky.

Rozdíl vakcíny proti mRNA lektvaru e např ten, že ve vakcíně je impotentní vir, který se nemnoží, zatímco v lektvaru je instrukce na tvorbu spike proteinu vlastními buňkami, na které má pak tentýž! imunitní systém reagovat. Imunitní systém si vyrobí něco, co má pak sám zabít. No prostě průser na obzoru. Autoimunitní problémy na zavolanou. Vakcína je v principu jendoduchá a hloupá technologie. mRNA genetická alchymie je kravina něco jako smart cities nebo samořiditelná auta - přechytračené 'smart' řešení s průserem za rohem.